Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Nauka hiszpańskiego

Język Hiszpański i jego nauka Wybieracie się do Hiszpanii i zamierzacie zwiedzać nie tylko znane z przewodników kurorty? Jeśli tak, to prędzej czy później traficie do na tyle małego miasteczka, że nikt nie będzie umiał porozumieć się z wami w innym języku niż ojczysty hiszpański. Dlatego warto nauczyć się choćby podstawowych zwrotów, które pomogą Wam poruszać się po małych miejscowościach czy choćby odczytywać uliczne napisy.

Warto rozważyć naukę tego pięknie brzmiącego języka, choćby właśnie ze względów turystycznych, żeby nawet w najmniejszej miejscowości w Hiszpanii, nie będącej kurortem, gdzie obsługa biegle mówi po angielsku, niemiecku czy francusku, można było się bez problemów porozumieć. Ileż można uniknąć nieporozumień znając choćby podstawy języka kraju, w którym się przebywa, prawda?

Język hiszpański należy do języków indoeuropejskich, a dokładniej do rodziny języków romańskich. Aktualnie poza oficjalną nazwą języka hiszpańskiego – Español, czasem hiszpański nazywany jest językiem kastylijskim – Castellano. Castellano jest to jednocześnie nazwa najczęściej używanego dialektu w Hiszpanii, będącego podstawą języka literackiego w Hiszpanii.

Obie nazwy języka są właściwe równie często używane. Instytucja normująca używanie języka hiszpańskiego w krajach hiszpańskojęzycznych – Asociación de Academias de la Lengua Española, dopuszcza wymienne używanie obu nazw. Co ciekawsze, większość krajów hiszpańskojęzycznych używa nazwy castellano, a nie español, podobnie jak z resztą czynią sami Hiszpanie.

Numer 3 na świecie ... z hiszpańskim dotrzesz bardzo daleko ...

Skoro już jesteśmy przy krajach hiszpańskojęzycznych, to powinien to być kolejny argument przemawiający za nauką tego melodyjnego języka. Język hiszpański jest trzecim co do powszechności użycia językiem na całej Ziemi, zaraz po licznie używanym języku chińskim i prawie wszędzie nauczanym angielskim. Oceniono, że językiem tym na co dzień posługuje się ponad 650 milionów ludzi na całym świecie, co jest przyznacie ogromną liczbą. Ponad 500 milionów ludzi posługuje się hiszpańskim jako językiem ojczystym i urzędowym, natomiast około 150 milionów używa go jako swojego drugiego języka.

Oszacowano, że na całym świecie jest około półtora miliarda ludzi mówiącym tym językiem, w jakimkolwiek stopniu. A wszystko to dlatego, że język hiszpański jest językiem bardzo ekspansywnym, szczególnie jeśli mamy na myśli choćby latynizację Ameryki Północnej. Ucząc się języka hiszpańskiego otwieracie sobie wrota turystyczne i kulturowe na całym świecie. Znając choćby podstawy języka hiszpańskiego bez problemów porozumiecie się z mieszkańcami w Argentynie, Boliwii, Chile, na Dominikanie, w Ekwadorze, Gwatemali, Gwinei Równikowej, Hondurasie, Kolumbii, Kostaryce, na Kubie, w Meksyku, oraz Nikaragui, Panamie, Paragwaju, Peru, Salwadorze i Urugwaju, a także w Wenezueli, nie wspominając oczywiście na pierwszym miejscu o malowniczej Hiszpanii.

Język hiszpański jest językiem międzynarodowym przyjętym w takich organizacjach jak ONZ, Unii Europejskiej, UNESCO czy Organizacji Państw Amerykańskich, oraz Mercosur i Unii Afrykańskiej. Co ciekawsze, język hiszpański nie będąc językiem urzędowym w Stanach Zjednoczonych, jest używany na co dzień przez 41 milionów obywateli tego kraju, za sprawą wielkiej latynoskiej ekspansji. Język hiszpański to nie tylko język urzędowy w 35 krajach świata. Jest to również drugi język urzędowy w Stanach Zjednoczonych Ameryki w Stanie Nowy Meksyk, a także język urzędowy, obok języka angielskiego, na terenie terytorium zależnego – Portoryko.

JEZYK-HISZPANSKI-NA-SWIECIE
Kraje na świecie posługujące się językiem hiszpańskim

Do Stanów? Jak znasz hiszpański to sobie poradzisz w wielu miejscach ...

Język hiszpański ma również tysiące użytkowników w poszczególnych stanach USA, jak Arizona, Floryda, Kalifornia, Nevada, Nowy Jork i Teksas, a także w krajach rozsianych po całym świecie, jak na przykład w Andorze, Antylach Holenderskich, Belize na Filipinach, w Izraelu, Kanadzie, Maroko, oraz w Trynidadzie i Tobago. Sporo osób posługuje się językiem hiszpańskim także na Giblartarze, oraz na terenie Sahary Zachodniej. Co ciekawe obecnie ponad 70% uczniów szkół francuskich uczy się języka hiszpańskiego, pomimo, że uważa się potocznie, że Francuzi nie uczą się języków obcych uważając swój ojczysty za najpiękniejszy.

Podobnie sytuacja z nauką języka hiszpańskiego wygląda w Szwecji, Norwegii, czy we Włoszech. Oszacowano, że hiszpański jest drugim językiem po angielskim, którego najczęściej uczą się osoby chcące poszerzyć swoje lingwistyczne horyzonty. Gdy w dziesiątkach krajów hiszpański jest drugim językiem nauczanym w szkołach, to zupełnie inaczej sprawa ma się w Wielkiej Brytanii, Brazylii czy Stanach Zjednoczonym, gdzie jest to pierwszy nauczany język obcy.

Co ciekawsze, jest to trzeci co do powszechności język rozpowszechniony w Internecie, zaraz po wspomnianych już chińskim i angielskim, ponadto jest to drugi język co do powszechności użycia na portalach społecznościowych takich jak Facebook i Twitter.

Języki obce to klucz do Twojej potęgi i poznania świata

Jest jeszcze jeden argument przemawiający za nauką tego języka. Jest to wszechobecna konieczność i chęć samorozwoju. W dzisiejszych czasach znajomość języków obcych jest bardzo przydatną i pożądaną umiejętnością. Jeśli znacie już jeden język obcy, jest to prawdopodobnie język angielski. A może warto nauczyć się jeszcze jednego? Pozostaje jedynie pytanie jakiego języka uczyć się jako drugiego?

Język niemiecki, przez wielu uważany za zbyt twardy i często mało przyjazny w nauce, język francuski, to język piękny, melodyjny, jednak trudny do samodzielnej nauki, języki skandynawskie, równie twarde co niemiecki, a dodatkowo jeszcze trudniejsze, więc może język włoski? Ten romantyczny język ma jednak mały zasięg, bo można się nim porozumieć jedynie we Włoszech. Dlatego też język Hiszpański drogą eliminacji na tym tle wypada wspaniale.

Język Hiszpański jest językiem łatwym w nauce, znajduje się on na samym dole piramidy trudności języka, która obiegła ostatnimi czasy Internet, jest łatwiejszy nawet od języka angielskiego. Do początkującej jego nauki często wystarczy dobry kurs językowy na DVD lub innym nośniku video.

Co ciekawsze, dla zmotywowania warto dodać, że język angielski, czy też rosyjski, są wyżej we wspomnianej piramidzie, natomiast nasz język ojczysty, znajduje się na samym jej czubku. Jeśli więc posługujecie się nim na co dzień i prawdopodobnie znacie język angielski lub rosyjski, które są językami trudniejszymi, nauka języka hiszpańskiego nie powinna sprawić Wam większych problemów.

HISZPANSKI-W-HISZPANII
Szkoła języka hiszpańskiego w Maladze

W końcu jest to język melodyjny i przyjemny w słuchaniu. Dość prosty w wymowie i przyjemny w nauce, nawet w pojedynkę, za pomocą wspomnianych kursów na DVD lub znalezionych w Internecie. Oczywiście wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji do nauki języków obcych, ale uważa się, że rok sumiennej nauki i codziennego przykładania się do nauki języka hiszpańskiego wystarczy, aby poznać go bardzo dobrze.

Poznanie 1000 hiszpańskich słów, wraz z zapoznaniem się z podstawami gramatyki, pozwala na rozumienie większości komunikatów i wystarczające porozumiewanie się w tym języku, które ułatwi Wam pobyt w malowniczej Hiszpanii w czasie wakacji i nie tylko.

Z jakich materiałów korzystać podczas nauki hiszpańskiego

Istotna przy nauce języka hiszpańskiego jest duża dostępność materiałów do nauki, takich jak książki, płyty DVD, słowniki, czy lingwistyczne programy komputerowe. Z pomocą przychodzi też Internet i ogromna ilość znajdujących się tam materiałów takich jak filmy, teksty czy strony do nauki języków obcych.

Poza tym bez większego problemu można znaleźć native speakera, który systematycznie będzie z Wami rozmawiał w tym języku. Również większość szkół językowych oferuje kursy o różnym stopniu zaawansowania, podczas których można się uczyć języka pod okiem profesjonalistów.

Gramatyka nie jest najprostsza

Charakterystyczną i ciekawą cechą hiszpańskiego języka pisanego jest wykorzystanie odwróconych znaków zapytania i wykrzykników, stosowanych na początku zdania. Stawia się je na początku zdania, jednocześnie kończąc zdanie właściwym znakiem – co ułatwia odpowiednie zaintonowanie zdania, w trakcie jego czytania. W języku hiszpańskim występuje w gramatyce siedem czasów.

Są to teraźniejszy – Presente de Indicativo, przeszły dokonany złożony – Pretérito Perfecto, czas przeszły – Pretérito Indefinido, czas przeszły niedokonany – Pretérito Imperfecto, czas zaprzeszły – Pretérito Pluscuamperfecto, oraz czasy przyszłe Futuro Imperfecto i Futuro Perfecto. Być może na pierwszy „rzut ucha” brzmi to trudno i odstrasza, ale tak jak już wiecie, język hiszpański jest jednym z najprostszych języków do nauczenia się w miarę krótkim czasie, a w końcu w naszym ojczystym języku gramatyka też do łatwych nie należy, a w angielskim również mamy bogactwo czasów i innych trudniejszych form gramatycznych.

Szczypta historii hiszpańskiego

Ucząc się tego języka warto wiedzieć co nieco o historii jego powstania i ewolucji jaką przeszedł na przełomie wielu wieków. Historia języka hiszpańskiego sięga V wieku, kiedy to wszechobecnie panująca na terenach objętych przez Cesarstwo Rzymskie łacina zaczęła mieszać się z lokalnymi dialektami.

Jednak wraz z upadkiem Cesarstwa wpływy łaciny na język terytoriów na których panowało Cesarstwo Rzymskie, zaczęły się zmniejszać, a regionalne odmiany łaciny zaczęły przeistaczać się w różnego rodzaju dialekty. Różnice pomiędzy dialektami pogłębiały się wraz z biegiem czasu, co przed końcem X wieku doprowadziło do powstania wielu nowych języków, w tym języka hiszpańskiego.

Skąd wzięła się nazwa

Nazwa języka pochodzi od rzymskiej prowincji Hispania, która obejmowała wówczas tereny całego Półwyspu Iberyjskiego. Pierwszą odmianą języka zbliżonego do Hiszpańskiego, z elementami łaciny, była odmiana „romance”, w której pojawiły się pierwsze teksty ludowe i poezja śpiewana. Zaś za najstarszy tekst hiszpański uważa się ludową epopeję pochodzącą z około 1140 roku pod tytułem Poema del Mio Cid.

W 1492 roku Antonio de Nebrija opublikował pierwszą gramatykę języka hiszpańskiego - Gramatica de la lengua Castellani. Ten sam autor opublikował również słownik hiszpański, oraz zasady hiszpańskiej ortografii. Hiszpania w tym samym czasie stała się światowym imperium, co na pewno miało duże znaczenie i wpływ na ekspansję języka hiszpańskiego.

Na wakacjach w Hiszpanii warto nauczyć się paru słówek hiszpańskiego

Tak więc, jeśli wybieracie się na urlop lub pobyt w Hiszpanii z jakiegoś innego powodu, to znajomość choćby podstawowych zwrotów i słów, bardzo ułatwi Wam kontakty z miejscową ludnością. Warto mieć przy sobie choćby podstawowe rozmówki polsko – hiszpańskie, gdzie znajdziecie podstawowe, najpotrzebniejsze wyrażenia i zwroty grzecznościowe.

Jeśli zaś wybieracie się do Hiszpanii na dłużej, to zdecydujcie się na intensywny kurs w szkole językowej lub jeśli macie w sobie dużo samodyscypliny możecie się nauczyć podstaw na kursie korespondencyjnym lub korzystając z zestawów samouczków.

Jeśli opanujecie podstawy to w czasie pobytu w Hiszpanii wasze słownictwo na pewno się bardzo wzbogaci. A to przecież bardzo duża przyjemność i satysfakcja zwiedzać obcy kraj i rozumieć uliczne napisy, porozumiewać się bez kłopotów nawet w maleńkich sklepikach i móc czasem zrozumieć, co ktoś mówi za naszymi plecami myśląc, że mówi w obcym dla nas języku.Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij