0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Jeśli lubicie podróżować po świecie lub każde swoje wakacje planujecie tak, aby odwiedzić inny kraj, przy organizacji swoich wyjazdów na pewno sugerujecie się nie tylko warunkami atmosferycznymi, ale również, o ile nie przede wszystkim, ilością zabytków czy innych atrakcji, które dane miejsce ma do zaoferowania. Jeśli w swoich planach macie zamiar zwiedzić kraje hiszpańskojęzyczne, na Waszej wyjazdowej liście znajduje się na pewno piękny kraj Ameryki Południowej - Argentyna
Przy planowaniu wyjazdu do Argentyny należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać to fakt, że na południowej półkuli pory roku są przeciwne do tych na półkuli północnej. Jeśli na północy w lipcu jest gorące lato, w Argentynie będzie zima, natomiast w grudniu mogą zaskoczyć Was upały. Klimat Argentyny jest bardzo zróżnicowany, są tutaj zarówno klimat podzwrotnikowy morski, a także podzwrotnikowy kontynentalny, a także umiarkowany ciepły i subpolarny na południu. Warunki atmosferyczne uzależnione są od wielu czynników, między innymi regionu, dla którego chcielibyśmy sprawdzić pogodę, oraz okresu, który nas interesuje.
Najcieplejszym miesiącem na terenie Argentyny jest styczeń, kiedy to średnia temperatura w całej Argentynie wynosi 24 stopnie Celsjusza, a opady wynoszą średnio 104 mm, w lipcu natomiast jest najzimniej, odpowiednio średnio 10 stopni Celsjusza i 61 mm opadów atmosferycznych. Przez rozciągłość południkową Argentyny, kraj może cieszyć się zróżnicowaną pogodą – na północy lata są bardzo gorące i wilgotne, zimy suche, w środku kraju zaobserwować można ciepłe lata i chłodne zimy, na południu natomiast lata są ciepłe, a chłodną zimą można natomiast zaobserwować obfite opady śniegu. Takie zróżnicowanie klimatu sprawia, że najlepiej przylecieć tutaj w grudniu lub styczniu, a czerwiec czy lipiec zostawić na podróże do innych krajów.
Nazwa kraju pochodzi od łacińskiego słowa argentum, oznaczającego srebro. Przybyli tu z ekspedycją hiszpańscy żeglarze pod dowództwem Juana Diaza de Solis, zostali obdarowani przez lokalnych mieszkańców właśnie srebrem. Ale jeśli chodzi o historię, trzeba by było napisać jednak coś więcej.
Zanim na terenach, które aktualnie zajmuje Argentyna, pojawili się europejscy kolonizatorzy, tutejsze tereny zamieszkiwali Indianie. Niewiele potrafimy powiedzieć o tamtych czasach, ponieważ rdzenni mieszkańcy nie władali pismem, aby notować wcześniejsze wydarzenia. Około 1516 roku na tych terenach zaczęli pojawiać się Europejczycy. W 1534 roku z Hiszpanii z portu Sanlucar de Barrameda wypłynął hiszpański konkwistador i kolonizator, Pedro de Mendoza. Silne wiatry przetrzymały ekspedycję w okolicy wybrzeży Brazylii, wówczas doszło do buntu na statkach i zamordowany został Osario, zastępca Mendozy.
Prawdopodobnie stało się to na zlecenie dowódcy, który podejrzewał Osario o nielojalność. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów na taki bieg wydarzeń. W 1535 roku ekspedycja dotarła do ujścia rzeki Rio de la Plata. Mendoza założył tutaj miasto, które nazwał dosyć skomplikowanie, a mianowicie Ciuad de La Santisima Trinidad y Puerto de Santa Maria del Buen Ayre – Miasto Przenajświętszej Trójcy i Port Marii Panny Pomyślnego Wiatru. Owo miasto znajdowało się na dzisiejszych terenach Buenos Aires.
Do 1776 roku ziemie odkryte przez Hiszpanów należały do Wicekrólestwa Peru, później wydzielono Wicekrólestwo La Platy, do którego należały ziemie, gdzie dziś znajduje się Argentyna, stolicą wicekrólestwa zostało Buenos Aires. W 1806 roku stolica wicekrólestwa została zaatakowana przez brytyjską flotę. Anglicy zdobyli miasto, jednak zostali z czasem pokonani przez armię obywatelską. W 1810 roku wybuchło antyhiszpańskie powstanie Kreolów, które obaliło wicekróla. Przez lata prowadzono walki mające na celu wyprzeć z królestwa Hiszpanów, dowódca sił argentyńskich, generał Jose de San Marin dopiął swego 9 lipca 1816 roku. Proklamowano wtedy powstanie niepodległych Zjednoczonych Prowincji La Plata.
W latach 1835 – 1852 władzę w Argentynie sprawował dyktator generał Juan Manuel de Rosas, jego rząd został jednak obalony przez generała Justo Urquiza. Wprowadzono system feudalny w 1853 roku, aby generał Urquiza został pierwszym prezydentem Konfederacji La Platy w 1854 roku. Tymczasową stolicą Konfederacji zostało Buenos Aires. W latach 1878 – 1881 armia argentyńska dowodzona przez Julio Argentino Roca, zaanektowały do Argentyny wschodnią część Patagonii. Zachodnia część została włączona do Chile.
Wiek XX przyniósł wiele wojskowych, krwawych zamachów stanu i kryzys nie tylko polityczny, ale również gospodarczy. W 1946 roku nastąpiły rządy prezydenta Juana Peróna. Prezydent przyznał duże przywileje związkom zawodowym, dzięki czemu cieszył się ich poparciem. Poparcie udzieliły mu również wojsko oraz część klasy średniej. Dokonał nacjonalizacji banków oraz kolei, zbudował wiele szkół i szpitali. Trzeba jednak przyznać, że to właśnie za jego rządów Argentyna przyjmowała uciekających z Europy faszystowskich funkcjonariuszy państwowych i wojskowych, szukających schronienia w krajach, w których nie grożono im sądem wojskowym.
Juan Perón miał bardzo popularną żonę, Evę Perón, zwaną Evitą, pomagała ona mężowi podczas kampanii politycznych. Dzięki swoim robotniczym korzeniom stałą się naturalnym łącznikiem miedzy prezydentem a robotnikami. Po wygranych wyborach męża, odegrała równie istotną rolę polityczną w rządzie.
Po reelekcji Peróna, prezydent popadł w konflikt z Kościołem Katolickim i został obalony przez spisek wojskowy w 1955 roku. Udało mu się uciec do Wenezueli, a stamtąd do Hiszpanii rządzonej wówczas przez generała Francisco Franco. Po latach emigracji wrócił do kraju w 1973 roku, gdzie na lotnisku witały go trzy miliony ludzi. W wyborach prezydenckich uzyskał wówczas 62 procent głosów i został prezydentem po raz trzeci.
Buenos Aires - stolica Argentyny zwana również Paryżem Ameryki Południowej ...
Największymi miastami w Argentynie są stolica Buenos Aires, która stanowi też prowincję, licząc około 13 milionów ludności, Córdoba mająca około 1 miliona 400 tysięcy mieszkańców, Rosario w prowincji Santa Fe liczące około 1 miliona 200 tysięcy mieszkańców. Stolica Buenos Aires cieszy się największą popularnością wśród turystów, warto tu zobaczyć Plaza de Mayo, plac z pięknymi budowlami i katedrą. W Katerze przy Plaza de Mayo znajdziecie grobowiec Jose de San Martin.
Buenos Aires to rozrywkowe miasto, turyści znajdą tutaj doskonałe warunki do wypoczynku, duży wybór hoteli, w których znajdziecie dziesiątki atrakcji i udogodnień.
Warto wspomnieć, że oprócz granic lądowych Argentyny, które wynoszą około 9665 kilometrów, Argentyna może pochwalić się bardzo długim wybrzeżem od strony Oceanu Atlantyckiego, liczącego 4989 kilometrów. Skoro mowa o wybrzeżu, plaże Argentyny są dobrej jakości, w większości dostępne są przez cały rok. Większość plaż jest piaszczysta i niezwykle przestronna. Dużą ich zaletą jest fakt, że są mało zatłoczone. Jedną z bardziej znanych jest Mar del Plata, położone 400 kilometrów na południe od Buenos Aires. Miejscowość jest jednym z najczęściej wybieranych kurortów nadmorskich, z genialną infrastrukturą i przepięknymi plażami, takimi jak Playa Granda czy Playa Bristol.
Argentyna to również ośrodki narciarskie, do których możecie przyjechać, aby poczuć zimowe szaleństwo na własnej skórze. Największym ośrodkiem zimowym jest Las Lenas, mniejsze natomiast to ośrodki położone w rejonie Bariloche.
Argentyna to również piękne miejsca, które trzeba zobaczyć, jeśli jest się już tak blisko. Jednym z nich jest piękny wodospad Iquazu, widowiskowy i zapierający dech w piersiach. Inną atrakcją, którą zapamiętacie na bardzo długo jest wysokogórski park Aconcagua, a także polodowcowe jezioro Nahuel Hari i Półwysep Valdes.
Nie ma Argentyńczyka, który nie lubił by sportu, najpopularniejsza jest tutaj oczywiście piłka nożna, głównie za sprawą legendy Diego Maradony, ale również grającego aktualnie Leo Messiego. Będąc Argentynie być może będziecie mieli okazję odwiedzić jakiś stadion, obejrzeć mecz i poczuć klimat tutejszej piłki nożnej. Największym stadionem w Argentynie jest Estadio Monumental Antonio Vespucio Liberti, stadion narodowy w Buenos Aires, mieszczący ponad 66 tysięcy widzów. Jednak pierwsza piątka największych stadionów w Argentynie nie odbiega specjalnie swoją pojemnością. Tak więc Estadio Mario Alberto Kempes w Cordóba mieści 57 tysięcy widzów, Estadio Libertadores de América w Avellaneda 54 tysiące.
W Argentynie można spotkać Polaków i Argentyńczyków pochodzenia polskiego, istnieje tutaj liczna i dobrze zorganizowana Polonia. Pierwsi Polacy pojawili się w Argentynie około 1812 roku. Kolejna fala napływu Polaków do Argentyny miała miejsce po powstaniu listopadowym w 1831 roku. W między czasie do Argentyny przybywali kolejni Polacy, głównie z terenów Małopolski. Po I wojnie światowej liczba polskich imigrantów wciąż narastała. Następnie po I Wojnie Światowej po kolejnej fali emigracji z Polski, Argentyna stała się drugim krajem zamorskim, do którego kierowali się Polacy na emigracji, pierwsza była Kanada. Aktualnie szacuje się, że Polonia w Argentynie liczy około 200 tysięcy, natomiast Argentyńczycy polskiego pochodzenia to około 450 tysięcy osób. Największe skupiska Polaków to Buenos Aires, Misiones oraz Cordóba. Od 1995 roku co roku 8 czerwca w Argentynie obchodzi się Dia del Colono Polaco, czyli Dzień Polskiego Osadnika, upamiętnia on przybycie pierwszych naszych rodaków.
Lodowiec Perito Moreno w Patagonii
Dobrą wiadomością dla Polaków, którzy chcą przylecieć do Argentyny w celach turystycznych jest fakt, że nie potrzebujemy tutaj wiz. Wystarczy mieć ważny paszport, uiścić opłatę lotniskową, która wynosi około 25 dolarów i cieszyć się wspaniałą argentyńską przygodą przez najbliższe 90 dni. Jeśli chcecie wyjechać na dłużej, konieczny będzie kontakt z ambasadą Argentyny. Jeśli natomiast po 90 dniach bezwizowej wizyty w Argentynie postanowicie przedłużyć swoją wizytę o kolejne 90 dni, tutaj niezbędna będzie już wiza, którą uzyskacie w argentyńskim Urzędzie Migracyjnym.
Przepisy celne nie odbiegają specjalnie od tych standardowych i powszechnie przyjętych na całym świecie. Nie wolno wwozić nasion, żywności, jedzenia dla zwierząt i należy oczywiście uważać, że bezcłowo można odprawić bagaż osobisty do wartości 300 dolarów. Należy mieć się na baczności, ponieważ Argentyna leży na szlaku przemytu narkotyków z Ekwadoru, Kolumbii czy Peru na stary kontynent, nie dajcie się nikomu namówić na przewiezienie czegokolwiek w Waszym bagażu, pod żadnym pozorem.
Wyjazd do Argentyny na pewno zapadnie Wam w pamięć, warto więc zaplanować swoją wizytę i przeżyć tutaj dobrze każdą chwilę.
Zainteresuje Cię również:
kraje hiszpańskojęzyczne przewodnik | Meksyk przewodnik | Kolumbia przewodnik | język hiszpański na świecie |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.