Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Ekwador

Ekwador – kraj wśród szczytów Andów

Ekwador jest jednym z czterech państw, które powstało w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii w 1830 roku, zatem jako samodzielne państwo, Ekwador jest jeszcze „młodym” krajem. Wśród miłośników Ameryki Południowej Republika Ekwadoru jest jednym z częstszych kierunków wypraw, jednak kraj ten wzbudził szersze zainteresowanie większej rzeszy Polaków po tym, jak znany podróżnik Wojciech Cejrowski ogłosił, że to właśnie tam na stałe chce zamieszkać, bo jest to najwspanialszy kraj do życia.

Podstawowe informacje

Nazwa państwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa ecuador, czyli równik. Ekwador leży nad Oceanem Spokojnym, od północnej strony sąsiaduje z Kolumbią, natomiast od południa z Peru. Do Republiki Ekwadoru należą także znacznie oddalone od kontynentu Wyspy Galapagos. Ekwador jest najmniejszym, tzw. krajem andyjskim.

Historyczne zaszłości spowodowały, że w Ekwadorze podobnie jak w wielu innych państwach Ameryki Południowej, językiem urzędowym jest język hiszpański. Jednak nadal spotkać tam można w użyciu takie języki jak keczua i chibcha. Powierzchnia kraju obejmuje 283 560 kilometrów kwadratowych, zamieszkuje go ponad 14,8 mln mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia wynoszącą 54,6 osoby na kilometr kwadratowy.
Stolicą Ekwadoru jest miasto Quito (pełna nazwa to San Francisco de Quito), drugie co do wielkości miasto tego kraju, liczące około 1,8 mln mieszkańców.

MAPA-EKWADOR

Geografia

Ekwador charakteryzuje się urozmaiconym krajobrazem. Przez większość jego terytorium rozciągają się Andy, natomiast część wschodnia i zachodnie nadbrzeże są nizinne. Wnętrze kraju dzieli się na pasma górskie Kordylierów oraz położoną na ich wschodnich stokach tropikalną nizinę. W górach znajduje się szereg wygasłych oraz nadal czynnych wulkanów, na których szczytach przez cały rok zalegają śniegi i lodowce. Najwyższym szczytem Ekwadoru jest Chimborazo, wznoszący się na wysokości 6267 mnpm.

Często występują tam trzęsienia ziemi. Lasy równikowe zajmują około 41% powierzchni Ekwadoru. Roślinność jest tam zaliczana do trawiasto – krzewistej. Rzeki Peru odpływają częściowo do Amazonki (Rio Napo, Tigre, Pastaza, Morona), częściowo do Oceanu Spokojnego (Guayas i Esmeralda).

Klimat

Republika Ekwadoru leży w strefie klimatu równikowego, jednak ze względu na rzeźbę terenu (szczególnie ze względu na masywy górskie), klimat tego kraju jest zróżnicowany. Na nizinach jest gorący, wilgotny i niezdrowy, natomiast w górach jest umiarkowany. Mówi się, że panują tam cztery strefy klimatyczne - umiarkowana na wybrzeżu, wysokogórska w Andach, tropikalna w dżungli amazońskiej i "niepowtarzalna" na Wyspach Galapagos.
W tym kraju wystarczy tylko kilka godzin przejazdu samochodem czy pociągiem, by na własnej skórze odczuć jak wygląda zmiana klimatu.

W tej części świata mamy do czynienia z dużą ilością opadów, które występują głównie w porze deszczowej, od grudnia lub maja do maja lub czerwca.

Gospodarka

Gospodarka Ekwadoru oparta jest na rolnictwie. Użytki rolne stanowią ok. 27% powierzchni kraju. Uprawia się tam głównie trzcinę cukrową, kawę, kakao, bawełnę, zboża i rośliny strączkowe. Szczególne miejsce zajmuje uprawa bananów – w Ekwadorze wytwarzanych jest 6,2% światowej produkcji tego owocu, co daje Republice Ekwadoru czwarte miejsce na świecie. Hoduje się tam głównie owce, bydło, trzodę chlewna oraz konie.

Ekwador może poszczycić się takimi dobrami naturalnymi jak ropa naftowa, gaz ziemny, rudy złota, srebra, cynku i ołowiu. Kraj ma rozwinięty przemysł spożywczy, włókienniczy oraz rafinerie ropy naftowej. Około 42% społeczeństwa Ekwadoru zatrudnione jest w sektorze usług, 31% w rolnictwie, a w przemyśle 22%.Głównymi partnerami handlowymi Ekwadoru są Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Peru, Niemcy oraz Japonia.

Kraj trzech tysięcy odmian storczyków

Miłośnicy tego pospolitego już w naszym kraju kwiatu doniczkowego powinni być zachwyceni Ekwadorem. Warunki klimatyczne jakie tam panują spowodowały, że występuje tam aż trzy tysiące odmian tej urokliwej rośliny.
Nie jest to jedyny element flory godny uwagi. W Ekwadorze występuje aż 10% wszystkich ziemskich roślin, w tym około dwudziestu pięciu tysięcy odmian drzew.

W tropikach występuje niesamowita mnogość różnego rodzaju owadów. Naukowcy wskazują, że jest ich około miliona różnych gatunków.

WYCIECZKA-GALAPAGOS

Ekwador jest tez rajem dla ornitologów – występuje tam osiemnaście procent wszystkich ziemskich ptaków. U wybrzeży tego kraju powinniśmy się pojawić w lipcu, kiedy to u brzegu Ekwadoru goszczą wieloryby. To właśnie tam odbywają się ich gody, którym towarzyszy wręcz taneczny spektakl zalotów. Samce by zaimponować samicą wyprawiają niesamowite harce przy powierzchni fafli wody.

Demografia i struktura etniczna

W miastach zamieszkuje około 62% ludności Ekwadoru. Przeciętna długość życia w tym kraju wynosi dla kobiet 79 lat, natomiast dla mężczyzn 73 lata. Odnośnie struktury etnicznej, społeczeństwo Ekwadoru to w większości ludność mieszana, pochodzenia indiańsko-europejskiego. Dane na temat podziału etnicznego Ekwadoru posiada amerykańska CIA (Central Intelligence Agency, Centralna Agencja Wywiadowcza).

Według jej danych Metysi (potomkowie mieszanych małżeństw białych i Indian) stanowią 79,3%. 7% społeczeństwa Ekwadoru to Indianie południowoamerykańscy (głównie Keczua); 6,1% stanowią potomkowie białych kolonizatorów (głównie Hiszpanów); a potomkowie Afrykańskich niewolników stanowią 7% społeczeństwa. Ponadto w Ekwadorze żyje czternaście grup etnicznych kultywujących odmienne tradycje.
Społeczeństwo Ekwadoru to w większości zadeklarowani katolicy, spotkamy tam także protestantów oraz tradycyjne wierzenia plemienne.

Ustrój polityczny

W Ekwadorze głową państwa, a zarówno szefem rządu jest Prezydent. Pełni on czteroletnią kadencję, przy możliwości drugiego wyboru. Obecnie porządek prawny ustanawia dwudziesta już w tym kraju konstytucja, która została przyjęta w drodze referendum w 2008 roku. Władzę ustawodawczą stanowi Zgromadzenie Narodowe, liczące 124 członków wybieranych w prowincjach w bezpośrednich wyborach.

Informator dla podróżnych

Jeśli wybieramy się do Ekwadoru na okres krótszy niż 30 dni, nie musimy zaprzątać sobie głowy wyrabianiem ekwadorskiej wizy. Bez wizy możemy przedłużyć nasz pobyt nawet do 90 dni. Jeśli chcemy zostać tam na dłużej lub jeśli wybieramy się tam w innym celu niż wyjazd o charakterze turystycznym, biznesowym, naukowym i kulturalnym, musimy się udać do konsulatu.

W przypadku przepisów celnych w Ekwadorze nie ma ograniczeń dotyczących wwozu lub wywozu środków płatniczych, przy kwotach nie przekraczających 10 tys. amerykańskich dolarów. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że walutą Ekwadoru jest dolar amerykański.

Jako że w części Ekwadoru panuje klimat tropikalny, przed wyprawą do tego kraju warto rozważyć kwestię szczepień. Na wybrzeżu (głównie okolice Guayaquil) i w dżungli na wschodzie kraju występuje zagrożenie malarią i dengą. W Ekwadorze wybuchają także czasem epidemie cholery. Jedną z najważniejszych szczepionek jakie powinniśmy sobie zaserwować przed wyprawą jest ta przeciwko żółtej febrze. Jako że Ekwador położony jest w znacznej mierze w Andach, początkowo mogą nas dotknąć objawy choroby wysokościowej. Towarzyszą jej takie objawy jak: bóle głowy, brzucha, bezsenność czy nawet torsje. Powinny one przejść po dobie, jednak osoby zmagające się z problemami dotyczącymi krążenia, przed wyprawą w Andy powinny się skonsultować z lekarzem.

INDIANIE-Z-EKWADORU

Jeśli w Ekwadorze dotkną nas problemy zdrowotnie raczej nie musimy się obawiać problemów z opieką zdrowotną. Jest ona dostępna w każdym większym mieście. Możemy tam także skorzystać z usług na wyższym, nazwijmy to europejskim poziomie, jednak będą one znacznie wyższe. Średnio zarówno wizyta u lekarza oraz doba w szpitalu kosztują ok. 100 dolarów.

Co warto zobaczyć

Przede wszystkim Aleję Wulkanów, nazywaną kręgosłupem Ekwadoru. Niesamowite widoki zapewni nam podróż pociągiem przez ten rejon. Region Oriente – czyli gęste lasy amazońskie. Miejscowe firmy wycieczkowe organizują kilkudniowe wyprawy w tropiki. Miejscowość Baños słynie z gorących źródeł. Pobyt tam to czysta przyjemność – z basenów znajdujących się na zewnątrz można podziwiać wulkan Tungurahua. Najpiękniejsza plaża Ekwadoru znajduje się w mieście Esmeraldas. Jeśli chcemy poczuć się tak jakbyśmy cofnęli się trzy stulecia w czasie, powinniśmy zobaczyć miasto Cuenca, z jego brukowanymi uliczkami i staroświeckimi katedrami. Właśnie z tego miasta wywodzi się większość ekwadorskich artystów.

KUCHNIA-EKWADORU

Kuchnia

Podstawą dań w Ekwadorze jest ryż, przyrządzany na sto różnych sposobów. Poza nim popularna jest tam soczewica, banany kukurydza oraz groch. Z dań mięsnych najczęściej spotkamy tam wieprzowinę, rzadziej kurczaka i drób. O specyficznym daniu można przeczytać w ciekawostkach.

Wyspy Galapagos – kraina wielkich żółwi

Archipelag składa się z szesnastu niewielkich wysepek pochodzenia wulkanicznego. Mieszka tam zaledwie około 1,5 tysiąca stałych mieszkańców. To jeden z najważniejszych celów podróży miłośników odkrywania najpiękniejszych części świata. Co roku na Wyspy Galapagos ściągają tysiące turystów chcących zobaczyć ten unikalny zakątek naszego globu. Jako że wyspy nigdy nie były zetknięte z lądem, spotkamy tam wiele endemicznych gatunków, czyli takich, których nie spotkamy nigdzie indziej.

Spotkamy tam wygrzewające się w promieniach słońca legwany, słonie morskie i najbardziej kojarzone z Galapagos – ogromne żółwie morskie.

Wyspy Galapagos zasłynęły także dzięki słynnemu Karolowi Darwinowi, który podczas swojej podróży dookoła świata na dłużej zatrzymał się na tych wulkanicznych wyspach. Pobyt tam, jak sam przyznał, dał mu podstawy do stwierdzenia iż gatunki się zmieniają – jest to słynna teoria ewolucji, która wywołała nie małe zamieszanie w świecie naukowców.
Archipelag Galapagos został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W 1959 roku powstał tam Park Narodowy Galapagos, a kilkadziesiąt lat później Rezerwat Morski Galapagos.

PRZEMYT-KOKAINY-Z-EKWADORU

Ciekawostki

Przepiękna stolica Ekwadoru, miasto Quito w 1978 zostało wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mitad del Mundo (w tłumaczeniu nazwa oznacza Środek Świata) to miejscowość położona na równiku. Tutaj można stanąć jednocześnie na obydwu półkulach. Turyści uwielbiają pozować w tym miejscu do zdjęć, z jedną nogą na półkuli północnej, drugą zaś na południowej. Sprawdź inne kraje hiszpańskojęzyczne w Ameryce Południowej.

Tego fragmentu nie powinniście przeczytać swoim dzieciom, jeśli posiadają one ukochane zwierzątko domowe jakim jest świnka morska. Zwierzątko to jest bowiem uznawane w Ekwadorze jako… przysmak. Świnki morskie są tam zjadane od wielu setek lat, wręcz uznawane są za jedne z czołowych dań jadłospisu Ekwadorczyków.

W 2013 roku magazyn "Forbes" opublikował ranking najlepszych miejsc na emeryturę. Po raz szósty z rzędu ranking wygrał właśnie Ekwador. Stało się tak nie tylko ze względu na przepiękną przyrodę, którą można podziwiać w jesieni życia, ale także ceny. Więc jeśli na starość nie chcecie zostawać w Europie warto rozważyć wyjazd do Ekwadoru – polskie skromne oszczędności pozwolą całkiem wygodnie żyć w tym andyjskim państwie.

W Ekwadorze, które jest bogate w ropę naftową, na stacji za litr benzyny zapłacimy, w przeliczeniu, jedynie 2 zł za litr.
Jako że Ekwador leży na równiku, przez cały rok dzień równa się nocy. Warto o tym pamiętać planując wycieczki, ponieważ już o 19:00 jest zupełnie ciemno.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij