Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Pinto

Pinto to miasto i gmina znajdujące się w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Miasto wchodzi w skład prowincji Madrytu i Wspólnoty Niezależnej Madrytu. Czynnikiem, który odgrywa kluczową rolę dla rozwoju Pinto jest jego bliskość do stolicy Hiszpanii – te ośrodki dzieli zaledwie 19 km, które dzięki świetnie rozbudowanej sieci komunikacyjnej można pokonać w ciągu kilku minut.

Pinto zajmuje powierzchnie wynoszącą 62,04 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 42 tysięcy ludzi. Te dane przekładają się na wartość gęstości zaludnienia, który wynosi około 680 osób na kilometr kwadratowy.

Najważniejszym miastem znajdujących się w pobliżu Pinto jest bez wątpienia Madryt. Warto także prześledzić, jak wygląda odległość między Pinto a innymi wielkimi ośrodkami Półwyspu Iberyjskiego:

Barcelona – 510 km
Bilbao – 341 km
Walencja – 296 km
Sewilla – 376 km
Malaga – 397 km
Alicante – 348 km
Kordoba – 279 km
Murcja – 333 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1725 km
Palma de Mallorca – 547 km
Saragossa – 284 km.

W pobliżu Pinto znajduje się też kilkanaście niewielkich, ale malowniczych miejscowości. Do tej kategorii z pewnością można zaliczyć : Valdemoro 5.9, km, Parla 6.6 km, Getafe 7.4 km
Torrejón de Velasco 9.5 km, Fuenlabrada 9.9 km, Torrejón de la Calzada 10 km, Leganés 10.6 km, Humanes de Madrid 11.2 km, Ciempozuelos 11.6 km, San Martín de la Vega 11.6 km, Cubas de la Sagra 13.4 km, Griñón 14 km.

PINTO

Pinto znajduje się w strefie wpływu klimatu śródziemnomorskiego. Region ten charakteryzuje się występowaniem bardzo ciepłych i suchych lat, podczas których temperatura osiąga wartość nawet 400C. W Pinto panują także chłodne jak na warunki Półwyspu Iberyjskiego zimy, w czasie których termometry wielokrotnie wskazują wartości minusowe. W tej części Hiszpanii odnotowuje się także bardzo skąpe opady deszczu, które osiągają wartość zaledwie 450 mm. Jeszcze do niedawna powszechnym zjawiskiem na tym terenie były opady śniegu, jednak zmiany klimatyczne i postępujące globalne ocieplenie sprawiły, że obecnie jest to rzadkość.

Okolice Pinto były kiedyś otoczone przez gęste i rozległe lasy, jednak ekspansja ekonomiczna i rozwijający się proces urbanizacyjny sprawiły, że obszary zielone zostały w znacznej części zdegradowane przez obszary przemysłowe. Przez miasto przepływa strumień Prados, który w 1967 roku został skierowany na teren dzisiejszego Parku Regionalnego Południowo- Wschodniego.

Pozostałą część obszarów gminy jest zdominowana przez suche równiny, na których rozwija się hodowla zwierząt. Wyjątkiem od tej reguły są południowo- zachodnie obszary gminy, gdzie znajduje się podmokły teren Los Estragaes. Na tym terenie można obserwować duże skupisko ptaków, wśród których wyróżnia się około 130 gatunków.

Historia

Mimo że pierwsze skupiska ludzi na terenie Pinto powstały w czasach prehistorycznych, nie były one tak duże, by stworzyć zorganizowaną społeczność. Badania archeologiczne przeprowadzone w rejonie miasta wskazują na obecność pozostałości pochodzących z czasów paleolitu, epoki żelaza i epoki miedzi. Najstarsze szczątki zostały odnalezione w Jaskini Cuniebles.

W tej okolicy odkryto także ślady po dawnych i prymitywnych osadach. Wśród hiszpańskich historyków istnieją dwie tezy, które wyjaśniają korzenie dzisiejszego miasta. Pierwsza z nich mówi, że pierwszy znaczący rozwój miasta nastąpił w czasach imperium rzymskiego. Zwolennicy tej teorii wskazują, że najlepszym na to dowodem jest nazwa miejscowości, która jakoby miała pochodzić z łacińskiego słowa „punctum”, oznaczającego środek ( w starożytności i we wczesnym średniowieczu wierzono, że miasto znajduje się w samym centrum Półwyspu Iberyjskiego).

Drugi scenariusz jest związany z arabską legendą. Muzułmanie po zdobyciu Półwyspu Iberyjskiego mieli wykonać dokładne pomiary dzisiejszej Hiszpanii i na jednej z uliczek miasta oznaczyć dokładny środek tego kraju. Według podania, w tym właśnie miejscu zostali pochowani arabscy naukowcy, którzy dokonali tego odkrycia. Niezależnie od tego, która z tych wersji jest prawdziwa, nie ulega wątpliwości, że położenie Pinto w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego wpływało na jego ogromne znaczenie strategiczne.

W ciągu ostatnich dziesięcioleci w Pinto, podobnie jak w innym ośrodkach otaczających Madrych ośrodkach, nastąpiła ogromna eksplozja demograficzna. Pierwsze oficjalne pomiary ludności były przeprowadzone w 1889 roku. Populacja miasta wynosiła wtedy 312 mieszkańców. Już w 1900 roku liczba ta zwiększyła się do ponad 1000. W następnych latach następował regularny i dynamiczny przyrost mieszkańców miasta.

W 1920 roku miasto zamieszkiwało niemal 8 tysięcy ludzi, a 50 lat później było ich już blisko 17 tysięcy. Największa eksplozja demograficzna nastąpiła na przestrzeni ostatnich 26 lat, kiedy to populacja Pinto zwiększyła się z 27 tysięcy w 1990 roku, do niemal 50 tysięcy mieszkańców pod koniec roku 2015.

Po zakończeniu autorytarnych rządów Francisko Franco w 1979 roku, w Pinto rozpoczęły się rzędy demokratyczne. Region ten cechuje się dużym napięciem politycznym – kolejne ekipy rządzące kończyły swoje kadencje w atmosferze skandalu. W ostatnich wyborach samorządowych z 2015 roku najwięcej głosów zdobyły partie Ganemos Pinto i Partia Ludowa ( po 7), na kolejnym miejscu uplasowała się PSOE. Ta ostatnia partia stworzyła koalicję z Ganemos Pinto.

PINTO

Urbanistyka i Transport

Mimo że Pinto jest w znacznej mierze miastem przemysłowym, jego władze dążą do utrzymania pozostałych terenów zielonych i podwyższenia własności ekologicznej miasta. Przestrzenie te mają być wykorzystane jako obiekty sportowe i rezerwaty przyrody, w których schronienie znajdą liczne ptaki występujące na terenie miasta.

Ważną rolę dla rozwoju miasta spełnia świetnie zorganizowana sieć komunikacyjno-transportowa. Miasto jest częścią Autostrady A-4, który łączy najważniejsze ośrodki centralnej i północnej części Półwyspu Iberyjskiego, przechodząc przez takie miejsca jak Kadyks, Sewilla, Kordoba, na Madrycie skończywszy.

Przez Pinto przebiega też kilka dróg regionalnych, które zapewniają szybkie i komfortowe połączenie z ważnymi ośrodkami biznesowymi, znajdującymi się na terenie obszaru metropolitalnego Madrytu. Pinto posiada stację kolejową, która jest częścią linii C-3, wchodzącej w skład systemu kolejowego stolicy Hiszpanii.

Pierwotna stacja kolejowa w Pinto została otwarta 9 lutego 1851, co nastąpiło równocześnie z początkiem kursowania pociągów na linii Madryt- Aranjuez. Obecnie pociągi odjeżdżają z Pinto średnio co 20 minut. Sprawne połączenie z sąsiednimi ośrodkami zapewnia także znakomicie rozbudowana sieć autobusów międzymiastowych, za pomocą których można dojechać do takich miast jak: Madryt, Getafe, czy San Martin de La Vega.

Atrakcje

Pinto jest znane z licznych parków i skwerów, które znajdują się na terenie gminy. Jednym z najlepszych tego przykładów jest Park Miejski Juana Carlosa, otwarty w 1997 roku. Jego uroczysta inauguracja nastąpiła jednak rok później, a w uroczystościach wzięła udział para królewska – król Juan Carlos i królowa Sofia. Park zajmuje powierzchnię 55 hektarów. Na jego terenie powstało wiele obiektów rekreacyjnych, które zapewniają aktywny wypoczynek ludziom w każdym wieku.

Bardzo dużą popularnością cieszy się zwłaszcza sztuczne jeziorko, gdzie panują idealne warunki do uprawiania Wakebordingu. W parku miejskim powstało też wiele obiektów kulturalnych, takich jak audytorium, w którym odbywają się koncerty i festiwale gminne. Powstały tam także instytucje edukacyjne , czego najlepszym przykładem jest Park Archeologiczny Gonzago Arteaga, czy wybiegi dla pawi i innych gatunków ptaków. Przestrzeń parku jest dopełniona przez długie i dobrze utrzymane ścieżki rowerowe i deptaki spacerowe.

Na terenie Pinto znajduje się także kilka ciekawych zabytków architektonicznych. Jedną z najciekawszych budowli jest Wieża Ebola. Została ona zbudowana w drugiej połowie XIV wieku, a pierwsza pisemna wzmianka, która wspomina o tej konstrukcji pochodzi z 1382 roku, kiedy to zatrzymał się w niej król Jan I z Kastylii. Prawdopodobnie wieża była wtedy częścią dużo większego kompleksu zamkowego, który nie przetrwał jednak do naszych czasów. W XVI i XVII wieku wieża pełniła funkcję więzienia.

W czasie trwania historii tej budowli, przebywało w niej kilkoro ważnych dla historii hiszpańskiej postaci. W 1589 roku na pobyt w wieży został skazany Antonio Perez, wpływowy urzędnik królewski i sekretarz monarchy Filipa II. Więzień przebywał tam łącznie 2 miesiące, dopóki nie oczyścił się z zarzutu złamania tajemnicy państwowej.
Wieża Pinto ma postać kwadratowej baszty, z zaokrąglonymi narożnikami. Konstrukcja została wzniesiona z białego kamienia i mierzy 16.5 metrów wysokości.

Jej szerokość osiąga wartość 10 metrów. Wejście do budynku znajduje się od jego południowej strony i zostało umieszczone na wysokości pierwszego piętra. Rzeźbione w kamieniu schody prowadzą do pomieszczenia wielofunkcyjnego, którego dominującym elementem jest ogromne palenisko. Historycy przypuszczają, że w tym miejscu mógł znajdować się most zwodzony.

Kolejnym wartym uwagi zabytkiem w Pinto jest kościół San Jose. Jego historia sięga końca XIX wieku. Pierwszy kamień pod budowę tej świątyni postawiono w 1885 roku, a pracę architektoniczne nad jego wzniesieniem trwały 6 lat i zostały ukończone w 1891 roku.

Lokalne specjały

Odwiedzających Pinto warto także posmakować specjałów lokalnej kuchni. Jednym z najpopularniejszych dań w mieście jest gulasz, serwowany w całym obszarze metropolitalnym Madrytu. Głównym składnikiem tego dania jest ciecierzyca, a także mięso wieprzowe, występujące w postaci boczku lub kiełbas. Tradycyjnie było to danie spożywane przez uboższe warstwy ludności Madrytu. Z biegiem lat gulasz coraz częściej wchodził w skład menu wielu madryckich knajp i szybko zyskał ogromną popularność wśród całej społeczności stolicy Hiszpanii. Potrawa jest najczęściej spożywana w okresie miesięcy zimowych.

HOTEL-PINTO

Danie to może być serwowane na trzy sposoby : w pierwszym z nich najczęściej podaje się brulion, który uzyskiwany jest z gotowania wszystkich składników. Drugą metodą jest podanie ciecierzycy i innych przygotowanych warzyw, natomiast ostatnia z nich zawiera osobne spożywanie wszystkich tych rzeczy, na mięsie skończywszy. Tak przygotowany gulasz jest dla wielu mieszkańców Madrytu kwintesencją bogatej gastronomii tego regionu.

Każdego roku przez Pinto przejeżdża wiele osób, dla których celem podróży jest Madryt. Turyści ci mogą zatrzymać się w Pinto i odpocząć od trudów podróży. Miasto może pochwalić się dobrze rozbudowaną siecią hotelową. Pensjonaty w tym miejsce są w stanie zagwarantować komfortowy wypoczynek nawet najbardziej wymagającym gościom. Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów hoteli w mieście jest Plaza de Santiago.

Największą zaletą tego kompleksu jest doskonała lokalizacja – znajduje się on zaledwie 5 minut spacerem od dworca kolejowego w Pinto. Plaza de Santiago jest znakomitą bazą dla wszystkich wycieczek zmierzających do Madrytu – najstarsza, historyczna część stolicy Hiszpanii jest oddalona od pensjonatu zaledwie o 20 minutową przejażdżkę pociągiem. Z tego miejsca moża też w ciągu 10 minut do parku Warner Bros.

Wszystkie pokoje hotelowe są klimatyzowane. Dysponują one bezpłatnym dostępem do bezprzewodowego Internetu. Wyposażenia pokoi dopełniają sejf, w którym można przechowywać wartościowe przedmioty i telewizory. Na terenie hotelu działa także restauracja Savarin, specjalizująca się w wydawaniu dań sezonowych. Goście odwiedzający ten lokal mogą spróbować specjałów z ryb, czerwonego mięsa i dziczyzny. Tuż obok hotelu powstał taras widokowy, z którego rozciąga się widok na panoramę Pinto

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij