Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Dominikana

Dominikana – uosobienie raju na ziemi

Przewodnik Dominikana na naszej stronie i praktyczny poradnik o wakacjach na Dominikanie. Wyspa Dominikana (nazywana także Hispaniolą lub Haiti) jest uznawana za jedną z najładniejszych wysp archipelagu Wielkich Antyli. Od północnej strony otoczona jest wodami Atlantyku, a od południa Morzem Karaibskim. Wyspa podzielona jest pomiędzy dwa państwa; na jej wschodniej części mieści się Republika Dominikany, natomiast na zachodniej Republika Haiti.
Republika Dominikany jest drugim co do wielkości państwem mieszczącym się w obszarze Morza Karaibskiego. Odkrywca Dominikany, sam wielki Krzysztof Kolumb, określił wyspę na której mieści się Dominikana jako raj na ziemi. Należy przyznać, że miał absolutna rację.

Informacje podstawowe

Na Dominikanie językiem urzędowym jest język hiszpański. Stolicą kraju jest miasto Santo Domingo, leżące nad Morzem Karaibskim i liczące ponad 2 mln mieszkańców. Miasto zasługuje na uwagę choćby dlatego, że jest pierwszym jakie założono w Nowym Świecie od chwili odkrycia Ameryki.
Poza Santo Domingo, wśród większych miast Dominikany należy wymienić takie jak: Santiago de los Caballeros, La Romana, San Pedro de Macorís.

DOMINIKANA-MAPA

Powierzchnia Dominikany liczy 48 730 kilometrów kwadratowych i liczy niespełna 9,5 mln mieszkańców. Daje to gęstość zaludnienia wynoszącą dużo, ponieważ 194 osoby na kilometr kwadratowy.
Dominikanę dzieli się na rejony: Restauracion, San Juan de La Maguana, Sabaneta, Presa de Sabaneta, Janico, Sabana Iglesia, Presa de Bao, Maimon, Cotui, Presa de Hatillo, La Vega, Constanza, Jarabacoa oraz Manabao.
Dewiza Dominikany brzmi: Dios, patria, libertad (Bóg, Ojczyzna, Wolność), natomiast jej hymnem jest Quisqueyanos valientes (Dzielni synowie Quisqueye).

Ostateczny kształt dominikańskiej flagi został nakreślony w 1839, kiedy to Dominikańczycy walczący o niepodległość dodali biały krzyż do flagi Haiti. Flaga jest pełna symboliki: biały krzyż odnosi się do wiary katolickiej, kolor niebieski symbolizuje wolność, a czerwony to krew przelana w walce o niepodległość. Godło Dominikany to tarcza otoczona prze gałązkę wawrzynu po lewej stronie oraz palme po prawej. Nad tarczą znajduje się wstęga ze wspomniana wcześniej dewizą. Na tarczy znajduje się Biblia oraz niewielki, umieszczony za nią złoty krzyż.

Geografia

Dominikana jest fantastycznym miejscem dla miłośników pięknych plaż i urokliwych gór. Przez kraj wznosi się Kordyliera Centralna, z najwyższym szczytem Pico Duarte (3175m n.p.m). Kordyliera Centralna jest najwyższym pasmem górskim na Antylach, na Dominikanie znajduje się także najniżej położone miejsce Antyli - Jezioro Enriquillo (34 m p.p.m).

Uznaje się, że najpiękniejsze i najbardziej rajskie plaże Dominikany znajdują się na wschodzie, w regionie Bavaro/Punta Cana, na południu Bayahibe oraz w Pedernales.

Klimat

Na Dominikanie panuje klimat zwrotnikowy gorący z dwoma porami deszczowymi. Ulewy nawiedzają ten kraj od maja do sierpnia oraz od listopada do grudnia. Nie są to jednak całe dnie w deszczu - opady trwają zaledwie od pół godziny do godziny dziennie.

Meteorolodzy określili, że średnia liczba godzin słonecznych w ciągu dnia waha się od 7 do 8. Pobyt na piaszczystych plażach umilają wiatry znad morza, które łagodzą gorący i wilgotny klimat wybrzeża.
Jeśli lubicie upały to powinniście tam pojechać w maju bądź październiku. Temperatury dzienne wahają się w granicach 30 - 35stopni Celsjusza. W miesiącach zimowych (jest to tzw. pora sucha) temperatura w ciągu dnia wynosi natomiast 24 – 28 stopnie.

Ze względu na warunki pogodowe najlepiej Dominikanę najlepiej odwiedzić między grudniem a majem. Chociaż dla zazwyczaj przemarzniętych turystów z Polski kraj ten jest słonecznym rajem dosłownie o każdej porze roku.

Przyroda

Jeśli lubicie palmy, papugi i piasek jak aksamit, Dominikana będzie waszym wymarzonym miejscem. Dominikana jest domem dla 300 gatunków ptaków, między innymi flamingów, pelikanów, papug i innych okazów nie bez powodów nazywanych przez nas rajskimi ptakami. Miłośnicy figlarnych a przy tym niesamowicie inteligentnych delfinów powinni skierować swoje kroki w stronę zatoki Samana, gdzie zaobserwować można również walenie. Jest to także kraj, gdzie dobrze żyje się gadom takim jak jaszczurki, iguany i krokodyle.

Gospodarka

Kraj ten choć nazywany rajem na ziemi, zaliczany jest do raczej ubogich. Jego gospodarka oparta jest z znacznej mierze na turystyce. Nic więc dziwnego, że Dominikana posiada najlepiej rozwiniętą wśród wysp Morza Karaibskiego infrastrukturę pod kontem turystów. Kraj jest dobrze skomunikowany, jak na swoją powierzchnię ma liczne lotniska, a kurorty wypoczynkowe są tak zaprojektowane, by spełnić oczekiwania wczasowiczów.
Poza turystyką liczy się tam przemysł rolny i spożywczy. Dominikana produkuje cukier, tytoń oraz kawę.

WYCIECZKA-NA-DOMINIKANA

Historia ... polski wątek ...

Znana nam historia tego miejsca zaczęła się od odkrycia go przez Krzysztofa Kolumba, który poznał rdzennych mieszkańców wyspy – plemię Tainów. Przez stulecia na Dominikanę przywożono niewolników z Afryki.
W tym dalekim rejonie świata, na Haiti walczyły polskie oddziały. Miało to miejsce, kiedy wyspą rządzili Francuzi, a Napoleon Bonaparte wysłał tam Polaków do stłamszenia serii powstań o niepodległość (tragiczna sytuacja – Polacy walczący o swoją niepodległość służyli Napoleonowi w stłamszeniu narodowowyzwoleńczego ruchu Dominikańczyków).

27 lutego 1844, po zwycięstwie powstańców, ogłoszono niepodległość. Jednak przez kolejne dziesięciolecia wyspę zajęli kolejno Hiszpanie oraz wojska amerykańskie.
W 1963 roku, po wcześniejszych tragicznych doświadczeniach z panowaniem tyrana Rafaela Trujillo, nastąpił wojskowy zamach stanu. Przez następne lata krajem rządzili prezydenci, którzy zdobywali o tracili władze nieraz w zaskakujących okolicznościach.

Informacje dla turystów

Polscy turyści, szczęśliwcy wybierający się tam na wakacje, nie potrzebują wizy. Konieczne jest natomiast uiszczenie dwóch opłat: wjazdowej do kraju wynoszącej 10 dolarów amerykańskich oraz wyjazdową, wynoszącą 20 dolarów.

Obowiązuje tam waluta jaką jest peso dominikańskie, jednak dosłownie wszędzie swobodnie można posługiwać się amerykańskimi dolarami. Jeśli nie chcemy tam przepłacać – warto zamienić je jednak na peso. Na Dominikanę nie musimy przyjeżdżać z odliczona gotówką – w większych miastach bez problemu można skorzystać z bankomatów, choć czasami zdarza się, że brakuje w nich gotówki.

Osoby uzależnione od Internetu, których współcześnie nie brakuje w naszej części świata, na Dominikanie mogą przejść swego rodzaju terapię. Dostęp do Internetu występuje tam tylko w większych miastach. Ceny w kafejkach hotelowych wynoszą od 5 do10 dolarów za godzinę. Jeśli chcemy znacznie zaoszczędzić, powinniśmy skorzystać z tych lokalnych, które kosztują średnio 1-2 dolary za godzinę.

Turyści, którzy nie mogą obyć się bez telefonu, podczas pobytu na Dominikanie powinni kupić lokalną kartę, ponieważ roaming jest tam raczej drogi i wynosi około 9 zł za minutę połączenia do Polski.

Bezpieczeństwo

Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez funkcjonariuszy ochrony, jednak cała Dominikana uznawana jest za państwo o niskim odsetku przestępczości. Niemniej odradza się podczas podróży na własną rękę zabierać ze sobą kosztowności, w postaci np. drogiej biżuterii.

Dominikana jest uznawana za bezpieczny kraj pod względem zagrożeń egzotycznymi chorobami. Przed wyjazdem nie są wymagane szczepienia ochronne, jednak jak w przypadku każdego państwa Ameryki Południowej, turystom z Europy zaleca się szczepienia przeciw żółtej febrze, tężcowi, dyfterytowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, zapaleniu opon mózgowych typu A i C.

Główne punkty wycieczek, czyli czego nie można przegapić

Podczas pobytu na Dominikanie nie warto przeznaczyć cały swój wolny czas tylko na korzystanie z uroków plaży. By trochę się poruszać, warto zaplanować kilka wycieczek, a jest tam co zwiedzać.
Cueva de Las Maravillas to najpiękniejsza jaskinia w Dominikanie, która wypełniona jest spektakularnymi formacjami skalnymi. Jest to dawne miejsce kultu Indian Taino, współcześnie przekształcone w muzeum. Popularna wśród urlopowiczów jest wioska Altos de Chavón, będąca centrum artystycznym ze wspaniałym amfiteatrem.

NURKOWANIE-NA-DOMINIKANIE

Wczasowicze interesujący się historią powinni zobaczyć Ruinas de La Isabela - krzyże, szkielet i resztki murów na przylądku przypominające o istnieniu w tym miejscu pierwszej osady założonej przez Krzysztofa Kolumba.
Jeśli chcemy poczuć klimat i poznać zwyczaje Dominikańczyków, powinniśmy być tam 21 stycznia, podczas pielgrzymki do bazyliki w Higüey, wzniesionej ku czci Matki Boskiej z Altagracia (jest ona patronką Dominikany). Nocą przed procesją w wielu miejscowościach zapalane się świece, a Dominikańczycy tańczą i śpiewają.
28 stycznia na Avenida George Washington w stolicy Dominikany odbywa się wielka maskarada. Jest to preludium do trwającego w miesiącu luty karnawału. Uznaje się, że najpiękniejsze imprezy w tym czasie organizowane są w La Vedze, Montecristi, Santiago i Santo Domingo.

Ludność

Zgodnie z informacjami zgromadzonymi przez amerykańskie CIA, aż 73% mieszkańców Dominikany to Mulaci. 16% stanowią Dominikańczycy europejskiego (głównie hiszpańskiego) pochodzenia, pochodzenia afrykańskiego jest 11% stałych mieszkańców Dominikany.

Dominikańczycy to głównie mieszkańcy stolicy kraju Santo Domingo oraz drugiego co do wielkości miasta tego kraju - Santiago de Los Caballeros.
Dominikańczycy to głównie chrześcijanie. Blisko 80% z nich to wyznawcy Kościoła katolickiego, a 10% to zadeklarowani protestanci. Nie jest to także „pusta wiara” – aż 75% deklaruje coniedzielne uczestnictwo w mszy. Poza tym, wśród czarnych mieszkańców spotkamy wyznawców animizmu (jego wyznawcy przypisują ideę duszy i cech osobowych zwierzętom, roślinom, zjawiskom pogodowym oraz innym elementom natury) i voodoo (religia, której podstawy tworzą rdzenne wierzenia ludów zachodnioafrykańskich wraz z elementami religii katolickiej i spirytyzmu).

PLAŻE-DOMINIKANY

Co najważniejsze – Dominikańczycy są bardzo sympatycznymi i przyjaznymi ludźmi. Choć ich ojczyzna jest raczej krajem ubogim, którego gospodarka oparta jest na turystyce, są oni ludźmi wręcz patrzącymi na świat przez różowe okulary. Tam zawsze ktoś cię zaczepi i usłyszysz serdeczne: „hola, buenos dias, cómo estás?”

Plaże Dominikany

Plaże otoczone lazurowymi wodami to najmocniejszy atut Dominikany. Do najpiękniejszych należy zaliczyć plaże Sosua i Cabarete, plaże regionu Barahona, regionu Nagua, plaże w Las Terrenas, plaże półwyspu Samana.

Góry Dominikany

Wśród gór tego kraju najciekawsze są trzy masywy. Góry z regionu San Jose de Ocoa charakteryzują się raczej fatalnymi drorgami dojazdowymi, jednak znajdziemy tam tanie hotele oraz niesamowite widoki. Z koeli góry z regionu San Juan de La Maguana czarują pięknym widokiem, szczególnie w okolicach jeziora Sabaneta. Jeśli wybierzecie się w drogę od miejscowości Jacoba do Cozstanzy to po drodze będziecie mogli podziwiać wręcz soczysto zielone pagórki.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij