Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kraj Basków

Zapraszamy do lektury przewodnika po Kraju Basków w Hiszpanii. Region Baskijski lub "Euscadi" w języku baskijskim. W języku hiszpańskim to Pais Vasco w języku baskijskim (Euscera), Euskadi. W języku polskim jest również spotykana nazwa "Baskonia". To zupełnie "inna" Hiszpania. Ktokolwiek odwiedził ten region Hiszpanii z pewnością się zgodzi....Kraj Basków jest tak różny od południowych wybrzeży, zatłoczonych turystami i oszołomami z różnych krajów Europy....

Naród baskijski przez tysiąclecia zachował swoją odrębność, inność i niezależność od Hiszpanii i rządów w Madrycie, najbardziej objawia się to w odrębnym języku o nazwie "Euskera".  Jest to bardzo dziwny język, należący do grupy języków pre-indoeuropejskich, o nieznanym pochodzeniu, którego nigdy nie udało się naukowcom, pochodzenia ustalić. Tak dziwny jak dziwni są Baskowie.

Kraj Basków, czyli Baskonia, leży w północno-wschodniej części Hiszpanii, od wschodu graniczy z Francją i Pirenejami, od północy Kraj Basków oblewa Ocean Atlantycki.
Dwa, najważniejsze miasta hiszpańskie leżą w tej przepięknej, hiszpańskiej prowincji: miasto San Sebastian (Donostia w języku Euskera), oraz Bilbao. San Sebastian to piękne, arystokratyczne miasto, pełne wydarzeń kulturalnych, oraz gospodarz, sławnego, międzynarodowego festiwalu filmowego w San Sebastian, o światowej renomie. Największym miastem pozostaje jednak Bilbao, ufundowane w XIV wieku, dom Guggenheim Muzeum. Światowej renomy muzeum, znane w każdym zakątku świata. W Bilbao znajduje się także piękna stara dzielnica, z gotycką katedrą i majestatycznym Urzędem Miasta.

Uderz na północ Hiszpanii ...!

Kraj Basków rozciąga się wzdłuż Wybrzeża Kantabryjskiego, na północy znajduje się Morze Kantabryjskie, od wschodu leży Navarra, La Rioja na południu, Kastylia i Leon, oraz Kantabria na zachodzie. Wybrzeże baskijskie jest usiane klifami, skalistymi wysepkami i poszarpaną linią brzegową. Ukształtowanie powierzchni charakteryzuje się występowaniem gór o nazwie Montes Vascos.

Najwyższym szczytem w Kraju Basków jest góra Aitzkorri o wysokości 1544 metrów. Największe rzeki w Euskadi to Oria, Urola, Urumea, Bidasoa, Deva, Ibaizabal, oraz Nervion. Zapoznaj się z wszystkimi informacjami turystycznymi dotyczącymi regionu baskijskiego w naszym przewodniku po Kraju Basków. Dowiesz się tutaj co zwiedzić w Kraju Basków, jakie muzea koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do północnej Hiszpanii, oraz zdobędziesz informacje praktyczne o Kraju Basków, takie jak znaleŹć najlepszy hotel i zakwaterowanie w Baskonii, oraz gdzie najlepiej wypożyczyc samochód w Kraju Basków.

MAPA KRAJ BASKÓW HISZPANIA
Mapa Kraju Basków w Hiszpanii

Kraj Basków, geograficznie, dzieli się na trzy prowincje i są to: Gipuzkoa, Bizkaia i Alava. Te trzy prowincje tworzą Pais Vasco (Baskonię) w Hiszpanii. Do Kraju Basków należy także część Nawarry i południowo zachodnia część Francji. Ale taki podział należy już do kwestii politycznych i nie rozwiązanego sporu, trwającego przez wieki pomiędzy Baskami, rządem w Madrycie i Paryżu. Więcej informacji o konflikcie i ugrupowaniu terrorystycznym ETA w rozdzaile naszego przewodnika po Hiszpanii, zatytułowanym ETA w Hiszpanii.

Koniecznie zabierz parasol

W tym pięknym regionie Hiszpanii dość często pada deszcz, dlatego przez wiele dni w roku, nad ziemią unosi się delikatna mgiełka. Kraina szczególnie atrakcyjna jest latem, gdzie upalne południa Hiszpanii pełne są wczasowiczów na wakacjach, panuje tłok i zamieszanie, ta część Hiszpanii pozostaje cicha i spokojna. Polecamy bardzo na urlop tę część Hiszpanii. Dowiedz się więcej o innych regionach północnej Hiszpanii z naszego przewodnika po Hiszpanii i wszystkich regionach autonomicznych tego pięknego kraju.

Językami urzędowymi w Kraju Basków są język hiszpański, oraz język baskijski (Euskera). NajwiĘkszą atrakcją turystyczną kraju jest miasto San Sebastian, ważny kurort wypoczynkowy (ośrodek wypoczynkowy) w północnej Hiszpanii, choć latem plaże San Sebastian również bywają zatłoczone. San Sebastian to niepisana stolica kulturalna tej części Hiszpanii. Miasto jest zamożne, zadbane i pełne zamożnych ludzi. Baskowie to bardzo dumny naród, dumny ze swoich osiągnięć i zamożności, większej niż inne regiony Hiszpanii. Z resztą stopa życiowa w Baskonii jest zdecydowanie wyższa niż pozostałe regiony Hiszpanii.

Sporo mniej znanych lecz równie interesujących miejscowości leży wzdłuż wybrzeża Costa Vasca, aż po Bilbao, które przyciąga słynnym Muzeum Guggenheima. Do położonej bardziej w głębi lądu Pampeluny turyści zjeżdŻają co roku na fiestę San Fermin. Popularnością wśród podróżników cieszy się również wiele miejsc w Kraju Basków, wśród nich dzikie, zachodnie Pireneje, oraz majestatyczna Vitoria, kolejne baskijskie miasto, na szlaku turystycznym w tej części Hiszpanii północnej.

Populacja Kraju Basków

Kraj Basków to autonomiczny region Hiszpanii. W zgodzie ze statystykami Hiszpańskiego Urzędu StaTystycznego populacja Kraju Basków na dzień 1 stycznia 2010 roku wynosiła 2.178.500 mieszkańców. Dzieląc na poszczególne prowincje w Kraju Basków, ilość mieszkańców wynosiła jak następuje: Guipozcoa 708.000 mieszkańców, Alava 318.000 mieszkańców, Vizcaya 1.154.000 mieszkańców. Kraj Basków ma jedną z najgęstszych populacji w Hiszpanii.

Prawie połowa populacji Kraju Basków mieszka w Bilbao i satelitarnych miastach/dzielnicach. Najważniejsze z nich to: Santurce, Basauri, Portugalete, Getxo, Barakaldo, Bilbao. Prawie 30% populacji Kraju Basków urodziła się poza regionen baskijskim. Emigracja stanowi ważny element w kulturze i ekonomii kraju. Większość nowo przybyłych pochodzi z innych regionów Hiszpanii, głównie z hiszpańskiej Galicji (duża emigracja na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku w poszukiwaniu pracy i lepszego życia) oraz Kastylii i Leon. W ubiegłych stuleciach duża część populacji baskijskiej emigrowała do krajów Ameryki Południowej: Kolumbii, Wenezueli, Brazylii i Chile. W tej chwili obserwuje się powrót emigrantów na ojczyste tereny, aczkolwiek sporo osób wróciło do Ameryki Południowej, podczas trwającego hiszpańskiego kryzysu gospodarczego.

Największe miasta Kraju Basków to: Bilbao z populacją 355.000, następnie Vitoria-Gasteiz 227.000 mieszkańców, San Sebastian 184.000 mieszkańców, Barakaldo 96.000 mieszkańców, Getxo 83.000 mieszkańców, Irun 60.000 mieszkańców, Portugalete 52.000 mieszkańców, Santurtzi 48.000 mieszkańców, Basauri 45.000 mieszkańców i Errenteria z populacją 39.000 mieszkańców.

BASKONIA-HISZPANIA
Wybrzeże Costa Vasca
  KRAJ-BASKIJSKI-HISZPANIA
Panorama San Sebastian


ETA a zwiedzanie Kraju Basków

Mimo ciagłych doniesień z telewizji i środków masowego przekazu, Kraj Basków to bardzo bezpieczne miejsce na zwiedzanie i spędzenie urlopu w Hiszpanii, czy też podróżowania i zwiedzania. Baskowie to bardzo przyjaźni i otwarci ludzie i bardzo dumni ze swojego pochodzenia. Ludzie w Baskonii są bardzo przyjaźni i życzliwie usposobieni w stosunku do obcokrajowców. Trzeba być tylko zawsze uśmiechniętym i dobrze nastawionym na nowe relacje międzyludzkie, a często Polakom tego brakuje na wakacjach w Hiszpanii.

Środki masowego przekazu podgrzewają atmosferę, pokazując zamachy bombowe i ekstremalne zdjęcia w telewizji, ale kraj jest wart obejrzenia i zwiedzenia. Duże miasta, nie tylko Bilbao i San Sebestian, posiadają świetne informacje turystyczne z pracownikami mówiącymi w kilku językach. Transport autobusowy i pociągowy jest najwyższej jakości i bardzo punktualny. Zobacz więcej w naszym przewodniku po Hiszpanii o transporcie w Hiszpanii. Ulice są bezpieczne, a ten region Hiszpanii należy do najbogatszych części tego kraju. Dowiedz się więcej o organizacji terrorystycznej baskijskiej ETA i historii Kraju Basków.

Atrakcje turystyczne w Kraju Basków

San Sebastian
Jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii. Kulturalna stolica Euskadi i północnej Hiszpanii. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Hiszpanii o San Sebastian. Międzynarodowy festiwal filmowy w San Sebastian. Zabytki, co zwiedzić podczas wycieczki do San Sebastian. Hotele w San Sebastian i noclegi w San Sebastian. Zarezerwuj hotel w San Sebastian. Sprawdź ceny zakwaterowania w San Sebastian.

Vitoria
Atrakcyjne i pełne zabytków miasto w Kraju Basków. Dowiedz się więcej o atrakcjach turystycznych w Vitorii. Zwiedzanie, zabytki, wydarzenia kulturalne, przewodnik. Hotele w mieście i zakwaterowanie. Wyszukaj nocleg w Vitorii, oraz znajdź informacje o tym baskijskim mieście na północy Hiszpanii.

Bilbao
Przemysłowa stolica Kraju Basków. To tutaj zlokalizowane są największe zakłady przemysłowe północnej Hiszpanii. Dowiedz się więcej o zwiedzaniu Bilbao, podczas wakacji w Kraju Basków. Zakwaterowanie i noclegi w Bilbao. Wybierasz się na zwiedzanie tego pięknego miasta? Sprawdź ceny hoteli w Bilbao na naszej stronie i zarezerwuj nocleg w Bilbao.

Costa Vasca - północne wybrzeże Hiszpanii
Wybrzeże Baskijskie. Dowiedz się więcej o pięknych plażach i atrakcjach turystycznych jednego z najpiękniejszych, hiszpańskich wybrzeży. Zobacz co zwiedzić podczas zwiedzania tej części Hiszpanii. Plaże na Costa Vasca. Nie tak ciepłe, ale i nie tak tłoczne jak plaże południowej Hiszpanii. Dowiedz się więcej o Costa Vasca w Hiszpanii i Baskonii.

Pampeluna zwiedzanie miasta
Miasto w prowincji Navarra. To tutaj co roku w lipcu odbywa się jedna z najsławniejszych, hiszpańskich fiest. San Fermin, uliczna gonitwa z bykami na którą ściągają tłumy z całego świata. San Fermin Pampeluna. Dowiedz się więcej o ulicznej gonitwie z bykami w Pampelunie w Hiszpanii. Dowiedz się wiecej jak znaleźć noclegi i hotel w Pampelunie.

San Fermin - gonitwa byków w Pampelunie
Czyli gonitwa byków w Pampelunie, w Hiszpanii. Najsławniejsza z hiszpańskich fiest. San Fermin. Co roku w lipcu odbywa się uliczna gonitwa z bykami przez ulice Pampeluny. Dowiedz się więcej z naszego hiszpańskiego przewodnika o tej fantastycznej fieście. Zdjęcia, terminy, szczegóły jak wziąć udział w San Fermin w Hiszpanii. Zakwaterowanie i noclegi w Pampelunie.

Pelota gra sportowa
Baskijska gra sportowa popularna w całej Hiszpanii. W Baskonii nawet najmniejsza wioska ma ścianę do uprawiania tego sportu. Dowiedz się więcej o tej dziwnej dyscyplinie sportu z naszego przewodnika po Kraju Basków. Zobacz zasady gry w pelota, baskijskiej specjalności i tradycji.

Klimat w Kraju Basków

Położenie geograficzne i wpływ Oceanu Atlantyckiego powodują, iż ten region Hiszpanii nie należy do najbardziej słonecznych. Mimo to, kraj jest piękny o każdej porze roku i wart zwiedzania, aby utwierdzić się również w przekonaniu jak różna jest Hiszpania i jej regiony autonomiczne. Północne doliny kraju to tzw. Zielona Hiszpania, gdzie dominuje klimat oceaniczny z opadami o każdej porze roku i umiarkowanymi temperaturami. Śnieg w zimie nie należy tutaj do rzadkości. Średnie roczne opady w Kraju Basków to 1200 mm. Środkowa część kraju jest pod wpływem klimatu kontynentalnego-śródziemnomorskiego, ale z wpływami klimatu oceanicznego, gdzie lata są suche i upalne, a zimy zimne i śnieżne.

Klimat w dolinie Ebro w Kraju Basków, jest klimatem typowo kontynentalno-śródziemnomorskim, gdzie zimy są zimne i suche, a lata gorące i suche. Największe opady notuje się wiosną i jesienią. Opady deszczu są w granicach 300 mm. Więcej o klimacie w Hiszpanii i temperaturach  w Hiszpanii dowiedz się z naszego przewodnika po Hiszpanii.

 Noclegi w Kraju Basków

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny noclegów i zarezerwuj zakwaterowanie w miastach Kraju Basków

Transport w Kraju Basków

Strategiczne położenie geograficzne Kraju Basków w północno zachodniej części Hiszpanii, oraz granica z Francją i  Pirenejami, powoduje duży ruch na drogach i autostradach, w pociągach i innych środkach transportu istniejących w tym kraju. Kraj Basków posiada trzy lotniska:

  • lotnisko w Bilbao, lotnisko o symbolu IATA (BIO)
  • lotnisko w San Sebastian, lotnisko o symbolu IATA (EAS)
  • lotnisko Vitoria, lotnisko o symbolu IATA (VIT)

Powyższe lotniska obsługują połączenia międzynarodowe, głównie z większymi miastami europejskimi, oraz lokalne połączenia z większymi, hiszpańskimi miastami. Najważniejsze drogi w kraju to autostrada AP8, która łączy Bilbao, San Sebastian, dalej francuską granicę i autostradę AP1, która z kolei łączy San Sebastian i Gasteiz z centralną Hiszpanią i miastami w centrum Półwyspu Iberyjskiego. Kolejną ważną drogą jest droga o numerze AP68, autostrada łącząca Bilbao z Morzem Śródziemnym i kurortami tam położonymi. Dowiedz się więcej o transporcie w Hiszpanii z naszego przewodnika po Hiszpanii.
Pociągi w Kraju Basków są kontrolowane przez Eusco Trenbide Sarea, Baskijskie Linie Kolejowe. Działające niezależnie od hiszpańskiego RENFE, jednak z nim współpracujące. W Bilbao znajdują się dwie linie metra, Metro Bilbao. Eusco Tren, kolejka wąskotorowa działająca w Bilbao i San Sebastian, oraz tramwaj Vitoria-Gasteiz.
Dwie linie kolejowe są właśnością hiszpańskiej RENFE, tzn. linia Gasteiz-San Sebastian, oraz Bilbao-centrum Hiszpanii. Także RENFE operuje na trasie "cercanias" Bilbao i San Sebastian. Kolejna linia wąskotorowa to FEVE pomiędzy Bilbao i Balmaseda i Bilbao z resztą północnej Hiszpanii.
Budowana jest sieć super szybkiej kolei o nazwie Basque Y, zakończenie budowy przewidziane jest na rok 2013. Linia ma się łączyć z francuska siecią TGV w miejscowości Hendaye. Większość linii kolejowych przebiega przez długie tunele, ze względu na ukształtowanie powierzchni w Kraju Basków. Więcej o hiszpańskich kolejach i hiszpańskich pociągach na stronach naszego przewodnika po Hiszpanii.
Najważniejsze porty morskie w Kraju Basków to port w Bilbao, oraz port Pasaia. Mniej ważne to porty w Bermeo i Ondarroa. Part w Bilbao należy do najważniejszych portów morskich w całej Hiszpanii, o nośności 38 milionów ton rocznie przewożonych towarów. Z połączeń promowych z Hiszpanią, najważniejsze jest połączenie promowe łączące Bilbao z Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Więcej o promach w Hiszpanii dowiedz się z naszego przewodnika po Hiszpanii.

COSTA-VASCA-W-HISZPANII
Wybrzeże Baskijskie
  RESTAURACJA-HISZPANSKA
Kuchnia Kraju Basków


Kuchnia i gastronomia kraju Basków

Kuchnia i jedzenie to bardzo ważna część kultury baskijskiej. Dla Baska, kuchnia i posiłek są bardzo ważne. Baskowie są dumni ze swojej kuchni. Do potraw, restauracji i spożywania posiłków, przywiązuje się ogromną wagę.
Kataloński, światowej sławy hiszpański kucharz Ferran Adria, powiedział kiedyś tak o baskijskiej kuchni: " w odniesieniu do średniej jakości jedzenia, biorąc pod uwagę do jakiejkolwiek restauracji lub jadłodalni wejdziesz w kraju Basków, jest to prawdopodobnie najlepsze jedzenie na świecie". Przytaczając słowa Ferrana Adrii szanujmy i respektujmy kuchnię baskijska, jest najlepsza na świecie!

Nie tylko na świecie kuchnia baskijska uchodzi za najlepszą, także w rodzimej Hiszpanii. Baskowie to prawdziwi smakosze. Najważniejszymi specjałami kuchni baskijskiej to bacalao (dorsz) a la vizcaina lub al pil-pil. Ryba merluza (wątłusz) a la vasca, txipirones en su tinta to kałamarnica w sosie własnym. Krab pająkowaty txangurro. Wszystkie powyższe potrawy znajdziemy na stołach w wykwintnych restauracjach, jak również w niedrogich, przydrożnych caserios w pobliżu większych miast Kraju Basków. Lokale w tym kraju serwują także pitny jabłecznik czyli sidra w lokalach zwanych siderias. Można skonsumować wielkie porcje wołowiny, bacalao i chorizo, popijając do woli jabłecznikiem wprost z beczki. Również w każdym barze i restauracji główne danie serwowowane są jako hiszpańskie tapas, tutaj znane pod nazwą pintxos (czytaj pinczos).

Baskijska kuchnia to jeden z głównych powodów turystyki w tym pięknym kraju. Na uwagę zasługuje żywa tradycja tylko w tym kraju, towarzystw gastronomicznych (txokos). Powstały one w połowie XIX wieku, jako miejsce spotkań rzemieślników związanych z branżą gastronomiczną. Wedle zwyczaju kobiety nie mają wstępu na tego typu spotkania. Gotowaniem spektakularnych dań zajmują się mężczyźni, którzy płacą składki członkowskie. Baskijskie przepisy kulinarne zachowały się właśnie dzięki tego typu stowarzyszeniom. W chwili obecnej na popularności zyskuje tzw. nueva cocina vasca, nowa kuchnia baskijska, będąca pod silnymi wpływami francuskiej sztuki kulinarnej.
Baskowie mówią "ir de pintxos" czyli wyjście wspólnie ze znajomymi do wielu barów i próbowanie wielu tapas, oraz kosztowanie wina i cydru.

WYNAJEM-SAMOCHODOW

Historia Kraju Basków

Kraj Basków uzyskał autonomię w roku 1978, wcześniej niż większość hiszpańskich prowincji. O pochodzeniu Basków naprawdę niewiele wiadomo. Ten bardzo oryginalny lud, różniący się od Hiszpanów i Francuzów, nie tylko językiem ale i mentalnością, zachowaniem i wyglądem, prawdopodobnie nie ma żadnych krewnych w Europie. Język baskijski (euscara lub eusquera, euscalduna) jest bez wątpliwości jednym z najstarszych języków używanych na kontynencie europejskim.

Niektórzy naukowcy sądzą iż Baskowie są ostatnimi żyjącymi przedstawicielami europejskich aborygenów. Ta ciekawa teoria antropologiczna powstała w XIX wieku w oparciu o znaleziska archeologiczne i wyniki badań genetycznych mieszkańców Kraju Basków. Fragmenty sławnej czaszki człowieka z Cro-Magnon, pochodzące z okresu paleolitu, czyli 9.000 lat p.n.e. okazały się identyczne jak budowa czaszki współczesnych Basków!
Zdecydowaną większość prac antropologicznych, głównie autorstwa znanego naukowca Joxe Miguela Barandiarana, zakłada iż Baskowie od tysięcy lat zamieszkiwali zachodnie Pireneje, zazwyczaj w izolacji od innych nacji okupujących Półwysep Iberyjski.

W okresie podbojów rzymskich w południowo zachodniej Galii i na północnej części Półwyspu Iberyjskiego, żyły plemiona zwane Aquitani, które używały języka baskijskiego. Zdecydowana większość z nich została pokonana i uległa romanizacji z biegiem czasu. Vascones, dzikie plemiona zamieszkujace nieurodzajne i dzikie góry Euscal Herria w zamian za pozwolenie Rzymianom na handel i swobodny przejazd przez swój kraj, zachowali zwyczaje, niepodległość i swój język.

Po upadku cesarstwa rzymskiego nowi władcy nie byli już tak tolerancyjni, królowie wizygoccy usiłowali wytępić Basków. Maurowie, czyli Arabowie, którzy dotarli aż do nizin Alavy i Nawarry, dotarli na północ aż do Pampeluny, nigdy nie umocnili się w górach północy. Ciągłę wojny i najazdy sprawiły iż baskijskie plemiona zjednoczyły się i w roku 818 wybrały swojego wodza Inigo Iniguez, pierwszego władcę królestwa Nawarry. W latach póżniejszych Baskowie przyjęli chrześcijaństwo, ale zachowali dawne wierzenia i zwyczaje. Dowiedz sie więcej o historii Hiszpanii z naszego przewodnika po tym kraju.

Podczas rekonkwisty kiedy Hiszpania łączyła się w jedno królestwo, zabrakło w nim Nawarry. Królowie Reyes Catolicos namówili mieszkańców prowincji Gipuzkoa, Alava i Bizkaia, by oderwali sie od Nawarry i przyłączyli sie do Kastylii. W zamian zwolnili Basków od opłat celnych, poborów do wojska i ogólnohiszpańskich podatków. Mieszkańcy Nawarry zgodzili się pod przymusem na podobny układ i w roku 1512 wszystkie prowincje baskijskie znalazły się pod władzą centralną Madrytu. W roku 1876 po ostatecznej klęsce karlistów, których to Baskowie popierali jako zwolenników ich tradycyjnych wartości, zwycięzcy liberałowie znieśli prawa dla Basków (fueros) co doprowadziło do narodzin na przełomie XIX i XX wieku do baskijskiego nacjonalizmu. W 1895 roku Sabino Arana, syn stoczniowca popierającego karlistów, założył Baskijską Partię Nacjonalistyczną PNV. Na początku hiszpańskiej wojny domowej mieszkańcy rolniczych prowincji Nawarry i Alavy poparli nacjonalistów. Bizkaia i Gipuzkoa przyłączyły się do republiki, a w pażdzierniku roku 1936 powołały autonomiczny rząd z Jose Antonio Aguirre na czele. Rząd przetrwał tylko 9 miesięcy. W kampaniii militarnej, której częścią było zbombardowanie Guerniki przez Niemców, generał Franco ostatecznie podbił baskijskie prowincje. Więcej o historii Kraju Basków w naszym przewodniku.

Ekonomia kraju

Kraj Basków to najbogatszy region Hiszpanii. GDP w Kraju Basków jest o 40% wyższy niż w reszcie Unii Europejskiej, oraz 33% wyższy niż średnia hiszpańska (dane z roku 2008). Tradycyjne gałęzie gospodarki baskijskiej to produkcja stali, oraz budowa statków. W XIX wieku wokół Bilbao znaleziono duże pokłady rudy żelaza, które są eksploatowane do dzisiaj. W dniu dzisiejszym najsilniejsze sektory gospodarki baskijskiej to produkcja maszyn, produkcja energii i sektor bankowy.
Najważniejsze przedsiębiorstwa i firmy to: bank BBVA z oddziałami rozsianymi po całej Hiszpanii. IBERDROLA firma sprzedająca energię elektryczną, też najsilniejsza w Hiszpanii i obecna w każdym zakątku kraju. Następnie CAF-produkcja wagonów i taboru kolejowego, GAMESA-turbiny wiatrowe.
Kraj Basków ma najniższe bezrobocie w całej Hiszpanii. Podczas najgłębszego kryzysu jaki przechodziła Hiszpania w roku 2009 w kraju Basków bezrobocie w dalszym ciągu było tylko na poziomie 10%. Margines w skali całej Unii Europejskiej.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij