Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kraje z językiem hiszpańskim

Gdzie mówi się na świecie po hiszpańsku? Informacje o krajach hiszpańskojęzycznych na świecie - przewodnik. Język hiszpański to trzeci, najbardziej rozpowszechniony język na naszej planecie. Plasuje się na tej zaszczytnej pozycji, zaraz po języku angielskim i języku chińskim. Już z tego widać, jak ważny jest to język i jak warto się go uczyć i sprawnie nim władać. Już po jednej podróży za ocean i to nie tylko do Ameryki Łacińskiej lub Ameryki Południowej, ale również do Stanów Zjednoczonych i Kanady, zorientujesz się jak język hiszpański jest przydatny. Np. tylko w samych Stanach Zjednoczonych, blisko 50 mln obywateli, deklaruje znajomość języka hiszpańskiego.

Amerykańskie statystyki mówią, iż do roku 2050 ponad połowa ludności USA, będzie pochodzenia latynoskiego lub afro-amerykańskiego z językiem hiszpańskim, jako pierwszym lub drugim (po angielskim) językiem mówionym.

Gdzie mówi się po hiszpańsku? Oprócz rodzimej Hiszpanii, językiem hiszpańskim posługują się kraje Ameryki Południowej: Język hiszpański obowiązuje w Meksyku, w Kolumbii, w Argentynie, drugim co do wielkości kraju Ameryki Południowej. Językiem urzędowym Peru, jest język hiszpański, także hiszpański występuje w Wenezueli, w Chile, na Kubie, w Gwatemali, w Ekwadorze, na Dominikanie, w Hondurasie, w Boliwii, najbiedniejszym kraju Ameryki Łacińskiej i w Salwadorze. Pozostałe kraje, gdzie występuje język hiszpański to Urugwaj, Portoryko, Panama i piękna Kostaryka. Także Paragwaj, Nikaragua i od 2008 również na Filipinach. Ta dawna hiszpańska kolonia, odkryta przez Magellana, również posiada sporo ludności posługującej się hiszpańskim.

Kraje w których mówi się po hiszpańsku

Dodatkowo jeszcze hiszpański obowiązuje w Gwineii Równikowej w Afryce Środkowej i w Saharze Zachodniej w Afryce. Należy też wspomnieć o języku hiszpańskim w Stanach Zjednoczonych, gdzie dosłownie wszędzie porozumiesz się w tym języku i błyskawiczne znajdziesz osobę mówiącą po hiszpańsku, gorzej lub lepiej. Nie wspominając tutaj o południowych stanach USA, gdzie mieszka mnóstwo emigrantów z Ameryki Łacińskiej i gdzie hiszpański w niektórych miejscach, jest bardziej powszechny niż język angielski.

Hiszpańskiego używa się także we Francji, w Maroku, w Brazylii, w Kanadzie, w Belize i w europejskiej Andorze.

Język hiszpański to język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie, pochodzące z Hiszpanii i Ameryki części  hiszpańskojęzycznej, wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego (castellano). Jeszcze dzisiaj język hiszpański jest nazywany przez Hiszpanów językiem kastylijskim (castellano) dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii.
Akcenty hiszpańskiego w różnych krajach są najprzeróżniejsze. I wydaje się iż najbardziej komplikują sprawę sami Hiszpanie w Hiszpanii.

HISZPANSKI-GDZIE-SIE-UZYWA
Sprawdź na mapie gdzie używa się języka hiszpańskiego na świecie

Większość opinii, które słyszymy przez długie lata, od osób którym hiszpański jest językiem prawie ojczystym, słyszy się iż np. Meksykanie mówią lepiej i czyściej niż rodzimi Hiszpanie. I zwykle dla Polaka, hiszpański z Kolumbii lub Meksyku, jest łatwiej zrozumiały i bardziej wyraźny niż hiszpański z kontynentu europejskiego. Jeżeli podejmiesz naukę języka, zaraz to wychwycisz i sam się przekonasz jak hiszpański potrafi być różny.

Kraje z urzędowym językiem hiszpańskim

Meksyk
Kraj położony w Ameryce Północnej na granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Powierzchnia kraju to ponad 2mln km2, jest to 14, co do wielkości kraj na świecie. Stolica kraju to wspaniałe Mexico City. Liczba ludności Meksyku to 120 mln. Język hiszpański jako język urzędowy i kilkaset języków indiańskich, wśród plemion zamieszkujących ten kraj.

Kolumbia
Piękny kraj położony w Ameryce Południowej w północno-zachodniej części kontynentu, leży nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Ponad 45 mln mieszkańców ma Kolumbia. Stolica kraju to Bogota. Waluta to peso kolumbijskie. Prawie cała populacja Kolumbii posługuje się hiszpańskim oprócz plemion indiańskich w dżunglach.

Argentyna
Drugi co do wielkości kraj Ameryki Łacińskiej, zaraz po Meksyku i Brazylii. Argentyna ma blisko 42 mln ludności. Stolica kraju to Buenos Aires, miasto zwane Paryżem Ameryki Południowej. Waluta kraju to peso argentyńskie. Argentyna uzyskała niepodległość od Hiszpanii w 1816 roku. Język urzędowy to hiszpański. Argentyńczycy mówią ze śpiewnym akcenem, trochę podobnym do włoskiego lub akcentu hiszpańskiego na Wyspach Kanaryjskich.

Peru
Trzecie pod względem wielkości państwo w Ameryce Południowej, po Brazylii i Argentynie. Stolica kraju to Lima. Waluta Peru to peruwiański sol. Ponad 30 mln ludności. Języki urzędowe to hiszpański, keczua i język ajmara. Prawie cała populacja Peru posługuje się językiem hiszpańskim, oprócz plemion indiańskich w dżunglach i osób zamieszkałych wysoko w Andach.

Wenezuela
Kraj sławny z pięknych kobiet i największej ilości Miss Świata w konkursach piękności. Stolica kraju to miasto Caracas. Liczba ludności Wenezueli to ponad 28 mln mieszkańców. Językiem urzędowym kraju jest język hiszpański. Ustrój kraju to republika federalna. Jednostka monetarna Wenezueli to boliwar fuerte.

Chile
"Najdłuższe" państwo na świecie. Zajmuje zachodnią część Ameryki Południowej. Stolicą kraju jest Santiago de Chile. Językiem urzędowym kraju jest język hiszpański. Blisko 18 mln ludności posiada Chile. Do Chile należą także wyspy na Oceanie Spokojnym, takie jak Wyspy Wielkanocne i wyspa Juan Fernadez. Waluta kraju to peso chilijskie.

Gwatemala
Piękne państwo w Ameryce Środkowej. Także i w Gwatemali obowiązuje język hiszpański. Prawie 14 mln ludności zamieszkuje Gwatemalę. Waluta to quetzal gwatemalski. Państwo graniczy z Meksykiem, Belize, Salwadorem i Hondurasem. Ponad 400km pięknego wybrzeża morskiego.

Kuba
Najbardziej bliski Polakom kraj hiszpańskojęzyczny ze względu na podobny ustrój i system polityczny, oraz represje ludności w ubiegłej epoce. Poza tym piękny kraj, niezwykle przyjaźni ludzie i wspaniały klimat Karaibów. Blisko do Miami i na Florydę. Stolica Kuby to Havana, urzędowy język w kraju to oczywiście hiszpański. Waluta Kuby to peso kubańskie. Liczba ludności Kuby, to ponad 11 mln ludności. Dużo Kubańczyków mieszka na Florydzie w USA.

Ekwador
Kraj w zachodniej Ameryce Południowej ze stolicą w Quito. Blisko 15 mln ludności zamieszkuje Ekwador. Jednostka monetarna to dolar amerykański. Kraj uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 1822 roku. Sąsiaduje z Kolumbią i Peru od południa. Do Ekwadoru także należą wyspy na Oceanie Spokojnym, wśród nich sławne Wyspy Galapagos.

Dominikana
Znana wszystkim destynacja turystyczna na Morzu Karaibskim. Także wśród rodzimych osób poszukujących wakacji na Karaibach. Dominikana to drugie, co do wielkości, zaraz po Kubie, państwo nad Morzem Karaibskim. Zajmuje ponad 1/3 powierzchni Haiti, dzieli wyspę na dwa państwa wraz z Haiti. 9,5 mln mieszkańców. Stolica kraju to Santo Domingo.

Honduras
Język urzędowy hiszpański. Stolica kraju to miasto Tegucigalpa. Liczba ludności to prawie 7,5 mln mieszkańców. Jednostka monetarna w kraju to lempira. Kraj uzyskał niepodległość od Hiszpanii w 1821 roku. Kraj graniczy z Gwatemalą, Nikaraguą i Salwadorem.

Boliwia
Niezwykle piękny kraj w Ameryce Południowej ze stolicą w mieście Sucre i kontrowersyjnym prezydentem Evo Moralesem. 11,5 mln ludności Boliwii. Język urzędowy to język hiszpański, wraz z 36 językami i dialektami indiańskimi w tym kraju. Waluta Boliwii to Boliviano.

Salwador
Kraj nad Oceanem Spokojnym, graniczy z Gwatemalą i Hondurasem. Język urzędowy w kraju to hiszpański. Prawie 7 mln ludności. Walutą obowiązującą w Salwadorze to dolar amerykański. Stolica kraju to miasto San Salvador. To najmniejszy kraj pod względem powierzchni w Ameryce Środkowej.

Nikaragua
Językiem urzędowym w tym kraju jest język hiszpański. Stolica kraju to Managua, kojarząca nam się z przewrotami wojskowymi i wiadomościami o wojnie, dochodzącymi przez wiele lat z tamtego zakątka świata. Waluta Nikaragui to cordoba. Ponad 5,5 mln mieszkańców zamieszkuje Nikaraguę dzisiaj. Kraj graniczy z Hondurasem i Kostaryką.

Paragwaj
W tym kraju językiem urzędowym jest hiszpański, oraz język guarani. Stolica kraju to Asuncion, a kraj zamieszkuje blisko 7 mln ludności. Walutą w Paragwaju jest guarani. Paragwaj nie ma dostępu do morza. Uważany za jeden z najbiedniejszych krajów Ameryki Południowej, zaraz po Boliwiii.

Kostaryka
Chyba najpopularniejszy kraj na turystykę ekologiczną i podziwianie równikowych lasów deszczowych na świecie. Liczba ludności Kostaryki to 4,3 mln mieszkańców rozproszonych na dwóch wybrzeżach Atlantyku i Pacyfiku. Waluta kraju to colon. Język urzędowy hiszpański.

Portoryko
Dwa języki urzędowe są obowiązujące w Portoryko: hiszpański i angielski. Stolicą kraju jest miasto San Juan. Głową państwa jest prezydent Stanów Zjednoczonych, gdyż kraj należy do Stanów Zjednoczonych. Waluta to dolar amerykański. Kraj został przejęty od Hiszpanii w roku 1898.

Urugwaj
Jeden z najbardziej zamożnych krajów Ameryki Południowej. Kraj z najwyższą średnią, najlepiej wykształconych osób w całej Ameryce Łacińskiej. Stolica kraju to Montevideo. Całkowita liczba ludności to ponad 3,5 mln obywateli. Kraj graniczy z Argentyną i Brazylią. Waluta Urugwaju to peso urugwajskie.

Panama
Głównie kojarząca się z Kanałem Panamskim dzielącym, a raczej zbliżającym dwa oceany: Ocean Spokojny i Ocean Atlantycki. Język urzędowy kraju to hiszpański, walutą Panamy jest Balboa. Panamę zamieszkuje 3,3 mln mieszkańców. Graniczy z Kolumbią i Kostaryką.

Gwinea Równikowa
To państwo w Afryce równikowej, na zachodnim wybrzeżu Afryki. Graniczy z Gabonem i Kamerunem. Tutaj językami urzędowymi są: język hiszpański, język francuski, oraz język portugalski. Stolica kraju to Malabo, a walutą kraju jest frank CFA. Kraj zamieszkuje ponad 1,1 mln mieszkańców.

Sahara Zachodnia
To dawna kolonia hiszpańska, znana wcześniej pod nazwą Hiszpańska Afryka Zachodnia. Dziś częściowo kraj okupowany prze królestwo Maroko i co chwila zdarzają się konflikty militarne na tym obszarze Afryki. Sahara Zachodnia graniczy z Marokiem, Algierią i Mauretanią. Liczba ludności to 400.000 mieszkańców. Stolicą kraju jest miasto Al Ujun pod okupacją marokańską.

Dlaczego uczyć się języka hiszpańskiego

To chyba jeden z najbardziej romantycznych języków na świecie, ale co najważniejsze przydatny w podróżach po świecie i życiu w dzisiejszych czasach globalizacji i przemieszczania się z miejsca na miejsce. Jeżeli znasz język angielski lub francuski, hiszpański przyjdzie Ci bardzo szybko. A znając ten język, szybko zobaczysz ile drzwi stanie dla Ciebie otworem w najprzeróżniejszych krajach świata.

ESPANOL-EN-EL-MUNDO

A hiszpański to przecież radość i słońce, gorące kraje i piękne plaże, oraz ciepłe morze i oceany. Ciemnowłose latynoskie kobiety, piękne Mulatki, przystojni Latynosi, zadumani Indianie. To tak wspaniały w smaku kubański rum pieszczący Twoje podniebienie. A czy nie warto spróbować łyku meksykańskiej tequilla, gdzieś w Cancun lub na plażach Acapulco nad Oceanem. Hiszpańska paella, meksykańska tortilla, guacamole i owoce tropikalne z Ameryki Południowej. Smak hiszpańskiego gaspacho, podczas upału na południu Hiszpanii.
To wszystko przecież pachnie hiszpańskim ....

Prowokacyjne filmy Almodovara. Obejrzyj je w oryginale, bo tłumaczenia zabijają połowę treści i zniekształcają cały film. Hiszpański to świat Saury, Corteza, Kolumba, poety Lorca, to kolorowy świat Ribeiry, Marqueza. Nie wspominając już o szaleństwie Salvadora Dali i ekstrawagancji Pablo Picasso. A literatura Cervantesa i Don Kichot z La Mancha. W jakim języku można to lepiej przekazać jak nie w rozkosznym hiszpańskim.... A tańce i muzyka flamenco z Andaluzji, okrzyki z aren corridy w Hiszpanii i Meksyku! Tajemnice nieodkrytych cywilizacji w amerykańskich dżunglach, dawne zapomniane kultury. To tylko cząstka hiszpańskiego i hiszpańskiej kultury. Resztę dopowiedz sobie sam dlaczego hiszpański to taki kochany i ważny język na świecie....

Zainteresuje Cię również:
tłumacze hiszpańskiego w Polsce | nauka hiszpańskiego | język hiszpański podstawowe słówka |

Apartament LA MIRADA
Apartament LA MIRADA
Costa Blanca płd. / Playa Flamenca
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij