Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Torrejon de Ardoz

Torrejón de Ardoz znaczy rozwój

Wspólna polityka zagraniczna Unii Europejskiej polega na podejmowaniu decyzji w ramach Wspólnoty, a im większe wsparcie w tej materii mają kraje UE, tym lepiej dla wszystkich. Jednym z kluczowych rodzajów tego wsparcia jest analiza obrazów satelitarnych, za które odpowiada Centrum Satelitarne Unii Europejskiej. Umieszczanie powyższej treści w tym tekście jest o tyle zasadne, że siedziba Centrum mieści się na terenie miasta Torrejón de Ardoz – liczącego ponad 130 000 mieszkańców ośrodka miejskiego położonego na terenie Wspólnoty Autonomicznej Madrytu.

Posiadanie tak ważnej, strategicznej agendy na terenie swojego miasta zapewnia prestiż, a także stałą obecność w hiszpańskich i Europejskich mediach. Jednak i bez tego Torrejón de Ardoz doskonale radziłoby sobie na rynku hiszpańskich miast. Kwitnie tu handel i turystyka, a dorobek kulturalny miasta jest tak ogromny, że Madryt czy Sewilla mogłyby mu pozazdrościć.

Dynamiczny wzrost liczby mieszkańców

O tym, że procesy demograficzne w hiszpańskich miastach, zwłaszcza tych położonych w okolicy wielkich metropolii, rządzą się swoimi prawami, mamy okazję przekonać się za każdym razem, kiedy poznajmy losy tych ośrodków i ich historię. Zazwyczaj, przełom następował w drugiej połowie XX wieku, kiedy to liczba mieszkańców rosła nawet o 200 procent. Miało to oczywiście związek z dynamicznym rozwojem przemysłu i rynku usług, w aglomeracjach.

TORREJON-DE-ARDOZ-MADRYT-MAPA

Barcelona czy Madryt to nie miejsce na wielki przemysł, za to ościenne miasta – jak najbardziej. Bliskość metropolii, czyniła miasta takie jak Torrejón de Ardoz idealnym zapleczem wielkich ośrodków miejskich Hiszpanii. Jednak to już czasy minione. Dzisiaj sytuacja zmieniła się diametralnie. Możemy mówić o wielkim wybiciu się na niezależność mniejszych i średnich hiszpańskich miast, które nie są już pogardliwie nazywane „sypialniami” czy „letniskami”, lecz posiadają pełnowartościową strukturę miejską.

Rzut beretem do Madrytu

W odległości 19 kilometrów od Madrytu czuć klimat wielkiego świata. Przelatujące co chwila samoloty, szykujące się do lądowania na pobliskim lotnisku Barajas, rzędy samochodów mknące autostradą A-2 czy miliony turystów przewijających się przez stolicę Hiszpanii przez cały rok, to znak rozpoznawczy skąpanego w słońcu Madrytu. Jednak o pół godziny drogi stąd, leży Torrejón de Ardoz. Miasto, które zostało zaprojektowane i rozbudowane w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystywać swój potencjał.

Komunikacja ze stolicą Hiszpanii jest niezwykle rozbudowana, a ilość firm, które mają tu swoje przedstawicielstwa robi naprawdę spore wrażenie. Podobnie jak zachowanie i charakter mieszkańców tego dynamicznie rozwijającego się miasta – są to ludzie uczciwi i ciężko pracujący, ale jednocześnie niezwykle uczynni, a ich poczucie humoru i zamiłowanie do zabawy znane jest w całej Hiszpanii. Większość współczesnych mieszkańców Torrejón de Ardoz to ludność napływowa, która pojawiła się tutaj w latach 50. i 60 ubiegłego stulecia. Dzisiaj w dorosłość wchodzą ich wnukowie.

Od pokoleń mieszkańcy miasta ciężko pracują na pozytywne opinie, zarówno o swoim mieście, jak i o nich samych. Takich mieszkańców każde miasto może tylko pozazdrościć. Sama nazwa miasta doskonale oddaje historię i charakter miejscowości. Słowo torrejon oznacza strażnicę, zaś Ardoz to nazwa strumienia, który przepływa w okolicach wschodnich rubieży miasta. Owa strażnica, to historyczne określenie oddziału żołnierzy, którzy bronili chrześcijańskiego charakteru miasta przez najazdami obcych cywilizacji, głównie Muzułmanów, w średniowieczu.

Wielki dom wszystkich mieszkańców

Śródziemnomorski, madrycki klimat zapewnia gorące lato i zimę z temperaturą oscylującą w okolicach 0 stopni. Zdarzają się również mrozy i opady śniegu, jednak nie są to częste sytuacje. Położenie Torrejón de Ardoz, o kilkaset kilometrów od wybrzeża, w naturalny sposób ogranicza możliwości turystyczne miasta, koncentrując je głównie na zabytkach i wartych uwagi obiektach. Jednak tych, z całą pewnością na terenie miasta nie brakuje. Jednym z tych, które z całą pewnością warto zobaczyć, jest Casa Grande - „wielki dom”, który w zasadzie trudno precyzyjnie nazwać.

Rację będą mieli ci, którzy zaliczą obiekt do muzeów, nie pomylą się również Ci, którzy wymienią tę nazwę wśród hoteli. Zarówno jedno jak i drugie znajduje się w tym obiekcie, a liczba pomieszczeń i zastosowań tego budynku jest znacznie dłuższa. Mieści się w nim choćby wspaniała galeria, zawierająca 1200 ikon bizantyjskich, które warto zobaczyć. Obecnie miasto utworzyło w budynku także centrum kultury. Jednak równie bogata, jak oferta budynku, jest jego historia, która sięga XVI wieku. W przeszłości mieścił się tutaj klasztor, pałac i pomieszczenia uniwersyteckie.

TORREJON-DE-ARDOZ-KOLO_MADRYTU

Równie wielką popularnością wśród zwiedzających cieszy się miejscowy kościół św. Jana Ewangelisty. Każdego roku ściąga on tłumy pielgrzymów, również spoza diecezji, którzy pragną oddać cześć świętemu i zobaczyć wspaniały obraz przedstawiający męczeńską śmierć św. Jana Ewangelisty. Od prawie 500 lat świątynia nosi miano głównego kościoła w mieście. Jednak nie tylko sakralne budownictwo świadczy o potencjale architektonicznym tego miasta.

Przykładem połączenia sztuki projektowania z użytecznością jest bez dwóch zdań eksperymentalne osiedle mieszkaniowe, które powstało w latach 70. Wysokie bloki mieszkalne, charakteryzują się futurystyczną bryłą, która nadaje całemu obszarowi dominujący, oryginalny charakter. Osiedle stanowi często przywoływany przykład awangardowego budownictwa, które łączy w sobie oryginalny wygląd i funkcjonalność.

Historia wypisana na pomnikach

Komu mało sztuki przez wielkie „S”, może odwiedzić liczne instytucje kulturalne, takie jak miejskie muzeum. Może się ono poszczycić tym, że na przestrzeni ponad 1000 metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach, odwiedzający mogą podziwiać niezwykle bogate ekspozycje, które nawiązują do historii miasta. Wśród licznych wycieczek szkolnych nie brakuje również turystów z zewnątrz, a także – o nie powinno dziwić – mieszkańców miasta.

Ludzie z Torrejón de Ardoz najwidoczniej odczuwają potrzebę asymilacji i poznania historii miasta, do którego przeprowadzili się kilka dekad wcześniej. Świadczyć może to o tym, że to właśnie tutaj zamierzają oni spędzić resztę swego życia. Wstęp do miejskiego muzeum jest darmowy, co z całą pewnością dodatkowo wpływa na jego popularność.

Torrejón de Ardoz nazywane jest często "miastem pomników". I naprawdę trudno się temu dziwić, kiedy weźmie się pod uwagę liczbę monumentów, zarówno w dosłownym znaczeniu tego słowa, jak i bardziej metaforycznym. Doskonałym przykładem tej drugiej kategorii jest most nad rzeką Henares – dziś już nieużywany, służy mieszkańcom i gościom jako atrakcja turystyczna. Niegdyś przeprawa stanowiła ważny kanał komunikacyjny, obecnie można podziwiać jego konstrukcję i niecodzienną architekturę. W mieście świętego Jana nie może oczywiście zabraknąć jego pomnika.

Patron miasta doczekał się swojego posągu w niezwykle prestiżowym miejscu – w samym centrum miasta, nieopodal Ratusza. Niestety, są również pomniki upamiętniające tragiczne wydarzenia, a doskonałym przykładem jest tu pomnik ofiar 11 marca, poświęcony wszystkim tym, którzy zginęli w ataku terrorystycznym na metro w Madrycie w marcu 2004 roku. Na pomnikach w Torrejón de Ardoz wypisana jest historia Hiszpanii. Zarówno ta triumfalna, wyrażana chociażby przez pomnik konstytucji, jak i żałobna.

Pielęgnowanie tradycji i dziedzictwa kulturowego to jeden z głównych priorytetów władz miasta. Torrejón de Ardoz może się jednak pochwalić również działaniami w wielu innych dziedzinach. Za przykład można tu podać służbę zdrowia, edukację czy niezwykle rozbudowany i często bezpłatny sektor usług społecznych. Na terenie miasta znajduje się jeden duży szpital i kilka ośrodków zdrowia, blisko jest tu również do klinik w Madrycie. Opieka zdrowotna stoi w tym regionie Hiszpanii na bardzo wysokim poziomie, co często podkreślane jest w kontekście różnych opinii o pozostałych rejonach kraju.

Podobna sytuacja panuje w szkolnictwie. Edukacja dla władz Torrejón de Ardoz za wsze była zadaniem o wielkim znaczeniu. Nie dziwi więc fakt, że na każdym poziomie edukacji: począwszy od przedszkoli, poprzez szkoły podstawowe, średnie i wyższe, mieszkańcy mają do wyboru od kilku do kilkunastu placówek, zarówno publicznych jak i prywatnych. Mocno rozbudowany i co równie istotne – stojący na wysokim poziomie sektor szkolnictwa kościelnego (szkoły prowadzone przez siostry zakonne), dopełnia całości działań edukacyjnych na terenie Torrejón de Ardoz.

TORREJON-MADRID

Mieszkańcy lubią wiedzieć więcej

Na uwagę zasługuje również niezwykle szeroko rozwinięty rynek lokalnych mediów. Torrejón de Ardoz posiada kilka redakcji, któe wydają lokalne dzienniki i czasopisma, poświęcone bieżącym wydarzeniom i informujące o sprawach istotnych dla każdego mieszkańca. W mieście, które słynie z pracowitości, prasa może pochwalić się wysokimi wskaźnikami czytelnictwa. Z całą pewnością, zamiłowanie do lokalnej prasy nie wynika bynajmniej z braku dostępu do innych mediów. Torrejón de Ardoz posiada kilka rozgłośni radiowych o zasięgu lokalnym, a także telewizję kablową i kilka lokalnych portali internetowych. Popularna jest również internetowa telewizja Henares TV.

Torrejón de Ardoz z całą pewnością nie jest kopią Paryża, jednak faktem jest, że na jednym z miejskich placów znaleźć możemy replikę wieży Eiffla. Co niezwykle interesujące, jest ona symbolem ulubionego sposobu spędzania czasu wolnego przez mieszkańców miasta, którzy uwielbiają wypoczywać w parkach i na terenach zielonych w specjalnie zaprojektowanych obszarach miejskich. Znajdziemy tutaj boiska, place zabaw dla dzieci, a także plenerowe siłownie i parki rekreacyjne, w których mieszkańcy uwielbiają wypoczywać po ciężkiej pracy.

 

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij