Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Panama

Panama w Ameryce Środkowej

Panama jest niewielkim krajem leżącym w najwęższej części przesmyku Ameryki Środkowej. Graniczy od południa z kontynentem Ameryki Południowej. Kolejny kraj w naszym przewodniku po krajach hiszpańskojęzycznych.
Kraj jest położony nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią i Kostaryką a jej łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, dodatkowo posiada 2490 km wybrzeża morskiego. Państwo znane jest głównie z Kanału Panamskiego, dzięki budowie którego statki nie muszą opływać Ameryki Południowej aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki.

Geografia kraju

Ponad 50% powierzchni kraju zajmują wyżyny i góry Kordyliery Środkowej. Na zachodzie Cordillera de Veraguas z licznymi stożkami wulkanów (m.in. Chiriquí najwyższy szczyt kraju, 3478 m n.p.m.), na wschodzie – Serranía del Darién ( ok. 1900 m n.p.m.). Na wybrzeżach – aluwialne niziny (to zapadlisko tektoniczne wypełnione osadami naniesionymi przez rzeki. Występuje u ujścia rzeki do morza).
Panama posiada na swoim terytorium liczne zatoki, największe to: Panamska (przy Oceanie Spokojnym i Moskitów (przy Morzu Karaibskim). Obszar kraju jest położony w strefie aktywnej sejsmicznie.

MAPA-PANAMY-PODZIAŁ-NA-STANY

Klimat

Państwo znajduje się w klimacie równikowym, z kolei na północy występuje klimat wilgotny (opady całoroczne), na południu wilgotny (opady głównie w półroczu letnim). Średnia temperatura miesięczna 26–28 °C na nizinach i ok. 17–10 °C w górach. Państwo posiada na swoim obszarze gęstą sieć krótkich rzek, które wpadają głównie do Oceanu Spokojnego. Prawie 44% powierzchni kraju stanowią lasy równikowe wilgotne na północy i zrzucające okresowo liście – na południu oraz namorzynowe – na wybrzeżu Morza Karaibskiego

System prawny i władze Panamy

Panama jest republiką, w której konstytucja została uchwalona w 1972 roku, nowelizacja nastąpiła w 1983 roku. Najważniejszą osoba państwa i szefem rządu jest prezydent, wybierany w powszechnych wyborach na 5 letnią kadencję. Od 1 lipca 2009 roku urząd prezydenta sprawuje Ricardo Martinelli. Władzę ustawodawczą w kraju sprawuje jednoizbowe, 78-osobowe Zgromadzenie Ustawodawcze, wybierane w wyborach powszechnych na 5-letnią kadencję.

Władzę wykonawczą sprawuje rząd powoływany przez prezydenta i jest przed nim odpowiedzialny. Głównymi miastami kraju są: Panama, San Miguel, David, Penonomé, oraz Colón.

Panamczycy

Ludność kraju jest zróżnicowana. Niespełna 60% mieszkańców Panamy stanowią Metysi- są to osoby, której jeden z rodziców jest Indianinem lub Indianką, a drugi należy do rasy białej. Po 20% ludności to Mulaci oraz Murzyni. Mulat jest to potomek mężczyzny rasy białej i kobiety rasy czarnej lub kobiety rasy białej i mężczyzny rasy czarnej.
W Panamie 10% ludności jest pochodzenia europejskiego, resztę mieszkańców kraju stanowią Indianie, którzy skupieni są głównie w pobliżu wybrzeża Morza Karaibskiego Comarca de San Blas (autonomiczne terytorium Kuna Yala, należące do Indian Kuna).

Panamscy Indianie

Obecny tryb życia Indian niewiele różni się od tego jak żyli ich przodkowie. Ciągle mówią w języku swych przodków, jedzą proste potrawy z kukurydzy, manioku, bananów lub innych dostępnych roślin. Indianie żyją w drewnianych i bambusowych chatkach, pokrytych palmowymi liśćmi. Ich domy mają zazwyczaj jedno lub dwa pomieszczenia, w których na środku znajduje się palenisko, służące za kuchnię oraz sypialnie. Mężczyźni zajmują się zbieraniem pożywienia: ryb, bananów, kokosów, dodatkowe wypalają przedmioty codziennego użytku z przeróżnych roślinnych włókien. Kobiety wyszywają ubrania.

Gospodarka

Panama należy do krajów rozwijających się. Gospodarka kraju należy do jednej z bardziej stabilnych wśród wszystkich państw Ameryki Środkowej, jednak poziom życia mieszkańców jest bardzo niski. Szacuje się, że około 50% ludności żyje poniżej poziomu ubóstwa. Największy udział w tworzeniu PKB mają usługi, związane z obsługą Kanału Panamskiego.

Panama jest drugim, co do wielkości (obok Hongkongu) centrum międzynarodowej dystrybucji i handlu (czyli tzw. wolnej strefy handlowej) na świecie. Kraj jest drugim co do wielkości, międzynarodowym centrum bankowym na świecie (obok Szwajcarii, co jednak może się zmienić w niedalekiej przyszłości na korzyść Panamy, z powodu ograniczenia tajemnicy bankowej w Szwajcarii od 2008 roku).

PANAMA-MIASTO

Giełda papierów wartościowych w Panamie jest najbardziej rozwiniętą giełdą w Centralnej i Południowej Ameryce. W konstytucji Panamy zagwarantowane jest chronienie absolutnej tajemnicy bankowej oraz bezwzględne zachowanie tajemnicy handlowej i korporacyjnej. Panama nie podpisała żadnego traktatu o wzajemnej pomocy prawnej (MLAT), o udostępnieniu informacji bankowej z jakimkolwiek innym państwem świata i nie uznaje orzeczeń sądowych sądów z innych krajów (wyjątek stanowi przemyt narkotyków i transakcje pieniężne powiązane z nimi). Z tych powodów Panamy jest zaliczana przez OECD do rajów podatkowych.

Podział administracyjny

W skład Panamy wchodzi 10 prowincji oraz 3 autonomiczne comarki zamieszkane przez rdzennych mieszkańców kraju równorzędne prowincjom. Dodatkowo istnieją dwie autonomiczne comarki, które podporządkowane są władzom prowincjonalnym i mają status równy panamskim odpowiednikom powiatu . Niższymi jednostkami podziału są departamenty (75 w całej Panamie) i powiaty (625 w całej Panamie).

Prowincje Panamy

Bocas del Toro w zachodniej części Panamy. Stolicą jest Bocas del Toro. Położona jest nad Oceanem Atlantyckim. Od zachodu graniczy z Kostaryką, od południa z prowincją Chiriquí od wschodu z regionem autonomicznym Ngöbe-Buglé. Najważniejszą gałęzią gospodarki jest turystyka. Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów-3, Liczba corregimiento-17.

Chiriquí znajduję się w zachodniej części Panamy. Stolicą jest David. Najwyższy punktem prowincji jest wulkan Baru (3 475 m n.p.m.). Położona jest nad Oceanem Spokojnym. Od zachodu graniczy z Kostaryką, od północy z prowincją Bocas del Toro i regionem autonomicznym Ngöbe-Buglé, od wschodu z prowincją Veraguas. Klimat prowincji jest zróżnicowany: od tropikalnego nad oceanem do umiarkowanego w górach. Najważniejszą gałęzią gospodarki jest rolnictwo. Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów-13, Liczba corregimiento- 96.

Coclé zlokalizowana w środkowej części Panamy. Stolicą jest Penonomé. Położona jest nad Oceanem Spokojnym. Od zachodu graniczy z prowincją Veraguas, od północy z prowincją Colón, od południa z prowincją Herrera, a od wschodu z prowincją Panama Zachodnia. Klimat tropikalny. Najważniejszą gałęzią gospodarki jest rolnictwo: uprawa trzciny cukrowej, ryżu, kukurydzy, kawy oraz hodowla bydła. Obecnym. Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów- 6, Liczba corregimiento- 42.

Colón położona jest nad Oceanem Atlantyckim. Od zachodu graniczy z prowincją Veraguas od południa z prowincją Coclé, prowincją Panama Zachodnia i prowincją Panama, a od wschodu z regionem autonomicznym Kuna Yala, położona w środkowej części Panamy. Przez prowincję przebiega Kanał Panamski. Gospodarka opiera się głównie na usługach. Duża część usług zlokalizowana jest w strefie wolnocłowej (Zona Libre de Colón) w stolicy prowincji.

Szczegółowy podział administracyjny kraju

Liczba dystryktów- 5, Liczba corregimiento- 40.
Darién wschodnia prowincja Panamy. Obszar Darién jest gorący, wilgotny, mocno zalesiony oraz słabo zaludniony. Głównym miastem w jest La Palma, zlokalizowana w miejscu ujścia rzeki Tuira do zatoki San Miguel. Gospodarka regionu opiera się na rolnictwie i pozyskiwaniu drewna. Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów- 2, Liczba corregimiento-25.

Herrera jest najmniejszą prowincją Panamy, znajdującą się w środkowej części kraju. Położona jest nad Oceanem Spokojnym. Od zachodu graniczy z prowincją Veraguas, od północy z Coclé, od południa z Los Santos .Stolicą prowincji jest Chitré. Występuje tutaj klimat tropikalny. Gospodarka: uprawa trzciny cukrowej, hodowla bydła, przemysł spożywczy, drobny przemysł i usługi. Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów - 7,Liczba corregimiento-48.

PRZEPRAWA-PRZEZ-KANAŁ-PANAMSKI

Los Santos prowincja w środkowej części Panamy. Stolica: Las Tablas. Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów -7, Liczba corregimiento-80. Położona jest na półwyspie Azuero nad Oceanem Spokojnym. Od zachodu graniczy z prowincją Veraguas, od północy z prowincją Herrera. Klimat tropikalny, w górach umiarkowany. Gospodarka: hodowla bydła, rolnictwo, wydobycie soli, drobny przemysł tekstylny.

Panama prowincja w środkowej części państwa o tej samej nazwie. Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów- 6, Liczba corregimiento-55. Stolicą jest Panama. Położona jest na nad Oceanem Spokojnym. Od zachodu graniczy z prowincją Panama Zachodnia, od północy z prowincją Colón, od wschodu z prowincją Darién. W jej skład wchodzi region autonomiczny Madugandí. Klimat tropikalny. Gospodarka: rolnictwo (hodowla drobiu), przemysł, usługi, w tym: usługi finansowe, turystyka. Ważnym źródłem aktywności gospodarczej prowincji jest przebiegający przez nią Kanał Panamski.

Panama Zachodnia została utworzona 1 stycznia 2014 roku z dystryktów Arraiján, Capira, Chame, La Chorrera i San Carlos, wchodzących uprzednio w skład prowincji Panama, znajduję się w środkowej części Panamy, położona na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. Jej stolicą jest La Chorrera. Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów-5, Liczba corregimiento-59

Eraguas jedyna prowincja Panamy, która graniczy z Oceanem Atlantyckim i Oceanem Spokojnym równocześnie. Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów -12, Liczba corregimiento-97. Stolicą jest Santiago de Veraguas. Gospodarka: rolnictwo: uprawa trzciny cukrowej, bananów, ryżu i kukurydzy oraz usługi: w tym bankowość.

ŚLUZY-NA-KANAMIE-PANAMSKIM
Śluzy na Kanale Panamskim

Regiony autonomiczne (comarca) o statusie prowincji

Emberá-Wounaan region we wschodniej części Panamy istnieje od 1983 roku. Stolica Unión Chocó. Składa się z dwóch części: południowej - departamentu Sambú będącego enklawą na terytorium prowincji Darién i północnej - departamentu Cémaco graniczącego od wschodu z Kolumbią, od północy z Kuna Yala, a od zachodu i południa z prowincją Darién.. Terytorium regionu to wilgotna i bagnista dżungla zamieszkana przez Indian Emberá i Wounaan(zwanych też Chocó).

Szczegółowy podział administracyjny: Liczba dystryktów-2, Liczba corregimiento-5
Kuna Yala została uznana przez Panamę w 1930 roku, w północnowschodniej części Panamy zamieszkany przez Indian Kuna. Stolicą jest położone na wyspie El Porvenir. W skład regionu wchodzi 365 wysp archipelagu San Blas oraz wąski pas wybrzeża Morza Karaibskiego. Szczegółowy podział administracyjny: liczba corregimiento-4. Od wschodu graniczy z Kolumbią, od południa z regionem Emberá-Wounaan, prowincją Darién i Panama, od zachodu z Colón. Klimat tropikalny. Głównymi gałęziami gospodarki są turystyka, rolnictwo, rybołówstwo i produkcja pamiątek. Lokalnym produktem są tkaniny mola.

Ngöbe-Buglé region w zachodniej części Panamy. Stolica Buabidi. Położony jest nad Oceanem Atlantyckim. Od zachodu graniczy z prowincją Bocas del Toro, od południa z Chiriquí od wschodu z Veraguas. Istnieje od 1997 roku. Zamieszkany jest przez Indian Ngöbe.

Pozostałe terytoria autonomiczne o statusie powiatu (corregimiento): Kuna de Madugandí – część prowincji Panamá, Kuna de Wargandí – część prowincji Darién.
Panama to kraj niezwykle interesujący. Choć leży w przepięknym, nazywanym rajskim, rejonie Karaibów, mimo że posiada mocną kartę przetargową w stosunkach gospodarczych, jaką jest Kanał Panamski, ponad połowa Panamczyków żyje poniżej granicy ubóstwa.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij