Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Paragwaj

Paragwajskie pejzaże

Popijając kolejny pyszny łyk yerba mate, zapewne niewielu koneserów tego popularnego na całym świecie napoju kieruje swoje myśli ku miejscu, z którego ów napój się wywodzi. A szkoda, bo ostrokrzew paragwajski – tak właśnie nazywa się roślina, której suszone liście i patyki są podstawą do sporządzania naparu – rośnie w naprawdę pięknych warunkach. Paragwaj zalicza się do najpiękniejszych państw Ameryki Południowej. Warto bliżej poznać ten intrygujący, ale w dalszym ciągu dość nieodkryty kraj, aby przekonać się, że kryje on w sobie o wiele więcej tajemnic niż to, że jest ojczyzną yerba mate.

Kraj bez morza

Będąc jednym z dwóch krajów Ameryki Południowej, które nie posiadają dostępu do morza (drugim jest Boliwia), czerpanie swojej nazwy od słowa „hy” znaczącego „woda”, brzmi jak kiepski żart. Ani to żart, ani kiepski. Paragwaj jest krajem, który potrafi zaskakiwać, a to po prostu jeden z doskonałych tego przykładów. Mimo, że nie zalicza się do krajów nadmorskich, sieć rzek na terenie Paragwaju jest bardzo bogata, jednak należałoby zadać pytanie, w który element przyrody nie jest bogaty Paragwaj.

Można szukać ze świecą. Wróćmy jednak do rzek, a właściwie do największej i najdłuższej rzeki, które dzieli kraj na dwie połowy. Jej nazwa brzmi… Paraguay. Wschodnia część Paragwaju to tereny wyżynne, na zachodzie z kolei dominują równiny. Rzeki odgrywają w kraju ważną rolę nie tylko z racji regulowania ekosystemu – dzięki doskonale rozwiniętej sieci rzecznej Paragwaj uchodzi za ważnego producenta energii odnawialnej. Inwestowanie w przemysł energetyczny, w szczególności w elektrownie wodne to pomysł, który w Paragwaju może się opłacić.

WODOSPAD-IGUAZU

Burzliwa historia wielkiego państwa

Paragwaj jest krajem nieco większym od Polski. Obecnie tylko nieco większym, gdyż burzliwa, pełna wojen i konfliktów historia kraju okroiła go o połowę. Patrząc na obecną mapę Ameryki Południowej, Paragwaj jawi się jako niewielkie państewko, jeśli porównamy je nie tylko z Argentyną czy Brazylią, ale także chociażby z sąsiednią Boliwią. Aż trudno uwierzyć, że kraj ten wskutek nierozważnych decyzji stracił tak wielkie terytorium. Permanentny konflikt zbrojny ze swoimi sąsiadami, w którym Paragwaj pozostawał przez lata, zaowocował utratą terenów bogatych w surowce mineralne, w efekcie czego obecnie jest ich pozbawiony. Historia Paragwaju jest przykładem na to, jak nierozważny władca, wypowiadający wojnę w imię niezaspokojonych własnych ambicji, może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Skutkiem wojny wypowiedzianej Brazylii była fala głody spowodowana udziałem wszystkich mężczyzn w działaniach wojennych, w efekcie czego zabrakło rąk do pracy na roli.

Tu kupisz wszystko

Mimo sporej powierzchni, liczba mieszkańców kraju nie jest powalająca. Paragwaj zamieszkuje niespełna 7 milionów ludzi, większą część terytorium kraju zajmuje dzika przyroda, na czele z lasami tropikalnymi. Na miłośników przyrodniczych atrakcji czekają tu liczne park narodowe, rezerwaty przyrody oraz równie dzikie, co niebezpieczne lasy tropikalne. Przybysze z Europy mają niepowtarzalną szansę nie tylko napicia się oryginalnej yerba mate w miejscu, gdzie wyrastają ostrokrzewy, ale także zobaczenia na własne oczy roślin i zwierząt do tej pory widzianych jedynie w filmach przyrodniczych.

Turystyka to jedna z głównych gałęzi, na których opiera się gospodarka Paragwaju. Jest to całkowicie zrozumiałe, jeśli posiada się tak wiele atrakcyjnych przyrodniczo i turystycznie terenów, a przy tym nie posiada się zbyt wielu bogactw naturalnych. W dalszym ciągu w Paragwaju dominuje działalność rolnicza, ludzie prowadzą tam niewielkie, kilkuhektarowe gospodarstwa, a mechanizacja w nich rozwinięta jest dość słabo. Główne kierunki produkcji zwierzęcej to hodowla bydła, zaś z roślin uprawia się trzcinę cukrową, popularna jest także uprawa kukurydzy. Bogata sieć rzeczna zapewnia żyzną i użytkowaną rolniczo glebę, zwłaszcza w zachodniej, równinnej części kraju. Tyle prowincji. W miastach z kolei ludzie imają się różnych zajęć. Spotkanie na ulicy osób handlujących w zasadzie czym się da – płytami DVD, ubraniami czy elektroniką – nie jest niczym dziwnym. Zwłaszcza da się to zauważyć przy granicy z Bazylią.

Polacy, którzy wybierają się do Paragwaju powinni pamiętać, że klimat w tym kraju znacząco różni się od środkowoeuropejskiego. Owszem, lipcowe i sierpniowe upały również w Polsce bywają trudne do zniesienia, jednak gorący, wilgotny tropikalny klimat Paragwaju potrafi dopiec każdemu i to przez cały rok. Deszcze tutejsze padają często i należą do intensywnych. Zazwyczaj spadają ciężkie i grube krople, jednak i do nich można się przyzwyczaić. Nagłe zmiany pogody w klimacie tropikalnym nie należą do rzadkości.

Matka miast

Podróż do Paragwaju z całą pewnością, dla osoby, która nigdy nie poznała południowoamerykańskiego świata, może być ciekawym, pełnym nowych wrażeń doświadczeniem. Stolica kraju – Asuncion – to nie tylko największe miasto Paragwaju, ale także największy ośrodek przemysłowy i usługowy w kraju. Licząca nieco ponad pół miliona mieszkańców metropolia, nazywana jest często „matką miast”, ponieważ zalicza się do najstarszych miast Ameryki Południowej.

ASUNCION

Jego historia sięga XVI wieku. W stolicy znajdziemy prawdziwy misz-masz. Stare budynki, które jakimś cudem przetrwały wojnę w dobrym stanie, mieszają się z tymi postawionymi w bardziej współczesnych czasach. Ciekawi tamtejszej, bez dwóch zdań barwnej historii z całą pewnością znajdą wiele informacji w miejskich muzeach, w stolicy nie brakuje również katedr i zabytkowych budowli, które pamiętają czasy świetności. Bogatsi mieszkańcy mieszkają na obrzeżach miasta. Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych stolicy Paragwaju jest ogród botaniczny.

Jezuici tworzą świat

Wiele budynków użyteczności publicznej w Paragwaju, takich jak np. szpitale, świątynie czy zakłady rzemieślnicze, powstało dzięki współpracy rdzennej ludności – Indian Guarani z misjonarzami zakonu jezuitów. Opowiada o tym głośny film „Misja” w reżyserii Rolanda Joffe'a. Dzieło pokazuje z jednej strony rozwój cywilizacji kraju, z drugiej zaś – skalę wykorzystania i krzywdy, jaką wyrządzono Indianom. Współczesny krajobraz Paragwaju jest wypadkową wszystkich zdarzeń z burzliwej przeszłości, rozwój i cywilizacyjne sukcesy przeplatają się tutaj ze świadectwem zmarnowanych szans i zaprzepaszczonego potencjału.

Mimo to, ludność mieszkająca w Paragwaju charakteryzuje się wielką pogodą ducha i dużą otwartością, co Europejczyków z pewnością może zadziwić. Poza stolicą, w kraju nie ma właściwie większych ośrodków miejskich. Zespół miejski, który wraz z przyległymi do Asuncion mniejszymi miasteczkami tworzy stolica, liczy sobie 1,7 miliona mieszkańców, czyli prawie jedną trzecią populacji kraju. Inne miasta, takie jak np. Ciudad del Este, odbiegają standardem życia od warunków panujących w stolicy. Niczym zaskakującym nie są tam prowizoryczne domki z blachy i innych nietrwałych materiałów. To osady Indian. Jednak nawet tam trudno o jakąkolwiek regularność, gdyż obok biedniejszych rejonów, znajdują się także nowoczesne osiedla i budynki różnych firm.

Będąc w Paragwaju warto odwiedzić okolice miasta Encarnacion. To właśnie tutaj mieszczą się ruiny kościołów budowanych przez zakon jezuitów. Po trzystu latach z większości świątyń zostały jedynie mury, które robią ogromne wrażenie, a ozdoby, które pokrywają ściany bez dwóch zdań stanowią prawdziwe dzieła sakralnej sztuki. To co w dzisiejszych czasach jest wyłącznie ruiną, dawniej było prawdziwą osadą, zbudowaną przez Kościół katolicki. Poza świątyniami, mieściły się tu takie obiekty jak szkoła i szpital. Dopóki jezuici działali na tych terenach, budynki przeżywały chwile świetności, jednak w połowie XVIII wieku zostali oni wygnani z terenów, stanowiących hiszpańskie kolonie.

Polskie akcenty

Chodząc po ulicach dowolnego miasta lub wioski w Paragwaju, nie sposób nie zwrócić uwagę na nieodłączny atrybut każdego Paragwajczyka. Bez względu na wiek, nie ruszają się oni z domu bez termosów. W większości popijają oni wspomnianą na początku yerba mate. W Paragwaju to zdecydowanie najważniejszy napój. Mieszkańcy, pomimo tego, że żyje im się różnie, w większości urzekają swoim optymizmem i pogodą ducha. Być może nam, Europejczykom, przyzwyczajonym do życia w ciągłym pośpiechu trudno jest zrozumieć, że życie może wyglądać inaczej i że można być zadowolonym pomimo tego, że żyje się trudno.

TAPIR

W Paragwaju żyje dość liczna, bo ponad 10-tysięczna mniejszość polska. Osadnictwo naszych rodaków na tych terenach wiąże się z czasami Wielkiej Emigracji, podczas której Polacy szukali szansy na lepsze życie z dala od okupowanej przez zaborców ojczyzny. Pod koniec XIX wieku pierwsi Polacy dotarli właśnie do Paragwaju. Wielu z nich nie widziało jednak przyszłości w tym państwie, przez co szybko je opuszczali.

Polacy w Paragwaju na stałe zaczęli osiedlać się dopiero w latach 30. ubiegłego wieku, zakładając swoje gospodarstwa, uprawiając ziemię, którą otrzymywali od państwa, a także korzystając z licznych ulg i zwolnień podatkowych. Polskie dzieci uczyły się języka ojczystego, zaś paragwajski rząd pozwalał na tworzenie polskich związków i organizacji. Obecnie, mówić należy raczej o Paragwajczykach polskiego pochodzenia, gdyż asymilacja pokoleniowa spowodowała podporządkowanie się potomków polskich emigrantów tamtejszej cywilizacji.

Wiele zwyczajów i tradycji kultywowanych przez Paragwajczyków z pewnością zaciekawi każdego przybysza. Choćby fakt, że paragwajskie prawo dopuszcza pojedynki. To co wydaje nam się charakterystyczne dla filmów rodem z dzikiego zachodu, w jednym z państw Ameryki Południowej jest czymś legalnym. Jedyny warunek, to konieczność zapewnienia sobie dawcy krwi. Pojedynki mogą odbywać się wyłącznie „jeden na jednego”. O popularności tego oryginalnego obyczaju z całą pewnością nikt nie chciałby przekonać się na własnej skórze.

Paragwaj jest typowym południowoamerykańskim krajem pełnym kontrastów. I nie chodzi tu bynajmniej tylko o aspekt finansowy czy ekonomiczny. Zarówno infrastruktura, jak i przyroda, wszystko w tym kraju jest nieoczywiste. I w tym tkwi jego największy potencjał.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij