Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Baleary

Przewodnik po Majorce, Minorce i Ibizie na Balearach w Hiszpanii. Baleary to wyspy na Morzu Śródziemnym należące do Hiszpanii. Jest to autonomiczny region Hiszpanii obejmujący swoim obszarem wyspy: Majorka, Minorka i archipelag Pitiuz, do którego zaliczamy wyspy: Ibiza i Formentera. Baleary od dziesięcioleci cieszą się ogromnym powodzeniem wśród wypoczywających na urlopach w Hiszpanii. Majorka to w tej chwili legendarna już wyspa. Nazwa Baleary pochodzi z języka katalońskiego Illes Balears i języka hiszpańskiego Islas Baleares.

W skład archipelagu wchodzą następujące wyspy, w kolejności od najmniejszej do największej: Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera. Archipelag posiada także szereg małych, ale w większości nie zamieszkałych wysepek. Blisko 150. Stolicą jest miasto Palma na Majorce. Oficjalnymi językami są język kataloński, oraz język hiszpański. Większość mieszkańców mówi po angielsku lub niemiecku.

Wyspy to najbardziej sławne hiszpańskie destynacje turystyczne, Ibizę co roku odwiedzają tłumy młodych ludzi szukających rozrywki na najwyższym poziomie. Ibiza pełna jest klubów, night klubów, dyskotek, lokali nocnych i plaż dla naturystów. Plaże Ibizy są zatłoczone, a ulice miasta wieczorem przypominają, jedną, wielką dyskotekę. Natomiast sąsiadująca wysepka Formentera reklamuje się jako miejsce dla lubiących spokój i szukających odosobnienia ludzi z klasą i wszelkiego rodzaju nawiedzonych artystów i bardziej wtajemniczonych turystów.

Mimo wszystko od lat króluje Majorka. Symbol słońca hiszpańskiego, dobrej zabawy, alkoholu i najwyższej klasy hoteli na wyspie. Jednakże wyspa wciąż może zaskoczyć, są tu piękne góry, zatoczki, ustronne miejsca, niezaludnione plaże. Małe wioski i miasteczka też są bardzo urokliwe. Stolica Palma de Mallorca warta jest odwiedzenia ze względu na same miasto i piękną katedrę. Palma to jedyne, właściwie miasto z prawdziwego zdarzenia na całych Balearach.

Minorka to również ciekawe miejsce na spędzenie urlopu, wczasów lub wakacji w Hiszpanii. Minorka jest mniej popularna wśród wczasowiczów, ale też warta zwiedzenia i turystyki. Ma do zaoferowania prehistoryczne, kamienne budowle, miasto Mao i ładny port o nazwie Ciutadella.
Palma de Majorka jest oddalona od Barcelony o 132 mile, od Algieru w Algierii o 172 mile, a od Marsylii we Francji o 287 mile. Woda morska wokół wysp jest krystalicznie czysta, plaże są pięknie położone w zatoczkach i są piaszczyste, aczkolwiek nie wszystkie.

MAPA MAJORKA, MINORKA, IBIZA, FORMENTERA
Mapa Balearów w Hiszpanii

Nazwy poszczególnych wysp w języku hiszpańskim brzmią trochę inaczej i tak Majorka to Mallorca, Minorka to Menorca, Ibiza to Elvissa, a Formentera to Formentera. Ciekawą wysepką jest Cabrera, na której znajduje się Parc Nacional de I'Arxipelag de Cabrera (Park Narodowy).

Mieszkańcy Balearów sławni są ze swojej gościnności. Mimo bliskości wysp, każda różni się od siebie. Majorka ma wspaniałe, majestatyczne, skaliste wybrzeże i pochowane w nich piękne plaże, Menorka jest spokojna i cichsza, natomiast Ibiza posiada własną osobowość. Formentera i Cabrera są odizolowane od reszty Balearów.

Miejsca noclegowe na Balearach

Wszystkie wyspy mogą zaakomodować do 300.000 wczasowiczów w hotelach. Ciągle rozwijający się przemysł turystyczny powiększa ilość dostępnych łóżek i miejsc noclegowych na wyspach. Głównie są to hotele, apartamentowce i zorganizowane ośrodki wczasowe, można jednak znaleźć apartamenty na wynajem, także domy i wille na wynajem. Kolejne 350.000 wczasowiczów mogą przyjąć właśnie apartamenty, domy i wille na wynajem.

Kolejną opcją dla poszukujących zakwaterowania na Majorce, może być wynajem nieruchomości bez mebli na dłuższy okres wypoczynku lub zamieszkania na Balearach. Lub ostatecznym rozwiązaniem byłby zakup nieruchomości na Majorce, Menorce lub Ibizie. Można znaleźć okazje i niewygórowane ceny nieruchomości, jednakże region nie należy do najtańszych w Hiszpanii.

Transport na wyspach

Bramą wjazdową na Baleary jest port lotniczy Palma de Mallorca. Lotniska są też na wyspach Ibiza i Menorka. Z Półwyspem Iberyjskim i resztą Hiszpanii łączą wyspy, codzienne, regularne połączenia promowe, pomiędzy Majorką a Denią i Walencją. Zobacz połączenia promowe w Hiszpanii w naszym przewodniku po Hiszpanii.

Komunikacja na wyspach jest bardzo dobra, sieć połączeń autobusowych jest bardzo dobrze rozwinięta. Można też łatwo wypożyczyć samochód na Majorce, Menorce i Ibizie. Potrzebna jest tylko karta kredytowa i prawo jazdy. Szczegóły sprawdż w naszym przewodniku po Hiszpanii. Pomiędzy wyspami kursują promy i szybsze połączenia szybkich statków.

PLAŻE NA MAJORCE
Plaże na Majorce
  PALMA DE MAJORCA
Palma de Mallorca


Baleary według wysp

Majorka
W języku hiszpańskim Mallorca. Największa z wysp balearskich. Stolica Palma de Mallorca. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Hiszpanii o wyspie Majorca. Pisownia w języku polskim to Majorka. Hotele na Majorce, co zwiedzić na Majorce, gdzie wypożyczyć samochód na Majorce i dosłownie wszystkie potrzebne informacje podczas spędzania wakacji na Majorce.

 Noclegi na Balearach

Majorca noclegi
Ceny i noclegi na Majorce
Minorca noclegi
Ceny i noclegi na Minorce
Ibiza noclegi
Sprawdź ceny i noclegi na Ibizie

Minorka
Druga co do wielkości z Wysp Balearskich, ale równie atrakcyjna co "większa siosta" Majorka. Dowiedz się więcej o Minorce z naszego przewodnika po Hiszpanii. Hotele na Minorce, atrakcje turystyczne, przydatne informacje w podróży na Minorkę. Zakwaterowanie, noclegi, wypożyczalnie samochodów, itp. Wszystko czego mógłbyś potrzebować w wyprawie na tę piękną wyspę na Morzu Śródziemnym.

Ibiza
W języku hiszpańskim Elvissa. Najsławniejsza z wszystkich wysp na Balearach. Życie nocne, kluby, dyskoteki, night cluby. Dowiedz się więcej o Ibizie z naszego przewodnika po Hiszpanii. Tego potrzebujesz podczas planowania szalonej imprezy na Ibizie. Czego się wystrzegać i na co uważać podczas imprezy na Ibizie.  Hotele na Ibizie i opcje zakwaterowania na Ibizie.

Formentera
Wysepka u wybrzeży Ibizy, warta odwiedzenia podczas wczasów i wakacji w Hiszpanii, szczególnie dla osób szukających ciszy, spokoju i ucieczki przed cywilizacją. Poznaj trochę inne od Majorki i Ibizy wyspy na Balearach. Oaza spokoju i ciszy... Lubisz malować obrazy lub pisać książki? Jeżeli tak, Formentera to miejsce dla Ciebie nie tylko na wakacje w Hiszpanii.

Cabrera
Mało znana wysepka u wybrzeży Majorki. Dla planujących wakacje w Hiszpanii może to być bardzo ciekawa opcja spędzenia wakacji i wczasów w Hiszpanii. Dowiedz się więcej o wyspie Cabrera z przewodnika po Balearach. Definitywne miejsce dla pragnących uciec od cywilizacji.

Historia Balearów

W dalszym ciągu pozostało kilkadziesiąt pozostałości z megalitycznych zabytków, które sięgają czasów prehistorycznych. Najwięcej na Majorce. Najlepszym przykładem może być tzw. talayot (monument podobny do wieży) Sa Canova, osada Ses paisses, Claper dels Gegants, Capicorp Vell. Także na Minorce leży prehistoryczny grób o nazwie Els Tudons.

Wszystkie największe cywilizacje antyczne, zostawiły ślady na Balearach.Byli tu Fenicjanie, Kartagińczycy, Grecy, Rzymianie, Wandalowie, Bizantyńczycy i Arabowie. W roku 1229 król Jaime I Zdobywca, król Aragonii bierze wyspy pod swoja kontrolę i dołącza do królestwa Aragonii. Po jego śmierci Baleary przeszły w ręce syna Jaime II. Nadano im wtedy status królestwa. Po krótkim okresie niepodległości Baleary stały się częścią Korony Aragonu w roku 1343.

Minorka to bardzo starożytna wyspa o bogatej historii i tradycji. Przez tysiąclecia wyspa była świadkiem wznoszenia i upadków cywilizacji. Najstarszą była kultura megalityczna po której ślady znajdujemy po dziś dzień. Są to ogromne megalityczne monumenty, budowle, które są rozrzucone po całej wyspie. Była to kultura Tayalot, Naveta i Taula (budowle w kształcie litery T). Liczba tego typu znalezisk jest tak wielka, iż cała wyspa to archeologiczne muzeum.
W czasach bardziej współczesnych Baleary były świadkiem okupacji wysp przez Greków, Kartagińczyków, Wandalów, Rzymian, Bizantyńczyków i Arabów.

Najwcześniejsze ślady obecności człowieka rozumnego na Majorce, Minorce i innych wyspach balearskich pochodzą z 5000 r p.n.e., a odnaleziono jest w jaskiniach i grotach, w okolicach miast Soller i Valldemossy. Można  tutaj spotkać pozostałości po budowlach i monumentach megalitycznych, zwanych talajotami. Powstały one w epoce brązu, wybudowane przez ówczesnych mieszkańców Majorki i Menorki. Lud ten tworzył także ok.1500 lat p.n.e groby, które bardzo podobne były do łódek odwróconych do góry dnem. W okresie późniejszym powstawały także, przypominające stoły i ławy, budowle kamienne. Starożytna kultura talajocka zaczęła wymierać, w okresie, kiedy na wyspie Majorka pojawili się Fenicjanie. Najlepiej kultura talajocka rozwijała się na sąsiedniej wyspie Minorce, gdzie do dziś znajdziemy najwięcej zabytków i pozostałości z tamtej epoki historycznej - budowle navety, oraz taule.

Kolejne wieki historii należały do kultury Greków. Właśnie Grecy nadali Balearom obecną nazwę jaką znamy do dziś. Nazwa Baleary pochodzi ona od słowa „ballein” czyli po prostu „strzelać z procy”. Po cywilizacji greckiej, Majorką i Minorką zawładnęli Kartagińczycy i Rzymianie. Wybudowali miasta Pollentia (obecna Alcudia) i Palmaria (obecna Palma de Mallorca). Podobnie sytuacja wyglądała na sąsiedniej wyspie Ibiza. Za czasów rzymskich nosiła ona nazwę Ebusus.

Swój udział w podboju Wysp Balearskich mieli również Wandalowie oraz Wizygoci (V i VI wiek n.e), jednak nie wywarli oni na archipelag Balearów tak dużego wpływu jak Arabowie, którzy dopłynęli na Majorkę w 902 r., a wyparci z niej zostali dopiero w 1229 r. Na Ibizie pozostali o kilka lat dłużej ( aż do roku 1235). Wyspa Ibiza wchodziła w skład taify, ze stolicą w mieście Denia na wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, położonym we Wspólnocie Walencjańskiej (Comunidad Valenciana). Baleary odzyskali dla Hiszpanii dopiero Aragończycy, a dokładniej Jakub I Zdobywca. Przez pewien czas wyspy cieszyły się autonomią lokalną. Dzisiaj tworzą one wspólnotę autonomiczną Balearów. Stolicą wspólnoty jest o 1833 roku Palma de Mallorca.

Polskim akcentem w historii hiszpańskich Balearów jest pobyt Fryderyka Chopina na Majorce, który przebywał tu w latach 1838-1839 r. W roku 1929 otwarto w Valldemossie muzeum poświęcone kompozytorowi, które dostępne jest dla zwiedzających turystów i odwiedzających Majorkę.
Dyktatura generała Franco zakazała na Balearach używania innego języka niż kastylijski czyli hiszpański. Dzisiaj status języka urzędowego ma zarówno kastylijski jak i kataloński. Obydwa języki sa słyszalne na wyspach.

PLAŻA-DLA-NUDYSTÓW-HISZPANIA-MINORKA
Cala Macarelleta ma Minorce - na tej plaży kostium kąpielowy jest opcjonalny ...

Klimat na Balearach

Wszystkie wyspy na Balearach, Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera posiadają, łagodny klimat, charakterystyczny klimat basenu Morza Śródziemnego. Wyspy także posiadają wpływy typowego klimatu wyspiarskiego, tzn. sporą wilgotność powietrza i inną temperaturę w wyższych partiach górskich na niektórych wyspach.

Średnia roczna temperatura dla wysp archipelagu Balearów wynosi 17 stopni Celcjusza. Średnia temperatura roczna waha się pomiędzy 19,5 stopni Celcjusza wiosną, 27 stopni Celcjusza latem, 20,5 stopni Celcjusza jesienią i około 15 stopni Celcjusza zimą. Są niewielkie różnice pomiędzy poszczególnymi wyspami.
Baleary posiadają ponad 300 słonecznych dni w roku. W dalszym ciągu pozostają jednym z najatrakcyjniejszych miejsc w Hiszpanii do spędzenia wakacji, wczasów czy urlopu w Hiszpanii. Część osób postanawia zakupić nieruchomość w Hiszpanii i zostać na Balearach na stałe.

Tradycyjnie panorama wysp jest usiana wiatrakami, co często spotyka sie na kartkach pocztowych wysyłanych z Majorki lub Minorki. Wiatraki to część systemu irygacyjnego na wyspach, w niektórych miejscach ciągle funkcjonującego. Tradycyjnie woda jest czerpana przez wiatraki. Tak charakterystyczny i uspokajający krajobraz można jeszcze zobaczyć w Muro y Sa Pobla, Campos i w Pla de Sant Jordi. Więcej o klimacie i temperaturach w Hiszpanii na stronach naszego przewodnika po Hiszpanii.

Plaże na Balearach

Wszystkie wyspy posiadają 375 plaż, począwszy od plaż miejskich, plaż na terenie resortów turystycznych i plaż dla naturystów. Dowiedz się więcej o plażach w Hiszpanii z naszego przewodnika po Hiszpanii. Sprawdź plaże w Hiszpanii  w przewodniku. Niektóre plaże dostępne są tylko od strony morza, szczególnie małe zatoczki na Majorce, gdzie nawet w okresie wakacyjnym możesz być sam na plaży. Bez wątpliwości plaże na Balearach należą do jednych z najlepszych plaż na świecie i są destynacją numer jeden w przemyśle turystycznym w Europie.

Jakąkolwiek wyspę wybierzesz z pewnością znajdzie się na niej piękna, piaszczysta plaża z krystaliczną wodą, oraz serwisami i udogodnieniami na plaży. Z pewnością w niedalekiej odległości od apartamentu czy willi wynajętej na wakacje w Hiszpanii. Na niektórych plażach znajdują się place zabaw dla dzieci. Na większości z plaż jest ratownik, pierwsza pomoc na wypadek nieszczęśliwego wypadku. Jest akces dla niepełnosprawnych na plaży. Można skorzystać z baru lub kafeterii  i napić się zimnego, hiszpańskiego drinka lub zakosztować hiszpańskiego piwa. Dokładny wykaz wszystkich plaż na Balearach, odwiedź nasze strony poświęcone każdej wyspie Balearów z osobna: Majorka, Minorka, Ibiza i Formentera. Korzystaj  z naszego przewodnika po Hiszpanii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij