Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Salwador

Salwador – mały kraj z wielkim potencjałem

Kolejny kraj hiszpańskojęzyczny w naszym przewodniku po krajach Ameryki Łacińskiej. W kraju, który posiada powierzchnię 20 000 kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwany przez prawie 7 milionów ludzi, z całą pewnością nie można się nudzić. Powiedzieć, że gęstość zaludnienia jest tam wysoka, to nic nie powiedzieć. Im więcej mieszkańców, tym większy potencjał. Tak to się przekłada. Poznajcie Salwador – najmniejszy kraj Ameryki Środkowej, w którym do zobaczenia jest więcej, niż w niejednym kilka razy większym państwie na świecie.

Historia Salwadoru sięga początków Chrześcijaństwa, a tereny tego kraju – co charakterystyczne dla niemal całego regionu Ameryki Środkowej i wielu krajów Ameryki Południowej – zamieszkiwane były wtedy przez plemiona Majów. Podobny do innych państw środkowoamerykańskich los spotkał Salwador w połowie XVI wieku, kiedy do jego wybrzeży dotarli konkwistadorzy. Nowi zarządcy szybko uporali się z lokalną cywilizacją, przejmując władzę nad terenami i czyniąc z niego księstwo hiszpańskie, przekazując je w bezpośrednie władanie Gwatemali.

Historia Salwadoru to historia licznych powstań, konfliktów zbrojnych, wojen domowych oraz rewolucji. Po rozpadzie Wicekrólestwa Hiszpanii, kraj znalazł się pod meksykańskim panowaniem. Jednak tutejsze społeczeństwo nie rezygnowało z wali o własną państwowość. Salwador znany jest na całym świecie ze zbrojnego konfliktu z Hondurasem, który przeszedł do historii jako tzw. „Wojna futbolowa”, jednak to nie piłka nożna, a wzajemne napięcia gospodarcze, polityczne i terytorialne były prawdziwą przyczyną wybuchu wojny.

Im mniejszy kraj, tym więcej do zwiedzania

Ludność Salwadoru to przede wszystkim katolicy i protestanci. Razem stanowią oni prawie 90% społeczeństwa. Interesujący jest wysoki odsetek osób, które nie deklarują przynależności do żadnej religii. Ateistów jest w tym kraju 8,9 procent. Zdecydowaną większość, bo prawie 90% populacji stanowią tu Metysi, czyli potomkowie Indian i białych, zaś pozostały odsetek stanowią biali i Indianie.

SALWADOR-MAPA

O Salwadorze mówi się, że liczba ciekawych miejsc, które warto odwiedzić w tym kraju jest odwrotnie proporcjonalna do wielkości jego powierzchni. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, ponieważ kraje Ameryki Środkowej, takie jak Honduras, Kostaryka czy właśnie Salwador, jawią się większości turystów jako tajemnicze i szalenie pociągające, głównie dlatego, że nieodkryte. W znaczącej większości na wyjazd w te rejony decydowali się zazwyczaj miłośnicy przygody, ale raczej dzikiej.

Takiej, która wiąże się z pokonywaniem tropikalnych lasów, dziewiczych plaż czy górskich przełęczy. Salwador pod tym względem nie ustępuje innym krajom na krok. Na terenie tego niewielkiego państwa znajdziemy wszystko, co miłośnicy niezapomnianych wypraw lubią najbardziej. Jednak nie tylko oni obierają sobie Salwador za cel wakacyjnego wypadu. Coraz częściej egzotyczne wczasy w tym kraju polecają także biura podróży, które korzystają z faktu, że Salwador jest krajem pięknym, bez dwóch zdań godnym poznania, a w dodatku, w dalszym ciągu na tyle nieodkrytym na masową skalę, że zainteresowanie wyprawami do tego kraju jest ogromne. Z całą pewnością jest to zasługa tropikalnego położenia, zróżnicowanego krajobrazu, wysokich temperatur w ciągu roku, oraz wspaniałej przyrody, której nie powstydziłyby się najpopularniejsze na świecie kurorty letnie.

Salwador – kraj pełen niespodzianek

Salwador, ze swoim wspaniałym, górzystym krajobrazem, równie często jak na turystyczne prospekty i ulotki, trafia na okładki najpopularniejszych i najbardziej uznanych magazynów przyrodniczych. Przykładem może być tutaj słynne czasopismo National Geographic, które uczyniło to niewielkie państwo głównym tematem jednego z numerów. I trudno się dziwić, ponieważ zarówno rzeźba terenu jak i przyroda Salwadoru wywołują porażające wrażenie.

Dwa wysokie łańcuchy górskie: Cardena Costero oraz Sierra Madre, przedzielone są majestatycznie wstęgą rzeki Lempa, stanowiącej najdłuższą rzekę Salwadoru (jej długość to 260 km). Na terenie kraju znajduje się wiele rożnej wielkości jezior i zbiorników wodnych. Do największych atrakcji przyrodniczych zaliczają się bez dwóch zdań wulkany i masywy wulkaniczne. Imponuje zarówno ich liczba (na terenie niewielkiego państwa znajduje się ich ponad 60), jak i wysokość (San Vicente i Santa Ana mierzą prawie 2500 m) oraz ilość czynnych wulkanów. Salwador charakteryzuje klimat podzwrotnikowy, z dwoma porami roku: suchą i deszczową. Średnia temperatura roczna wynosi tutaj około 25 stopni.

GANG-SALWADOR

Stolica po przejściach

Zwiedzanie kraju warto odwiedzić od stolicy, którą jest miasto San Salvador. Miasto wraz z okolicznymi miejscowościami tworzy sporej wielkości aglomerację, zamieszkiwaną przez ponad 2 miliony ludzi. Jednak liczba mieszkańców samej stolicy oscyluje na poziomie 400 000 osób. Już sama historia tego miast każe zaliczać je do miast niezwykłych. Zostało ono założone w 1525 roku, czyli niemal natychmiast po dotarciu do Salwadoru pierwszych kolonizatorów. Na przestrzeni lat wielokrotne trzęsienia ziemi, erupcje wulkanów i ruchy tektoniczne przyczyniały się do poważnych zniszczeń.

Stolicy nie oszczędzały również wojna domowa i liczne konflikty zbrojne. Mimo tego, dzisiaj San Salvador prezentuje się nowocześnie i sprawia wrażenie metropolii przyjaznej swoim mieszkańcom, którzy od pewnego czasu korzystają ze stabilizacji politycznej i całą swoją energię, którą dawniej przeznaczali na działania obronne, mogą spożytkować na rozwój osobisty, społeczny i gospodarczy. A właśnie stolica Salwadoru jest miejscem, w którym w największym stopniu uwidacznia się potencjał i społeczny kapitał, jakim dysponują mieszkańcy. San Salvador pełni rolę największego i najważniejszego ośrodka przemysłowego kraju, znajdują się tutaj centrale przemysłowe i siedziby największych firm.

Na terenie miasta rozwijają się główne gałęzie przemysłu, do których zaliczyć możemy m.in.: przemysł włókienniczy, obuwniczy i drzewny. To również główny ośrodek akademicki, w samej tylko stolicy znajdziemy aż trzy uczelnie wyższe. Komunikacja ze stolicą jest możliwa dzięki przebiegającej niedaleko autostradzie, a także portowi lotniczemu, oddalonemu o kilkadziesiąt kilometrów od centrum miasta. Stolica nawiązuje kontakty handlowe i ekonomiczne z miastami partnerskimi z całego świata. San Salvador utrzymuje oficjalne stosunki gospodarcze i naukowe m.in. z: Madrytem, San Pedro czy Tajpej.

Jednak to nie metropolie, a właśnie przyroda stanowi największy atut Salwadoru i to ona decyduje o dzisiejszej pozycji kraju jako coraz ważniejszego ośrodka turystycznego. Salwador podoba się nie tylko poszukiwaczom przyrody, ale również miłośnikom nurkowania, aktywnym i zapalonym surferom oraz wszystkim tym, którzy uwielbiają po prostu poleniuchować na plaży, a nade wszystko cenią sobie komfort i kąpiele w czystej, pięknej wodzie. Kiedy jest najlepsza pora na to by udać się w podróż do Salwadoru?

Pamiętać należy, że w przypadku większości krajów tropikalnych i okołorównikowych, trudno wskazać ten najlepszy moment. Doświadczeni podróżnicy, którzy odwiedzali Salwador wielokrotnie, w różnych momentach roku kalendarzowego zwracają uwagę na to, że kraj ten o każdej porze roku wygląda inaczej, ale zawsze pięknie, przez co nie ma pory idealnej, a żadna nie stanowi szczególnej przeszkody. Na pogodowe niespodzianki należy być gotowym zawsze, bo ulewne deszcze w klimacie okołorównikowymi nikogo dziwić nie powinny, zaś naprzemienne opady przeplatane upalną pogodą to standard w krajach równikowych.

PIRAMIDY-SALWADOR

Bez Dolarów ani rusz

Doświadczeni podróżnicy radzą, aby przed podróżą do Salwadoru zaopatrzyć się w większą ilość gotówki, ponieważ w miastach, nawet tych największych, bankomaty należą do rzadkości. Warto więc mieć przy sobie pieniądze, gdyż płatność kartą nie zawsze jest możliwa. Walutą obowiązującą w tym kraju jest dolar amerykański i w zasadzie jest to jedyny pieniądz, za który będziemy mieli możliwość kupienia czegokolwiek. Podstawowym błędem wielu osób które planują podróż do Salwadoru jest zaopatrzenie w Euro, gdyż tą walutą praktycznie nie da się nigdzie zapłacić.

Co więcej – kantory walutowe są tam równe rzadko spotykane co banki. A co w sytuacji, kiedy trzeba skorzystać z internetu? Dostęp do sieci na terenie kraju jest zróżnicowany, najlepiej jest oczywiście w dużych miastach. Pamiętajmy, że w tak górzystym kraju jak Salwador, powszechne są problemy z zasięgiem. O ile hotspoty i kawiarenki internetowe to zjawisko wręcz niespotykane nawet w stolicy, to praktycznie wszystkie hotele i miejsca noclegowe, ale także restauracje i inne budynki użyteczności publicznej, posiadają dostęp do bezprzewodowego internetu. Salwador w celach turystycznych odwiedza coraz większa liczba naszych rodaków, Polacy bowiem doceniają walory turystyczne i przyrodnicze tego kraju.

Mimo to, podczas odprawy paszportowej powszechne jest dość dokładne wypytywanie przez tutejszych celników, o cel naszej wyprawy. Środki bezpieczeństwa nie dotyczą jedynie obywateli Polski, kontrole na granicach są dość skrupulatne, jednak wizę otrzymamy bez problemów i bez dodatkowych opłat, chyba, że jesteśmy zainteresowani jej przedłużeniem. W Salwadorze nie znajdziemy polskiej ambasady, najbliższa znajduje się w Meksyku.

WULKAN-SALWADOR

Poznać nieznane

O Salwadorze w Polsce zrobiło się głośno pod koniec 2014 roku, kiedy to dyskusję w naszym kraju wywołał temat możliwego przyjęcia odpadów przemysłowych pochodzących właśnie z Salwadoru. Mówiło się o transporcie 70 ton odpadów chemicznych, które miały zostać zutylizowane w Dąbrowie Górniczej.

Ostatecznie nie doszło do tego, a Salwador w dalszym ciągu kojarzy nam się z piękną i niepokorną przyrodą, a nie z radioaktywnymi śmieciami spalanymi w polskich zakładach. Jedną z gorących popularyzatorek salwadorskiej przyrody, atrakcji turystycznych tego kraju i jest specyfiki jest Anita Demianowicz, podróżniczka zakochana w egzotycznych krajach. Salwador stanowi jeden z jej ulubionych kierunków turystycznych, a efekty swoich wypraw opisuje na blogu, który polubiło i który regularnie czyta wiele tysięcy użytkowników.

Salwador jest krajem niewielkim i nadal w wielkim stopniu nieznanym. Każda wyprawa w tamte rejony, każda informacja prasowa czy film dokumentalny, to cenne źródło wiedzy na temat tamtejszej przyrody, zwyczajów i gospodarki. Warto tę wiedzę zgłębiać, aby odkrywać to, co nieodkryte.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij