Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Polska turystyka w Hiszpanii

Polska turystyka w Hiszpanii

My, Polacy, rzadko wyjeżdżamy na urlop poza terytorium naszego własnego kontynentu. Zdecydowana większość miejsc docelowych podróży naszych rodaków znajduje się w Europie. Czołówkę państw, do których jeździmy najchętniej do niedawna otwierał Egipt, ale w obliczu wydarzeń politycznych ostatnich czasów zmniejszyła się ilość podróży do tego kraju. Skorzystała na tym między innymi Hiszpania, którą od kilku lat odwiedza coraz większa liczba turystów z Polski.

W oparciu o dane z ostatnich siedmiu lat można dostrzec stałą tendencję wzrostową, co może oznaczać, że w przyszłym roku jeszcze większa liczba Polaków zawita do kraju Cervantesa, Picasso, gorących plaż i owoców morza. Jakie są cele turystyczne Polaków w Hiszpanii i w jaki sposób najchętniej spędzamy wakacje pod błękitnym niebem Półwyspu Iberyjskiego? W tym artykule wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania.

Po co do Hiszpanii?

Rozpoczynając zbieranie informacji na temat tego jak najczęściej spędzamy wakacje w Hiszpanii, należy zastanowić się nad celami naszych podróży na Półwysep Iberyjski. Ze względu na cel podróży można wyróżnić kilka rodzajów turystyki, jaką w Hiszpanii uprawiają nasi krajanie:

Turystyka wypoczynkowa

Jest to najpopularniejszy wśród Polaków rodzaj turystyki, polegający na korzystaniu z uroków słonecznej Espanii. Cała niemal hiszpańska turystyka opiera się na tego rodzaju turystyce, której symbolami stała się plaża oraz słońce. Oprócz popularnych wybrzeży, takich jak Costa Brava, Costa Calida, Costa del Sol, czy Costa de la Luz, wśród polskich turystów prym wiodą także plaże znajdujące się poza terytorium lądowym.

W tym przypadku dużą popularnością cieszą się Baleary (np. Ibiza, Majorka) oraz Wyspy Kanaryjskie, wśród których palmę pierwszeństwa dzierży Teneryfa. Dużym atutem dla Polaków jest bliskość plaż od hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Lokalizacja przy brzegu morza daje większe niż w innych miejscach możliwości. Dodatkowo duża ilość lokali gastronomicznych i usługowych sprawia, że wypoczynek staje się przyjemniejszy.

BIURO-PODRÓŻY

Turystyka kulturalna

Od dawna wiadomo, że Hiszpania jest krajem wielkich fiest i wydarzeń kulturalnych, które przyciągają do siebie wiele osób, także Polaków. Nasi rodacy wybierają się chętnie do swoich hiszpańskich, dalekich sąsiadów, głównie po to, aby podziwiać Karnawał.

Najsłynniejszy z nich odbywa się w Santa Cruz na Teneryfie, oraz w Kadyksie (Cadiz) na południowo zachodnim wybrzeżu Hiszpanii (Costa de La Luz).
Polacy dali się uwieść także wielkim hiszpańskim tradycjom, takim jak Tomatina w Walencji, czy festiwalom flamenco, spośród których najsłynniejszym jest odbywający się w Madrycie Międzynarodowy Festiwal Flamenco.

Celem podróży Polaków do Hiszpanii stają się także miasta, w których znaleźć można wiele zabytków oraz miejsc, stanowiących o bogatej historii kraju, a także jego znaczenia w tworzeniu się tożsamości kulturowej Europy. Najchętniej dziś odwiedzanymi miastami w Hiszpanii są Barcelona oraz Madryt.

Pierwsza słynie przede wszystkim ze swoich budowli sakralnych, w tym Sagrada Familia – jeden z najbardziej nietypowych kościołów w Europie. Popularna jest także tutejsza starówka, której nie zabraknie chyba w żadnym planie podróży Polaków. Często spotkać można naszych rodaków na Camp Nou – stadionie klubu FC Barcelona, którego fanów w naszym kraju nie brakuje.

WCZASY-HISZPANIA-BIURO-PODROZY

Turystyka pielgrzymkowa

Jednym z powodów, dla których Polacy wybierają się w podróż do Hiszpanii, jest pielgrzymka El Camino de Santiago. Jest to piesza wędrówka do katedry znajdującej się w galicyjskim mieście Santiago de Compostela.

Szlak ten przemierzany jest na cześć Św. Jakuba i od jego imienia (Santiago) wzięła się nazwa wędrówki. Wiadomo, że w 2010 roku łącznie na trasę pielgrzymki wyruszyło ponad 270 000 osób. Ilu wśród nich było osób z polskim paszportem – tego dokładnie nie wiadomo.

Polacy na wakacjach?

Z badań CBOS wynika, ze co 10 Polak swoje wczasy w 2012 roku spędził w Hiszpanii. O ile w poprzednich latach procent ten był nieco niższy (np. w 2010 roku 7% Polaków odwiedziło Hiszpanię w celach turystycznych), to w ostatnim czasie odsetek osób odwiedzających Półwysep Iberyjski systematycznie rośnie.

Wśród krajów najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów największy wzrost liczby wizyt w stosunku do roku 2009 zanotowano na Litwie, we Francji, Grecji, Turcji i Hiszpanii. Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2010 roku do Hiszpanii wyjechało około 400 000 osób z Polski, co plasuje ten południowy kraj na liście najchętniej odwiedzanych krajów na świecie.

Zainteresuje Cię również:
hotele w Hiszpanii | hiszpańskie wybrzeża magnes dla polskich turystów | informacja turystyczna na świecie o Hiszpanii | informacja turystyczna Hiszpania według prowincji | spis treści przewodnika po Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij