Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Alcorcon

Alcorcón - miasto w pobliżu Madrytu

Alcorcón to miasto należące do wspólnoty autonomicznej Madrytu, zaliczane do obszaru metropolitalnego, liczące blisko 170 tysięcy mieszkańców. Stawia to Alcorcón na czterdziestym miejscu w rankingu miast pod względem liczby ludności, zgodnie ze spisem powszechnym z 2014 roku. Alcorcón leży zaledwie 13 km na południowy zachód od stolicy Hiszpanii. Jego powierzchnia wynosi 33,73 km².

Pochodzenie nazwy „Alcorcón”

Jeśli chodzi o znaczenie nazwy miasta, to obecnie funkcjonują dwie interpretacje. Pierwsza mówi, że „Alcorcón” to hybrydowa konstrukcja pochodzenia mauretańskiego, utworzona przez Arabów. Druga teoria mówi, że nazwa pochodzi od rzemieślników – muzułmanów nazywających się „Al-Qadir”, co w tłumaczeniu znaczy "górka" czy "stróż".

Miejskie parki

Alcorcón znane jest jako urokliwe, pełne zieleni miasto. Jego mieszkańcy i goście mogą odpoczywać w kilku miejskich parkach, wśród nich należy wyróżnić: Parque de los Castillos, Park Pokoju, Prado Santo Domingo, Urtinsa Park, Park Źródło Cisnero i podmiejskich Park Presillas, który jest wyjątkowy ze względu na dużą wartość ekologiczną. Nad brzegiem strumienia Butarque występuje bujna roślinność, na terenie parku znajdziemy też okazałe sosny i dęby.

MAPA-MADRYT-ALCORCON

Geografia miasta

Gmina Alcorcón rozciąga się na powierzchni łagodnych wzgórz i pagórków, między rzekami Guadarrama i Manzanares. Dolna część gminy znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, najwyższe wzniesienie znajduje się natomiast na północ od miejscowości, obok Boadilla, Ventorro del Cano sięga 740 metrów. Miasto przecina kilka strumieni, które mają znaczny wpływ na zieleń i przyrodę gminy.

Pogoda i klimat

W Alcorcon występuje klimat kontynentalny, śródziemnomorski. Jednak w związku z dużą odległością od Morza Śródziemnego (od wybrzeża - najbliższy zjazd znajduje się ponad 300 km w linii prostej. Dodatkowo miasto jest niemal całkowicie odizolowane od morza przez pasma górskie), temperatura jest tam bardziej ekstremalna, bardziej kontynentalna.

Lato w Alcorcon jest gorące, temperatura wynosi tam nawet 35° i 40°C, natomiast zima w tym mieście jak na Hiszpanię jest raczej zimna. Średnia roczna temperatura wynosi tam około 15°C. Opady przekraczają rocznie około 400 mm, przed i po lecie występuje tam raczej wysoka wilgotność. Natomiast lato jest przeważnie suche, występują tam susze skutkujące niskimi strumieniami i niskim poziomem wody.

W okresie zimowym występuje tam mgła i silne podmuchy wiatru wynoszące nawet ponad 50 km/ godzinę, wietrznie bywa także wiosną i latem. Głównymi zagrożeniami klimatycznymi są fale zimna i ciepła, które są naprzemienne. Rzadko występują tam okresy przejściowe, z łagodną zmianą pogody.
Miasto cierpi z powodu problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza, głównie z powodu spalin samochodowych, efekty te są potęgowane przez brak wiatru lub dni bez opadów.

Fauna i flora

Ze względu na klimat w mieście można zaobserwować roślinność odpowiednią do tej szerokości geograficznej. Na obszarach zwanych "Retablo", graniczących z de la Rubia można spotkać różne gatunki traw i krzewów rodzimych.
Jeśli chodzi o faunę, w mieście zobaczymy wiele gatunków małych ptaków; wróble, gołębie skalne, sierpówki, kosy, sroki, czy szpaki. Na przedmieściach i w parkach zobaczymy dodatkowo dudki, dzięcioły i kuropatwy. Niektóre gatunki zwierząt, takie jak płazy i ptaki drapieżne, niegdyś powszechnie w strefie miejskiej, dziś są znacznie rzadsze; ale od czasu do czasu możemy spotkać małe drapieżne na obrzeżach miasta.

Dzielnice miasta Alcorcón

Alcorcón podzielony jest na trzy dzielnice: numer 1 Centro (Casco Antiguo), numer 2 -północna część: składa się z dzielnic San José de Valdez, Timanfaya Park Lisboa oraz numer 3 - Southwest: składa się z dzielnic Greater Park, Ondarreta, miotła, South West Park Extension.

METO_ALCORCON

Transport

Drogi: Miasto Alcorcón jest dobrze skomunikowane. Przecina je siatka autostrad i dróg szybkiego ruchu, które występują także w pobliżu Alcorcón, przez co dojazd do miasta staje się naprawdę łatwy. Wśród nich należy wyróżnić autostradę A-5 (Madrid - Badajoz), autostrady M-40 i M-50, a także drogi Carretera M-406, Carretera M-506, autostrada M-501 oraz Carretera M-501a.

Metro

W Alcorcón działają trzy linie metra: linia nr 12, linia nr 10 oraz linia nr 3 de Metro Ligero. Najdłuższa jest linia nr 12, która posiada cztery stacje: 1) Lizbona Park, 2) Alcorcón Centralny, 3) Puerta del Sur oraz 4) West Park. Linia nr 10 posiada dwie stacje: Joaquín Vilumbrales oraz Puerta del Sur. Linia nr 3 przecina miasto w jego zachodniej części, obsługuje dwie stacje: Montepríncipe oraz Ventorro del Cano (przemysłowa dzielnica miasta).

Kolejka Renfe

Posiada trzy stacje w mieście. Są to San José de Valderas, która jest położona w dzielnicy północnej, wzdłuż tytułowego centrum handlowego, obsługuje dzielnicę Los Castillo de San José de Valderas. Drugą stacją jest Alcorcón, centralna stacja, obsługująca centrum miasta. Ostatnia stacją kolejki Renfe jest Retamas, znajdująca się na Avenida de Móstoles, obsługuje Park West i wioskę Las Retamas.

Autobusy

W Alcorcón kursują dwie autobusowe linie miejskie; numer 1 Polvoranca - Fuente Cisneros oraz numer 2 Prado de Santo Domingo - Ondarreta - Prado de Santo Doming. Poza tym mamy tam mnóstwo dziennych linii międzymiastowych oraz kilka linii nocnych. Autobusy kursują prze wszystkim z newralgicznych punktów Alcorcón z Madrytem.

Lotnisko

Alcorcón kolokwialnie mówiąc, leży „o rzut beretem” od stolicy kraju, w związku z czym mieszkańcy tego miasta mają stosunkowo blisko do Madrid Barajas, głównego lotniska w Madrycie, w sąsiedztwie Cuatro Vientos.

Zdrowie

W Alcorcón mieści się renomowany szpital, Hospital Universitario Fundación Alcorcón. Znajdziemy tam również siedem ośrodków zdrowia, wszystkie wpisane w systemie zdrowia publicznego; La Rivota, Gregorio Marañón, Ramón y Cajal, Miguel Servet, Dr. Trueta, Los Castillos, Pedro Laín Entralgo. Alcorcón dysponuje również prywatnym szpitalem South Capio Hospital.

Kultura i miejsca zabytkowe

Ważnym ośrodkiem kultury w mieście jest Miejskie Centrum Sztuki. Działa przy nim stowarzyszenie „Nuestra Senora de Folklore los Remedios de Alcorcón” powołane na cześć patrona miasta. Grupa powstała w 1979 roku i reprezentuje miejski folklor. We współpracy z organizacjami społeczno-kulturalnymi i prywatnymi firmamii handlowymi stowarzyszenie może się rozwijać, wzbogacając repertuar swoich piosenek i tańców. Corocznie organizuje dwa festiwale.

W Alcorcón funkcjonuje sieć miejskich bibliotek, które tworzy sześć filii: Biblioteca Centro, Biblioteca Ciudad de Nejapa, Biblioteca El Pinar, Biblioteca El Parque, Biblioteca José Hierro oraz Biblioteca Joaquín Vilumbrales.
W mieście znajduje się zabytkowy kościół Santa Maria la Blanca, którego powstanie datowane jest na przełom XVI i XVII wieku. Hiszpania jest krainą, w której w prawie każdym mieście o długiej historii znajdziemy urokliwe zameczki i pałacyki, które w poprzednich wiekach należały do arystokracji i przedstawicieli górnych szczebli systemu feudalnego. W Alcorcón znajduje się kompleks pałacyków José de Quesada Sanchiz, markiza del Vasto, hrabiego Piedrabuena i Villaminaya, lepiej znanego jako markiza Valderas. Popularnie, kompleks pałacowy był nazywany w Alcorcon po prostu Zamkiem ("The Castle"). Po śmierci markiza, budynek miał kilka zastosowań, obecnie w głównym pałacu mieści się Muzeum Szkła Sztuki Alcorcón.

Miasto silne sportem

Alcorcón jest miastem o dużej sile i potencjale sportowym. Wręcz mówi się, że Alcorcón to jedno z najbardziej sportowych miast Hiszpanii. Zainaugurowali to w 1995 roku Jezusa Salvador Bedmar i Iváñez Francisco Jiménez, burmistrz i radny Alcorcón. Niedawno miasto podpisało nawet porozumienie z Atletico Madryt.
Działa tam popularna drużyna piłkarska Smilodons Football Club. Jest to młody zespół, którego początki datowane są na 2012 rok. Wielu sympatyków ma także tamtejsza drużyna rugby, mimo że Alcorcón Rugby Club działa dopiero od 2011 roku.

Historia miasta Alcorcón

Początki miasta wiążą się już z obecnością na Półwyspie Iberyjskim Rzymian, choć początki jego powstania nie są do końca jasne. Jedna z wersji mówi, że pierwsza osada została założona przez rzemieślników - muzułmanów, którzy nazywali się Al-Qadir. Zdaniem jednego z historyków w starożytności, Alcorcón było otoczony wodą, strumień miał się nazywać Meaques.

Pierwszy średniowieczny dokument odnoszący się do miasta Alcorcón datowany jest na 28 lipca 1208 roku i dotyczy szlaku tranzytowego dla owiec. Kolejne udokumentowane daty związane z miastem to 12 grudnia 1208, rok 1383, czy 1485 rok (za panowania króla Ferdynanda i jego małżonki królowej Izabeli), kiedy to nastąpił podział gmin Alcorcón i Móstoles.

ALCORCON

W 1496 roku odnośnie Alcorcón wyznaczono nowe granice miejskie. Za czasów Królów Katolickich miasto słynęło z wyrobów ceramiki, szczególnie garnków, naczyń codziennego użytku. Uważa się także, że w okresie średniowiecza do miasta przybyła grupa chrześcijan; powodem ich emigracji były represje, jakich doznawali od innych mieszkańców północnej części półwyspu. Badacze sugerują, że ta grupa chrześcijan mogła pochodzić z obszaru La Rioja. Ze sobą sprowadzili do Alcorcón świętego Santo Domingo de la Calzada, który maiał chronić ich małą społeczność.

W okresie panowania Filipa II (1556-1598) jeszcze bardziej rozwinęło się ceramiczne znaczenie miasta. Jak podają źródła w tym czasie produkowano słoiki, garnki, dzbany jak i wyroby ozdobne. Podczas tak zwanego Złotego Wieku literatury hiszpańskiej, Alcorcón pojawia się w kilku utworach literackich, takich jak "The Tarasca Alcorcón" i "The Mayor of Alcorcón".

Szybki rozwój miasta

Przez setki lat Alcorcón było miastem prowincjonalnym, żyjącym raczej w cieniu wielkiego Madrytu. Duża dynamika rozwoju miasta zaczęła się w latach 50. XX wieku, Przede wszystkim miastu przybywało mieszkańców. Miasto w 1950 roku miało liczyć 759 mieszkańców (według spisu z tego roku), w 1970 roku była to już liczba 46 048, a w 1980 roku była to już liczba prawie trzykrotnie większa, wynosząca 140.657 mieszkańców.

Wzrost liczby ludności związany był głównie ze sporą liczbą emigrantów z innych prowincji hiszpańskich. Ludzie przybywali do tego miasta głównie z powodu bliskości do stolicy, a do tego połączenia komunikacyjne na linii Alcorcón – Madryt są bardzo dobre. W 2000 roku do Alcorcón zaczęli przybywać emigranci głównie z Ameryki Południowej, Afryki Północnej i Europie Wschodniej. Nie bez powodu Alcorcón nazywane jest „sypialnią Madrytu” – codziennie wielu mieszkańców Alcorcón wyrusza do pracy do Madrytu, by wieczorem wrócić do swoich domów.

Ostatnie wydarzenia

Zaledwie trzy lata temu o Alcorcón było głośno w całym kraju za sprawą projektu amerykańskiego miliardera, magnata kasyn Sheldona Adelsona, który chciał wprowadzić ekscentryczny projekt Eurovegas – budowę mega kasyna właśnie w Alcorcón. Sheldon Adelson miał poparcie kierownictwa Partii Ludowej w Madrycie i burmistrza Alcorcón, jednak dwa lata później projekt został odrzucony przez rząd Mariano Rajoy.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij