0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Aranjuez to miasto położone w środkowej Hiszpanii, na południe od Madrytu, nad rzeką Tag oraz Jarama. W czasach średniowiecza zbudowano tu wielki budynek, z przeznaczeniem na szpital rekonwalescencyjny. Miał on służyć rycerzom walczącym w wojnie z Muzułmanami, w czasie Rekonkwisty. Budynek ten został przekształcony przez Królów Katolickich w pałac, a znajdujący się wokół niego obszar w Rezydencję Królewską. Aż do XIX wieku była to wiosenna rezydencja Królów Hiszpańskich.
Z czasem, na miejscu dawnego pałacu, Filip II wybudował Pałac Królewski – Palacio Real, który stanowi dziś ważny zabytek miasta oraz ogromną atrakcję turystyczną. W 2001 roku pałac ten wraz z otaczającymi go ogrodami wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. We wnętrzu obiektu znajduje się obecnie Museo de la Vida en Palacio – udostępnione dla turystów muzeum historyczne. W muzeum tym znajdują się bardzo wartościowe zbiory artystyczne i historyczne pałacu, również te, opisujące życie codzienne monarchów Hiszpanii. Wybór miejscowości Aranjuez na rezydencję królewską nie był przypadkowy. Od wielu wieków bowiem tereny przy ujściu rzeki Jaramy do Tagu, stanowiły jedno z ulubionych miejsc wypoczynku kolejnych hiszpańskich monarchów.
Palacio Real de Aranjuez to jedna z oficjalnych królewskich rezydencji hiszpańskiej monarchii. Budowa pałacu rozpoczęła się jeszcze w XVI wieku, z inicjatywy króla Filipa II, który miał zamiar stworzyć letnią rezydencję królewską. Projekt budynku wykonali dwaj hiszpańscy architekci: Juan Bautista de Toledo oraz Juan de Herrera, którzy czuwali także nad budową Escorial – monumentalnego architektonicznego zespołu pałacowo – klasztorno – bibliotecznego, znajdującego się w San Lorenzo de El Escorial. Pałac Królewski w Aranjuez ukończono w połowie XVIII wieku, już za panowania Ferdynanda VI. Wcześniej, jeszcze w XVII wieku, pałac został w znacznym stopniu przebudowany, gdyż doświadczył poważnych zniszczeń po wielkim pożarze.
Zniszczenia te dotknęły szczególnie oryginalnej konstrukcji budynku, którą odbudowano. Decyzję o restauracji pałacu podjął również Ferdynand VI. Z inicjatywy Karola III powstały z kolei dwa dodatkowe skrzydła pałacu. Wokół monumentalnego Palacio Real w Aranjuez znajdują się przepiękne ogrody, które nawadniane są przez wspomniane wcześniej rzeki: Tag oraz Jarama. W Jardin del Principe, a więc Ogrodzie Księcia, znajduje się mały pałacyk o nazwie Casa del Labrador, wybudowany z polecenia Karola IV.
Pałac Królewski w Aranjuez to budynek wybudowany w stylu barokowym. To, co go wyróżnia na tle innych obiektów i zespołów pałacowych, to przede wszystkim majestatyczność, królewski splendor, monumentalność, harmonia światła i cienia, a także niezwykłe bogactwo form ornamentalnych. Budowla ta posiada kamienno – ceglaną fasadę i bardzo dekoracyjne wnętrza, co w tym przypadku akurat zdaje się ze sobą współgrać.
Przechodząc przez główną bramę i kierując się w prawą stronę, zauważyć można spory, piaszczysty plac, z którego można podziwiać południową fasadę królewskiej rezydencji. Plac ten z dwóch stron otoczony został przez krużganki z arkadami, które umożliwiają spacer w cieniu. Mniej więcej na środku południowej fasady ulokowane jest wejście do wnętrza pałacu.
Wchodząc do wnętrza pałacu niemalże natychmiast odczuwa się chłodne powietrze, bijące od kamiennych ścian budynku. Uwagę zwraca niezwykle przestronna sala z kamiennymi schodami, które schodzą się z trzech stron w jeden podest, wraz z arkadowymi przejściami, prowadzący do innych części budynku. W sali tej znajduje się przepiękny kryształowy żyrandol oraz położony na ścianach marmur, mieniący się wieloma barwami. Uwagę przykuwają także charakterystyczne, pięknie zdobione sklepienia.
Tuż obok schodów znajduje się sala z oryginalnym sufitem, który zdobią freski obramowane ornamentami oraz reliefami, przedstawiającymi między innymi Posejdona oraz kupidynów. Inne warte zwiedzenia sale to: pokój Króla, pokój Królowej, oficjalna jadalnia, sypialnia z charakterystycznym łożem posiadającym baldachim, salka modlitewna, a także sala tańca. Nie sposób pominąć także słynnej Sali Tronowej.
Niezwykle oryginalna jest Sala Porcelanowa, w której zarówno ściany, jak i sufit pokryte są tysiącami figurek i wypukłych wzorów wykonanych z porcelany o wielu barwach. Porcelana, której użyto do dekoracji tej sali była niegdyś produkowana w fabryce Buen Retiro w Madrycie. Wystrój Sali Porcelanowej jest niezwykły, odzwierciedla bowiem prawdziwe arcydzieło XVIII-wiecznej sztuki.
Zainteresuje Cię także:
czytaj dalej o Palacio de Aranjuez | festiwale i święta w Madrycie | Madryt podział na dzielnice | park Retiro w Madrycie |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.