Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Boadilla del Monte

Boadilla del Monte to miasto i gmina o tej samej nazwie, położone w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Wchodzi ono w skład Wspólnoty i Prowincji Madrytu. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój Boadilla del Monte jest bliskość stolicy Hiszpanii i największego miasta tego kraju, Madrytu. Odległość między tymi ośrodkami wynosi zaledwie 15 kilometrów. Ten dystans można pokonać niezwykle sprawnie, dzięki rozbudowanej sieci komunikacyjnej.

Boadila del Monte zajmuje powierzchnie wynoszącą 47,20 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje około 42 tysięcy ludzi, co przekłada się na gęstość zaludnienia o wartości około 900 mieszkańców na kilometr kwadratowy.

Najważniejszym ośrodkiem znajdującym się w pobliżu Boadilla del Monte jest bez wątpienia Madryt. Warto też przeanalizować odległość między Boadilla del Monte a innymi ważnymi miastami Półwyspu Iberyjskiego:

Barcelona – 520 km
Bilbao – 327 km
Walencja – 316 km
Murcja – 359 km
Sewilla – 383 km
Alicante – 371 km
Saragossa – 288 km
Palma de Mallorca – 564 km
Malaga – 413 km
Kordoba – 291 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1728 km.

W pobliżu Boadilla del Monte znajduje się także kilka niewielkich, ale malowniczych miejscowości. Do tej kategorii z całą pewnością można zaliczyć: Villaviciosa de Odón 5,7 km, Majadahonda 7,5 km, Villanueva de la Cañada 11, 8 km, Sevilla la Nueva 14, 3 km, Pozuelo de Alarcón 6,4 km, Móstoles 9,2 km, Villanueva del Pardillo 12 km, Alcorcón 7,5 km, Brunete 10, 2 km, Leganés 13, 3 km, Fuenlabrada

Miastem partnerskim Boadilla del Monte jest francuski Saint-Cloud.

Boadilla del Monte znajduje się w strefie wpływów klimatu śródziemnomorskiego. Region ten charakteryzuje się występowaniem ciepłych i suchych lat, oraz stosunkowo chłodnych, jak na warunki Hiszpanii, zim. Średnia roczna temperatura, jaka jest odnotowywana w Boadilla del Monte wynosi około 13,50C. Pomiary opadów prowadzone w tym rejonie wskazują, że spada tam około 500 mm wody rocznie.

BOADILLA-DEL-MONTE

Boadilla del Monte zostało wzniesione na wysokości 582 metrów nad poziomem morza. Teren gminy przecinany jest licznymi strumieniami, które stanowią dopływ Guadarramy, jednej z największych rzek centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Krajobraz tego regionu charakteryzuje się dużą ilością lasów liściastych, a także występowaniem naturalnych pastwisk, co stwarza znakomite warunki do hodowli zwierząt gospodarczych. Flora regionu jest zdominowana przede wszystkim przez obecność dębów, sosen czy jesionów.

Historia

Hiszpańscy historycy oceniają, że początki dzisiejszego Boadilla del Monte są związane z arabskim panowaniem na półwyspie Iberyjskim. Podczas badań archeologicznych prowadzonych na terytorium miasta, odkryto pozostałości po fundamentach wczesnośredniowiecznego meczetu. Na terenie Boadilla del Monte do dziś można podziwiać groby z tamtego okresu, które noszą cechy typowe dla arabskiej sztuki.

Także sama nazwa „Boadilla del Monte” wskazuje na arabskie korzenie dzisiejszego miasta, które prawdopodobnie pochodzi od słowa Boadil-la. Wszystkie te przesłanki każą domniemywać , że rejon ten przez pewien czas znajdował się pod kontrolą saracenów. Jednak nie zachowały się żadne oficjalne dokumenty, które potwierdzają ten stan rzeczy. W XV wieku tereny dzisiejszego miasta znalazły się we władaniu hrabiego Andreasa Cabrera i jego żony Beatriz de Boadilla. Na przestrzeni następnych wieków ziemie te wielokrotnie zmieniały swoich właścicieli.

Na przełomie lat 1960- 1970 rozpoczął się gwałtowny rozrost powierzchni miasta. Wokół dawnej, historycznej części Boadilla del Monte zaczęły powstawać pierwsze osiedla mieszkaniowe. W pierwszej fazie urbanizacji miasta powstawały głównie mieszkania przeznaczone dla przedstawicieli klasy robotniczej, jednak wraz z rozwojem całej aglomeracji Madrytu, na terenie miasta zaczęły powstawać także luksusowe wille. Obecnie władze Boadilla del Monte dokładają starań, by skonsolidować działania mające na celu ochronę terenów zielonych znajdujących się na tym terytorium.

Komunikacja

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na rozwój Boadilla del Monte jest dobre połączenie komunikacyjno – transportowe z Madrytem, stolicą Hiszpanii. Miasto przecina obwodnica M- 50, która biegnie z jego północnej na południową stronę, dzieląc je przy tym na dwie połówki. Aby ułatwić komunikację między rozdzielonymi częściami Boadilla del Monte powstały dwa tunele.

Z miasta do Madrytu można dojechać również kilkoma innymi drogami. Jedną z nich szosa M – 501, która powstała na miejscu dawnej drogi M-511. Przez teren miasta przechodzą również drogi M -513, M -516 oraz obwodnica M – 40. Boadilla del Monte posiada także dobrze rozbudowaną sieć autobusów miejskich. Do Madrytu kursują pojazdy linii 571, 573, 574 i 591, a także nocny autobus N905.

Z tego rejonu można dojechać też do innych ważnych ośrodków przemysłowych, wchodzących w skład wielkiej aglomeracji Madrytu. Do sąsiednich miejscowości można dotrzeć za pomocą autobusów linii 538, 566, 567 i 575 roku, które to łączą Boadilla del Monte z ośrodkami takimi jak Majadahonda, Brunete i Villaviciosa. Od 2007 roku w mieście otwarto także linię tramwajową ML-3, która łączy Boadilla del Monte ze stacją metra w Madrycie.

PALACIO-BOADILLA

Atrakcje

Mimo że Boadilla del Monte nie jest rozpoznawalna ze swoich walorów turystycznych, znajduje się tam kilka zabytków, które zwrócą uwagę każdego miłośnika historii. Do najważniejszych i najbardziej imponujących obiektów w mieście należy bez wątpienia zaliczyć:

Klasztor wcielenia – to kompleks zakonny, którego budowa miała miejsce w XVII wieku. Został on wzniesiony z inicjatywy Marii de Very i Gascy, wdowy po rajcy miejskim i ówczesnego właściciela Boadilla del Monte, Juana Gonzaleza de Uzqueta. Po zakończeniu budowy w klasztorze zamieszkali mnisi z zakonu Karmelitów Bosych. Sytuacja ta trwała aż do roku 1970, kiedy to zakonnicy przenieśli się do nowego budynku, wzniesionego tuż obok dawnego klasztoru. W 1974 roku budynek został uznany za obiekt o wartości historycznej. W 1998 roku kompleks został odrestaurowany i od tego czasu pełni rolę hotelu.

Palacio del Infante don Luis- Pałac Infanta don Luisa to piękna posiadłość szlachecka, wzniesiona w 1765 roku. Jego twórcą był Ventura Rodriguez, jeden z najwybitniejszych hiszpańskich architektów XVIII wieku, twórca wielu klasycystycznych budynków, które do dnia dzisiejszego zdobią teren obszaru metropolitalnego Madrytu. W skład kompleksu wchodzi rozległy i zadbany ogród. Pałac został zbudowany z inicjatywy infanta Ludwika Antoniego Burbona, najmłodszego syna króla Filipa V i brata późniejszego monarchy Karola III. Ludwik Antoni wykupił obszary dzisiejszej Boadilla del Monte w 1761 roku i już dwa lata później zarządził pracę nad wzniesieniem swojej nowej siedziby.

Dzisiejszy Palacio del Infante don Luis został wybudowany na miejscu dawnego kompleksu, który pełnił rolę siedziby markizów. Przebudowa obiektu została przeprowadzona niezwykle szybko i zakończyła się w ciągu dwóch lat. O wydarzeniach z tamtego okresu informuje tablica pamiątkowa, która do dzisiaj widnieje na elewacji Palacio del Infante don Luis. Ludwik Antoni Burbon zamieszkiwał ten kompleks aż do roku 1776 , kiedy to wszedł w dynastyczny związek z Marią Teresą i przeniósł się do pałacu w Arenaes San Del Potro.

W czasie hiszpańskiej wojny domowej toczonej w latach 1936- 1939 pałac ucierpiał na skutek toczonych w jego pobliżu walk. Zostało wtedy uszkodzonych wiele unikatowych dzieł sztuki, które przyozdabiały Palacio del Infante don Luis. W 1974 roku rezydencja została uznana za zabytek w skali krajowej. Pod koniec XX wieku miasto wykupiło prawa do gospodarowania pałacem od jego ostatniego właściciela, Enrique Ruspoli Moranesa. W minionym stuleciu Palacio del Infante don Luis przeszedł kilka renowacji. Najważniejsze prace konserwatorskie odbywały się tam w 1944, 1973, 2006 i 2014 roku. Jako ciekawostkę warto dodać, że w pałacu nakręcono kilka scen do filmu „Duchy Goi” z 2006 roku.

Architektura Palacio del Infante don Luis jest jednym z licznych świadectw bogactwa kulturalnego, znajdującego się na Półwyspie Iberyjskim. Budowla została w zdecydowanej większości wzniesiona z czerwonej cegły i kamienia. Wyjątkiem od tej reguły jest cokół, do którego budowy posłużyły bloki granitu. Charakterystyczną cechą rezydencji są osłony, które zostały wykonane z płytek arabskich.

Cały budowla ma kształt prostokąta, o wymiarach 17 metrów na 80 metrów. Budynek posiada powierzchnię łączną 6.302. 15 m2. Palacio del Infante don Luis jest podzielony na trzy części, z charakterystycznymi elementami bocznymi. Cała konstrukcja została zwieńczona dwoma wieżyczkami, które przypominają o oryginalnym wyglądzie kompleksu. Mają one kształt czworokąta i owalne otwory. W centralnej części elewacji znajduje się portal z toskańskimi kolumnami.

Wygląd zewnętrzny Palacio del Infante don Luis cechuje się dużą surowością – jedyne ozdoby znajdują się w górnej części fasady ( są to herby króla Filipa i inne zdobienia). Z tym obrazem całkowicie kontrastuje pełne przepychu wnętrze rezydencji. Znajduje się tam wiele pięknych przedmiotów, wykonanych z marmuru, tynku czy brązu. Uwagę turystów przyciągają zwłaszcza elementy dekoracyjne, takie jak girlandy, anioły, czy winogrona.

Największe bogactwa znajdują się w kaplicy pałacowej, gdzie można podziwiać się panteony poświęcone ważnym dla dziejów regionu postaciom historycznym. Dodatkowym walorem Palacio del Infante don Luis jest bogata kolekcja dzieł sztuki. W pałacu wystawiono obrazy wybitnych mistrzów malarstwa, takich jak Goya, Rembrandt, Murillo, Diego Velázquez, czy Albrecht Dürer.

BOADILLA DEL MONTE

Każdego roku przez Boadilla del Monte przejeżdża wielu turystów i inwestorów, zmierzających do Madrytu. Aby zapewnić im możliwość komfortowego wypoczynku, w Boadilla del Monte powstała dobrze rozbudowana sieć hoteli. Najczęściej odwiedzanym pensjonatem w mieście jest TH Boadilla. Jednym z jego głównych atutów jest znakomita lokalizacja – hotel został usytuowany na terenie parku biznesowego Prado del Espino, tuż obok przystanku o tej samej nazwie.

Z tego miejsca można samochodem dojechać w ciągu 20 minut do centrum Madrytu, a lotnisko Madryt- Barajas jest oddalone od o około 30 kilometrów. Wystrój hotelu jest prosty i niezwykle funkcjonalny, a odwiedzający pensjonat goście mają do swojej dyspozycji przestronne i jasne pokoje. Działa w nich klimatyzacja oraz ogrzewanie, a turyści mogą korzystać ze znajdujących się w każdym pomieszczeniu sejfów. Na terenie całego obiektu działa bezpłatna sieć wifi. W TH Boadilla znajduje się także restauracja, serwujące dania charakterystyczne dla tradycyjnej kuchni hiszpańskiej. Goście hotelu mogą także odwiedzać działający całodobowy bar. W hotelu funkcjonuje także punkt turystyczny, w którym można zasięgnąć informacji o najciekawszych atrakcjach w regionie.

Boadilla del Monte jest jednym z najbardziej charakterystycznych miast w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Mimo że dla wielu ludzi jest to wyłącznie przystanek na trasie do Madrytu, Boadilla del Monte posiada w sobie urok, który może oczarować wszystkich odwiedzających to miasto. Piękne zabytki i rozległe obszary zielone tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca, którego z pewnością warto doświadczyć.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij