0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Mimo, że Pozuelo de Alarcón i Poznań są od siebie oddalone o ponad 2500 km, to fakt, że oba miasta współpracują ze sobą od wielu lat na zasadzie partnerstwa sprawia, że łączy je o wiele więcej niż tylko 3 pierwsze litery w nazwie, a dystans między nimi znacznie krótszy niż wynika to z mapy. To liczące ponad 80 000 mieszkańców miasto we Wspólnocie Autonomicznej Madrytu stanowi doskonały przykład, że przemyślany i dobrze zaplanowany rozwój, w połączeniu z przedsiębiorczością społeczeństwa i atrakcyjną lokalizacją, mogą stać się podstawą sukcesu każdego miasta.
Pozuelo de Alarcón nie jest pewnie znane każdemu mieszkańcowi Poznania, jednak przedsiębiorczość i podejście do pracy, jakim mogą pochwalić się mieszkańcy tego pod madryckiego miasta sprawiają, że na myśl niemal od razu nasuwa się wielkopolska gospodarność i praca u podstaw. Widok na miasto prezentuje się imponująco – niemal na każdym kroku widzimy nowopowstałe osiedla lub te, które są w budowie. Wszystko po to, aby stworzyć mieszkańcom jeszcze lepsze warunki do rozwoju, pracy i życia w mieście. A tutaj dostaniesz się błyskawicznie takę metrem w Madrycie
Mieście, które leży zaledwie 13 km od stolicy Hiszpanii i skrzętnie ze swojego położenia korzysta, coraz lepiej radząc sobie w branży turystycznej, handlowej i przemysłowej. Dzięki temu, że Madryt jest tak blisko, dociera tu metro i komunikacja miejska, a połączenia autostradowe i drogowe oraz bliskość lotniska Barajas sprawiają, że dostać się tutaj jest naprawdę łatwo. Pozuelo de Alarcón leży przy autostradzie M-40, dzięki czemu doskonałe warunki do rozwoju mają tutaj wszelkiego rodzaju zakłady produkcyjne, fabryki, firmy transportowe i centra logistyczne.
Miasto ma powierzchnię 43 km kwadratowych, na której zamieszkuje 81 000 ludzi. Nie jest to co prawda rekord Hiszpanii, ale gęstość zaludnienia miasta i tak zasługuje na kilka słów wyjaśnienia. Wspomniane wcześniej nowe osiedla budowane są bowiem tak, aby w pełni wykorzystać potencjał terytorialny miasta, który jest ograniczony. Wszystko przez rozciągające się w niedalekiej odległości pasma górskie Sierra de Guadarrama. i tereny wyżynne, które nie sprzyjają budownictwu mieszkaniowemu, a przez to w znacznym stopniu ograniczają możliwości powiększania powierzchni miasta.
Absolutnie zdumiewający jest fakt, że na tak niewielkim terytorium, pełnym zabudowań o charakterze mieszkalnym, przemysłowym, komercyjnym i drogowym, udało się zmieścić tak wiele zieleni. Bogactwo naturalne, liczne parki miejskie, skwery z zielenią które zapewniają wypoczynek i możliwość spędzania wolnego czasu aktywnie w granicach miasta, wszystko to stanowi wielką zaletę Pozuelo de Alarcón, a spoglądając na miejską panoramę wyraźnie widzimy, jak tereny zielone przyjemnie kontrastują z dzielnicami pełnymi domów i budynków użyteczności publicznej.
Pierwsze wzmianki na temat osady, która znajdowała się na tym terenie pod inną nazwą, pochodzą z XII wieku. Przez całe stulecia, wieś wiele razy zmieniała właścicieli, stając się własnością madryckich książąt, biskupów, muzułmanów i lokalnej szlachty i arystokracji. Mieszkańcy zajmowali się uprawą roli, gdyż mimo położenia na wyżynach, okoliczne gleby uchodziły za niezwykle urodzajne.
Mimo, że miasto leży niedaleko stolicy, wpływ otaczających je gór i wyżynnego położenia powoduje, że odczuwalne temperatury są tutaj niższe niż w gorącym Madrycie. Średnia maksymalna temperatura w skali roku oscyluje tu na poziomie 20 stopni Celsjusza. Sprawdź także średnie temperatury w Hiszpanii w ciągu roku. Jednak o gorący klimat w mieście i to przez cały rok, dbają liczne placówki kulturalne, miejsca rozrywki i atrakcje turystyczne, których znajdziemy tu naprawdę sporo. Imprezy kulturalne, połączone z prezentacją lokalnych artystów, teatrów ulicznych, barwnymi paradami ulicami miasta czy koncertami zarówno muzyki lokalnej, jak i popularnej, odbywają się tu przez cały rok.
O ofertę kulturalną dbają prężnie rozwijające się instytucje, centra i ośrodki kultury, biblioteki miejskie i instytut przestrzeni kulturowej, będący miejscem, w którym organizowane są liczne wystawy i warsztaty z dziedziny sztuki współczesnej. Wiele świąt i wydarzeń kulturalnych jest zsynchronizowanych ze świętami religijnymi. Mocno zakorzeniona w mieście religia katolicka determinuje wiele obrzędów i wyznacza daty lokalnych uroczystości. Obchody Wielkanocy, Trzech Króli czy Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny świętowane są w sposób niezwykle huczny i widowiskowy.
Poza licznymi fiestami, mamy do dyspozycji wiele atrakcyjnych miejsc i przyciągających uwagę zabytków, nierozerwalnie związanych z historią miasta. Jedną z najpopularniejszych budowli, którą warto odwiedzić będąc w Pozuelo de Alarcón jest kościół Wniebowzięcia, który wyróżnia się na tle miejskiej panoramy ciekawą architekturą i wysoką, piękną dzwonnicą, murowaną z czerwonej cegły.
Na uwagę zasługuje także piękny ratusz, znajdujący się na głównym placu w mieście. Większość zabytkowych budowli ma tu charakter sakralny. Specjalna trasa, prowadząca szlakiem najważniejszych zabytków miasta, opracowana przez lokalne władze, cieszy się wielką popularnością i stanowi ciekawą alternatywę na poznanie historii miasta, poruszając się między nowoczesnymi biurowcami.
Zarówno na terenie miasta, jak i na jego obrzeżach nie brakuje hoteli o wysokim standardzie. Turystyka i biznes to dwie najważniejsze dziedziny, na które pozycjonuje się miasto, nic więc dziwnego, że oferta noclegowa stoi tu na wysokim poziomie, zapewniając dużą ilość dostępnych pokoi i apartamentów do wynajęcia. Sprawdź noclegi w Madrycie i okolicach.
Bliskość Madrytu to także doskonała okazja do przejęcia wielu turystów, którzy pragną zwiedzić okolicę stolicy, jednocześnie odpoczywając od tłoku i hałasu. Wielu mieszkańców Madrytu chętnie przyjeżdża tu na weekend, doceniając ciszę i spokój, piękno tutejszych zabytków oraz zieleń, której tak bardzo brakuje w naszpikowanej biurowcami stolicy Hiszpanii.
Niesamowita jest skala transformacji, jaką przeszło miasto w ostatnich dekadach. Nowoczesny ośrodek miejski, którego największym symbolem jest dziś kompleks biznesowy La Finca, pełen biurowców i firm, jeszcze niedawno był ubogą osadą rolniczą, której głównym kapitałem były rozciągające się na obrzeżach miasta żyzne, urodzajne ziemie. Rolnictwo, które na początku XX wieku było głównym, poza nielicznymi zakładami rzemieślniczymi, źródłem utrzymania mieszkańców, dziś stanowi niewielki i doskonale zmechanizowany dział, w którym pracę znajdują specjaliści.
Głównym sektorem gospodarki, który dostarcza miejsca pracy i dochód do portfeli mieszkańców oraz budżetu miasta, są dziś usługi. Jeśli chodzi o wzrost demograficzny, kluczowe dla dzisiejszej demografii miasta wydają się być lata 1970-1980. To właśnie wtedy liczba mieszkańców Pozuelo de Alarcón podwoiła się, przekraczając 30 000. Kolejne dekady, to już lawinowy wzrost liczby ludności w mieście, związany głównie z rozwojem ekonomicznym i powstawaniem nowych miejsc pracy.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że dzisiejszy rozwój miasta jest efektem przemyślanego, realizowanego konsekwentnie od lat po II Wojnie Światowej planu. Zakładał on zwiększenie zatrudnienia poza rolnictwem, mając na uwadze rozwój postępu technologicznego. Dziś można wiedzieć, że wizja ówczesnych miejskich i regionalnych władz, nabrała realnego kształtu.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.