Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Polonia w Hiszpanii

Wczoraj i dziś - Polonia w Hiszpanii i Polacy w Hiszpanii

Kto nie marzy o wakacjach w kraju niegasnącego słońca, piaszczystych i malowniczych plaż, oraz fascynujących zabytków? Jak się okazuje, Hiszpania jest nie tylko celem turystycznych wycieczek, ale także atrakcyjnym krajem do zamieszkania. I to nie tylko ze względu na swoje walory klimatyczne. W Hiszpanii poziom życia jest na dość wysokim poziomie, a polscy emigranci zwracają uwagę na łatwiejszy dostęp do świadczeń społecznych (m.in. opieki zdrowotnej czy edukacji).

Polacy w Hiszpanii nie stanowią jakieś dużej grupy i mniejszości etnicznej jak np. w Welkiej Brytanii, ale dość sporo Polaków mieszka w Hiszpanii na Półwyspie Iberyjskim, jak również  na Wyspach Kanaryjskich i na Balearach. Istnieje sporo internetowych forum o Hiszpanii i forum o Polakach mieszkających i pracujących w Hiszpanii. Także znajdziesz internetowe randki dla Polaków w Hiszpanii.

Mimo, iż Hiszpanię dotknął kryzys gospodarczy nadal stanowi ona interesujące miejsce do osiedlenia się na stałe. Podążając za statystykami MSZ z roku 2012, w Hiszpanii mieszka 85 tysięcy polskich emigrantów. Największe skupiska polonijne znajdują się w dużych miastach – Madrycie, Barcelonie, Walencji oraz w regionie Andaluzja. Polacy mogą szukać pomocy w Ambasadzie Polski, czy Konsulacie oraz w Polskiej Organizacji Turystycznej. Polonie w Hiszpanii organizują ponadto swoje własne stowarzyszenia i inicjatywy obywatelskie zrzeszające Polaków mieszkających na stałe w tym słonecznym kraju.

Polonia w Hiszpanii – trochę historii

Polacy emigrowali do Hiszpanii już w XVI wieku, choć były to raczej epizody niż powszechny trend. W XIX i XX wieku Hiszpania stała się regionem bardzo atrakcyjnym turystycznie, a nasi rodacy chętnie udawali się tam na wakacje. Część z nich osiedlała się na stałe w Hiszpanii, zauroczona atmosferą i wspaniałymi krajobrazami, a także otwartością mieszkańców hiszpańskich miejscowości. Wtedy też w Hiszpanii często osiedlali się na stałe artyści, pisarze i naukowcy – reprezentanci polskiej elity. Jednak nie były to emigracje liczne i znaczące statystycznie.

POLONIA-HISZPANIA

Zgodnie z dostępnymi danymi, w roku 1931 w Hiszpanii mieszkało 182 Polaków – największą grupę stanowili specjaliści średniego szczebla oraz osoby wykonujące wolny zawód. Co ciekawe, Polacy udzielali się w wojnie domowej w Hiszpanii, kiedy to wsparli szeregi Brygad Międzynarodowych jako ochotnicy. Pierwsza wyraźna, choć nadal niewielka, Polonia wyłoniła się po II wojnie światowej. Wtedy też w Hiszpanii osiedliło się około 150 młodych mężczyzn, będących w czasie wojny żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych, którzy otrzymali stypendium uniwersyteckie w Hiszpanii.

Część z nich postanowiła zostać tu na stałe po ukończeniu studiów. To właśnie oni dali początki stabilnej Polonii. Nadal była to jednak niewielka liczba osób - w roku 1950 Hiszpania liczyła 258 emigrantów z Polski. Przełomowym momentem stał się upadek reżimu generała Franco. Wymiana między Polską a Hiszpanią, a także lepszy dostęp do turystycznych atrakcji sprawiły, że coraz więcej osób podróżowało i decydowało się na osiedlenie w Hiszpanii. Sytuacja polityczna w Polsce lat 80. , a więc wprowadzenie stanu wyjątkowego, również zwiększyła liczbę emigrantów. Polacy starali się wówczas w Hiszpanii o statut uchodźcy, a część z nich planowała dalszą podróż, do Stanów Zjednoczonych lub Kanady. Upadek komunizmu w Polsce, mimo przewidywań, nie zachęcił wszystkich emigrantów do powrotu – część zdecydowała się osiedlić na stałe w Hiszpanii.

Również współcześnie wiele Polaków, którzy wybierają się do Hiszpanii w celach zarobkowych i planują pozostać tu przez jakiś czas, w efekcie zostają na stałe. W latach 90. XX wieku Polonia liczyła już 7800 osób, które pochodziły gównie z południowo – wschodniej Polski. W 2005 roku według nieoficjalnych danych Polonia w Hiszpanii osiągnęła liczbę było około 50 tysięcy osób.

Większość z nich to były osoby w wieku produkcyjnym, zarówno kobiety jak i mężczyźni bez wyraźnej dominacji konkretnej płci. Mimo to porównywalnie większa część kobiet w młodym wieku, w przedziale 20 – 29 lat, decydowała się na osiedlenie w Hiszpanii (55% ogółu kobiet), kiedy w przypadku mężczyzn większą część stanowili panowie w przedziale wiekowym 30 – 49 lat (58% ogółu mężczyzn).

Obecnie najwięcej Polaków skupionych jest w regionie madryckim, głównie w miastach otaczających stolicę, a więc Alcala de Henares, Coslada, Vicalvaro, Parla, Getafe, Mostoles czy Alcorcon. Zwiększa się też nieustannie liczba osób osiedlających się na stałe w miejscowościach wypoczynkowych. Część z nich znajduje tutaj pracę sezonową czy w sektorze usług, a część szuka spokojnego miejsca na emeryturę lub długoterminowy wypoczynek.

Czym zajmują się Polacy mieszkający w Hiszpanii?

Polacy mieszkający w Hiszpanii często zajmują średnie lub wysokie stanowiska w administracji publicznej lub prywatnych przedsiębiorstwach. Polacy mieszkający w Hiszpanii są ponadto nauczycielami, pracownikami sektora usług czy właścicielami firm działających w Hiszpanii. Polscy emigranci są bardzo cenionymi specjalistami i nierzadko rozwijają się zawodowo właśnie w Hiszpanii.

Tutaj też mieszkają polscy arystokraci (Radziwiłłowie, Rzewuscy), a także artyści i osoby związane bardzo blisko ze sztuką, filmem oraz tańcem. Osiedlają się tutaj osoby o wysokim statucie, szukający realizacji w życiu zawodowym lub po prostu odpoczynku. Polacy są też zatrudniani do prac fizycznych, zarówno tych wymagających specjalistycznych kwalifikacji, jak i tych wymagających głównie chęci do pracy.

Mężczyźni najczęściej otrzymują zatrudnienie w budownictwie, a kobiety w sektorze usług, rolnictwie i przy pracy sezonowej. W Hiszpanii popularne staje się też zatrudnianie polskich specjalistów w placówkach służby zdrowia oraz opieki. Rośnie liczba lekarzy, opiekunek i pielęgniarek skuszonych atrakcyjnymi ofertami pracy.

ESPANA-POLONIA

Organizacje i stowarzyszenia polonijne w Hiszpanii

Pierwszą organizacją polonijną w Hiszpanii było Towarzystwo Pomocy Polakom, które powstało w 1946 roku w Madrycie. W okresie powojennym powstało jeszcze kilka innych organizacji, które osiągnęły niemałe sukcesy i zrzeszały emigrantów. Wtedy też utworzono polską sekcję w Radio Nacional de Madrid. Współcześnie najwięcej organizacji polonijnych powstało i działa również w aglomeracji madryckiej. Jedną z ważniejszych jest Orzeł Biały – stowarzyszenie, które działa od 1993 roku w Alcala de Henares.

Zrzesza ono młodych Polaków mieszkających na stałe w Hiszpanii, stwarza przyjazne warunki do edukacji w celu podtrzymania języka polskiego wśród dzieci emigrantów oraz organizuje różnego rodzaju imprezy, a także wydarzenia kulturalne. Inne stowarzyszenie o bogatym doświadczeniu to Hiszpańsko – Polskie Stowarzyszenie Kulturalne FORUM, działające od 1994 roku.

Zajmuje się ono podtrzymywaniem kultury, języka i tradycji polskiej w Hiszpanii. Inne ważne organizacje polonijne działające w Hiszpanii to: Nuestra Casa (od 2001 roku), Polonica (od 2002 roku), Stowarzyszenie Kulturalne Katalońsko – Polskie (od 2000 roku), Stowarzyszenie Kulturalne Baskijsko – Polskie Arrano – Zuria (od 1998 roku), Klub Polski Fuengirola (od 2000 roku) czy Polskie Stowarzyszenie Kulturalne w Galicji powstałe w 2006 roku.

Media dla Polaków

Media polskie działają już od początków kształtowania się Polonii w Hiszpanii. W latach 1947 – 1948 wydawany był miesięcznik Przed Jutrem, w latach 1955 – 1969 miesięcznik Polonia. Revista ilustrada, a w latach 1993 – 1996 miesięcznik Polonia. Od 2002 roku wydawany jest miesięcznik Emigrant przez Ruch Apostolatu Emigracyjnego. Co więcej, od 2006 roku w katalońskiej telewizji regionalnej (stacja BTV) można zapoznać się z wiadomościami polonijnymi (materiał wypuszczany jest co dwa tygodnie). Także od 2006 roku w Madrycie, i innych dużych miastach, można dostać bezpłatny tygodnik Swojskie Strony.

Ciekawostki z życia Polonii w Hiszpanii

Polacy mieszkający na stałe w Hiszpanii podejmują wiele inicjatyw, które mają na celu przybliżenie ich do siebie i kultywowanie polskich zwyczajów. W madryckiej dzielnicy Aluche co niedzielę odbywa się tzw. polski rynek, gdzie można zaopatrzyć się produkty spożywcze (i nie tylko) z Polski. Jest to także miejsce spotkań, dzięki któremu Polacy podtrzymują kontakty ze swoimi rodakami. Co więcej, w Hiszpanii rośnie popyt i podaż na usługi skierowane tylko do Polaków, świadczone przez polskie firmy.
W Barcelonie, Madrycie, Walencji i innych hiszpańskich miastach dostępnych jest wiele polskich sklepów, piekarni i firm usługowych. Z roku na rok zwiększa się liczba polskich emigrantów w Hiszpanii, a co za tym idzie rynek usług i produktów dostosowuje się do tych zmian. Wielu Polaków nie potrafi oprzeć się atmosferze i klimatowi Hiszpanii, ale większość z nich chce mieć namiastkę swojego ojczystego kraju, a także nawiązywać kontakty z rodakami.

Zainteresuje Cię także:
mieszkać w Hiszpanii od A do Z | przeprowadzka do Hiszpanii | praca w Hiszpanii | emigracja z Anglii do Hiszpanii | emerytura w Hiszpanii | zakup domu w Hiszpanii | ubezpieczenie zdrowotne w Hiszpanii | tanie loty z Polski do Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij