Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Z tej części przewodnika po Madrycie dowiesz się o jednym z najważniejszych muzeów w Madrycie, tj. Muzeum Thyssen Bornemisza w Madrycie. Museo Thyssen-Bornemisza jest usytuowane w starym Palacio de Villahermosa, usytuowanym stosunkowo niedaleko od Galerii Prado, przy końcu ulicy Carrera de San Jeronimo. Muzeum Thyssen Bornemisza okupuje neo-klasyczny pałac z 1806 roku. Wielu krytyków sztuki uważa iż to muzeum, to jedno z najważniejszych i najbogatszych na świecie prywatnych kolekcji dzieł sztuki.

Kolekcja tego muzeum, składa się z ponad 700 malowideł, gromadzonych przez niemiecko-węgierską rodzinę magnatów przemysłowych, o nazwisku Thyssen Bornemisza. Wśród twórców dzieł, których prace można podziwiać w tym znakomitym muzeum w Madrycie, są tacy artyści jak: El Greco, Velazquez, Durer, Rembrandt, Watteau, Canaletto, Caravaggio, Hals, Memling i Goya.

Baron Heinrich Thyssen-Bornemisz i jego syn Hans Heinrich, zapoczątkowali kolekcjonowanie dzieł sztuki. Państwo hiszpańskie kupiło Muzeum w roku 1993 i dzisiaj jest dostępne dla publiczności z całego świata. Galeria Thyssen, bo tak nazywana jest w skrócie, stawiana jest na drugim miejscu (po kolekcji, brytyjskiej rodziny królewskiej) wśród najbogatszych, prywatnych zbiorów dzieł sztuki na świecie.

Dla pasjonatów malarstwa

Syn, twórcy tej znakomitej kolekcji dzieł sztuki, baron Hans Heinrich Thyssen, zmarł w 2002 roku w wieku 81 lat. Jako ciekawostka: Ważną rolę w pozyskiwaniu obrazów dla Hiszpanii, odegrała ostatnia, piąta żona barona, Tita Cervera, była miss Hiszpanii. Wbrew staraniom brytyjskiego księcia Karola, rządów Niemiec i Szwajcarii, fundacji rodziny Gettych, udało jej się ostatecznie umieścić zbiory w Palacio de Villahermosa w Madrycie i kolekcja pozostała w Hiszpanii.

W zbiorach tego madryckiego muzeum, są reprezentowane niemal wszystkie kierunki artystyczne. Na drugim piętrze, zaprezentowano malarstwo, od średniowiecznego po XVIII wieczne, na pierwszym piętrze znajdują się prace XVII wiecznych malarzy holenderskich, artystów z okresu rokoka i klasycyzmu, fowistów i ekspresjonistów, a parter poświęcono przedstawicielom surrealizmu, pop-artu i awangardy. Kolekcja muzeum Thyssen Bornemisza, zdumiewa wielkością, przepychem i nagromadzeniem arcymistrzów, od Duccio i Holbeina, przez El Greca i Caravaggia, aż po Schielego i Rothko.

Na dole w muzeum, mieści się bar samoobsługowy i restauracja, a z muzeum można wyjść i wejść powtórnie, gdy przed jego opuszczeniem przybije się pieczątkę na ręce. W budynku również odbywają się wystawy czasowe. Mniej niż 80 dzieł sztuki sakralnej, również należących do kolekcji, przechowywanych jest w Monastir de Pedralbes w Barcelonie.

THYSSEN-BORNEMISZ_MADRYT-MUZEUM
Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie
  MUZEUM-MADRYT
Dzieła malarstwa w Muzeum Thyssen-Bornemisza

Aby zacząć zwiedzać muzeum w porządku chronologicznym, trzeba wjechać windą na drugie piętro gmachu, gdzie zgromadzono obrazy europejskie z okresu od XIV do XVIII wieku. Większą ich część zgromadził ojciec barona, Heinrich, przyjaciel dwu słynnych znawców sztuki: Maxa Friedlandera i Bernarda Berensona.

Znajdziemy tam dzieła mistrza ze Sieny, Duccia di Buoninsegna, także malarzy flamandzkich Jana van Eycka i Rogiera van der Weydna. Dalej znajdziemy takie dzieła sztuki jak: "Portret Giovanny Tornabuoni" Domenica Ghirlandaia, "Portret Henryka VIII" Hansa Holbeina, "Portret Młodzieńca" Rafaela. W dalszej kolejności, czekają na zwiedzających prace Tycjana i Tintoretta. Wspaniała Św. Katarzyna, mistrza światłocienia, wspaniałego Caravaggia.

W kolejnych salach, znajdziemy malarstwo amerykańskie, najlepsza kolekcja malarzy amerykańskich, poza USA, koncentruje się na pejzażach i znajdziemy tam takie arcydzieła jak: "Fishing Party on Long Iland Sound" Jamesa Goodwyna Clonneya i prace takich twórców jak James McNeill Whistler, Winslow Homer i John Singer Sergent.

Dalej znajdują się dzieła europejskiego romantyzmu i realizmu Johna Constable'a, Henry'ego Moore'a i Alberta Sisleya. Kolejne dwa nurty to impresjonizm i postimpresjonizm, reprezentowane w kolekcji przez Maneta, Moneta i Renoira, drugi przez Gauguina, Degasa, Toulouse-Lautreca i Cezanne'a, także cenny zbiór płócien Van Gogha. Ekspresjoniści w kolekcji to Edward Munch "Wieczór Edwarda", Ernst Ludwig Kirchner, Wassily Kandinsky, Max Beckmann.

Sztuka współczesna jest reprezentowana przez kubistów m. in. dwa wiszące obok siebie studia do "Mężczyzny z klarnetem" Picassa, oraz płótna Braque'a i Mondriana. Inni artyści w zbiorach to: Joan Miro, Jackson Pollock, Rene Magritte, Salvador Dali, Robert Rauschenberg i Roy Liechtenstein. Interesujesz się malarstwem i sztuką? Interesuje Cię co zwiedzić w Hiszpanii? Więcej informacji o sztuce hiszpańskiej znajduje się na innych kartach naszego wirtualnego przewodnika po Hiszpanii.

Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie praktyczne informacje

Museo Thyssen-Bornemisza w Madrycie
Adres: Paseo del Prado no.8
Tel. 0034 91 4203 944
Stacja metra: Banco de Espana
Godziny otwarcia:
Poniedziałek-nieczynne
Wtorek-Sobota od 9.00 do 19.00
Niedziele i święta od 9.00 do 14.00
Strona internetowa: www.museothyssen.org

Do wypożyczenia w muzeum jest tzw. "audio-guide" w biurze zakupu biletów, przy wejściu do galerii. Po wejściu do każdej sali, mamy dostępne wyczerpujące informacje o dziełach zgromadzonych w danym miejscu muzeum. Wersja w języku polskim nie jest dostępna. Są natomiast dostępne wersje językowe: angielska, hiszpańska, portugalska, niemiecka i francuska.

Porada dla zwiedzających Madryt: Warto jest zakupić tzw. Madrid Art Pass, bilet uprawniający nas do wejścia po niższej cenie do wszystkich trzech muzeów: Museo del Prado, Centro de Reina Sofia i Museo Thyssen-Bornemisza. Jest to tzw. trójkąt muzealno-artystyczny w Madrycie.

Muzeum Thyssen Bornemisza to jedno z najważniejszych muzeów w całej Hiszpanii i z pewnością warte jest odwiedzenia podczas zwiedzania Hiszpanii lub pobytu na wczasach lub wakacjach w Hiszpanii. Jeżeli zwiedzasz Madryt koniecznie zaplanuj swój czas na zwiedzanie miasta, aby nie pominąć tego znakomitego muzeum.

Polecamy także, kulturalne rozrywki w tym pięknym kraju. Hiszpania to najbardziej bogaty kraj we wszelkiego rodzaju zabytki, kościoły, katedry, sztukę sakralną, oraz arcydzieła architektoniczne. Sprawdź w naszym przewodniku po Hiszpanii co warto zobaczyć w tym tak atrakcyjnym kraju dla turystów i żądnych wrażeń artystycznych.

Hiszpania to nie tylko plaże i wakacje, kraj ma niezwykłą architekturę i ogrom dzieł sztuki i malarstwa do obejrzenia, nie zapominaj o tym, podczas planowania podróży do Hiszpanii, a szczególnie do Madrytu lub Barcelony...

CARMEN-CERVERA
Carmen Cervera dziedziczka fortuny Bornemisza ...

Złoty trójkąt sztuki w Madrycie

Muzeum Thyssen Bornemisza należy do tzw. Złotego Trójkąta Sztuki w Madrycie do którego należą dwa pozostałe, najważniejsze muzea w Madrycie, które opisujemy poniżej w naszym przewodniku po Madrycie. Warto poświęcić 2 dni swojego pobytu w Madrycie na te trzy muzea, aczkolwiek Galeria Prado jest olbrzymia i z reguły zajmuje jeden dzień zwiedzania, ale dwa dni, powinny wystarczyć na zwiedzenie tych trzech muzeów.

Muzeum Prado
Dowiedz się więcej o najznakomitszym, hiszpańskim muzeum malarstwa i sztuki, Muzeum Prado w Madrycie. Więcej informacji w naszym przewodniku po Madrycie i galeriach sztuki. Artyści reprezentowani w Muzeum Prado, godziny otwarcia muzeum, ceny biletów do muzeum i informacje praktyczne o tym znakomitym muzeum w Madrycie.

Museo de Arte Reina Sofia
Drugie co do "ważności" muzeum w Madrycie. Obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Madrytu. Kliknij po więcej informacji o muzeum de Arte Reina Sofia w Madrycie. Godziny otwarcia, ceny biletów, dojazd i informacje praktyczne. Dowiedz się więcej o Muzeum Reina Sofia w Madrycie.

Hiszpańska sztuka
Znajdź więcej informacji o wszystkich galeriach sztuki w Hiszpanii. Najważniejsze galerie malarstwa i sztuki w Hiszpanii. Co warto zwiedzić podczas wycieczki do Hiszpanii lub wczasów w Hiszpanii. Rozdział naszego przewodnika po Hiszpanii, poświęcony hiszpańskiej sztuce i hiszpańskim artystom i malarzom.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij