Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Wyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie, informacje dla wczasowiczów wybierających się na wypoczynek na Wyspy Kanaryjskie. Przewodnik po Wyspach Kanaryjskich. Informacje turystyczne o Wyspach Kanaryjskich, administracyjnie należących do Hiszpanii. Wyspy Kanaryjskie czyli Kanary, to hiszpański archipelag, leżący u północno-zachodnich wybrzeży Afryki.

100km na zachód od Maroko i Zachodniej Sahary w Afryce. Wyspy Teneryfa, Fuerteventura i Gran Canaria to jedne z najbardziej popularnych destynacji turystycznych nie tylko w całej Hiszpanii, ale i na świecie. Tanie wakacje lub wczasy all inclusive na Teneryfie, Lanzarote lub Fuerteventura, przyciągają ludzi szukających słońca i pięknych plaż Hiszpanii.

Ośrodki wczasowe na Wyspach Kanaryjskich są numer jeden w ofercie wczasowej, każdego biura podroży. W naszym przewodniku po Wyspach Kanaryjskich, dowiesz się o najlepszych plażach na Fuerteventura, Lanzarote i Gran Canaria, gdzie najlepiej zarezerwować wakacje lub wczasy all inclusive na Wyspach Kanaryjskich, oraz znajdziesz praktyczne informacje o podroży i wypoczynku na każdej z Wysp Kanaryjskich.

Sprawdź również tanie loty czarterowe na Wyspy Kanaryjskie. Znajdziesz w naszym przewodniku po  Wyspach Kanaryjskich, informacje gdzie najlepiej i najtaniej wypożyczyć samochód na Wyspach Kanaryjskich, oraz co zwiedzić podczas pobytu na wakacjach na Wyspach Kanaryjskich.

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich- na jaką wyspę się wybrać

Planując wakacje lub wczasy w Hiszpanii, szczególnie w okresie zimowym i jesiennym, warto wziąć pod uwagę Lanzarote, Fuertaventurę lub Teneryfę, przy rezerwacji noclegów lub wczasów. Wysokie temperatury, piękne plaże i słońce gwarantowane, praktycznie o każdej porze roku.
Wyspy Kanaryjskie to hiszpański region autonomiczny i najbardziej oddalona od kontynentu europejskiego, część Unii Europejskiej i zarazem Hiszpanii. Na archipelag Wysp Kanaryjskich składają się następujące wyspy: (w kolejności od największej do najmniejszej):

W archipelagu są jeszcze mniejsze wyspy, wśród nich Lobos, Roque de Este i Roque del Oeste są w większości niezamieszkałe lub tylko okresowo zamieszkałe w okresie letnim. Wyspy Kanaryjskie o każdej porze roku przyciągają miliony turystów, wczasowiczów i osób szukających wakacji w słońcu Hiszpanii. Niebywałe 12 milionów turystów odwiedza Wyspy Kanaryjskie każdego roku. Najważniejszymi destynacjami turystycznymi są wyspy: Teneryfa, Gran Canaria, oraz Lanzarote, także Fuerteventura.

Wyspy Kanaryjskie posiadają klimat subtropikalny z dłuższymi, słonecznymi dniami w lecie i chłodniejszymi dniami w okresie zimowym. Najważniejszymi atrakcjami turystycznymi na Wyspach Kanaryjskich jest Park Narodowy Teide i góra Teida, trzeci najwyższy, wygasły wulkan na ziemi.
Całkowita powierzchnia archipelagu Wysp Kanaryjskich liczy 7.293 km2 i liczba ludności to 2 mln 80 tys. mieszkańców. Zdecydowanie większa część populacji Wysp Kanaryjskich mieszka na Teneryfie i Gran Canaria.

WYSPY KANARYJSKIE HISZPANIA
Mapa Wyspy Kanaryjskie

Stolicą Wysp Kanaryjskich są dwa miasta równocześnie: Santa Cruz de Tenerife, oraz Las Palmas de Gran Canaria. Aż do roku 1927 tylko Santa Cruz de Tenerife było stolicą wszystkich wysp archipelagu. Trzecim, największym miastem na Wyspach Kanaryjskich jest miasto San Cristobal de la Laguna na Teneryfie. Podczas trwania hiszpańskiego imperium i podbojów obydwu Ameryk, Wyspy Kanaryjskie były przyczółkiem i przystankiem przed przeprawą przez Atlantyk do Nowego Świata. Hiszpańskie galeony stąd właśnie wyruszały na podbój Ameryki. Sprzyjały temu również wiatry wschodnie, wiejące przez większą część roku na Wyspach Kanaryjskich.

Nazwa Wyspy Kanaryjskie pochodzi najprawdopodobniej z łacińskiego słowa Insula Canaria, w wolnym tłumaczeniu "Wyspa Psów". Teorie naukowców wskazują na psy morskie, gatunek fok, już nie istniejących na Wyspach Kanaryjskich. Gatunek, który zamieszkiwał większość z Wysp Kanaryjskich, wspominanych już przez starożytnych Rzymian, który pierwsi ustanowili kontakt pomiędzy Półwyspem Iberyjskim a Wyspami Kanaryjskimi.
Pierwszymi mieszkańcami Wysp Kanaryjskich były plemiona guanches, które czciły psy, mumifikowały psy i traktowały psy jako bóstwo i święte zwierzęta.

W czasach starożytnych Wyspy znane były jako miejsce zamieszkania ludzi, którzy czcili te zwierzęta, a kiedy starożytni Rzymianie po raz pierwszy wylądowali na wyspach dali im nazwę "canaari" co w łacinie oznacza "ci którzy czczą psy" lub "ludzie z psami". Starożytni Grecy również wiedzieli o tych ludziach, żyjących daleko na zachodzie, określając ich jako"ludzie z głowami psów" i tych którzy czczą psy na wyspach. Niektóre naukowe teorie dowodzą iż czczenie psów na Wyspach Kanaryjskich ma ścisły związek z egipskim bóstwem Anubis, o głowie psa. Nie ma wytłumaczenia kto był pierwszy i jak to możliwe, aby dwie tak odległe cywilizacje miały coś wspólnego ze sobą...

Geografia i geologia Wysp Kanaryjskich

Wyspy Kanaryjskie są pochodzenia wulkanicznego, siedem największych wysp, jedna mniejsza wyspa, oraz kilkanaście niezamieszkałych wysepek, tworzą archipelag Wysp Kanaryjskich i jedyne miejsce na terytorium Hiszpanii, gdzie zanotowano erupcje wulkaniczne. Niektóre wulkany są aktywne lub w stanie uśpienia.
Wyspy Kanaryjskie posiadają szereg interesujących Parków Narodowych wartych odwiedzenia podczas wczasów na Wyspach Kanaryjskich. Są to: Parque Nacional de la Caldera de Taburiente na La Palma, Garajonay Park Narodowy na La Gomera, Teide Park Narodowy na Teneryfie, oraz Timanfaya Park Narodowy na Lanzarote.
Najwyższe szczyty górskie na poszczególnych wyspach:

  • Teide (Teneryfa) 3.718 m n.p.m.
  • Roque de los Muchachos (La Palma) 2.426 m n.p.m.
  • Pico de las Nieves (Gran Canaria) 1.949 m n.p.m.
  • Pico de Malpaso (El Hierro) 1.500 m n.p.m.
  • Garajonay (La Gomera) 1.487 m n.p.m.
  • Pico de la Zarza (Fuerteventura) 812 m n.p.m.
  • Penas del Chache (Lanzarote) 670 m n.p.m.

 

WYSPY KANARYJSKIE PLAŻE
Plaże Wysp Kanaryjskich
  SAMOLOT WYSPY KANARYJSKIE
Samolot czarterowy na Gran Canaria


Wyspy Kanaryjskie informacje praktyczne

Język na Wyspach Kanaryjskich
Obowiązującym językiem urzędowym na Wyspach Kanaryjskich jest język hiszpański. Jednakże Hiszpanie zamieszkujący Wyspy Kanaryjskie mówią na Wyspach ze śpiewnym akcentem, przypominającym język hiszpański z Argentyny lub hiszpański z akcentem włoskim. Dla osób znających język hiszpański, może być to bardzo ciekawe doświadczenie.

Czas na Wyspach Kanaryjskich
Różnica czasu pomiędzy Europą kontynentalną w tym Polski, wynosi 1h. Po przylocie na Wyspy Kanaryjskie należy przesunąć wskazówki zegara o godzinę do tyłu. Taki sam czas obowiązuje w Portugalii. Także obowiązuje na Wyspach Kanaryjskich czas zimowy i czas letni.

Dokumenty w podróży na Wyspy Kanaryjskie
Wyspy Kanaryjskie to terytorium administracyjne Hiszpanii. Obowiązują takie same zasady kontroli i przekraczania granicy jak w Hiszpanii kontynentalnej. Dla obywateli Polski ważny paszport lub dowód osobisty, na pobyt krótszy niż 3 miesiące. Jeżeli mamy zamiar wynająć samochód na Wyspach Kanaryjskich dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą karty kredytowej, oraz prawa jazdy.

Wynajem samochodu na Wyspach Kanaryjskich
Dobrym sposobem na zwiedzanie wysp podczas wakacji i wczasów, może być wynajem auta na Wyspach Kanaryjskich. Każda większa wyspa posiada setki wypożyczalni samochodów z całą gamą aut do wypożyczenia. Skorzystaj z naszej wyszukiwarki rezerwacji samochodów na Wyspach Kanaryjskich, która pomoże w rezerwacji samochodu. Najniższe ceny wynajmów i porównanie wszystkich operatorów wypożyczalni samochodów na Wyspach Kanaryjskich. Przejdź do wyszukiwarki wypożyczalni samochodów na Wyspach Kanaryjskich na naszych stronach internetowych.

Wypożyczalnie samochodów Wyspy Kanaryjskie
Zarezerwuj i wynajmij samochód na Wyspach Kanaryjskich. Wyszukiwarka wypożyczalni samochodów na Wyspach Kanaryjskich. Porównaj ceny wynajmu samochodów i zarezerwuj on-line. Zniżki do 10% cały rok. Wszystkie wypożyczalnie na Teneryfie, Gran Canaria i Fuerteventura w jednym miejscu.

Przepisy celne na Wyspach Kanaryjskich
Wyspy są administracyjną częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej, ale obowiązują tutaj trochę inne przepisy odnośnie przewożenia towarów przez granicę. Z Wysp Kanaryjskich oficjalnie można wywieźć do 2 litrów wina, do 1 litra innych napojów alkoholowych i 1 karton papierosów. Przepisy dotyczą osób które ukończyły 18 lat. Pamiątki i upominki w postaci np. perfum, których wartość nie może przekraczać 160 euro. Teneryfa posiada wiele sklepów wolnocłowych z niższymi cenami na perfumy, alkohole, używki, itp. Przed planowaniem podróży warto sprawdzić przepisy celne, które mogą się zmieniać, na stronach ambasady Królestwa Hiszpanii.

Waluta na Wyspach Kanaryjskich
Obowiązujacą walutą na obszarze wszystkich Wysp Kanaryjskich jest Euro

Zakupy na Wyspach Kanaryjskich
Produkty elektroniczne, perfumy,  papierosy i alkohol są na Wyspach Kanaryjskich tańsze niż w wielu krajach Unii Europejskiej w tym i  Polsce. Na wyspach znajdziemy wiele sklepów z tego typu artykułami.  Są to pozostałości gdy Wyspy Kanaryjskie były tzw. strefą bezcłową. W większych miastach znajduje się wiele centr handlowych, gdzie można zakupić wszelkie artykuły spożywcze, przemysłowe, odzież, itp. Sklepy otwarte są w godzinach od 9.00 do 20.00 w okresie letnim dłużej. Dla poszukujących pamiątek z Wysp Kanaryjskich sklepy przy plaży i promenadach nadmorskich, oferują wszelkiego rodzaju pamiątki, rękodzieło artystyczne, pocztówki, tandetne wyroby dla dzieci, itp.
W mniejszych sklepach w zgodzie z hiszpańską tradycją obowiązuje sjesta, czyli przerwa w pracy od godziny 14.00 do 17.00. W sklepach generalnie można uiścić opłatę kartami kredytowymi, w mniejszych miejscowościach i małych sklepikach, niezbędna jest gotówka na zakupy

Zdrowie na Wyspach Kanaryjskich
Wybierając się na wczasy lub wakacje na Wyspy Kanaryjskie, należy pić dużo wody, ze względu na panujące tu wysokie temperatury. Woda pitna jest również towarem deficytowym na Kanarach. Można pić wodę z kranu, jednakże woda ma lekki, słonawy posmak. Pochodzi z odsolonej wody morskiej, przed spożyciem zaleca się jej przegotowanie. Woda w sklepach i supermarketach jest tania i szeroko dostępna, tak samo jak w innych częściach Hiszpanii.
Należy nosić nakrycie głowy, szczególnie latem, słońce może okazać się bardzo zdradliwe. Wybierając się na plażę warto mieć krem z odpowiednim filtrem UV. Najniebezpieczniejsze są godziny od 12.00 do 15.00. Warto mieć dobre przeciwsłoneczne okulary.
W razie potrzeby można skorzystać z pomocy lekarskiej, jeżeli przebywamy na wycieczce lub wczasach. Apteki są dobrze oznaczone zielonym, jaskrawym krzyżem i napisem Farmacia. Przed wyjazdem na wczasy, na Wyspy Kanaryjskie nie ma potrzeby dodatkowych szczepień.

Godziny urzędowania na Wyspach Kanaryjskich
Urzędy i instytucje publiczne są otwarte w godzinach od 10.00 do 14.00. Banki zwykle od 8.30 do 13.30. Muzea i galerie od 10.00 do 14.00 i od 17.00 do 20.00. Urzędy i i nne instytucje mogą być zamknięte podczas świąt narodowych i lokalnych fiest. Warto sprawdzić w naszym przewodniku w zakładce święta w Hiszpanii, aby uniknąć przykrej niespodzianki w podróży na Wyspy Kanaryjskie

Informacja turystyczna na Wyspach Kanaryjskich
Rozmieszczone w każdym większym mieście na Wyspach Kanaryjskich, oznaczone symbolem Turismo lub Informacion Turistica. Wszędzie dostaniemy darmowe mapki najbliższych okolic i regionu. Obsługa zwykle jest bardzo miła i mówi w kilku językach. Na stojakach rozmieszczone są ulotki i broszury informujące o wszystkich atrakcjach turystycznych, muzeach, zakwaterowaniu, hotelach, restauracjach, punktach wartych odwiedzenia i zwiedzenia

Konsulaty na Wyspach Kanaryjskich
Jedyne polskie przedstawicielstwo konsularne znajduje się na Gran Canaria. W przypadku większych problemów warto skontaktować się z polską ambasadą w Madrycie.

Konsulat Rzeczpospolitej Polski
kierowany przez konsula honorowego w Las Palmas de Gran Canaria (Wyspy Kanaryjskie)
Calle  Triana, 104-5o D; 35002 Las Palmas de Gran Canaria
tel.: (+34) 928 366 982; fax: (+34) 928 437 364
e-mail: consul@euromarket25.com

Ambasada Polska Madryt
Calle Guisando, 23-bis, 28035 Madrid
tel.: (+34) 913 736 605, (+34) 913 161 365
telefon dyżurny po godz. 17.00 (+34) 913 736 605; fax: (+34) 913 736 624
e-mail: consmad@polonia.es, www.polonia.es

Wydział Konsularny Ambasady w Madrycie
adres jak powyżej
tel.: (+34) 913 736 049; fax: (+34) 913 736 624
e-mail: consmad@polonia.es, www.polonia.es

PLAZE NA WYSPACH KANARYJSKICH
Plaże na Wyspach Kanaryjskich
  SERFOWANIE NA WYSPACH KANARYJSKICH
Surfing na Wyspach Kanaryjskich


Wyspy Kanaryjskie według wysp

Teneryfa
Szczegółowe informacje o Teneryfie, największej wyspy, wśród archipelagu Wysp Kanaryjskich. Geografia, atrakcje turystyczne, najlepsze plaże, miasta na wyspie i co należy zwiedzić podczas wczasów na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich. Dowiedz się więcej o Teneryfie z naszego przewodnika po Wyspach Kanaryjskich

Fuerteventura
Silne wiatry, tak w dosłownym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego możemy przetłumaczyć słowo Fuerteventura. Zasięgnij więcej informacji o drugiej, pod względem wielkości, wyspy w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Geografia, turystyka, co należy zwiedzić podczas wakacji na Fuerteventura w Hiszpanii. Odwiedź strony naszego przewodnika po Hiszpanii i rozdziały o Wyspach Kanaryjskich.

Gran Canaria
Jedna z najbardziej uczęszczanych i odwiedzanych przez wczasowiczów, wysp archipelagu. Tutaj koncentrują się ośrodki wczasowe, hotele, apartamenty na wynajem i zorganizowane ośrodki wypoczynkowe na Wyspach Kanaryjskich. Zobacz jakie najlepsze plaże należy odwiedzić podczas wakacji na Gran Canaria w Hiszpanii. Przewodnik po Gran Canaria.

Lanzarote
Wyspa najbardziej upodobana przez wczasowiczów z Wielkiej Brytanii. Piękna wyspa z ładnymi plażami, hotelami i ośrodkami wczasowymi. Zobacz gdzie najlepiej zarezerwować wakacje na Lanzarote. Hotele, apartamenty, plaże, miejsca do zwiedzania podczas wakacji na tej pięknej wyspie. Przewodnik po Lanzarote.

La Palma
Szczegółowe informacje dotyczące kolejnej z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Na stronach naszego przewodnika po Canarias znajdziesz informacje o najlepszych plażach na wyspie, o najlepszych hotelach i ośrodkach wczasowych na La Palmie. Sprawdż zanim zarezerwujesz swoje wakacje w Hiszpanii na La Palmie.

La Gomera
Jedna z najmniejszych, zamieszkałych wysepek na Wyspach Kanaryjskich. Urokliwa i nie zawsze zatłoczona wyspa, ze świetnymi plażami, hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi. Zaczerpnij więcej informacji o wyspie z naszego przewodnika po La Gomera na Wyspach Kanaryjskich. Dowiedz się więcej.

El Hierro
Szukasz ciszy, spokoju i odosobnienia na wakacjach w Hiszpanii? Z pewnością przypadnie Ci do gustu ta mała wysepka w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Dowiedz się więcej o atrakcjach turystycznych na El Hierro. O hotelach na wyspie, turystyce, plażach, restauracjach i co koniecznie należy odwiedzić podczas wakacji na El Hierro w Hiszpanii.

Ciekawa historia Wysp Kanaryjskich

Region autonomiczny Hiszpanii: Wyspy Kanaryjskie składa się z dwóch prowincji: Las Palmas i Santa Cruz de Tenerife. Każda z siedmiu wysp jest zarządzana przez radę miejską zwaną Cabildo Insular.
Granice międzynarodowe na morzu są ciągłą dysputą pomiędzy Hiszpanią a Maroko. Wyspy mają 13 reprezentantów w hiszpańskim senacie, 11 pochodzi z bezpośrednich wyborów, 3 dla Gran Canarii, 3 dla Teneryfy i po 1 dla każdej z pozostałych wysp.

Kiedyś wyspy były niezamieszkałe. Pierwszymi osadnikami byli Fenicjanie, Grecy, a póżniej Kartagińczycy. Jak mówią żródła pisane z I wieku naszej ery, autorstwa rzymskiego filozofa i podróżnika Pliny de Elder, archipelag został odnaleziony niezamieszkały, kiedy odwiedziły go po raz pierwszy oddziały Kartagińczyków pod dowództwem Hanno Nawigatora, ale zauważyli oni ruiny wielkich budowli na Wyspach.

  Noclegi na Kanarach

  Hotele Teneryfa
  Zarezerwuj nocleg
  Hotele Gran Canaria
  Zarezeruj nocleg
  Hotele Fuerteventura
  Zarezerwuj nocleg

Kiedy pierwsi Europejczycy zaczęli eksplorować Wyspy Kanaryjskie napotkali na kilkanaście rdzennych plemion zamieszkujących wyspy będących na poziomie neolitu rozwoju cywilizacyjnego. Historia pierwszych mieszkańców wysp jest ciągle nieodkryta, jednakże lingwistyczne i genetyczne badania mieszkańców, wskazują na pochodzenie afrykańskie pierwszych mieszkańców, Berberów z północnej Afryki.

Te pierwsze plemiona określane są nazwą Guanches, jednakże słowo Guanches odnosiło się tylko do pierwszych mieszkańców Teneryfy, a nie całych wysp. W średniowieczu wyspy, często były odwiedzane przez Arabów z Afryki, głównie w celach handlowych.

Muzełmański podróżnik Ibn Farrukh z Granady napisał że wylądował na wyspie Gando (Gran Canaria) w lutym roku 999, odwiedzając króla zwanego Guanarigato. Od XIV wieku wyspy licznie odwiedzane były przez żeglarzy z Portugalii, Majorki i Genui. Mieszkańcy silnej w tych czasach Majorki, wznieśli w roku 1312 misję na wyspie Lanzarote, która przetrwała  do roku 1400 z biskupem na czele.

WYSPY KANARYJSKIE ZDJECIE SATELITARNE
Wyspy Kanaryjskie zdjęcie satelitarne wysp

Pogłoski donoszą iż Kanary zostały odkryte przez Portugalczyków w roku 1336, ale nie ma na to konkretnych dowodów, potwierdzajacych te twierdzenia. W roku 1402 rozpoczęły sie podboje Kastylijskie Wysp Kanaryjskich z ekspedycją francuskiego podróżnika Jean de Béthencourt i Gadifer de la Salle, poddani Henryka III Kastylijskiego. Zaczęli od wyspy Lanzarote. Stamtąd uderzyli na Fuerteventura w roku 1405 i El Hierro. Szlachcic Bethencourt otrzymał tytuł króla Wysp Kanaryjskich, ale ciągle pozostawał poddanym Henryka III. Béthencourt również założył bazę na wyspie La Gomera, ale minęło wiele lat, zanim wyspa była naprawdę podbita.

Mieszkańcy La Gomera, i Gran Canaria, Teneryfy i La Palmy, stawiali opór kastylijskim najeźdźcom przez prawie wiek. W 1448 Maciot de Béthencourt sprzedał panowanie Lanzarote dla księcia Portugalii Henryka Żeglarza, działanie, które nie zostało zaakceptowane przez tubylców, ani przez Kastylijczyków. Kryzys doprowadził do buntu, który trwał do 1459 z ostatecznym wydaleniem Portugalczyków z Wysp Kanaryjskich.

Portugalia z Hiszpanią

W 1479, Portugalia i Kastylia podpisały traktat w Alcacovas. Traktat rozstrzygał spory między Kastylią i Portugalią o kontrolę na Atlantyku, w których kontrola kastylijska Wysp Kanaryjskich została uznana, ale również traktat potwierdził portugalskie posiadanie Azorów, Madeiry, Wysp Zielonego Przylądka i dał im prawa do ziemi również tych nowoodkrytych. Kastylijczycy nadal dominują na wyspach, ale ze względu na topografię i opór rodzimych Guanches, kompletna pacyfikacja nie została osiągnięta aż do 1495 roku, kiedy Teneryfa i La Palma zostały ostatecznie pokonane przez Alonso Fernández de Lugo. Po tym, Wyspy Kanaryjskie zostały włączone do Królestwa Kastylii.

Po podboju, Kastylijczycy nałożyli nowy model gospodarczy, oparty o uprawę jednej rośliny: po pierwsze trzciny cukrowej, a następnie wina, ważny element handlu z Anglią. W tych czasach powstały pierwsze instytucje kolonialne. Zarówno Gran Canaria, kolonia Kastylii od 06 marca 1480 (od 1556, Hiszpanii), i na Teneryfie, kolonii hiszpańskiej od 1495 roku, miał oddzielnych gubernatorów. Miasta Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria zostały punktami wypadowymi dla hiszpańskich zdobywców, kupców i misjonarzy w drodze do Nowego Świata.

Ta trasa handlu przyniosła wielką prosperitę dla niektórych sektorów społecznych z wysp. Wyspy stały się bardzo bogate i przyciągały kupców i poszukiwaczy przygód z całej Europy. Wspaniałe pałace i kościoły zostały zbudowane na wyspie La Palma w tym okresie prosperity i dobrobytu. Kościół El Salwador przetrwał jako jeden z najwspanialszych przykładów architektury XVI wieku.

Bogactwo wysp przyciągało ataki piratów i korsarzy. Ottoman turecki admirał i kaper Kemal Reis odważył się na atak na Wyspy Kanaryjskie w 1501, podczas gdy Murat Reis Starszy zdobył Lanzarote w 1585 roku.
Najpoważniejszy atak miał miejsce w roku 1599, podczas holenderskiej wojny o niepodległość. Holenderska flota 74 statków i 12.000 mężczyzn, dowodzona przez Johan van der Does, zaatakowała stolicę, Las Palmas (miasto miało wtedy 3.500 mieszkańców, 8.545 na wyspie Gran Canaria). Holendrzy zaatakowali Castillo de la Luz, który strzegł portu. Ewakuowanych cywilów z miasta, i poddano Castillo.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij