Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Darmowe zwiedzanie Madrytu

Stolica Hiszpanii to niekwestionowana perła wśród europejskich miast. Mimo, że nie posiada dostępu do morza, znajduje się na szczycie listy odwiedzanych miast w Hiszpanii, bo trudno się tym miejscem nie zachwycić. Madryt łączy w sobie nowoczesność, prężnie rozwijającego się miasta i dawny klasyczny klimat. Na żywo zobaczycie tu nie tylko mecz Realu Madryt, ale także prawdziwie hiszpańską corridę. Znajdziecie tutaj rozrywki zarówno płatne, wymagające zasobnego portfela, ale i takie na które sobie może każdy pozwolić. Madryt posiada wiele miejsc wartych odwiedzenia. Poczynając od imponujących muzeów, poprzez zamki, pałace, skwery, place i ogrody, a na stadionie Santiago Bernabéu kończąc. Pamiętajcie, że wiele miejsc możecie odwiedzić i zwiedzić za darmo, niektóre zawsze, a inne w konkretne dni i godziny.

Najpierw zajmijmy się tymi miejscami, które zawsze możecie odwiedzić, nic za to nie płacąc, a tych miejsc jest całkiem sporo.

Pierwszym na liście jest muzeum Mennicy Narodowej w Madrycie. Jest to jedno z najważniejszych muzeów tego typu na świecie, można tu dowiedzieć się wszystkiego o monetach i banknotach emitowanych przez rząd Hiszpanii. Muzeum to znajduje się pod jurysdykcją Hiszpańskiego Ministerstwa Ekonomii i Finansów.

Kolejnym wartym zobaczenia muzeum jest Muzeum Minerałów. Znajdziecie tutaj wiele interesujących eksponatów, w tym ponad 600 przepięknych okazów skał i minerałów. Jest bardzo interesujące miejsce dla wszystkich miłośników geologii i historii ziemi. Zbiory muzeum stale się powiększają ponieważ większość okazów to darowizny przekazywane po powrocie z ekspedycji badawczych przez profesorów madryckiego uniwersytetu.

Będąc w Madrycie musicie koniecznie odwiedzić futurystyczne muzeum CaixaForum. Zachwycają tu nie tylko zgromadzone piękne dzieła sztuki, ale również sama bryła muzeum, które mieści się w dawnej elektrowni, która za sprawą śmiałych planów architektów Herzog & de Meuron zyskała zupełnie nowy wyraz. Dodatkową atrakcją jest znajdujący się przed budynkiem niewielki, ale ładnie zagospodarowany zielony plac oraz niesamowita, wręcz magiczna ściana nazywana "pionowym ogrodem". Projektanci tej przestrzeni wykazali się niezwykłą pomysłowością i ślepą ścianę sąsiedniego budynku obsadzili roślinnością, tworząc w ten sposób niezwykle urokliwe i oryginalne miejsce wypoczynku w samym sercu miasta.

Co za darmo w Madrycie

W Madrycie znajduje się również muzeum szczególne, jest to Muzeum Niewidomych, gdzie prezentowana jest ekspozycja przeznaczona i dostosowana dla osób ociemniałych i słabo widzących. Również osoby pełnosprawne, zwiedzając muzeum mogą poznać niezwykły świat osób, które straciły zmysł wzroku.

Kolejnym obiektem, na pewno innym niż wszystkie Wam znane muzea, jest stacja metra Anden 0. Anden 0 to jedna z dawnych nieczynnych stacji metra, która po modernizacji linii stała pusta, nieużywana i jedynie przez lata zbierała kurz. A dopiero niedawno dzięki nowej funkcji stała się ponownie miejscem odwiedzanym przez turystów. Obecnie mieści się tu niewielkie muzeum prezentujące dzieje tego środka komunikacji zbiorowej w Madrycie.

Zanim zmęczeni wrócicie do swojego hotelu w Madrycie, możecie również zajrzeć do Centrum sztuki Espacio Conde Duque. które mieści się w dawnych koszarach, wybudowanych w klasycznym stylu hiszpańskim bez późniejszych wpływów włoskich. Znajdują się w tutaj biblioteki, archiwa publiczne, centra wystawiennicze, jak również mniejsze muzea, oraz ośrodki sztuki eksperymentalnej. Możecie tutaj podziwiać zarówno kolekcje stałe, jak i wystawy czasowe.

ZWIEDZANIE-MADRYTU-WYCIECZKA
Wiele zabytków w pięknym Madrycie można zobaczyć bezpłatnie

Lubicie oglądać rzeźby? To udajcie się to Museo Arte Público, gdzie prezentowane są zbiory rzeźby współczesnej takich autorów jak Joan Miró, Eduardo Chillid czy Andreu Alfaro. A może wolicie podziwiać sztukę zdobniczą? Jeśli tak to czeka na Was Narodowe Muzeum Sztuki Zdobniczej, które prezentuje ponad 60 000 głownie hiszpańskich eksponatów.

Znajdzie się tez coś dla miłośników dawnych dziejów. W Muzeum Archeologicznym można nieodpłatnie podziwiać pamiątki po dawnych Grekach, Rzymianach, Egipcjanach, oraz Arabach, umiejscowione chronologicznie i prezentujące najdawniejsze dzieje tego regionu.

Warto również zajrzeć do Museo de San Isidro, gdzie prezentowane są dzieje miasta z czasów, kiedy nie była to jeszcze stolica Hiszpanii. Zgromadzone tu zbiory to efekt wieloletnich wykopalisk i badań na terenie miasta i jego okolic. Muzeum otwarto w 2000 roku i poza zbiorami muzealnymi dysponuje ono także ogromną specjalistyczną biblioteką i archiwum.

Muzeum Morskie to ostatnie miejsce udostępnione zwiedzającym całkiem za darmo. Prezentuje ono zbiory zarówno artystyczne, jak i historyczne, statystyczne, naukowe i techniczne związane z żeglugą morską, oraz związkami Hiszpanii z morzem na przestrzeni wieków.

Dostosuj się do dni i godzin zwiedzania madryckich muzeów

Teraz kilka muzeów dostępnych dla zwiedzających bezpłatnie ale w konkretnych dniach i godzinach. Uwzględnijcie to w swoich planach zwiedzania miasta aby niepotrzebnie gdzieś nie czekać lub żeby nie nadwyrężać wycieczkowego budżetu.

Możecie udać się do Muzeum Reina Sofia. W jego zbiorach znajduje się głównie sztuka współczesna. Najbardziej znanym dziełem w zbiorach muzeum jest obraza Pabla Picassa „Guernica”. Oprócz niego można w muzeum podziwiać dzieła między innymi takich mistrzów jak Dali, Miro czy Gris. Muzeum umożliwia bezpłatne zwiedzanie możliwe w poniedziałki, środy, czwartki i soboty w godzinach 19:00 - 21:00, oraz w piątki od 19:00 – 23:00 i w niedziele 15:00 – 19:00.

Koniecznie znajdźcie też czas dla najważniejszego muzeum w Madrycie jakim jest Muzeum Prado, które może się poszczycić niemal 200 letnią tradycją. Możecie tutaj obcować ze sztuką stworzoną przez takich mistrzów jak El Greco, Murillo, Goya, Bosch, Velazquez czy Picasso Muzeum udostępnia bezpłatnie swoje zbiory od wtorku do soboty w godzinach 18:00 - 20:00 oraz w niedziele i święta w godzinach 17:00 - 20:00. Goście poniżej 18 roku życia wchodzą zawsze za darmo.

Jeśli zwiedzacie Madryt, odwiedźcie Pałac Królewski - Palacio Real, który dostępny jest za darmo dla zwiedzających z krajów Unii Europejskiej od poniedziałku do czwartku od 16:00 do 18:00, w miesiącach od października do marca. W pozostałe miesiące, ale te same dni od 18:00 do 20:00. Jednak w tych godzinach nie zwiedzicie pałacu z przewodnikiem. W pałacu podziwiać można doskonale wyposażone i zachowane oryginalne komnaty, piękne ogrody, wystawę zabytkowej broni, oraz dawną aptekę. Pałac pełni obecnie jedynie funkcję reprezentacyjną, współcześnie panująca rodzina królewska woli skromniejsze lokum. Dodatkową atrakcją jest uroczysta zmiana warty przed Salą Tronową, która odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca pomiędzy godziną 12:00 a 13:00.

W Madrycie znajdziecie również muzeum, które opowiada o historii podbojów kolonialnych. Jest to Muzeum Amerykańskie, gdzie prezentowanych jest ponad 25 000 artefaktów prekolumbijskich, które opowiadają o historii podbojów kolonialnych Hiszpanii oraz o podbijanych ludach, nieodpłatnie można zwiedzić to muzeum w każdą niedzielę, a także w kilka wybranych dni, takich jak Światowy Dzień Muzeów.

Spacerując po Madrycie możecie również zajrzeć do Muzueum Sorollo, które powstało z inicjatywy wdowy po hiszpańskim artyście impresjonistycznym Joaquín Sorolla. Przez kilkadziesiąt lat muzeum znajdowało się w rękach rodziny, następnie przejęte zostało przez państwo, a kolekcja prac tego malarza i grafika została uzupełniona i odpowiednio wyeksponowana. W budynku można podziwiać mieszkanie i pracownię mistrza, oraz zbiory jego prac. Bezpłatne zwiedzanie możliwe jest w każdą sobotę od 14:00 do 20:00, oraz całą niedzielę.

Również w niedzielę możecie bezpłatnie odwiedzić Muzeum Romantyzmu W zbiorach swych gromadzi ono głównie przedmioty i dzieła sztuki z XVIII wieku, ale również późniejsze przedmioty, które wykazują wyraźne wpływy romantyczne. Możecie podziwiać tutaj prace miedzy innymi Goyi. Bezpłatny wstęp jest przez całą niedzielę, oraz w soboty po godzinie 14:00.

STOLICA-HISZPANII-ATRAKCJE-TURYSTYCZNE-ZWIEDZANIE
Madryt jedna z napiękniejszych stolic Europy

Ostatnim na naszej liście jest Museo Municipal, które otwarte jest dla zwiedzających bezpłatnie w środy i niedziele. W muzeum prezentowane są bardzo różnorodne zbiory, począwszy od artefaktów antycznych, poprzez mapy, makiety, aż po zbiory dokumentów i sztuki współczesnej.

Ale jak wiemy Madryt ma do zaoferowania znacznie więcej niż jedynie muzea. Jest tu wiele innych atrakcji dostępnych dla każdego niezależnie od zasobności portfela. Poniżej przedstawiamy Wam kilka z nich.

Koniecznie zobaczcie Świątynię Debod. Pochodzi ona z II wieku przed naszą erą i pierwotnie jej ojczyzną był Egipt. W latach 60. XX wieku została przetransportowana do Hiszpanii jako dar dla kraju. Znaleziono dla niej idealne miejsce w parku La Montaña. Dzięki temu stała się najstarszą obecnie budowlą w Madrycie. Budowla składa się z holu, oraz kaplic, których ściany pokryte są oryginalnymi dekoracjami, oraz tarasu widokowego, z którego rozciąga się bajeczny widok na miasto.

Wybierzcie się również do klasztoru Descalzas Reales. Podczas zwiedzania klasztoru warto zwrócić szczególną uwagę na piękną klatkę schodową, oraz dawne dormitorium ozdobione kolekcją niderlandzkich gobelinów projektu P. Rubensa. W klasztorze zgromadzone są również dzieła światowego malarstwa. Znajdziecie tutaj prace Tycjana, P. Brueghla Starszego, P.P. Rubensa, Gregoria Fernándeza i Pedra de Meny. Klasztor i kolekcję za darmo można zwiedzić to miejsce w każdą środę i czwartek.

Lubicie oglądać zabytkowe fortyfikacje? Jeśli tak to spodoba Wam się forteca Melilla pochodząca z XV wieku Jej zwiedzanie jest bezpłatne, a podczas pobytu można tam zobaczyć, jakie zmiany zachodziły w budowlach obronnych do XIX wieku, czyli do czasu do kiedy cytadela była użytkowana. Zwiedzając fortyfikacje będziecie musieli trochę wysilić wyobraźnie bo do czasów obecnych zachowały się jedynie trzy ściany cytadeli, ale mimo to robi ona duże wrażenie.

Również darmową atrakcję stanowi największy z placów Madrytu – Plaza. Kiedyś stanowił on serce miasta, dziś jest to zamknięty dla ruchu kołowego drukowany deptak, licznie odwiedzany przez turystów. Możecie tutaj poczuć prawdziwy klimat tego miasta.

Również większość kościołów w Madrycie dostępna jest bezpłatnie dla wszystkich zwiedzających, jedynie czasem opiekunowie świątyń dyskretnie sugerują drobne datki na utrzymanie i remonty świątyń.

Chwilę wytchnienia zapewni Wam Park Retiro w Madrycie. Jest to jeden z około 40 parków znajdujących się na terenie Madrytu. Poza oczywistymi walorami i atrakcyjna zielenią, położony w samym centrum miasta park kryje jeszcze inne atrakcje. W jego obrębie znajduje się przede wszystkim kolumnada i pomnik króla Alfonsa XII umiejscowiony nad stawem, a także położony naprzeciwko Pałac Kryształowy, oraz wiele rzeźb i elementów drobnej architektury ogrodowej, które cieszą oko odwiedzających go turystów.

Jak sami widzicie Madryt oferuje darmowe atrakcje naprawdę dla każdego. Jeżeli dobrze wszystko rozplanujecie to spokojnie możecie zwiedzić hiszpańską stolicę, nie płacąc nic za bilety wstępów, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wydać choćby na pamiątki.
 

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij