0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Góry Sierra de Guadarrama nieopodal Madrytu. Jeśli myślicie o wakacjach w Hiszpanii na myśl na pewno przychodzi Wam niejedna gorąca plaża z pięknym, miałkim piaskiem. Inni turyści od razu pomyślą o wakacjach w hotelu, all inclusive, nad brzegiem ekskluzywnego basenu, z drinkiem z palemką w dłoni, z dziećmi bawiącymi się z animatorem. Warto jednak wspomnieć, że wakacje w Hiszpanii nie muszą wiązać się jedynie z leniwym wypoczynkiem kilka metrów od hotelu. Będąc w Hiszpanii możecie zwiedzić niejeden park przyrody, uczestniczyć w ciekawych wycieczkach fakultatywnych śladami znanych Hiszpanów lub zwiedzając zabytki, które kryją w sobie ciekawe historie.
Jednym z ciekawych miejsc wybieranym przez aktywnych turystów są masywy górskie Sierra de Guadarrama. Jest to pasmo górskie znajdujące się na wschodzie Hiszpanii należące do Gór Kastylijskich, które znajdują się w centrum Półwyspu Iberyjskiego. Sierra de Guadarrama zlokalizowana jest na terenie Kastylii, León, Kastylii – La Macha i Madrytu, pomiędzy górami Gredos w Avila oraz Ayllón w prowincji Segovia – Guadalajara. Góry zbudowane są z łupków i granitów a powstały w epoce eoceńskiej.
Sierra de Guadarrama są położone niecałe 60 kilometrów od Madrytu. Co stanowi idealne warunki do wypadu w góry kiedy w mieście temperatury latem przekraczają 30 stopni Celsjusza w cieniu. W górach będzie chłodniej, a na łonie natury na pewno przyjemniej niż pośród murów z betonu. Latem, kiedy temperatury w mieście sięgają 30 stopni Celsjusza, tutaj wzrastają jedynie do 20 stopni Celsjusza, a czasem spadają do 16 stopni. Różnica potrafi być odczuwalna, w dodatku czasem nawet w maju zdarza się, że na szczytach Sierra de Guadarrama widać śnieg, bo na wysokości dwóch tysięcy metrów bywa naprawdę dużo zimniej.
Sierra de Guadarrama zimą jest mekką narciarzy, latem nie sposób nie zwrócić uwagi na turystów z kijkami do nordic walking. Przez ostatnie lata, przez większe zainteresowanie tym masywem górskim przez turystów odwiedzających Madryt, można zaobserwować rozwój infrastruktury turystycznej i sportowej, co czasem spędza sen z powiek ekologom. Pamiętajcie więc o poszanowaniu przyrody odwiedzając Sierra de Guadarrama.
Sierra de Guadarrama porośnięta jest lasami sosnowymi, ale nie w tylko. W dolnej części porośnięta jest również lasami dębowymi. Powyżej 2000 metrów nad poziomem morza występują górskie łąki, na których przeważa roślinność krzewiasta.
Jeśli będziecie na wysokości 2020 metrów nad poziomem morza nie możecie ominąć jeziora Laguna de Penalara. Jest to niewielkie górskie jezioro o powierzchni około 5800 metrów kwadratowych i maksymalnej głębokości 4,8 metra. Jezioro jest otoczone przez łąki i obszary skalne.
W Sierra de Guadarrama możecie napotkać na stada dzikich koni, a jeszcze częściej stada muflonów, parzystokopytnych z rodziny kozłowatych. Stada te potrafią wyjść z lasu przed nos turystów, nie zwracając na nich zupełnie uwagi. Natomiast spoglądając w niebo możecie zaobserwować szybującego wysoko orła królewskiego.
Najwyższym szczytem Sierra de Guadarrama jest Penalara znajdujący się na wysokości 2420 metrów nad poziomem morza. Ze szczytu Penalara możecie podziwiać Dolinę Lozoya, najbardziej rozległą w górach Sierra de Guadarrama. Dolina na około 25 kilometrów długości i około 6 kilometrów szerokości. Najpopularniejsze trasy prowadzą właśnie na Penalara. Nic w tym dziwnego, widok ze szczytu zapiera dech w piersiach i każdy kto już tutaj jest chciałby zobaczyć nie tylko Dolinę Lozoya, ale również wszystko co otacza Penalara i rozciąga się kilometry niżej. Jedna z popularnych tras wycieczkowych zaczyna się w Cotos.
Początkowo należy podążać po dość stromej ścieżce, przez las. Później mijając górskie łąki i skaliste wierzchołki Dos Hermanas, aż w końcu po około trzech godzinach spokojnego marszu będziecie u celu na wysokości 2430 metrów nad poziomem morza. Wracać można tą samą drogą lub wybrać trochę trudniejszy szlak, ale jednocześnie dużo ciekawszy, nad brzegiem wspomnianego Laguna Grande de Penalara, oraz innych polodowcowych jezior Laguna de los Pajaros i Laguna Claveles. Tutaj cała trasa nie powinna zająć więcej niż osiem godzin, licząc wejście i zejście z powrotem do Cotos.
Inne ścieżki prowadzą na La Cuerda Larga lub Siete Picos, Cascadas del Purgatorio. Szlaki niestety nie mają tradycyjnych oznakowań, czasem na popularnych ścieżkach znajdziecie strzałki oznaczające rozdroże tras, ale bardzo często będziecie zmuszeni radzić sobie sami z pomocą map.
Innymi szczytami Sierra de Guadarrama są Cabezas de Hierro na wysokości 2383 metrów nad poziomem morza, jest to jednocześnie najwyższy szczyt wspomnianych już Cuerda Larga, Dos Hermanas - 2,285 metrów nad poziomem morza, Cerro de Valdemartín na 2280 metrach, Bola del Mundo na 2265 metrach nad poziomem morza, Pandasco, który ma 2238 metrów, La Maliciosa o wysokości 2227 metrów czy El Nevero o wysokości 2209 metrów, jeden ze szczytów najbardziej oddalonych na północ. A także wiele innych, jednak niewiele mniejszych.
Warto zauważyć, że szczyty Sierra de Guadarrama nie należą do najtrudniejszych. Oczywiście nie można powiedzieć, że są to łatwe szlaki, bo żywioł natury jest często nieokiełznany, ale bez większych problemów latem możecie wybrać się tutaj całą rodziną, nawet jeśli z dreptaniem po górach na co dzień nie macie wiele wspólnego.
Sierra de Guadarrama to również Parque Nacional de la Sierra de Guadarrama, czyli Narodowy Park Sierra de Guadarrama. Ten park narodowy leży na 34 tysiącach hektarów i jest to piąty co do wielkości park narodowy w Hiszpanii. Park to przede wszystkim tereny o znaczeniu ekologicznym. Mimo, że pierwsze wzmianki o konieczności założenia takiego rezerwatu można datować na wczesne lata 1920, to park powstał dopiero na podstawie regulacji prawnych z 26 czerwca 2013 roku. Park powstał w celu ochrony jedenastu ekosystemów w górach Sierra de Guadarrama, ponieważ istnieje tu ponad 1280 różnych gatunków, z czego 13 uznanych jest za zagrożone wyginięciem. Co ciekawsze, zwierzęta zamieszkujące te góry stanowią 45 procent ogółu zwierząt z całej Hiszpanii i nieco poniżej 20 procent z całej Europy.
Oprócz wspomnianych dzikich koni i muflonów, spotkacie tutaj gatunki dzikich kotów, lisy, zające, sarny, daniele, dziki, borsuki, a całkiem niedawno zaobserwowano ponownie stada wilków, które nie były obecne w regionie od ponad 70 lat. Oznacza to, ze park spełnia swoje wyznaczone cele. To właśnie w Narodowym Parku znajdziecie wspomniane już jezioro polodowcowe Laguna de Penalara.
Innym parkiem związanym z Sierra de Guadarrama jest Circo y Lagunas de Penalara, czyli Naturalny Park Penalara. Mieści się on na szczycie Sierra de Guadrrama i ma on niecałe 8 kilometrów kwadratowych, co nie powinno dziwić, w końcu sam szczyt gór nie może rozciągać się na ogromnej powierzchni. Park założono 15 czerwca 1990 roku.
Z ciekawostek warto zauważyć, że akcja jednej z powieści Hemingwaya rozgrywa się w Sierra de Guadarrama. Tą powieścią jest „Komu bije dzwon”, opublikowana w 1940 roku. Opowieść ta obok „Stary człowiek i morze” jest najwybitniejszym i najważniejszym dziełem autora. „Komu bije dzwon” opowiada o partyzantach walczących po stronie republikanów w czasie wojny domowej w Hiszpanii.
Inną ciekawostką są polskie akcenty związane z Sierra de Guadarrama. We wschodniej części gór, w przełęczy Somosierra odbyła się jedna z najsłynniejszych bitew, szarż kawalerii, której bohaterami byli Polacy. Garstka szwoleżerów Kozietulskiego, która walczyła u boku Napoleona zwyciężyła tu z wojskami hiszpańskimi. To właśnie dzięki tej bitwie wojska Napoleona miały otwartą drogę do Madrytu. Do tej pory była to przełęcz praktycznie nie do zdobycia, w której żołnierze Francji padali od gradu kul Hiszpanów. Dowódca polskich kawalerzystów mając około 125 kawalerzystów ruszył przez przełęcz na rozkaz Napoleona. Mimo, że niewielu Francuzów dawało im szanse, polska kawaleria zrobiła co mogła, bitwa trwała niecałe 10 minut, ale szybkość ataku i jego impet zaskoczyła hiszpańską obronę i obróciła wojska defensywy w pył. Kozietulski został ranny, a 57 kawalerzystów oddało życie za zdobycie tej przełęczy.
W tym miejscu stoi dziś kapliczka La Ermita de Nuestra Senora de la Soledad, z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Umieszczono tu napis, który w wolnym tłumaczeniu brzmi „Bo Hiszpanie męstwo cenić umieją”, mimo, że Polacy wówczas byli po przeciwnej stronie jak Hiszpanie, co jest zaskakujące, Hiszpanie oddają cześć poległym w bitwie i podkreślają bohaterstwo Polaków. Bitwa ta znalazła się na kartach historii, ale również na obrazach znanych malarzy zarówno hiszpańskich, francuskich, jak i polskich, pięknym przykładem będzie tutaj panorama „Szarża szwoleżerów w wąwozie Somosierra” Jerzego Kossaka - syna idącego w ślady ojca Wojciecha Kossaka.
Jeśli zastanawialiście się skąd się wzięła ciekawa nazwa tego masywu górskiego, to będzie to kolejna ciekawostka. Nazwa pochodzi od rzeki Guadarrama i miasta o tej samej nazwie. Zarówno rzeka jak i miasteczko mieszczą się w tych górach. Nazwa pochodzi od zlepku arabskich łów, które w wolnym tłumaczeniu oznaczają piaszczystą rzekę. Inną teorią pochodzenia nazwy jest etymologia łacińska od słów aquae diorama, co można przetłumaczyć jako podzielona woda, co miałoby swój sens, bo położenie gór Sierra de Guadarrama, pomiędzy dwoma największymi rzekami na Półwyspie Iberysjskim, Douro na północy oraz Tagus na południu.
Sierra de Guadarrama to piękne góry, które stoją otwarte dla każdego bez względu na stopień zaawansowania. Oczywiście nie można przeceniać swoich sił i zawsze ufać swojemu instynktowi, jeśli nie czujecie się na siłach, zmieńcie plany tego dnia, a Sierra de Guadarrama będą czekać na Was w innym terminie. Jeśli wybierzecie się na podbój Sierra de Guadarrama, warto pamiętać kilka rzeczy. Najlepiej skomunikowanymi miejscowościami wypadowymi są wspomniana już Cotos, oraz Cercedrilla czy Puerta de Nuevacerrada. Jeśli zamierzacie nocować w okolicy, prawdopodobnie skorzystacie ze schronisk górskich, ale przed wycieczką zdobądźcie kilka numerów telefonów i upewnijcie się, że będą one akurat otwarte. Standard tych schronisk nie jest za wysoki, ale i ceny nawet w sezonie nie powinny zwalać z nóg.
Zainteresuje Cię również:
góry Pireneje w Hiszpanii | narty w Hiszpanii | region Kastylia i Leon | rezerwacja noclegów | spis treści przewodnika po Hiszpanii |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.