Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Katedra Encarnacion

Zabytkowa katedra w Almeria

W samym sercu starej części Almerii znajdziecie zabytkową katedrę Catedral de la Encarnación de Almeria. Katedra zbudowana została w stylu późnego gotyku i renesansu i nie miała służyć tylko jako świątynia, ale również jako twierdza broniąca Almerię przed najazdami piratów i Maurów rebeliantów.

Budowa katedry rozpoczęła się w 1522 roku po decyzji Fray Diego Fernandes de Vilalan, biskupa Almerii, po tym jak trzęsienie ziemi zniszczyło poprzednią świątynię. Nową katedrę zaprojektował Diego Syloe, choć nie ma co do tego stuprocentowej pewności, to właśnie jemu przypisywany jest ten projekt.

Projekt Syloe przedstawiał nie tylko zwyczajną świątynię, ale twierdzę, która miała bronić miasto przed niespodziewanymi atakami z zewnątrz. Budowla została wyposażona w wieże i blanki strzelnicze, twierdza została wyposażona w płaski dach i przypory ścian, co miało bronić budowlę przed atakami i zniszczeniem twierdzy z armat. Płaski dach miał również wspomóc obronę miasta i umożliwić instalacje na nim armat. Budowę zakończono w 1564 roku, wprowadzając do budowli gotyckiej trochę elementów renesansu.

Jednak rok 1564 to nie był okres ostatnich zmian w świątyni, w baroku świątynię, a w zasadzie twierdzę, wzmacniano i dobudowywano dalsze uzbrojenie. Większość umocnień powstała przed 1620 rokiem, kiedy nastąpiła fala licznych ataków piratów algierskich na hiszpańskie wybrzeże. Po tych atakach świątynia została jeszcze bardziej dozbrojona, a w 1625 roku odnowiono wieże obronne i zakupiono nową broń. Kolejne zmiany nastąpiły już w neoklasycyzmie, i dotyczyły sakralnego przeznaczenia budowli, wówczas Ventura Rodriguez zaprojektował obecny do dziś ołtarz i tabernakulum.

KATEDRA-W-ALMERIA

Wygląd katedry

Wygląd katedry jest dość nietypowy, jej konstrukcja gotycko renesansowa, z elementami neoklasycystycznymi i charakter militarny, to trzeba przyznać dość nietypowe połączenie. Wejście do katedry sprawia wrażenie ogromnego, wręcz przytłaczającego małych turystów. Cztery główne kolumny dookoła wejścia, osadzone na ogromnych podmurówkach z wizerunkami aniołów, liczne płaskorzeźby i mniejsze kolumny u góry fasady budowli, to wszystko sprawia wrażenie dopracowania wyglądu co do najmniejszego szczegółu.

Wnętrze katedry również potrafi wprawić w zachwyt wielu turystów. Ogromna katedra ma kolumny, które wysoko zamieniają się w łuki, spotykające się u sklepienia katedry. Ogrom tej budowli podkreślają przestrzenie i ogromne wysokości.

Główny ołtarz jest barokowo gotycki i przebudowany został przez Ventura Rodrigueza w XVIII wieku. Nad ołtarzem wznoszą się ogromne, przepiękne obrazy w złotych ramach, pamiętające powstawanie tej katedry. Poza ołtarzem wzniesione są tutaj również kapliczki, takie jak Capilla del Santo Cristo, Capilla de la Piedad, Capilla de San Indalecio, Capilla de San Ildefonso o de la famila Ballesteros, Capilla de San lorenco o de la famila Puche, Capilla Bautismal o de Nuestra Senora del Carmen, a także Capilla del Sagrario.

W Katedrze Almeria znajdują się również przepiękne monumentalne organy barokowe z 1770 roku, znajdujące się po obu stronach ołtarza. Natomiast tuż pod nimi, przy ołtarzu znajdują się wyrzeźbione w latach 1558 – 1561 wspaniałe siedzenia dla księży. Po obu stronach naliczymy ich 75, przy czym najwyższe, te dla biskupa mają baldachim. Godne uwagi są również pozłacane ambony.

Jeśli wyjdziecie na zewnątrz, na pewno zainteresuje Was dzwonnica. Dzwonnica katedry ma osiem dzwonów, cztery z nich wyprodukowano w 1942 roku przez Villanueva Fernando Saenz, dzwony te noszą imiona San Jiuan, San Indalecio, Santa Barbara i dzwon Sagrado Corazón de Jesus, czyli Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dwa kolejne dzwony datowane są na rok 1781 i nazywa się je Cuatos del Reloj, kolejny pochodzi z 1940 roku i nazywa się Santa Maria Oliveros, a ostatni największy Campana Gorda, powstały w 1805 roku.

Katedra znajduje się przy Plaza de la Catedral, na którym rosną liczne drzewa palmowe, zapewniające nie tylko cień turystom, ale również dodające wiele uroku otaczającej okolicy. Te wysokie palmy, dorównujące swoją wysokością wysokości całej katedry, mogą też stanowić podkreślenie ogromu tej budowli. Plac od strony głównego wejścia do katedry powstał w dzisiejszym kształcie w połowie XVI wieku.

Plaza de la Catedral był wówczas głównym rynkiem, na którym odbywały się liczne ceremonie, imprezy i pokazy. Po prawej stronie od wejścia katedry wzniesiona jest ogromna wieża, a u jej stóp znajduje się posąg przedstawiający wizerunek biskupa Advantage Diego Milan, który zginał śmiercią męczeńską w 1936 toku podczas hiszpańskiej wojny domowej. Plac przeszedł gruntowny remont w latach 1999 i 2000.

WNETRZE-KATEDRY-W-ALMERIA

Wstęp do katedry

Wstęp do katedry jest płatny i kosztuje 5 euro, jeśli przyjedziecie tutaj z wycieczką, za wstęp zapłacicie wówczas mniej, bo 3 euro od osoby. Jeśli będziecie chcieli skorzystać z usług przewodnika, za wejście zapłacicie dodatkowo, ale cenę będziecie musieli ustalić na miejscu indywidualnie z przewodnikiem.

Do katedry możecie wejść od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 13:30 i od 16:00 do 17:00, oraz w soboty od godziny 10:00 do 13:30. Katedra znajduje się przy Plaza de la Catedral, 8 04001 Almeria. Koszt biletów nie jest duży, a jeśli już tu będziecie, nie możecie ominąć tej niespotykanej katedry i nie zwiedzić jej w środku, bo to co tam znajdziecie na pewno Was zaskoczy.

Wizyta w Almerii

Jeśli tutaj będziecie na pewno nie skończycie swojej wizyty na jednej pięknej katedrze, która jest oczywiście jednym z najwspanialszych zabytków Almerii, ale nie jedynym. Dodatkowo warto pamiętać, że Almeria to nie jedyne miasteczko z zabytkami w tej okolicy.

Jeśli już tu będziecie pewnie z wielką chęcią odwiedzicie inne miasta, które znajdziecie choćby w najbliższej okolicy w prowincji Almeria. Całkiem niedaleko możecie odwiedzić El Ejdo, Berja, Huercal – Overa, Huercal de Almeria, Nijar, Roquetas de Mar, Vicar i dziesiątki innych mniejszych miasteczek. Każde z nich ma swoją historię i dziesiątki zabytków.

Jeśli będziecie chcieli odbyć trochę dłuższą podróż czekają na Was inne ciekawe miejsca, jak między innymi Pueblos Blancos, pełne uroku białe miasta Andaluzji, czy też Malaga, Sevilla, jak również wspomniana Kordoba. Wizyta w Andaluzji na pewno zapadnie Wam w pamięć na bardzo długo, tak samo jak powinna zapaść Wam w pamięć wizyta w niepowtarzalnej twierdzy – katedrze, Catedral de la Encarnación de Almeria.

Wycieczka po miastach Andaluzji

Lubicie podróże za granicę, zwiedzanie i poznawanie ciekawych zakątków świata? W trakcie eskapad chcielibyście poznać historyczne budynki, zabytki i perły architektury innych krajów, jednocześnie nie wyjeżdżając strasznie daleko? Być może wyjazd do Hiszpanii będzie dla Was strzałem w dziesiątkę. Hiszpania to piękny kraj, którego bogata a zarazem bardzo burzliwa historia odcisnęła swoje piętno na licznych miejscach, miastach i miasteczkach.

Południowa Hiszpania z racji swojego położenia ma bardzo burzliwą historię, której skutki do dnia dzisiejszego możemy oglądać w licznych zabytkach, pamiętających zamierzchłe czasy. Bardzo ciekawym regionem dla turystów jest bezapelacyjnie Andaluzja znajdująca się na południowym zachodzie Hiszpanii.

Malownicza Andaluzja dobra o każdej porze roku

Andaluzja to nie tylko najliczniej zaludniona i zarazem druga pod względem powierzchni wspólnota autonomiczna Hiszpanii, ale również region historyczny o tej samej nazwie. Najważniejszymi miastami przepięknej Andaluzji są Grenada, Malaga, Sewilla i Kordoba.

Historia Andaluzji w paru zdaniach

Przed okresem dominacji Kartaginy w tej części Europy, tereny te zamieszkiwali Fenicjanie. Kartagina natomiast zdominowała tę część Europy, jednak podboje Cesarstwa Rzymskiego dotknęły również Kartaginę, w ten sposób Andaluzja stała się polem bitwy, gdzie toczyły się walki między Kartaginą a Cesarstwem Rzymskim, walki prowadzone były między innymi przez dowódcę antycznej Kartaginy - Hannibala.

Kiedy Rzymianie opanowali Andaluzję wówczas zmienili jej nazwę i nadali jej nazwę Baetica. Następnie tereny te zostały opanowane przez Wandali, którzy przemieszczali się z północy w kierunki Afryki, ostatecznie region wpadł w ręce Królestwa Wizygotów.

ŚRODEK-KATEDRY-W-ALMERIA

Upadek rządów Wizygotów nastąpił w VIII wieku, podbój Kalifatu Umajjadów odbył się w latach 711 – 718. Maurowie opanowali południową część Półwyspu Iberyjskiego i podobnie jak Wizygoci odznaczyli swoją obecność nie tylko na kartach historii, ale również w kulturze i sztuce, architekturze i życiu codziennym mieszkańców Andaluzji. Podbite przez Maurów tereny południowej Europy nazywano Al-Andalus i to właśnie od tej nazwy pochodzi dzisiejsza nazwa tego regionu.

Kultura andaluzyjska była pod silnym wpływem muzułmańskim, miasto Kordoba stało się wówczas największym i jednocześnie najbogatszym miastem w tej części Europy. To właśnie w Kordobie i jej najbliższej okolicy Muzułmanie budowali uniwersytety, dzięki czemu rozwijali kulturę, sztukę i naukę i sprowadzali tutaj wszystkie najnowsze zdobycze cywilizacyjne.

Silny wpływ muzułmański miał miejsce przez następne niespełna 800 lat, aż to hiszpańskiej rekonkwisty, która miała na celu przejęcie przez władców chrześcijańskich terenów zamieszkanych przez Maurów i przesiedlenie tutaj ludności chrześcijańskiej. Burzliwa historia regionu bezapelacyjnie miała wpływ na większość miejsc i zabytków, które dzisiaj tłumnie odwiedzane są przez tysiące turystów z całej Europy, jeśli nie z całego świata.

Almeria

Miasto Almeria nie jest tak wielkie jak wspaniała Kordoba, ale jej historia przeplata się z historią Kalifatu Kordoby, do której w IX wieku należały również te tereny. Almeria malowniczo położona nad Morzem Śródziemnym, u podnóża Gór Betyckich to dziś jeden z bardziej znaczących ośrodków turystyczno – wypoczynkowych w tej części Hiszpanii.

Almeria ma wiele zabytków, którymi może się pochwalić. Są to między innymi Alcazaba, czyli średniowieczna forteca wybudowana w X wieku. Jest ona jednak w znacznym stopniu zniszczona na skutek trzęsienia ziemi w 1522 roku. Inne zabytki to renesansowy kościół Santiago, wybudowany w 1522 roku, San Cristobal, czyli twierdza pochodząca z XI wieku, kaplica San Juan zbudowana na dawnym meczecie, wzorowana na tym w Kordobie, z X i XI wieku, a także takie muzea jak El Centro de Interpretación Puerta de Almeria, El Museo de Sismologia, El Museo del Aceite de Oliva, La faluca Almariya, czy Refugios subterraneos de Almeria. Można się jednak pokusić o stwierdzenie, że najważniejszym zabytkiem w miejscowości Almeria jest XVI wieczna katedra Catedral de la Encarnación de Almeria.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij