Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Colmenar Viejo

Colmenar Viejo to miasto i gmina położone w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Jest ono częścią prowincji Madryt i Wspólnoty Autonomicznej Madryty. Ważną rolę dla rozwoju Colmenar Viejo odgrywa bliskość stolicy Hiszpanii. Ośrodki te dzieli zaledwie 27 kilometrów.

Colmenar Viejo zajmuje powierzchnie wynoszącą 182,56 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 42 tysięcy mieszkańców. Statystyki te przekładają się na stosunkowo niski wskaźnik gęstości zaludnienia, który osiąga wartość około 230 osób zamieszkujących jeden kilometr kwadratowy.

Największym ośrodkiem w pobliżu Colmenar Viejo jest Madryt. Warto przeanalizować, jak wygląda odległość między Colmenar Viejo a innymi wielkimi miastami Hiszpanii:

Barcelona – 505 km
Sewilla – 413 km
Walencja – 318 km
Murcja – 374 km
Saragossa – 266 km
Bilbao – 297 km
Palma de Mallorca – 559 km
Malaga – 442 km
Kordoba – 321 km
Alicante - 382 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1756 km

W pobliżu Colmenar Viejo znajduje się także kilkanaście niewielkich i malowniczych miejscowości. Do tej kategorii z pewnością można zaliczyć :
Tres Cantos 8.1 km, Soto del Real 10.7 km, Manzanares el Real 11.3 km, Hoyo de Manzanares 12.6 km, San Agustín del Guadalix 12.9 km, El Boalo 14.2 km, Guadalix de la Sierra 15.3 km Alcobendas 16.2 km, Torrelodones 16.6 km, Pedrezuela 16.6 km , San Sebastián de los Reyes 17.1 km, Miraflores de la Sierra 17.2 km.

Miastem partnerskim Colmenar Viejo jest francuskie Suresnes.

COLMENAR-VIEJO

Colmenar Viejo znajduje się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Region ten cechuje się występowaniem gorących i suchych lat, oraz stosunkowo chłodnych, jak na warunki Półwyspu Iberyjskiego zim. Mimo nieznacznej odległości do Madrytu, w Colmenar Viejo panują nieco niższe temperatury niż w stolicy Hiszpanii. Wpływ ma na to przede wszystkim to, że Colmenar Viejo jest usytuowane u podnóża pasma górskiego Sierra de Guadarrama. Najzimniejszym miesiącem na tym rejonie jest styczeń, w którym odnotowuje się temperatury sięgające nawet – 100C. Średnia roczna temperatura na tym obszarze osiąga wartość około 130C – 140C. Roczna suma opadów atmosferycznych w Colmenar Viejo przekracza 500 mm. Najczęstsze deszcze występują tam w okresie od października do grudnia.

Znaczna część ziem terenów gminy wchodzi w skład rezerwatu przyrody El Parque Regional de la Cuenca Alta del Manzanares. Na terenie gminy dominują lasy dębowe. Colmenar Viejo zamieszkuje także wiele gatunków zwierząt, wśród których można wyróżnić niewielkie ssaki, takie jak łasica, lis, borsuk europejski, czy tchórz zwyczajny. Region Colmenar Viejo słynie przede wszystkim z dużych skupisk ptaków. Turyści odwiedzające leśne obszary gminy, mogą wyróżniać takie rodzaje ptaków jak : bocian biały, pustułka, sroka, kawka, szczygieł, kos, sowa czy słowik. Przy odrobinie szczęścia można tez podziwiać duże ptaszyska, takie jak sęp, czy majestatyczny orzeł cesarski

Historia

Colmenar Viejo posiada ogromną liczbę stanowisk archeologicznych. Na tym terenie odkryto skamieniałości sprzed 100 milionów lat. Archeolodzy wykopali pochodzące z paleolitu rzeźbione kawałki krzemienia, a także stworzone w epoce brązu wytwory ceramiczne, z nacięciami na krawędziach.

Najwięcej zabytków archeologicznych odnalezionych na terenie Colmenar Viejo pochodzą z okresu VI- VII wieku. Pozostałości te są związane z kulturą plemienia Wizygotów, które opanowały znaczną część Półwyspu Iberyjskiego po upadku Imperium Rzymskiego. W Colmenar Viejo odkryto ślady kilku rozproszonych społeczności wiejskich. Cenną pozostałością po kulturze wizygockiej są także nekropolie.

Najbardziej znane z nich to Remedios i Funte del Moro. W pierwszej z nich powstały groby wykopane w skale. Ciała zmarłych zostały przewleczone delikatnym całunem. W VIII wieku plemiona wizygockie zostały zepchnięte z tego terenu przez wojska arabskie. Jednak już w IX wieku obszary Madrytu ponownie znalazły się pod panowaniem chrześcijańskich władców. Stało się to za czasów króla Alfonsa VI.

W XVIII wieku tereny miasta przechodziły znaczny rozwój kulturalny. W Colmenar Viejo założono szkoły łaciny i humanistyczne. Jako ciekawostkę warto tu zaznaczyć, że pierwszy telegraf w tym mieście został zainstalowany w 1888 roku.

Gospodarka

Dużą rolę dla rozwoju gospodarczego regionu odgrywa hodowla zwierząt.. Na tym terenie odbywa się chów bydła, owiec, kóz, świń, koni i drobiu. Szczególną rolę odgrywają duże stada byków, pasące się na terytorium Colmenar Viejo. W mieście produkuje się słynny ser La Colmenareña, który jest sprzedawany w obszarze metropolitalnym Madrytu.

Tradycyjna gospodarka Colmenar Viejo była też w dużym stopniu oparta na górnictwie i wyrobnictwie. Na pobliskiej łące Nevalvillar znajdują się stare kopalnie miedzi i srebra. W kamieniołomach miasta wydobywano skały, takie jak granit, porfir czy diabaz. Część tych materiałów posłużyła do budowy zabytków, które do dnia dzisiejszego można podziwiać w mieście.

Na terenie miasta działają obecnie dwa obszary przemysłowe, jednak głównym sektorem gospodarczym rejonu są usługi. W Colmenar Viejo powstało wiele niewielkich, lokalnych firm. W ostatniej dekadzie XX wieku w mieście wybudowano też kilka małych centów handlowych.

Atrakcje

Colmenar Viejo jest miasto pełnym wspaniałych i imponujących zabytków, przypominających o długiej i skomplikowanej historii tego miasta. Do najważniejszych budowli, jakie powstały w tym rejonie należy zaliczyć:
Bazylika Wniebowzięcia Matki Bożej – ta imponująca świątynia została wybudowa w XV wieku. Nosi ona znamiona stylu gotyckiego. Charakterystyczną cechą bazyliki jest imponująca dzwonnica. Wieża mierzy około 50 metrów i jest zwieńczona iglicą. Na jej bokach znajdują się rzeźbione wizerunki gargulców.

COLMENAR-VIEJO

Ta część świątyni została zaprojektowana w 1530 roku przez architekta Rodrigo Gil de Hantanona. Jednak największe wrażenie na wszystkich turystach odwiedzających tę świątynie, budzi misterny i bogato zdobiony renesansowy ołtarz, stworzony na przestrzeni lat 1563 – 1579. Został on zbudowany z pozłacanego i polichromowanego drewna. Jedynie przednia część tego dzieła została wykonana z alabastru. Cały ołtarz składa się z trzech paneli. W jego centralnej części została umieszczona rzeźba, przedstawiająca postać Matki Boskiej.

Boczne panele są bogato ozdobione licznymi płaskorzeźbami, które prezentują proroków, ewangelistów, ojców i ojców kościoła. Dzieła zdobiące ołtarz wykonało kilku znanych hiszpańskich artystów, takich jak Diego de Urbina, czy Alonso Sanchez Coello.

Od 2009 roku, w Bazylice Wniebowzięcia Matki Bożej mieści się Muzeum Sztuki Sakralnej. Placówka zawiera bogatą kolekcję obrazów i rzeźb, wykonanych w okresie baroku i rokoka. Turyści odwiedzający to miejsce mogą także podziwiać liturgiczne księgi, gargulce oraz inne obiekty historyczne.
Bazylika Wniebowzięcia Matki Bożej wyróżnia się także znakomitą akustyką, która panuje w jej wnętrzu. Z tego względu jest to doskonałe miejsce do organizowania koncertów muzyki klasycznej. Każdego roku odbywają się pokazy muzyki pięknej, prowadzone przez stowarzyszenia muzyczne miasta : Chóru Colmenar Viejo i Zespołu Symfonicznego Colmenar Viejo.

W 1649 roku wieża kościoła została uszkodzona przez piorun. Rok później rozpoczęła się renowacja kościoła, ostatecznie zakończona w 1656 roku. Ostatnia przebudowa bazyliki miała miejsce w 2003 roku.

La ermita de Nuestra Señora de los Remedios – Sanktuarium Matki Bożej Remedios to świątynia która została wzniesiona w XIV wieku. W trakcie swojej historii był on wielokrotnie przebudowywany. Renowacje miały miejsce w XVII i XVIII wieku. Najbardziej intrygującą częścią świątyni są napisy, wykonane w dwóch różnych językach. Pierwszy napis znajduje się w tylnej części kaplicy i układa się w słowa „TER AVC”. Skrót ten jest uznawany za rzymskie odznaczenie.

Drugi napis prawdopodobnie zawiera data, której jednak nie da się odszyfrować. W kaplicy mieści się także obraz Matki Bożej z Remediom, patronki miasta Colmenar Viejo, który został odkryty w 1914 roku, podczas renowacji poprzedniego obrazu. W przedniej części La ermita de Nuestra Señora de los Remedios stoi odosobniona brama, która została tam przywieziona w 1940 roku.

W pobliżu brzegu rzeki Manzanares znajduje się też wiele młynów, które zostały zbudowane między XVIII a XIX wiekiem. Młyny brały udział w procesie produkcji mąki, która powstawała z zebranych w pobliżu pól uprawnych. Przez wiele lat odgrywały one ogromną rolę dla społeczności Colmenar Viejo, jednak straciły swoje znaczenie w momencie regulacji rzeki Manzanares. W 2005 roku kampania Fernando Colmer rozpoczęła odbudowę jednego z nich.

Kolejnym wartym uwagi zabytkiem znajdującym się w Colmenar Viejo jest Most Batan. Powstał on w górnym brzegu rzeki Manzanaranes. W pobliżu tego miejsca przebiega autostrada M-607, która łączy Colmenar Viejo z miastem Carceda. Most Batan znajduje się na terenie Parque Regional de la Cuenca Alta del Manzanares. Wiadukt został przerzucony przez wąwóz rzeki. Opiera się on bezpośrednio o skały. Posiada jeden łuk środkowy. Został on w całości wzniesiony z granitu, który w przeszłości był bardzo powszechnie wydobywany w pobliskich kamieniołomach.

Niektórzy historycy hiszpańscy doszukują się początków mostu w czasach Imperium Rzymskiego, jednak obecnie przeważa teza, że został on wzniesiony w średniowieczu. W XVI wieku był on często określany mianem „nowego mostu”

Colmenar Viejo posiada także bardzo ciekawą i rozbudowaną tradycję ludową. Jedną z najważniejszych uroczystości, które odbywają się na terenie miasta, jest Fiesta de La Maya. Festiwal ten ma bardzo długą tradycję w Colmenar Viejo i cieszy się dużym zainteresowaniem we Wspólnocie Autonomicznej Madrytu. Całe wydarzenie jest oparte na postaci Mayi.

COLMENAR-VIEJO

Tego określenia używa się dziewczyn odzianych halki ( które zgodnie z tradycją powinny należeć do ich matek i babek), białe koszulki i szale, który wiąże się na plecach. Dziewczyny z okazji tego przyozdabiają się koralikami i naszyjnikami, a we włosy wplatają kwiaty. Maya zostaje umieszczona w ołtarzu, skąd przygląda się otoczeniu bez słowa i z poważną miną. Jest ona otoczona kwiatami, zebranymi poprzedniego dnia. Festiwal zawsze obchodzony jest 2 maja. Ma on pogańskie korzenie, związane z kultem natury. W czasie trwania tego święta odbywają się tańce i śpiewy.

Ze względu na swoje imponujące zabytki, bogatą historię i przede wszystkim bliskość do Madrytu, Colmenar Viejo jest miejscem niezwykle atrakcyjnym turystycznie. Każdego roku to miasto jest odwiedzane przez tysiące turystów, którzy mogą zatrzymać się w jednym z wielu hoteli, jakie powstały na terenie miasta. Jednym z najczęściej odwiedzanych pensjonatów w Colmenar Viejo jest Gran Hotel El Chiscón.

Jedną z jego największych zalet jest znakomita lokalizacja – w ciągu pięciominutowego spaceru można stąd dojść do starej części miasta. W pobliżu hotelu znajduje się także przystanek autobusowy, z którego można dojechać do Madrytu. Wszystkie pokoje pensjonatu są wyposażone w klimatyzację i ogrzewanie. Znajdują się w nich telewizory z płaskimi ekranami, szafy, a także w łazienki z wanną. Hotel dysponuje przechowalnią bagażu, a także otwartą całodobowo recepcją. Na jego jest też otwarty bufet śniadaniowy.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij