Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Aragonia

Hiszpańska Aragonia. Informacje turystyczne o Aragonii i przewodnik po Aragonii w Hiszpanii. Granicząca z Francją, hiszpańska prowincja, Aragonia, pod względem historycznym i politycznym jest blisko związana z pobliską Katalonią. Aragonia graniczy od północy z Francją, od wschodu z Katalonią a od południowego wschodu z Walencją (Comunidad Valenciana czyli Wspólnota Walencjańska), od zachodu z Kastylią La Manczą (Castilia la Mancha) , Kastylią Leon, La Riochą (La Rioja) i Nawarrą (Navarra) od zachodu.

W czasach średniowiecza te dwa regiony Hiszpanii, Aragonia i Katalonia, tworzyły silną unię, której wpływy obejmowały kraje śródziemnomorskie i sięgały aż do greckich Aten. Aragonia to jeden z najbardziej malowniczych i dramatycznych w krajobrazy, regionów Hiszpanii. Oszałamiająca natura i piękne, hiszpańskie wioski w trzech autonomicznych regionach Aragonia, Navarra i La Rioja. Te trzy autonomiczne regiony Hiszpanii są ściśle powiązane historycznie, jednakże dziś stanowią oddzielne regiony autonomiczne Hiszpanii.

Aragonia to antyczny i stary region Hiszpanii, składający się z trzech prowincji: Saragossa, Teruel i Huesca. Dla podróżnika i turysty szukającego dzikich terenów, odludzi i "tierry incognita" to idealne miejsce na wakacje w Hiszpanii. Region także posiada świetne ośrodki narciarskie w Pirenejach, także szlaki górskie w Pirenejach, po stronie hiszpańskiej. Można wybrać się na narty w Pireneje.

MIASTO-ALBARRACIN-ARAGONIA-HISZPANIA

Stolicą Aragonii jest piękne i historyczne miasto Saragossa (Zaragoza). Aragonia jest dumna ze stylu architektonicznego Mudejar i romańskiej architektury i tradycji. Aragonia także jest sławna z tańca regionalnego nazywanego "Jota" datowanego na początek XVI wieku. Stolicą regionu jest miasto Saragossa (Zaragoza). Aragonia i Saragossa to wyjątkowo atrakcyjna destynacja turystyczna, leży na uczęszczanej trasie Barcelona - Madryt.

Aragonia jest hiszpańską krainą bardzo szczodrze obdarzoną przez naturę w rejony wspinaczkowe i obok Katalonii i Andaluzji, należy do jednych z najciekawszych pod tym względem na Półwyspie Iberyjskim. Dla wspinaczy skałkowych i dla wspinaczy ścianowych to raj na ziemi. Duże ściany skalne to rejony Pirenejów, a w nich dwa szczyty górskie o szczególnych walorach, również widokowych, granitowa Maladeta i wapienna ściana Ordessa. 300-400 metrowe ściany skalne.

 Noclegi w Aragonii

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny i zarezerwuj nocleg w hiszpańskiej Aragonii

Aragonię zewsząd otaczają góry, dlatego region w historii zachowywał własną odrębność z tradycyjnymi "fueros", takimi jak np. Baskowie. Obywatele dzisiejszej Aragonii nie angażują się w politykę Hiszpanii, szczególnie mieszkańcy prowincji Teruel, która ma charakter rolniczy. Jest to także najsłabiej zaludniony region Hiszpanii. Przyjeżdżając tutaj z innej części Hiszpanii, np. z kraju Basków lub z Katalonii, łatwo zauważyć iż życie w Aragonii toczy się zdecydowanie wolniej.

Jednakże region ma piękne tereny do zaoferowania turyście. Monumentalne Pireneje, malownicze szczyty, stare kamienne wioski, piękne górskie doliny i szlaki do wędrówek po górach. Większość Pirenejów po stronie hiszpańskiej są dziewicze i mniej skomercjalizowane niż po stronie francuskiej. Nie do pominięcia są podczas wizyty w Aragonii, Parque Nacional de Ordesa z przepastnymi wąwozami, szczytami i wodospadami. Wioski leżące w Pirenejach słyną z romańskiej architektury, a w miejscowości Jaca leży najstarsza romańska katedra w Hiszpanii.

Aragonia fakty geograficzne

Obszar Aragonii 47.719 km2
Liczba ludności w Aragonii 1.320.000 (2010). Połowa ludności Aragonii mieszka w stolicy Saragossie
Wszystkie trzy prowincje Saragossa, Huesca i Teruel są podzielone na 33 powiaty

Bogaty geopolitycznie i kulturalnie region Hiszpanii. Historia sięga czasów pre romańskich. Aragonia jest domem wielu hiszpańskich rzek, największa z nich, rzeka Ebro, przepływa z zachodu na wschód prowincji. Najwyższym szczytem Pirenejów jest Aneto, także leżący w granicach Aragonii.
Przez stulecia przez ten region Hiszpanii przewalały się wojska rzymskie, przez cztery wieki panowali tu Arabowie, tzw. Marca Superior, królestwa Al-Andaluz. Ziemie które kiedyś należały do ​​Franków hiszpańskich i powiatów, które później stworzyły Królestwo Aragonii i ostatecznie imperium Korony Aragońskiej.
Aragonia to drugi,  najrzadziej zaludniony region Hiszpanii, po Castylli La Manczy.

ARAGONIA HISZPANIA REGION
Mapa Aragonii w Hiszpanii

Przy tak niskiej gęstości zaludnienia duże obszary Aragonii pozostają dzikie i stosunkowo nietknięte przez cywilizację. Jest to kraj wyjątkowych, naturalnych kontrastów, zarówno klimatycznych jak i geologicznych, od zielonych dolin i ośnieżonych szczytów Pirenejów, po suche równiny i samotne górzyste obszary południowej Aragonii.
Obowiązującym językiem jest język hiszpański, który używają wszyscy mieszkańcy tego regionu. W wysokich partiach Pirenejów mieszkańcy używają języka aragońskiego, szczególnie w miejscowościach Sobrarbe, Ribagorza, Jacetania i Somontano. Na wschodnich krańcach regionu używa się języka katalońskiego w miejscowościach La Litera, Bajo Cinca, Bajo Aragon-Caspe, Matarrana i Bajo Aragon.

Aragońskie Pireneje to wspaniałe i zróżnicowane krajobrazy ze szczytami dramatycznie się wznoszącymi w niebo, głębokich kanionów, gęstych lasów i spektakularnych wodospadów. Nawyższe szczyty obejmują górę Aneto (3404 m n.p.m.), zawsze mglisty szczyt Monte Perdido (3355 m), Perdiguero (3221 m), Cotiella (2912 m) i wiele innych.

Klimat Aragonii

Duże różnice ukształtowania powierzchni i położenia poszczególnych obszarów na różnej wysokości geograficznej powoduje iż w tym kraju można zaobserwować kilka stref klimatycznych. Klimat Aragonii można określić jako klimat umiarkowany kontynentalny. Generalnie można Aragonię podzielić na strefy klimatyczne:
Bardzo zimny w górskiej części Pirenejów, klimat zimny w niższych partiach Pirenejów, umiarkowany w ogolicach podgórskich i klimat umiarkowanie ciepły w basenie rzeki Ebro i w depresji Martin-Ebro, w Sariñena i Matarraña.
Średnia roczna temperatura w Aragonii to 14 °C. W wysokich partiach Pirenejów przez większą część roku zalega śnieg. Są też częste opady śniegu i mrożne dni.
Wiatry. O nazwie "cierzo" wschodni północny wiatr bardzo często spotykany podczas miesięcy zimowych. W lecie wiatr o nazwie "bochorno", mocny, gorący, suchy wiatr.

Kultura Aragonii

Saragossa słynna jest ze swojej architektury w stylu "mudejar". Prezentują je dwory, kościoły i wieże w Saragossie. Zbudowali je jeszce muzełmańscy mistrzowie budownictwa w początkowych latach rządów chrześcijańskich. Pięknym zabytkiem w mieście jest pałac Aljaferia, najpiękniejszy, mauretański zabytek poza obszarem Andaluzji w Hiszpanii. Miasto Teruel, dalej na południe, również jest sławne ze swojej architektury w stylu "Mudejar". Inne piękne miasta to Alcaniz, Albarracin, Valderrobres i Mora de Rubielos. Niektóre średniowieczne zabytki w Teruel i Saragossie są pod ochroną UNESCO jako światowe dziedzictwo kultury.
Architekturą mauretańską szczyci się także Calatayund i Tarazona.

Ekonomia Aragonii

Wbrew pozorom Aragonia jest jednym z najbogatszych regionów autonomicznych Hiszpanii. Jednakże dominuje tu jednak rolnictwo a nie przymysł i usługi. Stolica regionu Saragossa pozostaje motorem napędowym gospodarki Aragonii. GDP (dochód) na głowę mieszkańca jest wyższe powyżej, średniej narodowej Hiszpanii. Usługi i przemysł w regionie jednak nadrabiają straty z przeszłości.
Bardzo dobrze rozwinięty system nawadniający w dolinie rzeki Ebro, napędza rolnictwo. Głównymi uprawami w regionie Aragonii to pszenica, jęczmień, żyto, owoce i winogron. Hodowla zwierząt odgrywa również ważną rolę w gospodarce Aragonii, szczególnie w regionach północnych, gdzie olbrzymie łąki i pastwiska stwarzają doskonałe warunki do hodowli bydła i owiec.

Saragossa posiada jedną z największych fabryk Opla na świecie, zatrudniającą blisko 8.700 robotników. W ostatnich latach hiszpańskiego kryzysu borykająca się jednak z trudnościami ekonomicznymi. Saragossa jest producentem wyrobów chemicznych i artykułów AGD.
Na południu wydobywa się rudy żelaza i węgla kamiennego w pobliżu miasta Ojos Negros. Produkcja energii elektrycznej jest skoncentrowana na północy Aragonii z dużą ilością hydroelektrowni zlokalizowanych na rzekach wypływających z Pirenejów. Największa jest elektrownia w Teruel produkująca 1,150MW energii elektrycznej. W mieście Sabinanigo jest fabryka aluminium. Elektronikę produkuje się w Saragossie, Benabarre i Huesca.
Region Aragonii posiada 1000 km świetnych autostrad, które biegną z Madrytu do Saragossy, Teruel, Huesca, Barcelony i Kraju Basków.

BAZYLIKA-W-SARAGOSSIE-ARAGONIA

Saragossa posiada międzynarodowe lotnisko, mniejsze lotniska znajdują się w Huesca, Santa Cilia de Jaca, Villanueva de Gallego i Caude. Jest budowana sieć szybkich kolei pomiędzy Madrytem a Barceloną przecinających Saragossę i Huescę. W planach jest doprowadzenie super szybkiej kolei do Francji.

Kuchnia Aragonii

Na tutejszych stołach, oczywiście ze względu na bujne pastwiska podgórskich Pirenejów, dominuje wołowina, jagnięcina i produkty mleczne. Do najważnieszych potraw jadanych w tym regionie Hiszpanii należy: pieczona jagnięcina, szynka z Teruel, sławna oliwa z oliwek z miasta Empeltre i Arbequina. Także warzywa jak cebula (jej słodka odmiana) i oczywiście wina z Carinena. Typ kiełbasy longaniza z Graus, pstrąg tęczowy i łosoś z górskich rzek Aragonii.

Z lasów Aragonii pochodzi dziczyzna, dzik, trufle zbierane w lesie, dzikie grzyby z górnej doliny Jacetania, Gallego, Ribogorza i Sobrarbe. Najlepsze wina Aragonii pochodza z Calatayud, Somontano i Carinena. Więcej o hiszpańskiej kuchni dowiesz sie z innego rozdziału naszego przewodnika po Hiszpanii zatytułowanym Kuchnia Hiszpanii. Zdobądź więcej informacji o hiszpańskiej kuchni.

Największe atrakcje turystyczne w Aragonii

Region Aragonii w Hiszpanii bogaty jest w parki narodowe, dzikie ostępy i odludne miejsca. Do największych atrakcji turystycznych Aragonii nalężą:

Parque Nacional de Ordesa
Dla pasjonatów wędrówek wysokogórskich i wędrowanie bezludnymi szlakami po hiszpańskich górach. Szlaki turystyczne w górach o różnych stopniach trudności (trekking). Piękne góry poprzecinane głębokimi kanionami. Sprawdź przewodnik po Parku Narodowym Ordesa w Hiszpanii. Kompendium informacji o tym przepięknym parku w Aragonii.

Castillo de Loarre
Monumentalna budowla o charakterze fortecy u podnóży Pirenejów. Sprawdź informacje o wspaniałym zamku Castillo de Loarre w pobliżu Huesca w prowincji Aragonii. Nie lada gratka dla miłośników historii i starych zamczysk na terenie Hiszpanii.

Albarracin
Urokliwe,średniowieczne miasteczko i specer jego wąskimi ulicami. Poznaj atrakcje turystyczne Albarracin w Aragonii. Najlepsze miejsce dla amatorów wspaniałej architektury i urokliwych, średniowiecznych klimatów. Sprawdź przewodnik po Albarracin w Aragonii.

Teruel
Architektura w stylu "Mudejar" na teruelskiej starówce. Piękny spacer po ulicach tego aragońskiego miasta. Przewodnik po mieście Teruel w Hiszpanii. Poznaj uroki tego aragońskiego miasta i dowiedz się dlaczego warto wybrać się tam na wycieczkę po zupełnie "innej" Hiszpanii.

El Maestrazgo
Dzikie góry i idylliczne zapomniane wioski na szczytach gór. Miejsca z dala od głównych szlaków turystycznych.

Historia Aragonii

Najważniejsze fakty historyczne związane z Aragonią w Hiszpanii. Aragonia sama proklamowała się królestwem w 1035 roku. Północne hrabstwa Jaca, Ribagorza i Sobrarbe początkowo były niezależne, ale płaciły lenno. Po śmierci króla Sancho królestwo zostało podzielone pomiędzy jego synów. Ramiro I został mianowany królem Aragonu, póżniej po śmierci jego brata Gonzalo, także został mianowany królem Sobrarbe i Ribagorza. Nowe królestwo Aragonii szybko się rozrastało i włączyło w swoje władanie również Nawarrę. Królestwo szybko podbiło sąsiedzkie królestwo muzełmańskie - Saragossę w roku 1118. Rozdzielając się od Nawarry, królestwo Aragonii zostało ponownie ustanowione w roku 1035.

W XV wieku Castylia i inne królestwa były zjednoczone pod dynastyczną unią po małżeństwie Isabeli I i Ferdynanda II Aragońskiego. Inne królestwa stopniowo się konsolidowały podczas XVI i XVII wieku, Aragonia pozostawała oddzielnym państwem z własnym prawem i instytucjami państwowymi. Trwało to aż do roku 1707 kiedy Filip V, pierwszy Burbon na tronie Hiszpanii podpisał dekret "Nueva Planta", konsolidujące Hiszpanię po raz pierwszy w Historii w bardziej scentralizowane państwo.

RAFTING-ARAGONIA-HISZPANIA

Unia dynastyczna pomiędzy Petronilą królową Aragoni, a Ramonem Berenguer IV, hrabią Barcelony wydała na świat syna, Alfonsa II Aragońskiego, który oddziedziczył wszystkie terytoria i stworzył Koronę Aragonu, na który składały się wszystkie posiadłości, ziemie, ludzi i terytoria należące do Aragonii. Korona aragońska skończyła się po Unii z Kastylią ale nazwa była używana do roku 1714. Dynastia Królów Aragońskich rządziła administracyjnie regionem Aragonii, Katalonią, póżniej Balearami, Walencją , Sycylią, Neapolem i Sardynią.

W Koronie Aragońskiej król nosił tytuł króla Aragonii, ale także nosił tytuł króla Walencji, Króla Majorki, hrabiego Barcelony, Lord Montpellier we Francji i przez jakiś czas, księcia Aten i Neopatrii.
Podczas wojny o sukcesję hiszpańską nacierające wojska angielskie, holenderskie i niemieckie pokonały hiszpańskie oddziały w bitwie pod Saragossą w roku 1710. W wyniku przegranej bitwy król Filip V został zmuszony do ucieczki z Madrytu do Valladolid.

Podczas kolejnych wojen na Półwyspie Iberyjskim, stolica Aragonii była świadkiem dwóch zaciętych oblężeń miasta. Podczas oblężenia w roku 1808 Hiszpanie, pod dowództwem generała Palafox, pokonali przeważające siły francuskie. W roku 1809 podczas sczególnie krwawego oblężenia, Hiszpanie byli przytłoczeni siłami wroga. Podczas oblężenia prawie 30.000 żołnierzy i zwykłych obywateli Saragossy straciło życie. Liczba obrońców liczyła 32.000 osób ale zamiast poddać Saragossę blisko 30.000 ludzi straciło życie w bohaterskiej obronie miasta.
Podczas hiszpańskiej Wojny Cywilnej powstawały różne anarchistyczne komuny.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij