Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Roquetas de Mar

Roquetas de Mar. Przy brzegu Morza Śródziemnego, w regionie Almerii, znaleźć można wiele miejscowości, które oferują turystom oraz odwiedzającym je osobom doskonałe warunki do wypoczynku. Południowe krańce Półwyspu Iberyjskiego to miejsce, gdzie zarówno w sezonie letnim, jak i wiosną czy jesienią, możemy liczyć na przyjemną pogodę oraz temperatury sprzyjające błogiemu lenistwu. Jest w regionie słonecznej Andaluzji miejsce, które jest ważnym punktem na turystycznej mapie Hiszpanii.

Położone zaledwie 20 kilometrów od centrum stolicy regionu – Almerii, miasto Roquetas de Mar oferuje doskonałe warunki, zarówno do wypoczynku w formie aktywnej, jak i biernego wylegiwania się na plaży. Pogoda sprzyja tu zarówno jednym jak i drugim, a doskonałe zaplecze turystyczne pozwala realizować różne scenariusze urlopu. Ponadto miasto to jest miejscem bogatych tradycji, które trwają tu do dziś. Dlatego właśnie każdego roku do Roquetas de Mar przyjeżdża coraz więcej osób.

Perła południa

Roquetas de Mar to w wolnym tłumaczeniu ‘Skały Morza’. Choć wybrzeże miejscowości jest raczej płaskie i niskie, miasteczko zyskało sobie właśnie taką nazwę. Miejscowość ta położona jest na rozległej równinie, zlokalizowanej w zachodniej części wybrzeża Almerii. Jest to teren, który w żaden sposób nie przypomina typowego krajobrazu południowego wybrzeża Hiszpanii – zwykle skalistego, sąsiadującego z pasmami wzgórz i gór należących do masywu Gór Betyckich. Tutaj wysokość gruntu ponad poziom morza wznosi się na zaledwie 7 metrów. Jest to jeden z najbardziej równinnych terenów tej części wybrzeża.

Lokalizacja to jedna z mocnych stron miasteczka Roquetas de Mar. Dzięki małej odległości od Almerii – głównego miasta regionu, można dostać się tutaj bez problemu prosto z lotniska. Aby dotrzeć do Roquetas de Mar wystarczy trafić na trasę oznaczoną symbolem N-344. Doprowadzi nas ona do ścisłego centrum Almerii, gdzie w pewnym momencie (w okolicach głównego portu Almerii) zamieni się ona w trasę N-340a.

ANDALUZJA-ROQUETAS-DE-MAR
Ulice Roquetas de Mar

Ostatnim etapem podróży do Roquetas de Mar będzie jazda autostradą A-7, która od Murcji prowadzi nas wzdłuż południowego wybrzeża Hiszpanii. Po jakichś 20 minutach jazdy i odbiciu z autostrady na trasę w kierunku centrum miasta, znajdziemy się w jego ścisłym centrum. To tutaj mamy szansę zobaczyć wiele ciekawych zabytków, a także spędzić czas na rozrywce czy smakując specjały tutejszej kuchni.

Roquetas de Mar kiedyś i dziś

Tak jak większość miejscowości południowego wybrzeża Hiszpanii, tak Roquetas de Mar ma swoje własne tempo życia, regulowane przez sjestę oraz liczne wydarzenia kulturalne, wynikające z tradycji. Samo miasto posiada bogatą historię, która sięga najodleglejszych czasów europejskich cywilizacji. Pierwszymi oficjalnymi mieszkańcami tego rejonu byli obywatele Imperium Rzymskiego i Fenicjanie.

Co ciekawe, na terenie miasta Roquetas de Mar oraz sąsiadującego z nim Agadulce w połowie XIX wieku odkryto istnienie dawnej kolonii Turanina. Było to miejsce poza głównym terytorium Imperium Rzymskiego, do którego regularnie przypływali Rzymianie w poszukiwaniu surowców, by uprawiać rośliny, czy po prostu wymieniać towary i wypływać w dalsze podróże handlowe. Teren archeologicznych badań ma powierzchnię około 15 hektarów i nazywany jest zamiennie, jako Ribera de la Algaida. Odkrycia ego historycznego miejsca dokonał w 1859 roku Don Miguel de Villanuea, który podczas prac archeologicznych odkrył na tym terenie monety z dawnych lat czy elementy architektury. O obecności Rzymian an tych terenach świadczy także kamień milowy, położony przy dawnej drodze z Castulo do Malacca. Doskonale zachowany monument mierzy około 5 metrów wysokości i ma na swojej powierzchni wyryte informacje w języku łacińskim.

W czasach starożytnych teren en był już dość mocno wyeksploatowany poprzez wydobycie soli ze specjalnie utworzonych do tego celu basenów solankowych.
W czasach średniowiecza miasto przeszło gruntowne przebudowę w kierunku militaryzacji. Z małej kolonii handlowo – rybackiej stała się ważnym punktem na strategicznej mapie południowej części Półwyspu Iberyjskiego. Powstało tu wiele wspaniałych budowli i fortyfikacji obronnych, takich jak Torre del Esparto, Torre del Cerrillos czy Castillo de Roquetas, znany dziś jako Castillo de Santa Ana. Działo się to za panowania na tych terenach ludów muzułmańskich.

Późniejsze losy miasta nie wiążą się jednak z militarnym jego charakterem. Mniej więcej od zakończenia epoki średniowiecza do XVIII wieku miasto głównie utrzymywało się z rolnictwa, rybołówstwa i wytwarzania soli. Dopiero wtedy rozpoczęło się tworzenie właściwej tkanki dzisiejszego miasta Roquetas de Mar. Wraz z pojawieniem się warstwy mieszczańskiej społeczeństwa, rozpoczął się także rozwój infrastruktury miejskiej. Wcześniej istniejące na tym terenie wioski rybackie zaczęły łączyć się ze sobą, początkowo skupiając się wokół Castillo de Santa Ana.

ROQUETAS-DE-MAR
Hotel Colonial w Roquetas de Mar

W połowie XVIII wieku miasto wzięło sobie na cel stanie się głównym ośrodkiem miejskim całego regionu. Postawiono wtedy na intensywny rozwój rolnictwa, które uzyskiwało tutaj palmę pierwszeństwa pośród głównych źródeł utrzymania miasta.

Turystyka w Roquetas de Mar

Dziś Roquetas de Mar jest plasowane na 14 miejscu pod względem liczby ludności w prowincji Almeria, oraz na 71 miejscu w całej Hiszpanii. Miasto zamieszkiwało w 2012 roku nieco powyżej 90 tysięcy osób, co stanowi niemal dwukrotnie większą liczbę, ni liczba oficjalnych mieszkańców w 2001 roku. Jak na miasto południa przystało miejsce to oferuje dziś doskonałe warunki do wypoczynku oraz rozrywki.

Prawdą jest, że Roquetas de Mar stanowi jeden z największych ośrodków turystycznych w całej prowincji, przejmując dużą część turystów odwiedzających region Almerii. W samym mieście znajduje się około 25 000 pokoi hotelowych, gotowych rzez cały rok przyjmować gości e wszystkich stron świata. Nic dziwnego, że co roku miasto to odwiedza tak duża liczba turystów. Oprócz możliwości wypoczynku nad tutejszym ciepłym wybrzeżem, czeka na nich tutaj wiele atrakcji. Pośród nich wystarczy wymienić pola golfowe Playa Serena, największe Akwarium w Andaluzji, czy kilka przystani, w których każdy może wypożyczyć łódź, bądź zacumować własny jacht.

Pośród najważniejszych zabytków w Roquetas de Mar znaleźć można takie perełki, jak wspomniane wcześniej fortyfikacje. Jedną z najciekawszych z nich jest Castillo de Santa Ana (dawniej Castillo de Las Roquetas). To budowany przez wiele lat budynek o charakterze militarnym, który stanowił doskonałe schronienie dla wielu mieszkańców gminy Roquetas de Mar. Służył on jako bastion obronny. W XVI wieku ukończono jego budowę i stał się on przedmiotem zachwytów oraz zazdrości wielu. W czasie, kiedy budynek tracił już swoje znaczenie militarne, jego duża część uległa zniszczeniom, pozostawiając jedynie reprezentacyjną wieżę. W 2003 roku budynek został odrestaurowany i dziś stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów turystycznej zabudowy miasta Roquetas de Mar. Odbywają się w nim różnego rodzaju wydarzenia artystyczne, wernisaże, wystawy czy kameralne koncerty muzyki klasycznej.

Innym godnym uwagi obiektem znajdującym się na terenie miasta, jest Ermita de la Santa Cruz (Kaplica Świętego Krzyża). Ta budowla sakralna powstała 32 lata po wizycie zakonników Redemptorystów w tym miejscu (w 1868 roku). Odbywa się tu wiele barwnych uroczystości, między innymi Niedziela Palmowa czy Wielki Tydzień.
Pozostając w temacie Wielkanocy, warto wybrać się w czasie tych świąt właśnie do Roquetas de Mar. Uroczystości w tym mieście należą do bardzo barwnych i oryginalnych. Przez cały Wielki Tydzień i Niedzielę Palmową, przez miasto maszerują procesje z figurami Matki Boskiej, Jezusa i innych postaci biblijnych, a także ich obrazy.

COSTA-ALMERIA-HISZPANIA
Castillo w Roquetas de Mar

Miasto Roquetas de Mar to także miejsce sprzyjające wypoczynkowi. Tutejsze plaże dają naprawdę komfortowe warunki do wypoczynku, co przyciąga wielu turystów. Możliwość uprawiania sportów wodnych to dodatkowy atut Roquetas de Mar, który sprawia, że miasto to staje się celem podróży coraz większej ilości osób. Ludzie wybierają to miejsce także jako centrum swojego życia. Widać to zwłaszcza po statystykach liczby mieszkańców, która w ciągu zaledwie 11 lat podwoiła się.

Zainteresuej Cię również:
przewodnik po Costa Almeria | Mojacar | Almerimar | Motril na trasie z Almeria do Malaga | Nerja | Velez Malaga |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij