Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Nikaragua

Nikaragua przyciąga coraz bardziej

Dla miłośników piaszczystych plaż, wspaniałego słońca, dziewiczej przyrody i świata, który potrafił przetrwać stulecia niedotknięty cywilizacją, nie ma bardziej atrakcyjnego celu podróży niż Nikaragua. Ten największy kraj Ameryki Środkowej, graniczący z Hondurasem i Kostaryką cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie.

Jego piękno i wspaniałą przyrodę doceniają turyści, a przedsiębiorczość i potencjał ludzki, a także coraz lepszy klimat dla biznesu przyciąga inwestorów. Warto bliżej poznać historię, gospodarkę i mocne strony tego państwa, gdyż w ostatnich latach notuje ono coraz bardziej dynamiczny rozwój.

Kraj na złocie

Nikaragua została odkryta w 1502 roku. Do jej wybrzeży jako pierwszy dotarł Krzysztof Kolumb. Dwie dekady później pierwsi kolonizatorzy zakładali tam osady i właśnie w ten sposób powstały takie miasta jak Granada czy Leon. Tereny Nikaragui w dawnych wiekach zamieszkiwane były w największym stopniu przez Azteków i Majów, po których zachowało się wiele pozostałości w postaci rzeźb, naczyń oraz ruin. Miejsca kultu religijnego dawnych ludów stanowią niezwykle popularne atrakcje turystyczne.

MAPA_NIKARAGUA

Czasy kolonialne to dla Nikaragui okres bardzo burzliwy, przede wszystkim z uwagi na ataki piratów, które nasiliły się szczególnie w XVIII wieku. Czasy wojen o niepodległość, liczne interwencje Hiszpanów, Brytyjczyków, a w czasach najnowszych również USA, długo powodowały, że sytuacja w kraju była bardzo niespokojna. Hiszpańską kolonią Nikaragua przestaje być 1821 roku, ale w żadnym wypadku nie oznacza to zwiększania bezpieczeństwa na terenie kraju. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to oczywiście – jak to zwykle w życiu bywa – chodzi o pieniądze. A mówiąc nieco bardziej konkretnie – o zyski z wydobywanej miedzi i złota. Złoża tych cennych surowców znajdują się na terenie państwa i od dawna stanowiły obiekt zainteresowania wielkich światowych mocarstw.

Dopiero wolne wybory w 1990 roku pozwoliły uspokoić sytuację wewnętrzną w kraju i poskutkowały zakończeniem wojny domowej.
Nikaragua posiada powierzchnię mniejszą od Polski ponad dwukrotnie. Teren kraju zamieszkuje ponad 6 milionów ludzi, co oczywiście nie jest liczbą porażającą, jednak w kraju, w którym znajdziemy łańcuchy górskie, lasy tropikalne i masywy wulkaniczne, nie ma zbyt wiele miejsca na wielkie metropolie.

Stolicą państwa jest Managua, miasto położone w zachodnim rejonie kraju, nad jeziorem o tej samej nazwie. Stolica liczy niemal dwa miliony mieszkańców, co jak na warunki Ameryki Środkowej stawia ją w czołówce wielkich metropolii. Nic więc dziwnego, że miasto, w którym zamieszkuje najwięcej osób, jest jednocześnie głównym ośrodkiem przemysłowym, ekonomicznym oraz kulturalnym i oświatowym kraju.

Liczne muzea, teatry, biblioteki czynią stolicę Nikaragui miastem, które z pewnością warto odwiedzić. Jednak największą chlubą stolicy jest uniwersytet. To co zwraca uwagę niemal każdego przybysza, który pierwszy raz jest w mieście Manauga, to z całą pewnością gigantyczna ilość zieleni, zarówno na obrzeżach miasta, jak i w jego centrum. Odwiedzając polskie metropolie jak Warszawa czy Wrocław, w których tereny zielone niestety należą do rzadkości, okazuje się, że mamy czego zazdrościć mieszkańcom stolicy Nikaragui.

W tym tkwi największa zaleta poznawania innych kultur, cywilizacji i krajów, które na pierwszy rzut oka niczym nie mogą nas zaskoczyć, a rzeczywistość pokazuje, że może być zupełnie inaczej. Panorama miasta nie jest jednolita, nowoczesne wieżowce obok starych budynków, pamiętających jeszcze czasy wojny, tworzą niezwykle interesujący kontrast.

Klimat sprzyja rolnictwu

Nikaragua leży w strefie równikowej. Wilgotne i gorące powietrze zapewnia wysoką temperaturę w ciągu roku, jednak suma opadów również zalicza się do wysokich. Typowy klimat równikowy, charakterystyczny dla wszystkich państw Ameryki Środkowej. Średnia temperatura na równinach wynosi w ciągu roku 25 stopni, jednak im bliżej wybrzeża karaibskiego, tym więcej opadów.

WAKACJE-NIKARAGUA

Równikowy klimat z dużą liczbą opadów sprzyja pracy w rolnictwie, które jest głównym zajęciem mieszkańców Nikaragui. Żyzne ziemie znajdują się głównie w rejonach wschodniego wybrzeża. Kawa, ryż, rośliny strączkowe i kukurydza, to główne rodzaje produkcji roślinnej, uprawiane przez tamtejszych rolników. Niezwykle istotnymi z punktu widzenia gospodarki kraju są także uprawy bawełny i bananów, które stanowią sporą część eksportu z kraju. Gospodarka w Nikaragui cały czas się rozwija, ostatnie lata to coraz odważniejsze próby uniezależnienia się od rolnictwa i przemysłu wydobywczego i przetwórczego, na rzecz rozwoju sektora usług.

W poszukiwaniu dziewiczej przyrody

Turyści, zwłaszcza ci, którzy cenią sobie piękno dzikiej nieodkrytej przyrody, z całą pewnością znajdą w tym kraju wiele zakątków, które idealnie wpasują się w ich oczekiwania. Istotna jest z całą pewnością różnorodność przyrody, rzadko zdarza się bowiem, aby na terenie jednego kraju, wcale nieposiadającego ogromnej powierzchni, występowały tak różne formy ukształtowania terenu jak wulkany, łańcuchy górskie, puszcze tropikalne i wielkie jeziora, z których największe jest jezioro Nikaragua.

Pasma górskie charakteryzują się dość zróżnicowaną wysokością, najwyższy łańcuch jaki możemy spotkać na terenie Nikaragui to góry o niezwykle wdzięcznej nazwie Cordillera Isabelia, ze swoim najwyższym szczytem Mogoton, mierzącym dokładnie 2438 metrów. Góry te przypominają swoją budową i charakterystyką nasze Tatry, jednak należą do trudnych i niebezpiecznych, z uwagi na liczne uskoki, doliny oraz przełęcze. Z całą pewnością wędrówki górskie na terenie Nikaragui wymagają doświadczenia i wysokich umiejętności.

Raj na ziemi

Od kilku lat Nikaragua stanowi coraz bardziej atrakcyjny kierunek turystyczny, o czym dobitnie świadczy coraz większa liczba wycieczek organizowanych przez różnego rodzaju biura podróży z całego świata. W czym tkwi potencjał tego kraju? Przede wszystkim jego popularność rośnie z każdym rokiem, z uwagi na fakt, że od kilkunastu lat sytuacja wewnętrzna jest stabilna, państwo nie jest wstrząsane żadnymi konfliktami zewnętrznymi ani wewnętrznymi, dlatego przewoźnicy, hotelarze i cała branża turystyczna z coraz większym zainteresowaniem zerkają w stronę Nikaragui.

Pomaga im z całą pewnością efekt świeżości. Nikaragua jest dla wielu krajem nieodkrytym, a przez to tak bardzo pociągającym. Nie brakuje tu luksusowych hoteli. Prognozy pokazują, że w kolejnych latach kraj ten stanie się jeszcze bardziej popularny. Trudno, aby kogokolwiek to dziwiło, jeśli weźmiemy pod uwagę potencjał tamtejszej przyrody, liczbę atrakcji turystycznych i wszystkie inne walory, które decydują o tym, czy dany region ma szansę stać się miejscem odwiedzanym przez turystów.

Nikaragua dla każdego

Wyjątkowość Nikaragui polega w największym stopniu na tym, iż jest to kraj, który swoją ofertą wzbudzi zainteresowanie każdego turysty: zarówno tego, który ceni sobie przygodę, pragnie poznawać to co niezdobyte, jak i tego, dla którego najbardziej liczy się komfort wypoczynku na plaży, słoneczne i morskie kąpiele. Miłośnicy poznawania lokalnych zwyczajów i tradycji będą pod wrażeniem ludowych obrzędów, pięknych strojów regionalnych czy historycznego świadectwa Majów i Azteków.

Sawanny, dziewicze plaże, liczne wulkany i jeziora powulkaniczne. Wszystko to otoczone tropikalnymi lasami równikowymi – wszystko to czeka na miłośników nieodkrytej przyrody, lubiących poczuć dreszczyk emocji towarzyszący wyprawom w nieznane. Rzadko spotykane gatunki zwierząt, takie jak żółwie morskie, z całą pewnością stanowią doskonałą wizytówkę tych terenów. Do takich miejsc zaliczają się wyspy Corn, które znajdują się na morzu Karaibskim. Rafy koralowe, liczne dziewicze plaże czy podwodne jaskinie pełne rekinów, to raj dla wszystkich odkrywców.

Zwiedzanie warto rozpocząć od stolicy, w której znajdziemy m.in. wspaniałą fontannę czy pomnik przywódcy rewolucji Augusto Sandino. Wrażenie robi także gmach Teatru Narodowego, a miłośnicy zwiedzania budowli sakralnych będą z całą pewnością pod wrażeniem monumentalnej katedry Antigua, która góruje nad Managuą. Historia świątyni nie jest długa, gdyż wbudowano ją dopiero w latach 40. ubiegłego stulecia, jednak bogate ozdoby i liczne dzieła sztuki kościelnej sprawiają duże wrażenie.

Nie tylko wielkie miasta decydują o atrakcyjności Nikaragui, warto odwiedzać także mniej znane zakątki, takie jak np. wioski rybackie, w których będziemy mieli doskonałą okazję by poznać tradycyjne rzemiosło i zwyczaje miejscowej ludności. W takich miejscach nie brakuje wspaniałych obiektów a urokliwe latarnie morskie lub przystanie z całą pewnością spodobają się wszystkim tym, którzy cenią sobie nadmorską architekturę.

WSPINACZKA

Jeśli szukamy śladów i historycznych pamiątek z okresu kolonialnego, czyli z czasów odkrycia kraju przez Kolumba, warto bez dwóch zdań udać się do miasta Leon – jednej z najstarszych osad, zbudowanej tu jeszcze w XVI wieku. Wiele starych kościołów czy budynki z kilkusetletnią historią stawiane przez kolonizatorów prezentują się majestatycznie i oddają ducha tamtych czasów. W mieście znajduje się słynna katedra, której wieża stanowi taras widokowy. A jest co podziwiać, gdyż nad miastem górują masywy wulkaniczne, których widok w przenośni i dosłownie zapiera dech w piersiach.

Jak oni gotują?

Warto wspomnieć również o regionalnej kuchni tego kraju. Nikaragua ma smak słodko-ostry. Tutejsze specjały charakteryzują się typowym dla kuchni środkowoamerykańskiej słodkawym smakiem, i opierają się o najpopularniejsze i najbardziej dostępne składniki takie jak ryż czy kukurydza. Z dań mięsnych warto spróbować chicharron, czyli chrupkiej, smażonej skóry wieprzowej. Smaczne i pożywne jest również quesadillos, czyli lokalna odmiana tortilli, z białym serem, cebulą i specjalnym sosem.

Bez dwóch zdań tutejsza kuchnia to kolejny powód by bliżej poznać kulturę i tradycje Nikaragui. Pół żartem, pół serio można się zastanawiać czy dobra kuchnia nie jest aby sekretem długowieczności mieszkańców tego kraju. Średnia długość życia w Nikaragui wynosi bowiem ponad 70 lat.
Kraje Ameryki Środkowej charakteryzują się niezwykłą różnorodnością. Z jednej strony imperium Majów, dziedzictwo Azteków, z drugiej – tradycja czasów kolonialnych, a wszystko doprawione lokalnymi tradycjami, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Nikaragua pod tym względem stanowi doskonały przykład, że to co nieznane i nieodkryte, może być jednocześnie niezwykle pociągające.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij