Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Urugwaj

Urugwaj – „hipisowski raj”

W 2013 roku wpływowe pismo “The Economist” przyznało Urugwajowi tytuł kraju roku, uzasadniając, że jest to państwo “odważne, liberalne i lubiące dobrą zabawę”. Dlaczego to leżące w Ameryce Południowej, stosunkowo niewielkie państwo otrzymało tak wyjątkowy tytuł? Jest ku temu kilka powodów, które opiszemy w tym artykule.
Informacje podstawowe

Urugwaj, a właściwie Wschodnia Republika Urugwaju (República Oriental del Uruguay) to państwo leżące w Ameryce Południowej, u wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Od strony zachodniej graniczy z Argentyną, natomiast od północnej z Brazylią.

Stolicą Urugwaju jest miasto Montevideo, będące równocześnie głównym portem kraju. Leży ono nad estuarium (estuarium - poszerzone, lejkowate ujście rzeki, powstałe w wyniku działania pływów morskich) rzeki La Platy.
Urugwaj rozciąga się na powierzchni 176220 kilometrów kwadratowych. Teren ten zamieszkuje zaledwie 3,5 mln osób, co daje gęstość zaludnienie Urugwaju wynoszącą 20 osób/km². Kraj ten jest 1,7 razy mniejszy od Polski.

Jednostką monetarną Urugwaju jest peso urugwajskie, dzielące się na 100 centesimos. Hymnem Urugwaju jest „Orientales, la Patria o la tumba” (Urugwajczycy, Ojczyzna lub śmierć). Flaga państwa jest wzorowana na flagach Argentyny oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Znajduje się na niej dziewięć pasów białych oraz dziewięć pasów granatowych. W lewym górnym rogu umieszczone jest Słońce Majowe, nawiązujące do wizerunku inkaskiego bóstwa solarnego Inti.

URUGWAJ-MAPA

Z kolei herb Urugwaju ma kształt elipsy, podzielonej na cztery równe części, ukoronowane przez złote Słońce Majowe. W górnych ćwiartkach znajdują się waga (symbol równości i sprawiedliwości) oraz po prawej stronie Cerro de Montevideo (Wzgórze Montevideo). W dolnych ćwiartkach umieszczono galopującego konia (symbol wolności) oraz złotego woła (symbol dostatku).

Pochodzenie nazwy państwa nie zostało ostatecznie rozstrzygnięte. Mówi się jednak, że Urugwaj oznacza „rzekę, gdzie mieszka ptak” lub „rzekę kolorowych ptaków”.

Początki państwa

W przeszłości Urugwaj należał do Wicekrólestwa La Platy, nosząc nazwę Banda Oriental (w tłumaczeniu oznacza to Brzeg Wschodni). Wicekrólestwo La Platy było hiszpańską kolonią, która obejmowała dzisiejszy Urugwaj, Argentynę, Paragwaj i Boliwię. Początki tego państwa datuje się już na rok 1680 kiedy to portugalski gubernator Rio de Janeiro Manuel Lobo, założył fortecę Colonia czyniąc ją stolicą utworzonego przez siebie Departamentu Colonii.
Po burzliwych wojnach prowadzonych w początkowych latach XIX wieku przez hiszpańskich zwierzchników Wicekrólestwa La Platy z Brytyjczykami, dokładnie 25 maja 1810 z południowej części wicekrólestwa utworzono niepodległe Zjednoczone Prowincje Rio de La Plata (Provincias Unidas de Roi de la Plata). Oznaczało to formalny kres istnienia wicekrólestwa.

Państwo jakim były Zjednoczone Prowincje La Platy nie istniało długo. Po piętnastu latach od jego utworzenia, dokładnie 25 sierpnia 1825 ludność prowincji wznieciła powstanie przeciw rządom brazylijskim, które wcześniej przejęły kontrolę nad tym obszarem. W efekcie doszło do wybuchu wojny brazylijsko-argentyńskiej. Konflikt trwał dokładnie trzy lata i trzy dni. 28 sierpnia 1828 podpisano Traktat w Montevideo, a na jego mocy powołano do życia jedno z najmłodszych spośród powstałych w XIX wieku państw Ameryki Południowej. W 1830 roku przyjęło ono oficjalną nazwę „Wschodnia Republika Urugwaju”.

Geografia

Urugwaj jest krajem nizinnym. Jedynie z północnego wschodu kraju na południowy zachód przebiegają pasma niezbyt wysokich wzniesień. Urugwaj stanowi zlewisko Oceanu Atlantyckiego, przez co nie brak tam licznych rzek. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć: rzeka kraju Urugwaj (1593 km długości) i jej dopływy: Cuarein (200 km), Negro (800 km) oraz rzeki Daymán (160 km) i Cebollati (210 km).
Na terytorium Urugwaju spotkamy także wiele jezior lagunowych, z których największym jest Mirim (częściowo położone już na terenie Brazylii). Najwyższym szczytem Urugwaju jest natomiast Cerro Catedral wznoszące się na wysokość zaledwie 513 metrów nad poziomem morza.

Klimat

Klimat Urugwaju określa się jako podzwrotnikowy morski. Lata są tam ciepłe, a zimy przeważnie łagodne.
Ustrój polityczny
Ustrój polityczny Urugwaju przechodził różne etapy. W latach 30. XX w. ustanowiona została tam faszystowska dyktatura przez prezydenta Gabriela Terrę. Kraj przeszedł także realizację anty-społecznej polityki z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w tle w latach 50, a w latach 70. rządziła tam armia, niezadowolona z postępującego kryzysu gospodarczego. W 2005 roku po raz pierwszy po 170-letniej przerwie, na czele Urugwaju stanął socjalista Tabaré Vazquez. W wyborach w 2009 roku fotel prezydenta zdobył charyzmatyczny José Mujica.

MONTEVIDEO-STOLICA-URUGWAJU

Zgodnie z konstytucją z 1966 roku, Urugwaj jest republiką wielopartyjną. Władzę ustawodawczą pełni dwuizbowe Zgromadzenia Powszechnego (Asamblea General). Prezydent oraz Senat (Cámara de Senadores) liczący 31 senatorów i 99 członków Izby Reprezentantów (Cámara de Diputados) którzy są wybierani podczas wyborów powszechnych. Ich kadencja trwa 5 lat.

Na czele rządu stoi prezydent, który jest również głową państwa.
W Urugwaju mamy do czynienia z systemem wielopartyjnym, jednak przez ostatnie lata największe polityczne znaczenie mają jedynie dwie partie. Są nimi partia Colorado (Partido Colorado) oraz partia Narodowa (Partido Nacional-Blancos).

Państwo liberalne

Jesienią 2013 roku w Urugwaju całkowicie zalegalizowano marihuanę. Przy tej prawnej regulacji powołano Instytut Regulacji i Kontroli Marihuany, który zajmuje się wydawaniem pozwoleń na zakładanie plantacji konopi, a także zarządza zbiorami, produkcją, skupem i obrotem tej rośliny.
W Urugwaju pełni legalne są także relacje homoseksualne oraz aborcja płodu do 12 tygodnia. Ponadto homoseksualne pary są uprawnione do adopcji dzieci.

Ze względu na całkowitą legalizację maruhuany, związki homoseksualne i duże prawo do aborcji, wpływowy „The Economist” przyznał Urugwajowi nieoficjalny tytuł „hipisowskiego raju”.

José Mujica – charyzmatyczny prezydent

Prezydent Urugwaju José Mujica zwrócił na siebie oczy całego świata, po tym jak kilka razy podczas oficjalnych spotkań złamał wszelkie normy dress code’u, pojawiając się na oficjalnych galach w zwykłej koszuli bez marynarki, a nawet w klapkach. Spowodowało to spore zainteresowanie mediów, których dziennikarze następnie doszukali się wielu ciekawych informacji na jego temat.

Przede wszystkim José Mujica większość, bo aż 90% swojej pensji oddaje potrzebującym. Ten 80-letni przywódca Urugwaju jeździ ponadto trzydziestoletnim garbusem oraz pomaga sierotom. Jak sam przyznaje, prowadzi skromne życie: „Nie mam wielkich potrzeb. Są ludzie, którym znacznie gorzej się żyje. Gdyby kazał ludziom żyć tak, jak ja, zabiliby mnie”.

Podział administracyjny Urugwaju

Państwo dzieli się na 19 departamentów: Artigas, Canelones, Cerro Largo, Colonia, Durazno, Flores, Florida, Lavalleja, Maldonado, Montevideo, Paysandú, Río Negro, Rivera, Rocha, Salto, San José, Soriano, Tacuarembó oraz Treinta y Tres.

Mieszkańcy Urugwaju

Choć kiedyś ziemie te zamieszkiwały liczne plemiona południowoamerykańskich Indian, współcześnie ludność Urugwaju stanowią w większości potomkowie europejskich kolonizatorów. W większości są to potomkowie hiszpańskich i włoskich osadników, którzy stanowią około 88% jego ludności. W Urugwaju Metysi (potomkowie Indian i Europejczyków) stanowią 6% i Mulaci również 6%.

Urugwaj wyróżnia się na tle innych państw Ameryki Południowej, które w większości charakteryzują się katolickim społeczeństwem. Urugwaj jest bowiem uznawany za najbardziej zsekularyzowany kraj Ameryki Południowej. Rozdział państwa od kościoła nastąpił już w 1917 roku.

PUNTA-DEL-ESTE

Zgodnie z danymi z 2010 roku 45% Urugwajczyków należy do Kościoła katolickiego, 13% to protestanci, około 1,5% ludności należy do innych wyznań, głównie judaizmu i umbandy, a 40% Urugwajczyków to bezwyznaniowcy.
Średnia długość życia w Urugwaju wynosi dla kobiet 80 lat, a dla mężczyzn 73 lata. Mieszkańcy tego państwa w większości posługują się językiem hiszpańskim, natomiast nieznaczna grupa ludności mieszkającej przy granicy z Brazylią używa dialektu portuñol lub brazilero (hiszpańsko – portugalska odmiana języka).

Informacje dla turystów

Urugwaj nie jest obecnie jednym z najpopularniejszych krajów Ameryki Południowej, niemniej jego wyjątkowy klimat ściąga tam podróżników, którzy często odkrywają ten kraj na własną rękę. Jest to kraj malowniczych krajobrazów, ale także wyjątkowych zwyczajów.

Główne miejsca, do których powinniśmy się udać będąc w Urugwaju to niewątpliwie Colonia del Sacramento, Punta del Este, oraz stolica Montevideo. Punta del Este to słynny kurort wypoczynkowy, do którego przyjeżdżają spragnieni słońca turyści. Słynie ze swoich przepięknych plaż, które w okresie letnim tętnią intensywnym życiem. Natomiast Colonia del Sacramento jest jednym z najpiękniejszych kolonialnych miasteczek Ameryki Południowej.

Do Urugwaju najwygodniej dostać się drogą lotniczą. Dolecimy tam m.in. Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Chile. Do wyboru mamy dwa lotniska, w Montevideo i w Punta del Este. Najlepszą porą na wyprawę do Urugwaju jest okres od listopada do marca, kiedy w Polsce zmagamy się z mrozem, podczas gdy w tamtej części świata panuje lato.
Obywatele Polski wyjeżdżający na wakacje do Urugwaju nie muszą zaprzątać sobie głowy wizami, z posiadania których jesteśmy zwolnieni na okres pobytu do 90 dni.

URUGWAJ-DŁOŃ

Natomiast przed wyjazdem musimy się upewnić, że nasz paszport jest aktualny (jego termin aktualności nie może być krótszy niż 3 miesiące od daty wyjazdu z Urugwaju).
W Urugwaju od wielu lat nie występują zagrożenia epidemiologiczne i nie ma obowiązkowych szczepień. Ośrodki publicznej służby zdrowia w Urugwaju są dostępne dla osób wymagających nagłej pomocy lekarskiej.
Po Urugwaju możemy swobodnie podróżować, jednak należy pamiętać, że wśród tamtejszej ludności znajomość języka angielskiego jest raczej słaba.

Jeśli planujemy podróżowanie i zwiedzanie tego kraju na własną rękę, wcześniej warto poświęcić trochę czasu na naukę podstawowych zwrotów w języku hiszpańskim. Chwilę czasu powinniśmy także przeznaczyć z zapoznaniem się z tamtejszymi zwyczajami, które odbiegają od europejskich norm.

W tamtej części świata całowanie kobiet w rękę uznawane jest za niehigieniczne, natomiast na porządku dziennym uznawane jest całowanie w policzek na przywitanie, nawet z osobą nieznajomą, która dopiero co została nam przedstawiona. Urugwajczycy po swoich śródziemnomorskich pradziadach odziedziczyli niepunktualność, dlatego nie powinniśmy się obruszać gdy ktoś spóźni się na spotkanie kilkanaście minut.

Ciekawostki

Urugwaj nie jest dużym krajem, do tego ponad połowa obywateli tego kraju mieszka w stolicy, mieście Montevideo.
Urugwajczycy słyną z tego, że spożywają bardzo dużo mięsa. W tym przypadku nie ma się czemu dziwić – nizinne ukształtowanie terenu świetnie nadaje się na uprawę bydła, przez co mają bardzo wysokiej jakości wołowinę.
Urugwaj jest najmniejszym krajem pod względem liczby ludności, który kiedykolwiek wygrał Puchar Świata w piłce nożnej. Stało się tak nawet dwa razy; w 1930 i 1950 roku.
Choć najsłynniejszy na świecie jest karnawał w Rio de Janerio, karnawał w Urugwaju jest równie widowiskowy i co ciekawe, mówi się że jest najdłuższy na świecie, ponieważ trwa aż 40 dni.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij