Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Estremadura

Hiszpańska Estremadura. W języku hiszpańskim to Extremadura. Jeszcze całkiem niedawno kojarzyła się tylko z hiszpańską biedą, suszą i najuboższym regionem Hiszpanii w którym nikt nie chciał mieszkać. Dziś, to najlepiej trzymany sekret Hiszpanii i raj dla turystów, lubiących zwiedzać dziewicze tereny i chodzić po miejscach odludnych i z dala od ubitych szlaków. Stereotypy panujące w Hiszpanii, jakoby Estramadura jest biedna i nieciekawa, należy odłożyć do lamusa. A przecież ten niezwykle ciekawy region ma tyle do zaoferowania turyście zwiedzającym ten duży przecież region Hiszpanii na granicy z Portugalią.

W ostatnich latach nastała moda na Estremadurę i coraz więcej turystów odwiedza ten hiszpański region. Niesamowite, wspaniałe miasta konkwistadorów, takie jak Trujillo i Caceres, to doskonałe miejsca na zwiedzanie i poznanie hiszpańskiej historii, podczas przejazdu z np. z Madrytu na południe. Popularna jest np. trasa z Madrytu lub Salamanki do Andaluzji i do. np. Sewilli. Nie zapominajmy o niesamowitej Meridzie, gdzie koniecznie trzeba zobaczyć liczne pozostałości z czasów panowania rzymskiego na tych terenach. Szczególnie warto odwiedzić muzeum archeologiczne w Meridzie, gdzie znajdują się lokalne znaleziska. Estremadura sławna jest także ze swojej fauny i flory, charakterystycznej dla tej części Półwyspu Iberyjskiego. Miłośnicy ornitologii z pewnością znają Parque Natural de Monfrague, gdzie gniazdują niezwykle rzadkie okazy ptaków.

Dla wierzących i miłośników historii z pewnością nie lada gratką, będzie zwiedzanie klasztoru w Guadelupe, do którego od ponad 500 lat przyjeżdżają pielgrzymi z najprzeróżniejszych zakątków świata, aby pomodlić się przed obrazem Najświętszej Marii Panny.
Jeżeli pragniesz zwiedzić Estremadurę doradzamy własny środek transportu, najlepiej i najwygodniej jest po prostu wypożyczyć samochód na którymś z lotnisk w Hiszpanii. Zamiast polegać na autobusach i pociągach. Połączenia komunikacyjne są bardzo dobre, ale szczególnie latem upał, tłok na stacjach, może się dać we znaki turyście pieszemu i bez budżetu na wypożyczenie samochodu. Ale tego rodzaju tramping po Hiszpanii może i niektórym przypaść do gustu.

Estremadura to autonomiczny region Hiszpanii, graniczący z Portugalią od zachodu, od północy graniczy z Kastylią i Leon, od wschodu leży Kastylia La Mancha, a od południa graniczy z Andaluzją. Estramadura, to jak twierdzą niektórzy, najlepiej utrzymywany sekret Hiszpanii. Przepiękny i dziewiczy region, dlatego to idealne miejsce dla turystów lubiących przecierać szlaki i nie gustujących w znanych trasach turystycznych. Historyczne miasta, przepiękne doliny, góry, lasy i pola, wspaniałe krajobrazy z dala od ludzi i wielkich miast.

Zdecydowana większość powierzchni Estremadury jest płaska z dwoma rzekami, Guadiana i Taj biegnącymi do Portugalii i dalej do ujścia w Atlantyku. Podróżując przez Estremadurę za oknami samochodu dostrzeżesz równiny, porośnięte lasami sosnowymi Sierras, odizolowane od świata wioski.... Na południu regionu leży masyw górski Sierra Morena, która stanowi naturalną granicę z Andaluzją.

FOTO-SWINKI-JAMON-ESTREMADURA-WYPAS
Najlepsza szynka hiszpańska, czyli sławny Jamon pochodzi właśnie z Estremadury

Estremadura jest sławna jeszcze z jednego powodu. To właśnie tutaj urodzili się najwięksi konkwistadorzy hiszpańscy, sławni z odkrywania Nowego Świata i podbijania obydwu Ameryk. W Estremadura urodził się Francisco Pizarro, oraz Hernan Cortez, znany z podbojów w Meksyku. Pizzaro podbił imperium Inków i tym wpisał się do historii Hiszpanii.

Paradory w Estremadurze

Tego koniecznie musisz spróbować. Jeżeli pragniesz doświadczyć prawdziwie hiszpańskiej atmosfery podróżując przez Estremadurę, na nocleg musisz zatrzymać się w jednym z Paradorów. Co to są Paradory? Otóż Paradory to hotele, o charakterze wiejskim (rural), oferujące w niektórych wypadkach najwyższej klasy zakwaterowanie dla podróżnika. Paradory zwykle powstały z przebudowania historycznego budynku, pałacu, klasztoru, zamku, itp.

Wspaniała historyczna atmosfera, pokoje jak z podręcznika do historii o Hiszpanii i wspaniała kuchnia regionalna. Tego spodziewaj się po paradorach. Więcej o paradorach w Hiszpanii pisaliśmy w rozdziale poświęconym tylko Paradorom w Hiszpanii. Dowiedz się więcej o paradorach w Hiszpanii. Jeden z najlepszych Paradorów w Estremadurze to Parador de Caceres, to 4 gwiazdkowy standart hotelu. Inne paradory znajdują się w Trujillo, Merida, Guadalupe, Jarandilla i w Zafra.
Zatrzymując się na noc w paradorze poczujesz ducha hiszpańskiej historii. Naprawdę wspaniałe doświadczenie dla turysty, odwiedzającego Estremadurę, bez znaczenia o jakiej porze roku.

Co zwiedzić i kiedy jechać

To jeden z najlepiej "wyposażonych" regionów Hiszpanii w zabytki historyczne o charakterze sakralnym. Szczególnie klasztory w regionie warto zwiedzić i poznać. Również przez ten region przewinęły się kultury arabskie, rzymskie i chrześcijańskie, pozostawiając po sobie ślady w każdym większym mieście w Estremadurze.
Klasztor w Yuste w pobliżu Caceres, datowany jest na XV wiek. Klasztor sławny jest z tego iż zmarł w nim król Hiszpanii, Carlos V. W pobliżu leży klasztor Jarandilla de la Vera, datowany również na XV wiek. Tutaj z kolei, mieszkał Carlos I, król Hiszpanii.

Ale chyba najsławniejszym zabytkiem w regionie jest klasztor w Guadalupe Monasterio de Nuestra Senora de Guadalupe. Klasztor od pięciuset lat przyciąga pielgrzymów i wiernych, został założony w 1340 roku, w miejscu gdzie kilkadziesiąt lat wcześniej, grupa pasterzy owiec, znalazła figurkę Matki Boskiej, wyrzeźbioną, jeżeli wierzyć starej legendzie, przez Świętego Łukasza.
Od znajomych pasjonatów ornitologii, wiemy iż Estremadura to "stolica" hiszpańskiej i również europejskiej ornitologii. To właśnie do Estremadury przyjeżdża najwięcej "podglądaczy" ptaków w Europie.

MAPA-ESTRAMADURA-HISZPANIA-PORTUGALIA
Mapa regionu Estremadura w zachodniej Hiszpanii na granicy z Portugalią

W kilku ostatnich latach kulturowe znaczenie Estremadury zostało podkreślone, poprzez kandydaturę Caceres do miana kulturalnej stolicy Europy w 2016 roku. Największe miasta i najważniejsze miejsca historyczne w regionie, takie jak np. klasztor w Guadalupe czy Merida, oraz Caceres należą do światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Miasto Caceres znane jest również z fiesty casar de caceres, podczas której jest obchodzone święto sera. Lokalnego sera, podobnego do sera feta.

 Noclegi w Estramadura

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny i zarezerwuj nocleg w Estremadurze

Oprócz historii i kultury, piękny i niezwykle imponujący charakter Estremadury, to kolejny powód do odwiedzenia tej ciekawej części Hiszpanii. Dehesa - to ogromne pastwiska, typowe dla tego regionu. Na obszarach górskich znajdują się liczne jeziora i rzeki z krystalicznie czystą wodą, oraz lasy śródziemnomorskie. To miejsce zupełnie nie dotknięte przez cywilizację lub przemysł. Absolutne zero zanieczyszczenia środowiska. To raj dla zwierząt i roślin. Jeżeli odwiedzisz ten region z pewnością nie pożałujesz bo naprawdę jest to zupełnie inna część Hiszpanii od zatłoczonego i turystycznego południowego wybrzeża, najlepiej znanego naszym wczasowiczom z Polski.
W Estremadurze możesz wybrać się na długi trekking, zorganizować sobie wycieczkę rowerową, czy wynająć konie i spędzić wakacje w siodle...

Klimat i temperatury w Estremadurze

Tutaj pogoda wygląda inaczej niż np. na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Jeżeli planujesz wycieczkę jesienią, wiosną lub zimą, lepiej być przygotowanym na niespodzianki pogodowe w postaci niskich temperatur czy nagłych opadów deszczu, aczkolwiek region ten należy do najsuchszych w Hiszpanii. Klimat Estremadury określany jest jako klimat śródziemnomorski z wyjątkiem północy, gdzie panuje klimat kontynentalny, natomiast na zachodzie na klimat i temperaturę ma wpływ Ocean Atlantycki, powodując iż jest tutaj wilgotniej i jest więcej opadów.

Latem panują w Estremadurze wysokie temperatury, zwykle powyżej 30 stopni C, często zdarzają się susze. Zimy natomiast są dość wilgotne z niezbyt częstymi opadami deszczu. W przeciągu roku temperatury oscylują pomiędzy 5 stopni C, a 32 stopniami C. Zimniej jest w Sierra Morena ze względu na wysokość nad poziomem morza.

Latem natomiast nie jest rzadkością, a raczej jest to "zwykła" temperatura, powyżej 40 stopni C. Średnie roczne temperatury w zimie to 8 stopni C. Zdarza się iż w Estremadurze zimą popada śnieg, zwykle zdarza się to w styczniu lub lutym.

Największe miasta i turystyka w regionie

Region Estremadura zamieszkuje 1.105.000 mieszkańców. Nie jest to dużo jak na Hiszpanię, ponieważ jest to tylko blisko 2,5% populacji całej Hiszpanii. Najgęściej zaludniona jest prowincja Badajoz, jako iż jest to największe miasto w tym regionie. Powierzchnia Estremadury wynosi 41.633km2, co czyni Estremadurę, piątym największym regionem autonomicznym w kraju.

Najwyższym szczytem górskim w Estremadura jest Pico Villuercas, który należy do części gór Montes de Toledo. Na południu wznosi się Sierra Morena, które to góry dzielą Andaluzję i Estremadurę. Tutaj najwyższym szczytem jest Pico Tentudia, który wzosi się na wysokości 1104m2.
Największe miasta w regionie Estremadura to:

  • Badajoz 150.000 mieszkańców
  • Caceres 93.000 mieszkańców
  • Merida 56.000 mieszkańców
  • Plasencia 41.000 mieszkańców
  • Don Benito 40.000 mieszkańców
  • Almendralejo 34.000 mieszkańców
  • Villanueva de la Serena 27.000 mieszkańców
  • Navalmoral de la Mata 18.000 mieszkańców
  • Zafra 17.000 mieszkańców
  • Montijo 16.000 mieszkańców


Jak dojechać do Estremadura

Estremadura leży najdalej od Polski, ze wszystkich hiszpańskich regionów. Opcji dojazdu jest kilka, tańszych i droższych, bliższych i dalszych. Można zarezerwować lot do Lizbony lub lot do Porto w Portugalii, wypożyczyć samochód na lotnisku i kierować się na wschód w kierunku Madrytu. Można znaleźć bilet lotniczy do Badajoz.
Najłatwiej jest jednak kupić bilet lotniczy do Madrytu z Polski i wypożyczyć samochód na lotnisku Barajas w Madrycie.

Podróż z Madrytu do Estremadury zajmie Ci nie więcej jak 2,5 h. Autostrada jest świetna (autostrada A5). Można też pokusić się o samolot z Madrytu do Badajoz, są dwa samoloty dziennie. Jeżeli chcesz zwiedzić północ Estremadury, można złapać połączenie do Valladolid i dojechać drogą A62 do Salamanki i dalej przez Plasencję do Caceres. Jeżeli chcesz dojechać do Badajoz lub do Meridy, najbliższym lotniskiem jest lotnisko w Sevilla. Stamtąd drogą N630 szybko dojedziesz do Twojej destynacji.
Oznaczenia na drogach i autostradach są bardzo dobre, mało prawdopodobieństwo aby się gdzieś zgubić i pojechać w nieznane...

WEDKARSTWO-HISZPANIA
Estremadura to raj dla wędkarzy w Hiszpanii

Zobacz inną Hiszpanię i zakochaj się

Region Estremadura to zupełnie inny "rodzaj" Hiszpanii, zupełnie jak inny kraj. To informacje dla osób, które były raz lub dwa w Hiszpanii i twierdza że znają Hiszpanię. Południowe wybrzeża Hiszpanii, lub Wyspy Kanaryjskie tu zupełnie inna "bajka". Naprawdę warto wybrać się do tego regionu Hiszpanii i poznać magię dawnej Hiszpanii, historii tego kraju, jego klasztorów, kościołów, średniowiecznych zamków... Zanocuj w paradorze, zwiedź Meridę, przyjedź na jedną z fiest, odbywających się co roku w tym regionie. Doświadczysz czegoś nowego, czegoś magicznego...

W Estremadura nie znajdziesz tłumów turystów, raczej osoby zainteresowane historią i poznaniem kultury Hiszpanii. Aczkolwiek największe miasta Esteramadury pełne są obcokrajowców i emigrantów z najprzeróżniejszych zakątków świata, nie tylko Europy. Ludzie są tutaj niezwykle przyjaźni, mówią z innym akcentem i zawsze wskażą Ci drogę i pomogą w podróży przez hiszpańska Estremadurę....

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij