Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Stara Kastylia i Leon

Stara Kastylia i Leon w Hiszpanii. Obowiązująca nazwa to również Kastylia i Leon. Informacje turystyczne o tym arcyciekawym regionie Hiszpanii. Stara Kastylia i Leon to region autonomiczny w środkowo zachodniej części Hiszpanii. Inne nazwy spotykane w literaturze i przewodnikach po Hiszpanii to Kastylia-Leon i Castilla Leon. Jeden z największych regionów autonomicznych w całej Hiszpanii, tuż po Kastylia La Mancha położonej bardziej na południe. Stara Kastylia i Leon dzieli się na 9 prowincji, które opiszemy poniżej w tym rozdziale naszego przewodnika po Hiszpanii.

Kastylię i Leon otaczają od zachodu Portugalia, hiszpańska Galicja, od północy Asturias, Kantabria, Kraj Basków, od wschodu La Rioja, Aragonia, od południa Kastylia La Mancha, region Madrytu i Estremadura. Jedne z najpiękniejszych miast Hiszpanii znajdziemy w tej pięknej krainie.

Najważniejsze miasta w regionie to: Valladolid stolica kulturalna Hiszpanii, Salamanca i najlepsze uniwersytety i szkoły języka hiszpańskiego w Hiszpanii, Segovia, Soria, Burgos, Leon, Palencia, Zamora i Avila. Miasta w Starej Kastylii i Leon to miasta pełne zabytków, starych kościołów, katedr, dobrych uniwersytetów i klasztorów. Dla miłośników historii i średniowiecza to idealny region Hiszpanii do zwiedzania i odkrywania. Stolicą Starej Kastylii i Leon jest miasto Valladolid ze znanym i poważanym uniwersytetem w Hiszpanii.

Fakty demograficzne o Kastylii i Leon

-ilość mieszkańców: 2,6 milionów
-powierzchnia Starej Kastylii i Leon: 36, 379 km 2
-prowincje Starej Kastylii i Leon: 9 prowincji, a wśród nich: Avila, Burgos, Leon, Palencia, Salamanca, Segovia, Soria, Valladolid, Zamora
-stolica Kastylii i Leon: Valladolid i Burgos

Inna charakterystyczną cechą tego regionu Hiszpanii, są liczne romańskie kościoły, pustelnie i klasztory. Przez część Starej Kastylii i Leon przebiega najsławniejsze Camino de Santiago, Droga Świętego Jakuba w Hiszpanii. Chyba najsławniejsza droga pielgrzymkowa do grobu Świętego Wojciecha w Santiago de Compostela, droga Świętego Jakuba ciągnąca się z Francji wzdłuż, całego, północnego wybrzeża Hiszpanii.

Wzdłuż rzeki Duero, nad jej brzegami, wznosi się mnóstwo wspaniałych zamków, aż do pasma urwisk i jezior dzikiego pasma Sierra de Urbia w miejscowości Soria. Cały region tej części Hiszpanii, pokrywa sprawnie działająca sieć połączeń kolejowych i połączeń autobusowych w Hiszpanii. Istnieją świetne drogi i autostrady, z resztą jak w całej Hiszpanii. Głównym węzłem komunikacyjnym jest miasto Salamanca, gdzie szybko znajdziemy połączenie do Madrytu, Zamory, Leon, Valladolid, Burgos czy innych miast Hiszpanii.

SEGOWIA-HISZPANIA
Sławny rzymski akwedukt w Segovia
  SALAMANCA-HISZPANIA
Plaza Mayor w Salamanca


Najważniejsze atrakcje turystyczne w Kastylii i Leon

Alcazar de Segovia
Zwiedzanie Alcazar w Segovia i podziwianie rzymskiego akweduktu z którego sławna jest hiszpańska Segowia. Dowiedz się więcej o atrakcjach turystycznych i zwiedzaniu Segovii z naszego przewodnika. Hotele Segovia, zakwaterowanie w Segovia oraz transport i gastronomia w Segowii. Wszystko czego potrzebujesz podczas zwiedzania Segowii w Hiszpanii.

Katedra w Leon
Szczególnie piękne wieże w katedrze w Leon. Kunszt średniowiecznych rzemieślników. Odwiedź rozdział poświęcony katedrze w Leon i zwiedzaniu tego niezwykłego kościoła w Leon. Godziny otwarcia, zwiedzanie katedry, informacje, itp.

Murallas de Avila
Mury otaczające miasto Avila w Kastylii i Leon. Średniowieczne miasto Hiszpanii. Avila sławna jest również z najniższych temperatur w Hiszpanii, tzw. hiszpański biegun zimna. Zwiedzanie Avila, noclegi Avila i atrakcje turystyczne tego urokliwego miasta w hiszpańskiej Kastylii i Leon.

Zamek Penafiel
Zwiedzanie zamku Penafiel w Kastylii i Leon. Godziny otwarcia zamku, dojazd do tej fascynujacej atrakcji dla turystów w tej części Hiszpanii. Dowiedz się więcej o zamku Penafiel w Kastylii i Leon. Zaplanuj zwiedzanie i sprawdź ceny biletów.

Plaza Mayor de Salamanca
Jedno z najbardziej urokliwych miast Hiszpanii. Zwiedzanie Salamanki. Plaza Mayor to główny rynek w centrum Salamanca. Zwiedzanie miasta, oraz zakwaterowanie i hotele w Salamanca. Noclegi i wszystkie atrakcje turystyczne w mieście. Szkoły językowe w Salamanca i kursy hiszpańskiego w Salamanca.

Real Valladolid
Hiszpański klub piłkarski z tego regionu Hiszpanii. Dowiedz się więcej o tej sławnej hiszpańskiej drużynie piłkarskiej z miasta Valladolid w hiszpańskiej Kastylii i Leon. Informacje o lidze hiszpańskiej i hiszpańskim futbolu.

Hiszpańskie wino Gran Reserva z Ribera del Duero lub La Rioja
Kastylia i Leon to największy region w Hiszpanii uprawy wina. Rekomendujemy obowiązkową wizytę w bodega. Winnicy hiszpańskiej i próbowanie wina. Wycieczki do najsławniejszych winnic regionu Kastylia Leon, regiony uprawy winorośli i najbardziej znane marki wina pochodzące z Kastylia i Leon.

Zwiedzanie Kastylia i Leon

Ten region Hiszpanii, pełen jest również innych, arcyciekawych atrakcji turystycznych, są to małe miasteczka, takie jak Gormaz, Coca, Medina del Campo, Toro, Villafranca del Bierzo, Cervera de Pisuerga i wiele innych. Nazwa tej hiszpańskiej krainy pochodzi od licznych fortec granicznych, z języka hiszpańskiego castillos. Królowie tego regionu odegrali ważną rolę w centralizacji państwa hiszpańskiego, podczas rekonkwisty, rozszerzając swe wpływy dzięki podbojom militarnym i koligacją małżeńskim pomiędzy panującymi rodzinami. Do XI wieku Królestwo Kastylii wchłonęło Leon, następnie dzięki zawartemu w 1469 roku małżeństwu Izabeli z Ferdynandem, Aragonię, następnie Katalonię, a w końcu cały Półwysep Iberyjski.

W tej chwili istnieje jedno lotnisko Villanuba w Valladolid, obsługujące tę część Hiszpanii. Tanie linie lotnicze obsługują Valladolid i łączą miasto z większymi miastami Europy. Szczególnie tanie linie lotnicze Ryanair. Świetne drogi i autostrady w każdym zakątku Kastylii i Leon to wizytówka tego regionu Hiszpanii.

STARA KASTYLIA I LEON MAPA
Stara Kastylia i Leon mapa

Królowie i monarchowie rzadzący przez wieki w Starej Kastylii i Leon, byli wielkimi mecenasami sztuki i nauki. Ozdabiali miasta tej części Hiszpanii wspaniałymi budowlami, z których na szczególną uwagę zasługują gotyckie katedry w Burgos i Leon. Miasta Leon i Salamanka pięknem i atrakcyjnością śmiało mogą konkurować z najbogatszymi w zabytki miastami Hiszpanii takimi jak np. Sewilla, Toledo czy Santiago de Compostela w Galicji. Podczas zwiedzania tego regionu Hiszpanii, warto odwiedzić przepiękne mniejsze miasteczka: El Burgo de Osma, Ciudad Rodrigo lub Cavarrubias.

W każdym miasteczku uderza turystę bogactwo architektury, rezydencji mieszkalnych i kościołów. Turystyka w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. Natura obdarowała Kastylię i Leon żyznymi glebami, trudne warunki klimatyczne i geomorfologiczne zniechęcają do osiedlania się w tej części Hiszpanii. Meseta Iberyjska rozciąga się na wysokości 700 do 1000 m n.p.m. Porastają ja łany zbóż. Prowincje przecina płynąca ku granicy z Portugalią, rzeka Duero, o największym dorzeczu w Hiszpanii.

Turystyka w Kastylii Leon zaczęła rozwijać się bardzo intensywnie w latach 90-tych XX wieku. W roku 2002 Kastylię Leon odwiedziło przeszło 350.000 turystów z tego prawie 50.000 z innych krajów. Ten region Hiszpanii posiada aż 6 zabytków UNESCO Światowego dziedzictwa ludzkości.

Najważniejsze z nich to oczywiście Camino de Santiago, czyli Droga Świętego Jakuba, droga pielgrzymkowa z Północnej Francji przez całą Północną Hiszpanię, aż do Santiago de Compostela i grobu Świętego Wojciecha. Droga Świętego Jakuba przechodzi przez prowincję Burgos, Palencja i Leon. Pozostałe zabytki UNESCO w Kastylii i Leon to: gotycka katedra w Burgos, akwedukt w Segowii, mury otaczające Avila, miasto Salamanca, kopalnie Las Medulas w prowincji Leon, rzymskie kopalnie złota, dalej, odkrycia archeologiczne Atapuerca w pobliżu Burgos.

Geografia Kastylia i Leon

Najważniejsze rzeki przepływające przez ten region Hiszpanii to rzeka Duero ze źródłem w okolicach Sorii, rzeka Tietar i Alberche, dopływy rzeki Tagus. Te rzeki wpadają do Atlantyku w Portugalii. Choć dominującym elementem krajobrazu są równiny, występują tu także obszary o zupełnie odmiennym charakterze, takich jak np. dolina Las Batuecas, oraz Sierra Urbion, kraina jezior w Hiszpanii, gdzie bierze początek rzeka Duero. Rzeka Duero ma 897 kilometrów długości, swój początek bierze w Picos de Urbion w pobliżu Soria, przepływając przez cała Portugalię i uchodząc do Atlantyku w mieście Porto w Portugalii. Dopływy Duero to Pisuerga, Valderaduey i rzeka Esla, od wschodu rzeka Adaja i Duraton. Dalej rzeka Guero przepływa przez miasto Zamora i kanion z Parkiem Narodowym Arribes del Duero przy granicy z Portugalią.

Inne ważne dopływy Duero to Tormes, Huebra, Agueda, Coa i Paiva. Rzeki przyczyniły się do rozwoju tej części Hiszpanii. Wszystkie większe miasta w Starej Kastylii i Leon leżą na brzegach rzek. Oprócz rzek w regionie, ważną rolę odgrywają jeziora i rezerwuary wodne. Najważniejsze z nich to: Laguna Negra w Picos de Urbion, Laguna Grande w Gredos, jezioro Sanabria w Zamorze, Laguna de la Nava w Palencji. Najważniejsze miasta w Starej Kastylii i Leon oraz ośrodki turystyczne to:

Valladolid
Wielki ośrodek akademicki w Hiszpanii z jednym z najlepszych uniwersytetów. Oprócz tego, przepiękne miasto w Kastylia Leon, warte odwiedzenia podczas zwiedzania tej części Hiszpanii. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Hiszpanii. Noclegi Valladolid, hotele Valladolid i zwiedzanie miasta. Przydatne informacje w podróży do Hiszpanii.

Burgos
Drugie co do wielkości miasto w regionie. Stolica administracyjna Starej Kastylii i Leon. Zaczerpnij więcej informacji o tym pięknym mieście w Starej Kastylii i Leon. Wszystko w  w naszym przewodniku po Hiszpanii. Hotele i noclegi w Burgos, zwiedzanie miasta, wypożyczalnie samochodów w Burgos.

Leon
Typowe miasto północnej Hiszpanii. Dowiedz się więcej co zwiedzić podczas pobytu w Leon w Starej Kastylii i Leon w Hiszpanii. Atrakcje turystyczne i zwiedzanie miasta Leon. Hotele w Leon i wypożyczalnie samochodów w Leon. Najważniejsze zabytki i inne informacje o Leon w Kastylii Leon.

Salamanca
Miasto uniwersyteckie i "dom" większości najlepszych, hiszpańskich szkół językowych na terenie Hiszpanii. Sprawdź szkoły języka hiszpańskiego w Salamanka. Znajdź niezbędne informacje, jeżeli zamierzasz studiować język hiszpański w Hiszpanii. Także atrakcje turystyczne w Salamanka. Hotele Salamanca i noclegi Salamanca. Wszystkie informacje turystyczne o Salamanca w Hiszpanii.

Segovia
Sławne hiszpańskie miasto uwieczniane na pocztówkach z Hiszpanii. Rzymski akwedukt, oraz wszystkie atrakcje historyczne i turystyczne w tym przepięknym mieście w stosunkowo niewielkiej odległości od Madrytu, stolicy Hiszpanii. Jednodniowe wycieczki z Madrytu do Segowii. Informacje i hotele w Sagowia.

Soria
Ładne miasto w Starej Kastylii i Leon. Warte odwiedzenia podczas zwiedzania tej części Hiszpanii. Zabytki, architektura i wszystkie niezbędne informacje przy planowaniu podróży do tej części Hiszpanii. Hotele Soria i noclegi w Soria. Wypożyczalnie samochodów w mieście.

Avila
Jak wskazują statystyki hiszpańskiego urzędu meteorologicznego to najzimniejsze miasto w Hiszpanii. Tzw. hiszpański biegun zimna. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Hiszpanii o tym pięknym, hiszpańskim mieście. Noclegi i hotele w Avila.

Palencia
Zwiedzanie i atrakcje turystyczne w Palencji, ważnym mieście w Starej Kastylii i Leon. Mapa miasta, pogoda, atrakcje turystyczne tego miasta. Zaczerpnij więcej informacji o Palencji w Hiszpanii. Hotele w Palencja i noclegi w Palencji.

Zamora
Miasto w regionie Kastylia i Leon w pobliżu granicy z Portugalią. Przewodnik turystyczny po mieście Zamora w Hiszpanii. Dowiedz się więcej o turystyce i zwiedzaniu tej części Hiszpanii. Turystyka, zwiedzanie i noclegi w Zamora. Hotele Zamora.

Klimat Stara Kastylia i Leon

Bardzo oddalone od siebie i słabo zaludnione wioski w Kastylii i Leon, generalnie nie należą do bardzo interesujących dla podróżnika. Klimat w tej części Hiszpanii to bardzo gorące, suche i upalne lata, bardzo dokuczliwe i przenikliwe zimno, zimą. Wiatry i mroźne powietrze, temperatury często spadają poniżej zera. Większość zwiedzających ten region Hiszpanii, chce jak najszybciej pominąć niegościnne obszary i dotrzeć do największych miast regionu.

Wielu małym miejscowościom i wioskom po prostu, brakuje uroku. Lokalni mieszkańcy mówią o Burgos 9 miesięcy zimy i 3 miesiące piekła. Opady deszczu w regionie Kastylia i Leon, to od 400 do 600mm rocznie. W regionach górskich oczywiście opady są większe i cały rok utrzymuje się śnieg.
Góry otaczające Starą Kastylię blokują wiatry od morza, redukując opady w regionie. Wysokie położenie nad poziom morza Mesety, powoduje duże różnice temperatur pomiędzy zimą i latem, a także pomiędzy dniem i nocą.
Kastylia Leon ma klimat kontynentalny śródziemnomorski.

BURGOS-HISZPANIA
Katedra w Burgos
  PIELGRZYMKA DO SANTIAGO DE COMPOSTELA
Pielgrzymka Droga Świętego Jakuba


Edukacja w Starej Kastylii i Leon

Ta część Hiszpanii posiada ogromne tradycje naukowe i szereg ważnych uniwersytetów w Hiszpanii. Poniżej najważniejsze ośrodki akademickie w Starej Kstylii i Leon. Ten region to także wybór szkół języka hiszpańskiego w Hiszpanii. Salamanca i Valladolid przodują w szkołach języka hiszpańskiego dla obcokrajowców. Studiują tutaj Amerykanie, Kanadyjczycy i Europejczycy.

 • Uniwersytety państwowe
  -Uniwersytet w Burgos
  -Uniwersytet w Valladolid
  -Uniwersytet w Salamanca
  -Uniwersytet w Leon
  -Letni Uniwersytet Kastylli i Leon
 • Uniwersytety prywatne
  -Katolicki Uniwersytet w Avila (Universidad Católica Santa Teresa de Jesús de Ávila)
  -Miguel de Cervantes Europejski Uniwersytet w Valladolid
  -IE Uniwersytet (Instituto de Empresa Universidad, Segovia)
  -Pontifical Uniwersytet w Salamance
   

Transport Stara Kastylia i Leon

Drogi i autostrady w Kastylia i Leon. Najważniejsze arterie komunikacyjne z północnej Hiszpanii do Madrytu, z południowej Hiszpanii do Portugalii, a także z Europy do Afryki, przecinają Kastylię Leon. Najważniejsza autostrada z Portugalii na wschód, również przecina Kastylię i Leon. W związku z tym region Stara Kastylia i Leon jest ważnym korytarzem transportowym na Półwyspie Iberyjskim i w Europie. Dodatkowo stosunkowa bliskość Madrytu, stolicy Hiszpanii, czyni ten region ważnym ośrodkiem transportowym i ekonomicznym Hiszpanii.

Najważniejszą jest autostrada A1, Autovia A1, tzw. Autovia del Norte, która biegnie z Madrytu do Kraju Basków, części Irun, aż do granicy francuskiej. Kolejną, ważną arterią komunikacyjna jest Autovia A6 tzw. Autovia del Noroeste, która biegnie z Madrytu do Arteixo w La Corunii. Ważną drogą jest również Autovia A62, Autovia de Castilla, która prowadzi z Portugalii przez Salamankę, Valladolid, Palencję i Burgos i dalej na wschód, część europejskiej drogi E80. Poza nimi, trzy ważne trasy przebiegające przez tak ważne miasta jak Aranda de Duero, Medina del Campo, Miranda de Ebro.

 Noclegi w Kastylia i Leon

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny noclegów i zarezerwuj nocleg w miastach Kastylia i Leon

Wynajem samochodów Stara Kastylia i Leon
Wybierasz sie na zwiedzanie Kastylii Leon? Wypożycz samochód. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki samochodów w Hiszpanii. Najniższe ceny, największy wybór aut w Hiszpanii. Zarezerwuj przez Internet na wypoczynek, wczasy lub wakacje w Hiszpanii.

Lotniska i tanie linie lotnicze w Starej Kastylii i Leon. Ostatnie lata i gwałtowny rozwój tanich lini lotniczych przyniosły rozwój turystyki do tej części Hiszpanii, głównie z większych miast w Europie Zachodniej. Valladolid posiada lotnisko Villanubla, z którego odbywają się lokalne i międzynarodowe połączenia lotnicze.

Lotnisko w Leon, zwane także Virgen del Camino w tej chwili ma tylko lokalne połączenia w Hiszpanii. Lotnisko w Salamanca o nazwie Matacan ma tylko lokalne połączenia, oraz międzynarodowe charterowe połączenia. Lotnisko w Burgos, Villafria, zostało otwarte w 2008 roku. Stosunkowo niedaleko jest lotnisko w Madrycie Barajas z ogromną ilością połączeń lotniczych z większości miast na świecie, a szczególnie z krajami Ameryki Łacińskiej i Ameryki Południowej. Więcej o lotniskach w Hiszpanii w rozdziale przewodnika po Hiszpanii, zatytułowanym Hiszpania lotniska, tam znajdziesz spis wszystkich lotnisk na terenie Hiszpanii.

Transport kolejowy Stara Kastylia i Leon. Region posiada bardzo dobrze rozbudowaną komunikację kolejową. Przez region Kastylia Leon przechodzi jedna z najważniejszych linii kolejowych w Hiszpanii, linia kolejowa z Madrytu do Kantabrii i Galicji. Linia kolejowa z Paryża do Lizbony również przebiega przez Starą Kastylię i Leon, przecinając granicę hiszpańsko-portugalską w miejscowości Fuentes de Onoro w prowincji Salamanca. Najważniejsze stacje kolejowe to Ponferrada, Palencja, Valladolid, Miranda de Ebro, Leon, Burgos i Astorga. W regionie funkcjonuje kilka rodzajów rozstawu szyn w trakcji kolejowej.

Pociągi z Iberyjskim rozstawem szyn (ADIF/RENFE)
Madryt-Irun
Madryt-Burgos
Castejon de Ebro-Bilbao
Venta de Banos-A Coruna
Palencja-Santander
Leon-Gijon
Madina del Campo-Santiago de Compostela
Medina del Campo-Fuentes de Onoro
Torralba-Soria
Villaba-Segovia

Pociągi wąskotorowe Kastylia Leon
Plasencia-Astorga
Santander-Maditerranean pomiędzy Calatayud a Ciudad Dosante
Valladolid Ariza
Soria-Castejon
La Fregeneda-Boadilla
Segovia-Medina del Campo
Leon-Bilbao Ferrocarril de La Robla, najdłuższa linia kolejki wąskotorowej w Europie

Ekonomia Kastylia Leon

Ten region Hiszpanii to także ważny region ekonomiczny Hiszpanii, główne gałęzie przemysłu to rolnictwo i hodowla zwierząt.
Kastylia i León ma około 5.783.881 hektarów  ziemi uprawnej, to więcej niż połowa powierzchni regionu. Teren jest na ogół suchy, ale urodzajny. Niemniej jednak, intensywnie nawadnia się dorzecze rzeki Douro, Pisuerga i Tormes. Około 10%w regionie gruntów rolnych jest nawadniana, umożliwiając intensywne rolnictwo w tych regionach Kastylii Leon. Nizinna topografia terenu i stopniowa poprawa komunikacji drogowej, pozwoliły na wprowadzenie innowacji technicznych w całym rolniczym procesie produkcji rolniczej.

Przede wszystkim w takich dziedzinach jak prowincja Valladolid i Burgos, gdzie produkcja z hektara jest wśród najwyższych w Hiszpanii. W KastyliaLeón najbardziej żyznymi ziemiami są ziemie w Esla dolinie León, w prowincji Valladolid i w Tierra de Campos, która przecina prowincję Zamora, Valladolid, Palencia, i León.
Pomimo spadku populacji ludności wiejskiej w Kastylia Leon, oraz niższej niż średnia gęstość zaludnienia wsi w tym regionie, dzisiaj, produkcja rolna stanowi około 15 procent sektora pierwotnego Hiszpanii.

Kastylia i León jest znana jako "spichlerz Hiszpanii" i jest jednym z regionalnych liderów Hiszpanii w produkcji zbóż. Pszenica jest najbardziej tradycyjną uprawą, a znaczenie uprawy jęczmienia rośnie od 1960 roku. Kolejne najważniejsze zboża po tych dwóch, pod względem areału przeznaczonego do ich produkcji, to żyto i owies. Oprócz takich roślin jak chleb świętojański i ciecierzyca, uprawa słonecznika rozprzestrzeniła się na południowych równinach Kastylia i Leon.

Wino z Kastyli i Leon w Hiszpanii

Powierzchnia gruntów winnic zmniejszyła się znacznie w ciągu ostatnich trzech dekad XX wieku. Dzięki przyjęciu bardziej nowoczesnych technik uprawy winorośli, 56337 hektarów obecnie poświęconych pod uprawę winorośli, zwracają znacznie lepsze wina, niż region tradycyjnie produkował w przeszłości.

Teraz Kastylia Leon rywalizuje w jakości wina z regionem La Rioja, wina z Kastylia Leon są coraz bardziej znane nawet poza granicami Hiszpanii. Główne uprawy winorośli z tego regionu, z których każdy posiada Denominación de Origen, to: Ribera del Duero, D.O. Rueda, D.O. Toro, D.O. Bierzo, D.O. Arribes i D.O. Tierra de León.

Interesują Cię hiszpańskie wina? Ich historia i produkcja? Odwiedź rozdział naszego przewodnika po Hiszpanii, pod tytułem hiszpańskie wina. Tam znajdziesz wyczerpujące informacje o wszystkich hiszpańskich winach, ich uprawie, podziału na regiony, itp.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij