Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kolumbia

Kolumbia w Ameryce Południowej. Przewodnik praktyczny po cudownym kraju hiszpańskojęzycznym. Kolejny kraj w którym urzędowym językiem jest język hiszpański. Może macie ochotę wybierać się w daleką podróż lub na egzotyczne wakacje? Na liście dalekich krajów, które możecie odwiedzić są na pewno dziesiątki fascynujących miejsc. Jak wybrać kraj, który chcecie odwiedzić, skoro taka wyprawa to często niemały wydatek i chcielibyście, aby wakacje zapadły Wam w pamięci? Na pewno ważna jest historia danego kraju oraz zabytki i atrakcje, które możecie zwiedzić w trakcie swojej podróży. Ważne są też na pewno warunki atmosferyczne panujące w miejscu, w którym chcecie spędzić niezapomniane wakacje, a także język w którym się porozumiecie na miejscu.

Podróżując po świecie natkniecie się na wiele krajów, w którym rozmawia się po hiszpańsku. Jednym z takich krajów w egzotycznej Ameryce Południowej jest przepiękna Kolumbia. Kolumbia też może się pochwalić przecudowną pogodą. Panuje tutaj klimat tropikalny - wzdłuż wybrzeży oraz na wschodnich równinach, chłodniejszy natomiast w górach. Średnia roczna temperatura powietrza na nizinach wynosi od 25 do 28 stopni Celsjusza, czyli jest ciepło, ale nie upalnie.

MAPA-KOLUMBII

Jeśli lubicie góry, w Kolumbii będziecie mieli wiele okazji to obcowania z wyżynami, jednak w tym wypadku sprawy z temperaturami mają się nieco inaczej. Andy Kolumbijskie zostały podzielone na pięć pięter klimatycznych. Piętro gorące do 1000 metrów nad poziomem morza, to średnio 24 stopnie Celsjusza w ciągu roku, piętro wilgotne pomiędzy 1000 a 2000 metrów nad poziomem morza, tu temperatura roczna może wynosić od 17 do 24 stopni Celsjusza, wyżej, piętro chłodne od 2000 do 3000 metrów nad poziomem morza, co daje roczną temperaturę powietrza od 12 do 17 stopni Celsjusza.

Czwartym piętrem klimatycznym jest piętro zimne miedzy 3000 a 4700 metrów nad poziomem morza, gdzie temperatury mogą osiągać od 0 do 12 stopni Celsjusza. Ostatnim piętrem jest piętro glacjalne, powyżej 4700 metrów nad poziomem Mroza, gdzie temperatury spadają poniżej zera, jest to strefa wiecznych śniegów.

Trochę historii

Terytorium na którym aktualnie leży Kolumbia niegdyś, przez tysiące lat zamieszkiwane było przez plemiona Indian Czibcza i Arawak. Europejczycy odkryli ten ląd w 1499 roku, co było finałem ekspedycji hiszpańskiej pod dowództwem Alonso de Hojeda, hiszpańskiego żeglarza i badacza wybrzeży Południowej Ameryki i wysp Indii Zachodnich. Hiszpania zaczęła podbój tych terenów w 1525 roku, zaś już w 1544 roku ziemie te weszły w skład Wicekrólestwa Peru.

Wicekrólestwo Peru to hiszpańska kolonia, obejmująca hiszpańskie ziemie Ameryki Południowej, z wyjątkiem wybrzeży dzisiejszej Wenezueli. Ziemie te były również nazywane Wicekrólestwem Nowej Kastylii. W 1717 roku ziemie przeszły do składu ziem Wicekrólestwa Nowej Grenady, jak była nazywana kolonia hiszpańska, wydzielona z Wicekrólestwa Peru Virreinato de Nueva Grenada, bo tak brzmiała hiszpańska nazwa wicekrólestwa, obejmowało ono wówczas dzisiejsze tereny Wenezueli, Kolumbii, Panamy, Gujany, Ekwadoru oraz Trynidadu i Tobago.

W 1810 roku wybuchło powstanie przeciwko hiszpańskim rządom w kolonii i zbuntowani mieszkańcy zdołali usunąć wicekróla, jednak powstanie zostało stłumione. Dziewięć lat później z Hiszpanami walczyły wojska Simóna Bolivara, walczącego o wyzwolenie Ameryki Południowej spod rządów Hiszpanów. Na skutek tego w 1819 roku proklamowano powstanie Wielkiej Kolumbii, wojska hiszpańskie musiały złożyć broń i zrobiły to w 1822 roku. Wielka Kolumbia przetrwała do 1830 roku, kiedy powstało państwo o nazwie Nowa Grenada, które swoim terytorium przypominało dzisiejsze terytorium Kolumbii.

BOGOTA
Bogota - panorama stolicy Kolumbii

Kolejne lata zdominowane były przez różne wewnętrzne konflikty, a także początkowo konflikt graniczny z Ekwadorem. W 1858 roku, na mocy konstytucji utworzono konfederacje Granadina i przekształcono ją w Stany Zjednoczone Grenady w 1861 roku, a w 1863 roku przemianowano na Stany Zjednoczone Kolumbii. W 1885 roku kraj zmienił się na republikę Kolumbii. Nieustające utarczki liberałów z konserwatystami wywołały wojnę tysiąca dni, która zakończyła się na korzyść konserwatystów, opowiadających się za centralizacją i umocnieniem roli Kościoła w Kolumbii, jednak wszystko to obyło się kosztem stu tysięcy ofiar zabitych Kolumbijczyków. W 1903 roku od Kolumbii oderwała się Panama, co spowodowało poważne zgrzyty na linii dyplomatycznej ze Stanami Zjednoczonymi, które były prowodyrem tego odłączenia.

Do dzisiejszego dnia Kolumbia przeżywa wewnętrzne kryzysy. W latach sześćdziesiątych powstały dwie lewicowe organizacje partyzanckie FARC i ELN, w latach siedemdziesiątych do tych ugrupowań dołączył Ruch 19 Kwietnia – M-19. Partyzanci cieszyli się poparciem najuboższej części społeczeństwa i często byli popierani przez księży. W latach sześćdziesiątych rozgorzał konflikt zbrojny między chłopskimi partyzantami i kolumbijskim rządem, który trwa do dnia dzisiejszego. Głównymi stronami konfliktu są lewicowe organizacje partyzanckie, oraz prawicowe grupy paramilitarne. Wojna domowa przez lata przeszła przez różne stopnie intensywności i nadal nie można powiedzieć, że została zakończona. Od 2012 roku rozmowy skonfliktowanych stron rozpoczęły proces pokojowy, jednak od tamtej pory kilka razy rozmowy pokojowe były przerywane atakami rebeliantów. Rozmowy pokojowe mają silne poparcie kolumbijskich biskupów.

Atrakcje turystyczne Kolumbii

Aby zwiedzić całą Kolumbię, za mało byłoby czasu podczas jednego urlopu. Szczególnie, że wizytę w tym pięknym kraju możecie wiązać z opalaniem lub pluskaniem się w Morzu Karaibskim, ale równie dobrze z wędrówkami po Kolumbijskich Andach.

Stolicą tego malowniczego kraju jest Bogota. Jest to największe miasto Kolumbii. Miasto położone jest na wysokości ponad 2600 metrów nad poziomem morza, co powoduje, że średnie temperatury roczne wyniosą tutaj około 13 stopni Celsjusza. Ukształtowanie terenu ewidentnie stanowi atrakcję dla ludzi, którzy są w tym mieście po raz pierwszy, ponieważ podczas spacerów po mieście czasem trzeba będzie pokonać strome wzniesienia, ale widok z góry jest wówczas nie do opisania.

Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi Bogoty są La Candelaria, czyli najbardziej kolorowa i jednocześnie najstarsza dzielnica miasta. Możecie tutaj podziwiać bajecznie kolorowe domy, zbudowane w stylu kolonialnym, nadające urok temu miejscu. Na Placu Bolivara możecie podziwiać barokową katedrę. Możecie również zwiedzić Muzeum Botero, poświęcone twórczości malarza i rzeźbiarza Fernando Botero, a także Museo de Oro – Muzeum Złota, założone w 1939 roku. Natomiast na wysokości 3132 metrów nad poziomem morza na górze Monserrate wzniesiono sanktuarium, do którego możecie dostać się kolejką górską, co jest już atrakcją samą w sobie.

Niedaleko od stolicy Kolumbii znajdziecie Zipaquira, miasteczko oddalone o niecałą godzinę drogi stąd, gdzie znajdziecie bardzo oryginalną katedrę zbudowaną z soli. Pod ziemią, wewnątrz tuneli kopalni powstał rzymsko katolicki kościół. Należy przyznać, że jest to nie lada atrakcja, szczególnie, jeśli będziecie tutaj po raz pierwszy, widoki te zapadają w pamięć.

Na północy kraju znajdziecie miasteczko Caragena de Indias. Miasto założono w 1533 roku i od zawsze był to port handlowy i przeładunkowy, w pierwszych latach swojego istnienia wykorzystywany głównie do wywożenia skarbów i wszelkich kosztowności z Ameryki Południowej do Hiszpanii. Cartagena to nie tylko piękne, romantyczne miasteczko, ale również społeczność otwarta na turystów. W miasteczku znajdziecie hotele niższej kategorii, tańsze, trzy i cztero gwiazdkowe, ale także pięciogwiazdkowe hotele o najwyższym standardzie. Odpoczynek w Cartagena może należeć do tych, o których będziecie wspominać bardzo długo.

Atrakcje uznane przez UNESCO

Sześć obiektów turystycznych wpisanych jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 1984 roku wpisano port, fortece i zabytkowy zespół w mieście Karagena, dziesięć lat później w 1994 roku wpisano Park Narodowy Los Katios, w 1995 roku wpisano trzy obiekty, zespół zabytkowy w Santa Cruz de Mompox, Narodowy Park Archeologiczny Tieradentro oraz Park Archeologiczny. Ostatnim obiektem na liście jest wpisany w 2006 roku rezerwat fauny i flory w Malpelo.

INDIANIN-PLEMIONA-AMAZONII
Plemiona indiańskie ciągle zamieszkujące dżunglę na terenie Kolumbii

Wybrzeża i plaże Kolumbii

Jeśli chcielibyście spędzić swój wolny czas w Kolumbii na gorących plażach, położenie i ukształtowanie geograficzne kraju jak najbardziej na to pozwala. Długość wybrzeża wynosi 3208 kilometrów. Kolumbia może pochwalić się dostępem do Morza Karaibskiego, oraz Oceanu Spokojnego, od strony morza ma 1760 kilometrów wybrzeża, od strony oceanu 1448 kilometrów. Do Kolumbii należą wyspy, na Morzu Karaibskim są to San Adres, Providencia, Serrana, Roncador, oraz na Oceanie Spokojnym Gorgona, Gorgonilla, oraz Malpelo. Najbardziej popularne wśród turystów są San Adreas i Providencia. Pierwsza to wyspa będąca kurortem turystycznym, z wspaniałą infrastrukturą turystyczną, łagodnym zejściem do morza i plażami z białym piaskiem, otoczonym palmami. Druga wyspa, jest częściej wybierana przez nurków, ponieważ wyspa należy do tych spokojniejszych i mniej zatłoczonych, można tutaj nurkować z dala od tłumu, w ciszy i spokoju.

Kulinarna Kolumbia

Duża różnorodność kulturowa Kolumbii wpływa także na jej gastronomię. Widać tutaj wpływy kuchni europejskiej, kuchni afrykańskiej, ale oczywiście także lokalnych tradycji. Podstawą większości potraw są ziemniaki, ryż i kukurydza. Często wykorzystywane są rośliny strączkowe i pomidory. Trzeba przyznać, że bardzo popularne jest grillowanie składników. Często w jednej potrawie można poczuć połączone smaki drobiu, wołowiny, wieprzowiny czy jagnięciny. Niestety nie ma potrawy, którą śmiało można byłoby nazwać typowo kolumbijską.

WALKA-Z-KARTELAMI-NARKOTYKOWYMI-W-KOLUMBII
Kolumbijska kokaina i walka z kartelami narkotykowymi trwająca od lat ...

Kilka ważnych porad

Aby odwiedzić Kolumbię od jakiegoś czasu Polacy nie potrzebują już wiz. Turyści z Polski mogą tu spędzić 180 dni. A dokładniej okres ten wynosi 90 dni, z możliwością przedłużenia o kolejne 90 dni. Jednak aby zostać wpuszczonym do tego pięknego kraju, powinniście posiadać ważny paszport. Będąc już na miejscu, pamiętajcie, że okazja czyni złodzieja, nie można podejrzewać wszystkich Kolumbijczyków o niecne cele, ale nie dajcie się wciągnąć w zbędne dyskusje, czy próby odciągnięcia od grupy.

Niezależnie od sytuacji należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Pamiętajcie również, że Kolumbia znana jest ze swoich narkotykowych karteli. Nie dajcie się namówić, aby pod jakimś pozorem przewieźć komuś coś w swoim bagażu, cokolwiek by to było. Nie panikujcie jednak jeśli na lotnisku, podczas powrotu zostaniecie poproszeni o pokazanie bagażu w celu jego przeszukania, to może być rutynowa kontrola.

Kolumbia to bardzo piękny kraj, w którym wakacje mogą należeć do tych niezapomnianych. Wbrew pozorom Kolumbia z roku na rok coraz bardziej nastawia się na turystykę i być może z biegiem czasu Kolumbia stanie się tak samo często wybieranym kierunkiem turystycznym, jak inne gorące kraje.

Zainteresuje Cię również:
Meksyk - przewodnik po największych atrakcjach | Krzysztof Kolumb i odkrycie Ameryki | Hiszpania - przewodnik |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij