Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Wyprawy Amerigo Vespucci

Informacje o wyprawach Amerigo Vespucci. Do dziś trwają spory wśród historyków dotyczących autentyczności listu który napisał Amerigo Vespucci 10 maja 1497 kiedy wyjeżdżał na pierwszą wyprawę z Kadyksu (Cadiz) z flotą hiszpańskich karawel. Ten kontrowersyjny list mówi o tym, iż rejs przebiegał przez Zachodnie Indie i dotarł do Ameryki Centralnej w pięć tygodni.
Jeżeli ten list jest autentyczny, oznacza to iż Vespucci odkrył Wenezuelę przed Krzysztofem Kolumbem. Pierwsza wyprawa wróciła do Kadyksu w październiku 1498 roku.

Druga wyprawa odbyła się pod portugalską banderą. Wraz z Amerigo Vespucci żeglował portugalski odkrywca Alonzo de Ojeda. Wyprawa odpływała z portugalskich wysp Zielonego Przylądka, przekraczając dalej równik. Po przepłynięciu Atlantyku dopłynęli do wybrzeży Gujany i wybrzeża Brazylii. To zapoczątkowało odkrycie Brazylii i późniejsze utworzenie państwa Brazylia. Podczas pierwszej wyprawy dopłynęli do ujścia Amazonki, oraz do przylądka Świętego Augustyna.

Wyprawy Amerigo Vespucci

Jestem pewien, że jeśli jest na tym świecie jakiś ziemski raj, to z pewnością znajduje się niedaleko stąd - tak Vespucci pisał o ziemiach odkrytego kontynentu, które miał okazję przemierzać i podziwiać.

Już w szkole uczymy się, że to Krzysztof Kolumb po raz pierwszy dotarł do terenów Ameryki choć sam na początku nie zdawał sobie sprawy, że odkrył całkiem nowy ląd. Niedoskonałość ówczesnych map i kompasów pozwoliła mu tkwić w przekonaniu, że dotarł do Indii i odnalazł całkiem nowy szlak handlowy. Mimo, iż w głębi serca czuł, że dokonał czegoś wielkiego jego rozsądek nie pozwolił mu się z tym zgodzić. Choć to właśnie Krzysztof Kolumb uważany jest za wielkiego odkrywcę, dopiero Amerigo Vespucci odważnie i z całym przekonaniem twierdził, że ziemie te są częścią całkiem nowego kontynentu.

Amerigo Vespucci (hiszp. Américo Vespucio) urodził się w 1454 roku we Florencji, we Włoszech. Był najstarszym spośród trzech synów florenckiego notariusza Anastasia i Lisabetty Mini. Vespucci był włoskim kupcem i podróżnikiem, a także tercjarzem franciszkańskim (należał do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich). Choć urodził się i dorastał we Włoszech swoje dalsze życie związał z Hiszpanią. To właśnie tam zdobył sławę i odkrył na nowo Amerykę, którą Krzysztof Kolumb pomylił z Azją.

ODKRYCIA-AMERYKI-VESPUCCI-MAPA
Wyprawy Amerigo Vespucii na mapie świata

Droga ku spełnieniu marzeń

Podróże fascynowały Vespucciego już od najmłodszych lat. Chciał poszerzać swoje horyzonty i doskonale szło mu zdobywanie wiedzy. Kształcił się u swojego wuja Giorgio Antoniego, który był franciszkaninem. Odkrył swój talent w przyswajaniu matematyki, astronomii oraz geografii. Kopiował mapy, które budziły w nim coraz to nowe pragnienia zdobywania i podróżowania.

Vespucci, w porównaniu do dwójki braci, nie udał się na studia. Postanowił wykorzystać swój dar przedsiębiorczości i rozpoczął pracę jako kupiec. Został doceniony przez Lorenzo di Pierfrancesco Medyceusza, który zatrudnił go jako przedstawiciela banku rodziny Medyceuszów – florenckiego rodu kupieckiego i bankierskiego.

Medyceusz, dla którego Amerigo pracował, szukał kolejnych rynków zbytu i rozwoju swojej działalności. Ponieważ w Hiszpanii rozwijał się handel i morska żegluga, Medyceusz otworzył tam swoje filie. W 1492 roku wysłał Vespucciego do jednej z nich, znajdującej się w Sewilli. Amerigo wraz ze swoją rodziną przeprowadził się więc do Hiszpanii.

Zajmował się wynajmem statków i organizacją zaopatrzenia. To właśnie Vespucci pomagał w przygotowaniu statku i załogi Krzysztofa Kolumba, zarówno podczas drugiej (1493 rok), jak i trzeciej (1498 rok) wyprawy słynnego podróżnika. W 1496 roku Medyceusz zlikwidował filię banku w Sewilli, ale Vespucci nie zamierzał już wracać do Włoch. Teraz dopiero miała rozpocząć się jego przygoda, o której marzył całe życie. Przez lata pracy uzbierał odpowiedni kapitał oraz doświadczenie, które stały się przepustką do nowego rozdziału w życiu przyszłego podróżnika. W swoich pamiętnikach Amerigo opisał swoje cztery wyprawy, które miały miejsce w latach 1497-1504.

Pierwsza wyprawa podróżnika

Jako fascynat podróży i poszukiwacz przygód pierwszą wyprawę odbył w 1497 roku, dołączając się do załogi hiszpańskiego statku za zgodą króla Ferdynanda i królowej Izabeli. Ekspedycja, według zapisków Vespucciego, dotarła do wybrzeży Hondurasu, a następnie do Zatoki Meksykańskiej i Florydy. Vespucci już wtedy przeczuwał, że ziemie te nie należą do Europy, dlatego postanowił nie rezygnować z dalszych wypraw.

U wybrzeży Nowego Świata – druga wyprawa

W 1500 roku przyłączył się do wyprawy Vincenta Pinzona i udało mu się dotrzeć nad jezioro Maracaibo w Ameryce Południowej (północno-zachodnia Wenezuela). Zgodnie z jego zapiskami z podróży, zobaczył tam rdzennych mieszkańców (Indian), którzy mieszkali w specyficznych chatkach umiejscowionych na palach wbitych w wodę. Vespucci skojarzył ten widok z Wenecją i nadał temu miejscu nazwę Venezuela (Mała Wenecja).

Choć historycy posądzają Vespucciego o bujną wyobraźnię, z potwierdzonych źródeł wynika, że Vespucci podróżował w charakterze przyrodnika i kartografa podczas wyprawy Alonso de Hojeda i Juana de Cosa. Udało im się dopłynąć do półwyspu Guajira (zachodnia część Wenezueli). Vespucci jednak marzył o większych odkryciach i odłączył się od wyprawy. Podczas podróży odkrył ujście Amazonki i przeprawiał się wybrzeżem Brazylii, aż do szóstego stopnia szerokości geograficznej południowej. Kiedy wracał przepłyną przez Haiti, a następnie zawrócił do Kadyksu.

Kolejne odkrycia – trzecia wyprawa Vespucciego

Nie tylko Hiszpania pragnęła poznawać nowe tereny i przodować w żegludze. Portugalia również planowała rozpocząć swoje podboje nieodkrytych ziem. Według tego, co Vespucci przedstawił w swoich wspomnieniach, został zatrudniony przez króla Portugalii w charakterze kosmografa. Manuel I zaproponował mu udział w wyprawie na obrzeża Ameryki Południowej pod portugalską banderą.

Wyprawa wyruszyła z Lizbony i dotarła od ujścia Magdaleny (główna rzeka dzisiejszej Kolumbii) do Bahia Blanca (miasto na terenie Argentyny). Vespucci w swoich wspomnieniach opisywał odkrycie zatok Rio de la Plata oraz Guanabara (później nazwanej Rio de Janeiro), a także Patagonii (tereny Argentyny i Chile) oraz Georgii Południowej (wyspa na południowym Atlantyku). Vespucci doskonale wiedział, że tereny które odkrywał należą do całkiem nowego kontynentu – nazwał go Nowym Światem. W latach 1501-1502 Vespucci opłyną brzeg Brazylii.

OKRET-ZAGLOWY-AMERIGO-VESPUCCI-WYPRAWY
Model okrętu żaglowego Amerigo Vespucci

Wspomnienia z podróży

Po 1503 roku Vespucci wydał do druku swoje dwa listy, które miały być świadectwem jego barwnych podróży i odkryć. W jednym z nich (Nowy Świat) opisał swoją trzecią wyprawę, a także wszystkie zwyczaje rdzennych mieszkańców odkrytych ziem oraz napotkaną faunę i florę. Sporządził również charakterystykę plemienia kanibali. Choć w swoich wspomnieniach pisał o odkrywaniu kolejnych terenów, jego czwarta wyprawa z 1503-1504 roku najprawdopodobniej nie doszła do skutku – nie ma historycznego potwierdzenia tych wydarzeń.

Amerigo Vespucci w swoich listach twierdził też, że jeszcze przed Kolumbem odkrył nowy kontynent – widział jego brzegi na horyzoncie rok wcześniej, niż Krzysztof Kolumb. W XVIII wieku odkryto kolejne trzy listy z podróży Vespucciego, jednak historycy wątpią w wiarygodność jego podróżniczych zapisków, posądzając go o bujną wyobraźnię niespełnionego podróżnika – marzyciela.

Listy z podróży przyniosły Vespucciemu popularność i rozgłos. W 1505 roku Amerigo otrzymał obywatelstwo hiszpańskie i na stałe zamieszkał w Sewilli - za namową Krzysztofa Kolumba, z którym kilkukrotnie się spotkał. W 1506 roku wydał we Włoszech dzieło List Amerigo Vespucciego o wyspach ostatnio odnalezionych w jego podróżach. Dwa lata później został mianowany naczelnym pilotem floty hiszpańskiej.

Zajmował się kontrolą licencji morskich, a w wolnym czasie tworzył mapę odkrytych przez siebie lądów. Spisywał w jaki sposób można do nich dotrzeć, a także przygotowywał inne wyprawy. Od imienia Amerigo niemiecki kartograf Martin Waldseemüller nazwał odkryte przez Kolumba, i zbadane przez Vespucciego, ziemie właśnie Ameryką – głównie w odniesieniu do Ameryki Południowej.

Użył tej nazwy po raz pierwszy w 1507 roku, w swoim dziele Wstęp do kosmografii. W 1569 roku Merkator (flamandzki kartograf) wydał mapę świata, w której używał nazwy Ameryka w odniesieniu do obu kontynentów – Ameryki Północnej i Południowej, czyli całego Nowego Świata. Vespucci obejmował urząd do końca swojego życia. Zmarł w Sewilli w roku 1512, najprawdopodobniej zachorował na malarię.

Poniżej fotografia przepięknej wyspy Fernando de Noronha w Brazylii ....

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij