Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Mojacar turystyka

Mojácar – pueblo blanco Almerii

Słoneczna Andaluzja odkrywa przed nami wszystko, co w Hiszpanii najlepsze. Doskonałe jedzenie, przyjazny klimat, piękne krajobrazy i bardzo dobre zaplecze turystyczne w nadmorskich miejscowościach to tylko niektóre z zalet tego regionu. Będąc w Andaluzji warto zwrócić uwagę na legendarne Pueblos Blanco –miejscowości, których charakterystycznym znakiem są białe fasady budynków. W większych skupiskach miejscowości takie wyglądają niesamowicie malowniczo. Jeszcze lepiej jest, jeśli wybierzemy się do jednej z nich – często spotkać tu można bardzo ciasną zabudowę, która w okresie letnim gwarantuje sporo chłodu i schronienia przed bezlitosnym słońcem. Bardzo charakterystycznym miastem, które nosi cechy właśnie takiego typu zabudowy, jest Mojácar. Położone w południowo wschodniej części prowincji Almeria Mojácar, od stolicy regionu dzieli zaledwie 90 kilometrów. Wśród turystów słynie głównie ze swojego malowniczego położenia, czystych plaż oraz doskonałego zaplecza dla turystyki. To także miejsce, w którego okolicy spotkać się można oko w oko z typową śródziemnomorską przyrodą.

Historia miasta

Mojácar jest miejscowością, która oddalona jest nieco od samego wybrzeża Morza Śródziemnego. Jest to typowa sytuacja w przypadku miejscowości znajdujących się w tej części Półwyspu Iberyjskiego. Często główne zabudowy miasta lokalizowano w nieco większej odległości od linii brzegowej, aby uniknąć agresji ze strony piratów, nadpływających znad północnych wybrzeży Afryki. Zlokalizowane nad brzegiem wioski rybackie były integralną częścią miasta, które pełniło obronną funkcję na oddalonym od morze terenie. Dziś obie części – nadmorska i lądowa, są ze sobą ściśle związane i utrzymują się dziś głównie z turystyki.

W zamierzchłych czasach na terenie miasta mieszało się wiele kultur – od Imperium Rzymskiego i jego cywilizacyjnych osiągnięć, przez Fenicjan (specjalistów od handlu zamorskiego i żeglugi) oraz Greków, po Arabów propagujących rozwój nauk ścisłych. Od epoki brązu do około 2 tysięcy lat przed naszą erą mieszanka tych właśnie wpływów kształtowała tereny nadmorskie tej części wybrzeża Andaluzji. Pod panowaniem greckim miasto nazywano Murgis-Akra, skąd wywodzi się współczesna nazwa miasta. Innymi nazwami o podobnym brzmieniu były Muxacra (stosowana przez Maurów) czy Moxacar, używana przez dawnych mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego.

Podążając śladami historii Hiszpanii i znajdujących się na jej terenie królestw, docieramy do VIII wieku, kiedy to prowincja stała się częścią kalifatu z Damaszku. Od panowaniem Arabów z Damaszku Mojácar znajdowało się aż do momentu, w którym nie stało się częścią kalifatu Kordoby. W tym czasie Mojácar znajdowało się pod jurysdykcją Umajjadów, pod których rządami miasto rozwinęło się znacznie i zyskało znaczenie na arenie regionalnej.

MOJACAR-HISZPANIA-ANDALUZJA
Mojacar

Wraz z koronacją Muhammada I z Kordoby w Granadzie, Mojácar stało się jednym z najważniejszych miast obronnych kalifatu, a wszystko dzięki lokalizacji na granicy ze wschodnimi rubieżami terenów należących do chrześcijan. Przynależność Mojácar do sułtanatu Nasrid obfitowała w budowę wielu twierdz, które miały za zadanie odpierać ataki szarżujących chrześcijan, chcących odzyskać dostęp do morza w tej części lądu. XIV wiek to okres regularnych starć oraz rozbudowy infrastruktury militarnej miasta. Pierwsza połowa XV wieku także należała do zaciętych pod względem konfliktu na linii Maurowie – Chrześcijanie. Świadczą o tym chociażby wydarzenia z 1435 roku, podczas których większość mieszkańców miasta zaangażowała się w walkę z najeźdźcą, za co duża część z nich zapłaciła najwyższą cenę.

Po wielu atakach przez wojska chrześcijan włodarze miasta i regionu zgodzili się podpisać rozejm, na mocy, którego teren ten miał dostać się w ręce chrześcijan, Żydów i muzułmanów, którzy od tej pory mieli dzielić się władzą w mieście. W ten sposób zapoczątkowano nowy rozdział w historii Mojácar. Czas ten pełen był sukcesów gospodarczych i ekonomicznych. Rozwój miasta nastąpił jeszcze bardziej dynamicznie i aż do XVIII wieku liczba mieszkańców Mojácar wzrosła do 10 000 (według przeprowadzonego w tym czasie spisu ludności. To więcej, niż oficjalna liczba mieszkańców według badań przeprowadzonych w 2010 roku.

Początek XIX wieku przyniósł jednak kryzys gospodarczy, który stanowił echo ogólnokrajowego załamania gospodarczego. Klęski suszy i nieurodzaju spowodowały emigracje ludności do północnych części regionu orz na nowo odkryte tereny Ameryki Południowej. Stale zmniejszającą się liczbę ludności zahamował dopiero boom turystyczny, zapoczątkowany w latach 60-tych XX wieku.

Fiesty w Mojácar

Z historii miasta wywodzi się wiele świąt i tradycji, które do dziś kultywowane są przez mieszkańców. Jedna z nich, wskazującą na współegzystencję przedstawicieli chrześcijańskich i muzułmańskich, jest wspólne święto, obchodzone w najbliższy weekend wypadający w pobliżu 10 czerwca. Święto to nazywa się Świętem Maurów i Chrześcijan i obejmuje wszystkie dni wolne w okolicy wcześniej wspomnianej daty.

DROGA-CARBONERAS-MOJACAR
Trasa Carboneras Mojacar

28 sierpnia warto odwiedzić Mojácar dla celebracji dni świętego Augustyna – patrona miasta. Tego dnia w mieście organizowane są fiesty i zabawy, które upamiętniają życie i zasługi patrona miasta. Nie można zapomnieć także o świętojańskich zabawach, przypadających na dni 23 i 24 czerwca.
Ta tradycja ma w mieście naprawdę bogatą historię. Innym ciekawym świętem obchodzonym hucznie przez mieszkańców Mojácar, jest La Virgen del Rosario (święto Matki Boskiej Różańcowej), które to święto przypada na 7 października, w tzw. miesiącu maryjnym kalendarza chrześcijańskiego.

Klimat i turystyka

Mojácar jest miastem położonym w Andaluzji. Nie od dziś wiadomo, że region ten słynie z wyśmienitej pogody oraz doskonałych warunków do uprawiania sportów wodnych. Choć jedną z popularniejszych rozrywek w okolicy miasta jest wypoczynek na plaży, jest tu wiele ciekawych do odwiedzenia miejsc. Klimat w mieście można opisać jako czysto śródziemnomorski. Ponad 3000 słonecznych godzin w roku czyni to miejsce idealnym do letniego wypoczynku, ale także sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na stałe przenieść do miasta.

Rocznie spada tu zaledwie 200 mm wody, co niektórym osobom może wydawać się małą ilością. Średnia roczna temperatura utrzymuje się na poziomie 20 stopni Celsjusza. W perspektywie całego roku temperatury nie spadają tu poniżej 4 stopni Celsjusza, co powoduje, że praktycznie zawsze panuje tu okres wegetacyjny. Zima w praktyce oznacza tu temperatury, które oscylują między 10 a 18 stopniami Celsjusza, co dla wielu osób stanowi optymalna temperaturę do wypoczynku.

Latem temperatury w części lądowej sięgają tutaj 40 kresek na słupku rtęci, jednak dzięki bliskości morza lokale położone przy brzegu są chłodzone naturalną bryzą. Zdarza się czasem, że nawet w nocy trzeba tu używać klimatyzacji, ale z pewnością nie jest tu tak gorąco, jak w głębi lądu.

W nadmorskiej części Mojácar można z powodzeniem uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, takie jak windsurfing, kitesurfing, nurkowanie czy żeglarstwo. Na plaży znajdziemy wiele lokali gastronomicznych oraz sklepy, dzięki którym w przerwie między wypoczynkiem na plaży a zwiedzaniem centrum miasta, możemy posilić się i wybrać na małe zakupy. Dodatkową atrakcją tego miejsca są niezwykle klimatyczne uliczki, które można znaleźć w historycznym centrum miasta. Szerokie na około 1,5 metra ścieżki między grubymi murami zabudowań to jednocześnie piękna i nieco przerażająca perspektywa dla turystów. Zwłaszcza tych, którzy wybierają się do Mojácar własnym autem. Poruszanie się po wąskich trasach tego małego miasteczka może przyprawić o zawrót głowy, jednak tak wspaniałego widoku na niżej położone tereny nie ma w wielu miastach Hiszpanii. Wart uwagi jest także widok na miasto z perspektywy morza. Pływając po okolicznych wodach można dostrzec bielejące ponad szczytami wzgórz zabudowania Mojácar, które w pełnym słońcu dają się poznać w swojej okazałości.

MOJACAR-HOTEL
Hotel Mojacar

Miasto dobrobytu

Niewiele osób wie, że Mojácar jest miastem, którego poziom PKB należy do najwyższych, jeśli nie jest najwyższym w całej Andaluzji. PKB per capita w Mojácar wynosi bowiem ponad 90 000 euro rocznie. Dla porównania w regionie poziom PKB kształtuje się na poziomie 20 i pół tysiąca euro, co stanowi wynik niższy niż średni produkt krajowy brutto w całej Hiszpanii.

Jak widać miasto Mojácar jest nie tylko świetnym miejscem na wyjazd z rodziną lub znajomymi. To także doskonałe miejsce na stałe osiedlenie się. Ciepła aura i łagodne zimy, wiele atrakcji, piękne okolice i wysoka stopa życia wydają się czynić z Mojácar miejsce idealne do życia, nie tylko w perspektywie regionu Andaluzji, ale całej Iberii.

Zainteresuje Cię również
Costa de Almeria | miasto Almeria | Garrucha | Mojacar przewodnik | Roquetas de Mar |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij