0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Informacje o wyprawach Amerigo Vespucci. Do dziś trwają spory wśród historyków dotyczących autentyczności listu który napisał Amerigo Vespucci 10 maja 1497 kiedy wyjeżdżał na pierwszą wyprawę z Kadyksu (Cadiz) z flotą hiszpańskich karawel. Ten kontrowersyjny list mówi o tym, iż rejs przebiegał przez Zachodnie Indie i dotarł do Ameryki Centralnej w pięć tygodni.
Jeżeli ten list jest autentyczny, oznacza to iż Vespucci odkrył Wenezuelę przed Krzysztofem Kolumbem. Pierwsza wyprawa wróciła do Kadyksu w październiku 1498 roku.
Druga wyprawa odbyła się pod portugalską banderą. Wraz z Amerigo Vespucci żeglował portugalski odkrywca Alonzo de Ojeda. Wyprawa odpływała z portugalskich wysp Zielonego Przylądka, przekraczając dalej równik. Po przepłynięciu Atlantyku dopłynęli do wybrzeży Gujany i wybrzeża Brazylii. To zapoczątkowało odkrycie Brazylii i późniejsze utworzenie państwa Brazylia. Podczas pierwszej wyprawy dopłynęli do ujścia Amazonki, oraz do przylądka Świętego Augustyna.
Jestem pewien, że jeśli jest na tym świecie jakiś ziemski raj, to z pewnością znajduje się niedaleko stąd - tak Vespucci pisał o ziemiach odkrytego kontynentu, które miał okazję przemierzać i podziwiać.
Już w szkole uczymy się, że to Krzysztof Kolumb po raz pierwszy dotarł do terenów Ameryki choć sam na początku nie zdawał sobie sprawy, że odkrył całkiem nowy ląd. Niedoskonałość ówczesnych map i kompasów pozwoliła mu tkwić w przekonaniu, że dotarł do Indii i odnalazł całkiem nowy szlak handlowy. Mimo, iż w głębi serca czuł, że dokonał czegoś wielkiego jego rozsądek nie pozwolił mu się z tym zgodzić. Choć to właśnie Krzysztof Kolumb uważany jest za wielkiego odkrywcę, dopiero Amerigo Vespucci odważnie i z całym przekonaniem twierdził, że ziemie te są częścią całkiem nowego kontynentu.
Amerigo Vespucci (hiszp. Américo Vespucio) urodził się w 1454 roku we Florencji, we Włoszech. Był najstarszym spośród trzech synów florenckiego notariusza Anastasia i Lisabetty Mini. Vespucci był włoskim kupcem i podróżnikiem, a także tercjarzem franciszkańskim (należał do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich). Choć urodził się i dorastał we Włoszech swoje dalsze życie związał z Hiszpanią. To właśnie tam zdobył sławę i odkrył na nowo Amerykę, którą Krzysztof Kolumb pomylił z Azją.
Wyprawy Amerigo Vespucii na mapie świata
Podróże fascynowały Vespucciego już od najmłodszych lat. Chciał poszerzać swoje horyzonty i doskonale szło mu zdobywanie wiedzy. Kształcił się u swojego wuja Giorgio Antoniego, który był franciszkaninem. Odkrył swój talent w przyswajaniu matematyki, astronomii oraz geografii. Kopiował mapy, które budziły w nim coraz to nowe pragnienia zdobywania i podróżowania.
Vespucci, w porównaniu do dwójki braci, nie udał się na studia. Postanowił wykorzystać swój dar przedsiębiorczości i rozpoczął pracę jako kupiec. Został doceniony przez Lorenzo di Pierfrancesco Medyceusza, który zatrudnił go jako przedstawiciela banku rodziny Medyceuszów – florenckiego rodu kupieckiego i bankierskiego.
Medyceusz, dla którego Amerigo pracował, szukał kolejnych rynków zbytu i rozwoju swojej działalności. Ponieważ w Hiszpanii rozwijał się handel i morska żegluga, Medyceusz otworzył tam swoje filie. W 1492 roku wysłał Vespucciego do jednej z nich, znajdującej się w Sewilli. Amerigo wraz ze swoją rodziną przeprowadził się więc do Hiszpanii.
Zajmował się wynajmem statków i organizacją zaopatrzenia. To właśnie Vespucci pomagał w przygotowaniu statku i załogi Krzysztofa Kolumba, zarówno podczas drugiej (1493 rok), jak i trzeciej (1498 rok) wyprawy słynnego podróżnika. W 1496 roku Medyceusz zlikwidował filię banku w Sewilli, ale Vespucci nie zamierzał już wracać do Włoch. Teraz dopiero miała rozpocząć się jego przygoda, o której marzył całe życie. Przez lata pracy uzbierał odpowiedni kapitał oraz doświadczenie, które stały się przepustką do nowego rozdziału w życiu przyszłego podróżnika. W swoich pamiętnikach Amerigo opisał swoje cztery wyprawy, które miały miejsce w latach 1497-1504.
Jako fascynat podróży i poszukiwacz przygód pierwszą wyprawę odbył w 1497 roku, dołączając się do załogi hiszpańskiego statku za zgodą króla Ferdynanda i królowej Izabeli. Ekspedycja, według zapisków Vespucciego, dotarła do wybrzeży Hondurasu, a następnie do Zatoki Meksykańskiej i Florydy. Vespucci już wtedy przeczuwał, że ziemie te nie należą do Europy, dlatego postanowił nie rezygnować z dalszych wypraw.
W 1500 roku przyłączył się do wyprawy Vincenta Pinzona i udało mu się dotrzeć nad jezioro Maracaibo w Ameryce Południowej (północno-zachodnia Wenezuela). Zgodnie z jego zapiskami z podróży, zobaczył tam rdzennych mieszkańców (Indian), którzy mieszkali w specyficznych chatkach umiejscowionych na palach wbitych w wodę. Vespucci skojarzył ten widok z Wenecją i nadał temu miejscu nazwę Venezuela (Mała Wenecja).
Choć historycy posądzają Vespucciego o bujną wyobraźnię, z potwierdzonych źródeł wynika, że Vespucci podróżował w charakterze przyrodnika i kartografa podczas wyprawy Alonso de Hojeda i Juana de Cosa. Udało im się dopłynąć do półwyspu Guajira (zachodnia część Wenezueli). Vespucci jednak marzył o większych odkryciach i odłączył się od wyprawy. Podczas podróży odkrył ujście Amazonki i przeprawiał się wybrzeżem Brazylii, aż do szóstego stopnia szerokości geograficznej południowej. Kiedy wracał przepłyną przez Haiti, a następnie zawrócił do Kadyksu.
Nie tylko Hiszpania pragnęła poznawać nowe tereny i przodować w żegludze. Portugalia również planowała rozpocząć swoje podboje nieodkrytych ziem. Według tego, co Vespucci przedstawił w swoich wspomnieniach, został zatrudniony przez króla Portugalii w charakterze kosmografa. Manuel I zaproponował mu udział w wyprawie na obrzeża Ameryki Południowej pod portugalską banderą.
Wyprawa wyruszyła z Lizbony i dotarła od ujścia Magdaleny (główna rzeka dzisiejszej Kolumbii) do Bahia Blanca (miasto na terenie Argentyny). Vespucci w swoich wspomnieniach opisywał odkrycie zatok Rio de la Plata oraz Guanabara (później nazwanej Rio de Janeiro), a także Patagonii (tereny Argentyny i Chile) oraz Georgii Południowej (wyspa na południowym Atlantyku). Vespucci doskonale wiedział, że tereny które odkrywał należą do całkiem nowego kontynentu – nazwał go Nowym Światem. W latach 1501-1502 Vespucci opłyną brzeg Brazylii.
Model okrętu żaglowego Amerigo Vespucci
Po 1503 roku Vespucci wydał do druku swoje dwa listy, które miały być świadectwem jego barwnych podróży i odkryć. W jednym z nich (Nowy Świat) opisał swoją trzecią wyprawę, a także wszystkie zwyczaje rdzennych mieszkańców odkrytych ziem oraz napotkaną faunę i florę. Sporządził również charakterystykę plemienia kanibali. Choć w swoich wspomnieniach pisał o odkrywaniu kolejnych terenów, jego czwarta wyprawa z 1503-1504 roku najprawdopodobniej nie doszła do skutku – nie ma historycznego potwierdzenia tych wydarzeń.
Amerigo Vespucci w swoich listach twierdził też, że jeszcze przed Kolumbem odkrył nowy kontynent – widział jego brzegi na horyzoncie rok wcześniej, niż Krzysztof Kolumb. W XVIII wieku odkryto kolejne trzy listy z podróży Vespucciego, jednak historycy wątpią w wiarygodność jego podróżniczych zapisków, posądzając go o bujną wyobraźnię niespełnionego podróżnika – marzyciela.
Listy z podróży przyniosły Vespucciemu popularność i rozgłos. W 1505 roku Amerigo otrzymał obywatelstwo hiszpańskie i na stałe zamieszkał w Sewilli - za namową Krzysztofa Kolumba, z którym kilkukrotnie się spotkał. W 1506 roku wydał we Włoszech dzieło List Amerigo Vespucciego o wyspach ostatnio odnalezionych w jego podróżach. Dwa lata później został mianowany naczelnym pilotem floty hiszpańskiej.
Zajmował się kontrolą licencji morskich, a w wolnym czasie tworzył mapę odkrytych przez siebie lądów. Spisywał w jaki sposób można do nich dotrzeć, a także przygotowywał inne wyprawy. Od imienia Amerigo niemiecki kartograf Martin Waldseemüller nazwał odkryte przez Kolumba, i zbadane przez Vespucciego, ziemie właśnie Ameryką – głównie w odniesieniu do Ameryki Południowej.
Użył tej nazwy po raz pierwszy w 1507 roku, w swoim dziele Wstęp do kosmografii. W 1569 roku Merkator (flamandzki kartograf) wydał mapę świata, w której używał nazwy Ameryka w odniesieniu do obu kontynentów – Ameryki Północnej i Południowej, czyli całego Nowego Świata. Vespucci obejmował urząd do końca swojego życia. Zmarł w Sewilli w roku 1512, najprawdopodobniej zachorował na malarię.
Poniżej fotografia przepięknej wyspy Fernando de Noronha w Brazylii ....
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.