Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Festiwale w Madrycie

Cykliczne fiesty i festiwale w Madrycie. Kalendarz świąt w Madrycie. Madryckie festiwale - przewodnik.
Hiszpanie to naród, który z całego serca ukochał sobie zabawę, śpiew i taniec. Cykliczne festiwale i festyny odbywają się we wszystkich większych miastach w kraju: Valencii, Sevilli, San Sebastian, Madrycie itp. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie madryckie imprezy przyciągają grono zagranicznych turystów i przysparzają Hiszpanii największej sławy. Przedstawmy zatem pokrótce najbardziej widowiskowe festiwale i omówmy ich genezę. Warto poznać tradycyjne święta, które decydują o codzienności tej pięknej stolicy.

Święto Izydora Oracza

Święto Izydora Oracza, fiesta de San Isidro to jedna z najważniejszych i najhuczniej obchodzonych uroczystości w Madrycie. Święto patrona Madrytu przypada wprawdzie na 15 maja, jednak oficjalne świętowanie rozpoczyna się już kilka dni wcześniej. Warto przy tym dodać, że hiszpańskie fiesty przeciągają się w czasie do kilku dni, a w szczególnych przypadkach nawet do całego tygodnia! Polacy, którzy kiedykolwiek mieli okazje uczestniczyć w hiszpańskich festynach, z całą pewnością dostali zawrotu głowy. Dopiero w takich okolicznościach można pojąć prawdziwy wymiar słowa „świętowanie”.

Zanim przejdziemy do opisu samego święta, rzućmy okiem na biogram Izydora.
Święty Izydor zwany Oraczem jest patronem rolników i robotników. Urodził się w Madrycie w roku 1080 i zmarł tamże w wieku ok. 50 lat. Przez całe życie ciężko pracował u miejscowego arystokraty; gospodarował również na własnym kawałku ziemi. Jego życie było wypełnione modlitwą i pracą. Pomimo, że sam miał niewiele, pomagał bliźnim w potrzebie; oddawał im prawie wszystkie zarobione pieniądze, sam pracując ponad siły. Legenda głosi, że święty obcował z aniołami, a te pomagały mu orać pole. Notabene małżonka Izydora również została uznana za świętą.

Święto Izydora Oracza miało pierwotnie charakter religijny. Wraz z upływem czasu przekształciło się w jednak w tydzień hucznej zabawy i wydarzeń o charakterze rozrywkowym. Osobom, które uczestniczyły w zabawie, z całą pewnością rzuciła się w oczy muzyczność i ekspresja festiwalu. W ciągu tygodnia poprzedzającego 15. maja organizowane są liczne koncerty, występy teatralne i pokazy sztuk cyrkowych, które przyciągają tłumy ciekawskich turystów i mieszkańców Madrytu. Madrileños chętnie angażują się w pokazy i występy taneczne. Jednym ze stałych punktów festiwalu jest przemarsz gigantów i karłów – Pasacalles de los Gigantes y Cabezudos de Madrid.

Kilka lat temu organizatorzy festiwalu zorganizowali fenomenalny pokaz – Noches de fuego sobre el río. Noce ognia nad rzeką miały symbolizować łączność człowieka z żywiołami. Ogromne konstrukcje z elementami płonącymi żywym ogniem doskonale oddawały ideę festiwalu. Siła, energia, pasja, namiętność – to wspólny mianownik dla wszystkich hiszpańskich imprez. Rozmach festiwalu przeszedł oczekiwania wszystkich uczestników, a nic nie wskazuje na to, aby w następnych latach imprezy były skromniejsze.

FESIWALE-MADRYT-HISZPANIA
Tradycyjne stroje i tańce podczas Fiesta de San Isidro w Madrycie

W czasie obchodów mieszkańcy Madrytu mają możliwość cofnięcia się kilkaset lat w przeszłość. Dobrą ku temu okazją jest Fiestas de San Isidro, w czasie którego mężczyźni i kobiety przywdziewają tradycyjne chulapo. Charakterystycznymi elementami męskiego stroju są: czapki w biało-czarną kratkę, szare spodnie, biała koszula i marynarka z czerwonym kwiatem wpiętym w klapę. Kobiety zakładają natomiast długie, dopasowane sukienki z kloszem od kolan do ziemi. Tradycyjnym elementem garderoby kobiecej jest biała chusta (we włosach obowiązkowo wpięty czerwony kwiat).

Obchody majowe nie mogą się obyć bez tradycyjnych przysmaków takich jak barquillos. Barquillos to inaczej wafle polane grubą warstwą czekolady. Hiszpanie uwielbiają nie tylko słodkie, czerwone wino, ale także słodycze!

Semana Santa

Uroczystości wielkanocne w Madrycie w czasie Semana Santa, czyli Wielkiego Tygodnia, skupiają się wokół kilku różnych procesji religijnych. Obchody Wielkiego Tygodnia w Madrycie stanowią dowód na to, że Hiszpanie znajdą okazję do świętowania nawet wówczas, gdy nikt inny takowej nie dostrzega. Koniec końców nie istnieje żaden racjonalny powód, dla którego chrześcijanie mieliby nie radować się ze Zmartwychwstania Chrystusa.

I tym sposobem turyści mogą uczestniczyć w kolorowych procesjach z niesamowitymi platformami Passos. Jako ciekawostkę warto dodać, że uroczystości wielkanocne nie są jednolite dla całego kraju. W Madrycie i Andaluzji ulice opanowują kolorowi, śpiewający ludzie, podczas gdy w Kastylii uroczystości mają charakter nostalgiczny i są utrzymane w patetycznym tonie.

SWIETA-WIELKANOCNE-MADRYT-HISZPANIA
Tradycyjne pochody i procesje podczas obchodów Semana Santa w Madrycie

La Paloma

Mieszkańcy Madrytu obchodzą corocznie kilka świąt o mniejszej powadze, których nie będziemy opisywać w niniejszym artykule. Wielkim zaniedbaniem byłoby jednak pominięcie święta Virgen de la Paloma (Matki Boskiej od Gołębia), które odbywa się w dniach od 6 do 15 sierpnia w dzielnicy La Latina.

Tradycja obchodów dnia maryjnego jest ściśle związana z wydarzeniami, które miały miejsce w XVIII-wieku. Około 1790 roku madrycka mieszczka znalazła na ulicy płótno, na którym widniał wizerunek Matki Boskiej. Oprawiwszy je w ramę, wystawiła w portalu własnego domu. Po jakimś czasie obraz trafił do pobliskiej kaplicy. Mieszkańcy Palomy i ówczesne władze miejskie postanowili upamiętnić święte miejsce i niedługo potem wybudowali tam kościół.

Na cześć tamtych wydarzeń co roku – 15 sierpnia – odbywa się procesja ze ściągnięciem obrazu Maryi, który jest później umieszczany na powozie. Mogłoby się wydawać, że procesja nie różni się niczym od tradycyjnych procesji organizowanych w Polsce z okazji święta Bożego Ciała. Trudno jednak opisać atmosferę panującą na ulicach w czasie pochodu. Obraz Matki Boskiej zostaje bowiem złożony na powozie ozdobionym setkami goździków i niesionym na barkach strażaków z miejscowej jednostki Straży Pożarnej.

W procesji uczestniczą wierni ubrani w tradycyjne ludowe stroje. Całości dopełniają nietypowe zawody, w czasie których uczestnicy procesji prześcigają się w wymyślaniu oryginalnych komplementów zasyłanych w kierunku świętego obrazu. Nie trzeba chyba przypominać, że Hiszpanie mają ognisty temperament i nie potrafią trzymać swoich uczuć na wodzy – jeśli kochają to całym sercem. Podobnie jest z religią. Modlitwy, żale, podziękowania są wypowiadane z głębi serca, mają w sobie wiele z dziecinnej prostoty.

La Verbena de la Paloma cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, którzy chcą poznać hiszpańskie zwyczaje i dotknąć żywej historii. W żadnych innych okolicznościach nie zobaczymy mieszkańców ubranych w chulapas i chulapos, tańczących chotis (tradycyjny taniec madrycki).

PALOMA-MADRYT-FESTIWAL
Obchody święta Virgen de la Paloma

Oprócz tradycyjnych festiwalu religijnych w Madrycie odbywają się corocznie festiwale filmowe, fotograficzne i muzyczne. W połowie roku Madryt i Lizbona organizują wielkie święto fotografii – PhotoEspańa – w czasie którego można podziwiać wystawy fotograficzne reprezentujące najwyższy światowy poziom. Niespełna miesiąc po „festiwalu zdjęciowym” odbywa się festiwal Class Continental Latin Jazz.

Nie sposób zapomnieć także o Międzynarodowych Targach Turystycznych FITUR organizowanych rok rocznie w styczniu, marcowych Targach Produktów Delikatesowych czy też Międzynarodowych Targach Okien i Zabudowy Szklanej.
W Hiszpanii czas płynie wolniej, a rytm życia wyznaczają tradycyjne święta państwowe i religijne. Jeżeli chcą Państwo zasmakować prawdziwego życia, serdecznie zachęcamy do odwiedzenia tego niezwykłego rejonu świata.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij