Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Wenezuela

Wenezuela – „królowa piękności”

Kraje Ameryki Południowej słyną z wielkiego temperamentu, niezapomnianych karnawałów
i wszechobecnego tanga. Wenezuela zaskarbiła sobie serca podróżników pięknem, które nie tylko możemy podziwiać na wyborach Miss Universe i Miss World, ale przede wszystkim krajobrazem regionu, który zapiera dech w piersiach. Turyści z całego świata, którzy tłumnie przybywają do Wenezueli cenią jej bogactwo naturalne, dziewicze tereny, a także możliwość aktywnego wypoczynku pośród błękitnych wód bądź bajecznych scenerii tras spacerowych.

Mimo, że w mediach dość często wspomina się
o przestępczości, to przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i wskazówek biur turystycznych, można cieszyć się do woli, idyllicznym wypoczynkiem w kraju. Wenezuela będąc krajem rozwiniętym gospodarczo, jak i pod względem turystyki, zapewnia odwiedzającym niezapomniane przeżycia
w towarzystwie komfortowych warunków.

Nie zabraknie tu rozrywek, wielkich kompleksów handlowych, ustronnych miejsc, gdzie można cieszyć się wspaniałymi panoramami. Gościnność ludności zamieszkałej pozwoli na przeżycie prawdziwej przygody, poprzez uczestniczenie w rozmaitych fiestach, a także podróż
w głąb historii i kultury tego wyjątkowego miejsca.

MAPA-WENEZUELA-PODZIAŁ-ADMINISTRACYJNY-KRAJU

Historia

Szacuje się, że pierwsze ślady osadnictwa w Wenezueli przypadają na XII w. p.n.e. Osadnicy to indiańskie plemiona koczownicze, których kultura i historia w nieznacznych ilościach, przetrwała nawet do dziś.
Po odkryciu kraju, przez Krzysztofa Kolumba i nadaniu mu nazwy, Wenezuela stała się kolonią przewodzoną przez hiszpańskich urzędników i duchownych. Koloniści początkowo szukali złota, jednak szybko zwrócili uwagę na rolnictwo, które w rzeczywistości przynosiło więcej realnych dochodów. Do pracy zostali zmuszani lokalni osadnicy, plemiona indiańskie, a w późniejszych latach przywożono z Afryki niewolników.

W latach 1820-1825, Simon Bolivar przewodził walkom o wyzwolenie Ameryki Południowej spod władzy Hiszpanów. Udało mu się to tylko częściowo przez utworzenie Federacji Wielkiej Kolumbii, grupującej Wenezuelę, Kolumbię i Ekwador. Jednak przywódcy nie byli w stanie kontrolować tak ogromnego obszaru i w 1830 roku, Wielka Kolumbia została podzielona na trzy niezależne republiki.

Od 1830 do 1858 roku, Wenezuela znalazła się pod kontrolą kolejnych dyktatur wojskowych i przeszła okres walk politycznych i wojny domowej. W 1840 roku, Wenezuela prowadziła spór z Gujaną Brytyjską o tereny graniczne. Trwające przez lata konflikty, doprowadziły do zablokowania wenezuelskich portów morskich w 1902 roku, jako reakcja na odmowę spłaty zaciągniętych długów, przez wojskowego przywódcę kraju.
Początek XX wieku, to czas kiedy Wenezuela stała się największym eksporterem ropy ze względu na potężne zasoby złóż. Dzięki temu, gospodarka prężnie rozwijała się i ewoluowała do stanu, który wprowadził stabilizację ekonomiczną i polityczną.

Geografia

Wenezuela, oficjalnie nazywana jest Boliwariańską Republiką Wenezueli i jest to kraj na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej, który jest domem dla około 29 milionów ludzi. Wenezuela graniczy z trzema krajami: Brazylią, Kolumbią i Gujaną. Od strony północnej oblewają ją wody Oceanu Atlantyckiego. Termin Wenezuela dosłownie oznacza "Mała Wenecja". Kraj został tak nazwany przez jego odkrywców, którzy widzieli domy budowane na palach na jeziorze, przypominające im o Wenecji.

Wenezuela ma niezwykle zróżnicowany krajobraz obejmujący 10 szerokich regionów geograficznych. Od północnego wybrzeża leżą liczne wyspy karaibskie, z których największa to Margarita. Andy znajdują się w zachodniej części z Cordillera de la Costa, łańcuchem górskim, który biegnie wzdłuż wybrzeża Karaibów. Południowa część Andów to gigantyczna równina rozciągająca się na wschód, aż do rzeki Caura, która przepływa przez drugi, największy rezerwat leśny Wenezueli. Położony na południe od Los Llanos las Amazonii, stanowi największy kompleks lasów tropikalnych na świecie.

Klimat

Wenezuela znajduje się w strefie międzyzwrotnikowej (tropikalnej), co wiąże się z dodatnim bilansem cieplnym przez cały rok. Temperatura zmienia się bardzo rzadko, a większość części kraju utrzymuje średnio ponad 25°C. Stolica Wenezueli - Caracas, ma średnią roczną temperaturę 22°C i zmienia się tylko o 4°C w ciągu roku. Wraz ze wzrostem wysokości, należy liczyć się ze spadkiem ciepła. Tym samym obszar łańcucha górskiego szczególnie w nocy, jest chłodny, deszczowy, a w najwyższych partiach Andów występuje nawet śnieg.

MISS-WENEZUELA

Podobnie jak wszystkie kraje tropikalne, Wenezuela charakteryzuje się dwoma sezonami: pora sucha, znana jako Verano oraz pora deszczowa, znana jako Invierno, która jest oznaczona przez różnicę temperatury zamiast opadów. Generalnie, pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, natomiast od maja do końca roku trwa pora deszczowa. Istnieje wiele regionalnych odmian deszczu.

Podczas gdy niektóre obszary, takie jak północne wybrzeże regionu pozostaje suche (280 mm) od rocznych opadów, zbocza górskie północnej Wenezueli są zazwyczaj mokre, z rocznymi opadami sięgającymi do 1500 mm. Kiedy zatem najlepiej odwiedzić Wenezuelę, kiedy zaplanować wakacje w Wenezueli? - Pora deszczowa z pewnością nie będzie sprzyjać osobom szukającym przygód pośród łańcucha górskiego, jednak będzie to wspaniała okazja by udać się nad Angel Falls, ze względu na wyższy poziom wody i większą objętość schodzących wód wodospadu. Północna część kraju jest na tyle ciepła i bezdeszczowa, że jest dogodnym miejscem na zwiedzanie o każdej porze roku.

Smaki Wenezueli

Wenezuela posiada wiele tradycyjnych potraw, które można znaleźć w niemal wszystkich lokalnych restauracjach. Najpopularniejszymi są oczywiście tortille, czyli smażone placki z mąki kukurydzianej lub pszennej, które są nadziewane niezliczoną ilością kombinacji, które stanowią kwintesencję wenezuelskiej kuchni. Najbardziej znane odmiany to "Reina pepiada" (sałatka z drobnymi kawałkami kurczaka z awokado) i "domino" (kombinacja czarnej fasoli i tartego sera).

Wśród Wenezuelczyków, popularne jest także spożywanie mięsa, w szczególności kurczaka i wołowiny, które doprawione są w dość oryginalny i aromatyczny sposób, przyrządzone zazwyczaj podczas smażenia lub grillowania. Wieprzowinę jada się głównie w Boże Narodzenie, a w tradycyjne dni się go unika. Oprócz wszystkich tradycyjnych potraw Wenezueli, szeroki wybór kuchni świata, dostępny jest w każdych większych miejscowościach i kurortach turystycznych. Ważną informacją jest to, iż w restauracjach do rachunku dodawane jest 10%, które obejmuje koszt obsługi.

Dodatkowo przyjęło się, iż dla kelnera należy się kolejny dodatek w wysokości 5% od kwoty zamówienia.
Będąc w kraju, w upalne dni warto skosztować regionalnego piwa marki Polar, które w porównaniu z europejskimi browarami może wydawać się „rozcieńczone”. Jednak jest to typowy, lokalny smak piwa wenezuelskiego. Santa Teresa to marka znana z wyrobu rumu, które uchodzi za najlepszy wyrób krajowy. Popularnym napojem bezalkoholowym jest "chicha Andina", który jest wykonany z ryżu lub mąki kukurydzianej. Opuszczając Wenezuelę, nie zapomnijmy skosztować wybornego kakao i czekolady, którego kraj jest wiodącym producentem.

Atrakcje- co zwiedzić podczas wakacji w Wenezueli

Wenezuela jest domem dla niemal najlepszych atrakcji turystycznych w Ameryce Południowej, łącząc swoją unikalną kulturę i fantastyczne krajobrazy. Można doświadczyć w Wenezueli tego, co w naturze najpiękniejsze począwszy od najwyższego wodospadu świata do 3 najdłuższej rzeki na kontynencie. Oto niektóre z najlepszych atrakcji turystycznych w Wenezueli:

Angel Falls

To najwyższy wodospad świata, który znajduje się w głąb Parku Narodowego Canaima. Wodospad posiada spad liczący aż 979 metrów. Aby dać pewne spojrzenie na to, jak wysoki jest Angel Falls, to jest on około piętnaście razy wyższy niż wodospad Niagara. Fascynujący świat Canaima National Park jest idealnym połączeniem magii i rzeczywistości, przez zapierające dech w piersiach góry w kształcie tzw. Tepuys, niezliczone rzeki, jeziora, wodospady, lasy i sawanny rozprzestrzeniające się jak zielone morze. Miejsce to wymaga wizyty przynajmniej raz w życiu, każdego turysty.

WODOSPAD-ANGEL-FALLS-WENEZUELA

Pico Bolivar

Jest to najwyższy szczyt w Wenezueli, liczący ponad 4765 metrów nad poziomem morza, ulokowany w Andach, w Meridzie. Szczyt został nazwany na cześć południowoamerykańskiego bohatera Simóna Bolívara. Na szczyt można dostać się kolejką linową Teleférico de Mérida, najwyżej położoną kolejką tego typu na świecie.

La Isla Margarita

Jest największą wyspą w wenezuelskim stanie i znajduje się w północno-wschodniej części kraju na Morzu Karaibskim. La Isla Margarita jest popularnym miejscem dla turystów, jak i mieszkańców. Jej ostre lazurowe wody przypominają ludziom egzotyczne Bahamy. Wyspa znana jest także jako "Perła Karaibów". Wyspa posiada wiele egzotyki, przyjemne plaże pokryte palmami, takie jak: Playa el Agua lub Playa Parguito.

Medanos de Coro

Wiele osób nie wie, że istnieją wydmy w Wenezueli. Wydmy znajdują się na północ od niewielkiej miejscowości o nazwie Coro, które jest niesamowitym miejscem, aby zobaczyć hiszpańską architekturę kolonialną w swojej prawdziwej postaci. Wydmy są w ciągłym ruchu, ponieważ są one tworzone przez wiatry pochodzące z zachodu.

Río Chico

To ważny ośrodek turystyczny, dawniej zwany jako Caracas Chiquita. W miejscowości można zobaczyć kilka domów kolonialnych, które sięgają czasów swojej świetności. Obecnie obszar słynie z plaż, które są bardzo atrakcyjne dla turystów, jak i ludności lokalnej. W Los Canales można zobaczyć piękne domy i budynki znajdujące się po obu stronach kanału. Dzięki temu, można wybrać się na przejażdżkę łodzią lub na ryby. Na terenie kompleksu znajduje się również pole golfowe. W północno-wschodniej części Rio Chico, znajduje się w Laguna Tacarigua, wioska rybacka, która jest częścią Parku Narodowego o tej samej nazwie.

CHAVEZ-WENEZUELA

Orinoco Delta

Ogromna delta rzeki Orinoko, we wschodniej Wenezueli. W delcie powstało wiele niezwykłych siedlisk, zarówno lądowych i wodnych. Mieszane tropikalne lasy deszczowe, zdominowane przez wysokie palmy, różnorodna flora, w tym drzewa owocowe, a także bagna i mokradła, gęste lasy namorzynowe. To jedynie część tego, co można zobaczyć w bajecznej delcie.

Caracas

To stolica Wenezueli i tętniące życiem miasto z prawie 5 mln liczbą mieszkańców. Miasto oferuje szeroki wybór muzeów, znakomitych restauracji i klubów nocnych. Podróżni mogą rozpocząć zwiedzanie miasta w Plaza Bolivar, w samym centrum miasta, gdzie znajduje się katedra i ratusz.

Cueva del Guacharo

To najdłuższy system jaskiń Wenezueli. Jaskinie zamieszkiwane są przez Guacharo (tłuszczak), który żyje w całkowitej ciemności i opuszcza jaskinię tylko w nocy w poszukiwaniu pożywienia. System jaskiń to imponujący labirynt stalaktytów i stalagmitów. Jaskinia została odznaczona jako pierwszy pomnik narodowy Wenezueli w 1949 roku.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij