Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Kastylia La Mancha

Przewodnik po Kastylia La Mancha w Hiszpanii. Region Kastylia La Mancha, to autonomiczny region Hiszpanii w centrum kraju. Kastylia La Mancha graniczy z regionem Kastylia i Leon, regionem Madrytu, Aragonią, Wspólnotą Walencjańską (Comunidad Valenciana), Regionem Murcja, Andaluzją i regionem autonomicznym Estremadura na granicy z Portugalią. Stolicą Kastylii la Manchy jest przepiękne, historyczne miasto Toledo.

Drugim co do ważności miastem w tym regionie Hiszpanii jest miasto Albacete. Kastylia la Mancha w przeszłości, wraz z Madrytem, tworzyła region zwany Nowa Kastylia (hiszp. Castillia la Nueva). To region o najmniejszej gęstości zaludnienia w Hiszpanii. Region Kastylia La Mancha został podzielony, ze względu na ogromne różnice pomiędzy intensywnie zaludnionym obszarem Madrytu i satelitarnych miast stolicy, a niezamieszkanymi regionami położonymi na południe od Madrytu. Także prowincja Albacete kiedyś należała do Regionu Murcja.

Z czym kojarzy nam się Kastylia La Mancha? Oczywiście z Don Kichotem. Kastylia La Mancha jest doskonale wszystkim znana z najsławniejszej hiszpańskiej powieści Miguela Cervantesa "Don Kichot". Romantyczne przygody Don Kichota rozgrywają się na tle krajobrazu La Manchy, gdzie jest pełno średniowiecznych zamków, wiatraków, winnic, hiszpańskich hacjend i pól kukurydzy. Powieść Cervantesa została opublikowana w 1605 roku. "Don Kichot z La Manchy" lub Don Quixote  z języka hiszpańskiego.

Don Kichote tu szalał ...

Liczba mieszkańców w regionie Castilla La Mancha to 2.100.000. Najważniejsze lotniska w Kastylia la Mancha to lotnisko Barajas w Madrycie (z którego korzysta większość mieszkańców), lotnisko w Albacete i lotnisko w Ciudad Real. W naszym przewodniku po Kastylia La Mancha znajdziesz wyczerpujące informacje o tym przepięknym regionie Hiszpanii, rzadko odwiedzanym przez turystów szukających tylko plaż w Hiszpanii, a Kastylia La Mancha to prawdziwa Hiszpania. Nostalgiczna, romantyczna i bezludna....

Większość turystów po zwiedzeniu Madrytu i Toledo, tylko przejeżdża przez Kastylię La Manchę. Większość zwiedzających Hiszpanię, udaje się do Walencji, Andaluzji lub poprzez Estremadurę do Portugalii. Szkoda, bo region Kastylia La Mancha ma wiele do zaoferowania i jest zupełnie odmienny od innych regionów Hiszpanii, szczególnie zatłoczonych południowych regionów Hiszpanii, jak Costa Brava lub Costa del Sol.

MAPA KASTYLIA LA MANCHA W HISZPANII
Mapa Kastylia La Mancha w Hiszpanii

Kastylia La Mancha to olbrzymia, prawie naga równina, upalna w lecie i wyjątkowo chłodna w okresie zimowym, to najmniej przyjazna człowiekowi, prowincja w Hiszpanii. Z pewnością przypadnie do gustu turystom szukającym samotności, ciszy i spokoju, wędrówki po bezludnych krainach.... Jednakże pierwsze wrażenie może zmylić, mieszkańcy miasteczek i wiosek w La Manchy są bardzo gościnni, przyjaźni może nawet bardziej niż w innych regionach Hiszpanii. Kastylia La Mancha to największy obszar rolniczy Hiszpanii, specjalizujący się w uprawie winorośli i produkcji wina no i oczywiście sławnego sera. Mimo tego że Kastylia La Mancha jest surowa i na pozór niezbyt przyjazna, jest znana na całym świecie poprzez Don Kichota, hiszpański ser manchego (queso manchego), hiszpański jamon i hiszpańskie wina...
Nazwa Castilla La Mancha pochodzi od arabskiego słowa manxa, czyli step.

WYNAJEM-SAMOCHODOW

Atrakcje turystyczne Kastylia La Mancha

Ten niezwykły region Hiszpanii wydał na świat pierwszych conquistadores, podróżników, awanturników i najodważniejszych Hiszpanów, którzy budowali hiszpańskie imperium w Nowym Świecie. Nigdy wcześniej, ani później ten region Hiszpanii, nie przeżył takiego rozkwitu jak w czasach zamorskich podbojów, kiedy zdobywcy przywozili złoto i kosztowności zza oceanu, podbijając obydwie Ameryki, grabiąc, kolonizując, nawracając na chrześcijaństwo, itp.

Miejscowość Trujillo, miejsce urodzin Pizarra, jak i miasto Caceres to miasta w Kastylia La Mancha, wzniesione dzięki tym fortunom z Ameryki. W obu miastach budzą podziw stare dzielnice, pełne wspaniałych budynków i rezydencji emerytowanych pogromców obydwu Ameryk. W Kastylii La Mancha leży najlepiej zachowane miasto z czasów cesarstwa rzymskiego, Merida. Koniecznie trzeba zwiedzić klasztory Guadalupe i Yuste, bogate w pamiątki po kolonialnej potędze Hiszpanii. Charakterystycznym obrazkiem z tego regionu Hiszpanii oczywiście są wiatraki z którymi walczył Don Kichot, tytułowy bohater powieści Cervantesa.

Jednakże Kastylia La Mancha ma do zaoferowania o wiele więcej dla turysty i podróżnika po tej części Hiszpanii. Poniżej najważniejsze atrakcje turystyczne w regionie Kastylia La Mancha i co koniecznie należy zwiedzić podczas podróży do tej pięknej krainy Hiszpanii. W dalszych rozdziałach naszego przewodnika, dowiesz się także o hotelach w Kastylia La Mancha, zakwaterowaniu w Kastylia La Mancha, gdzie najlepiej wypożyczyć samochód w Kastylii La Manchy, oraz o wszystkich najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych w Kastylia La Mancha. Poniżej najważniejsze atrakcje turystyczne Kastylia La Mancha w skrócie.

KASTYLIA-LA-MANCHA-HISZPANIA
Typowe widoki w Kastylia La Mancha w Hiszpanii

Co zwiedzić w Kastylia La Mancha

Ruiny w Meridzie
Zespół budowli z czasów rzymskich, najlepiej zachowane ruiny z czasów imperium rzymskiego w Europie. Dowiedz się więcej o Ruinach w Meridzie z naszego przewodnika po Kastylia La Mancha w Hiszpanii i przewodnika po Estremadura w Hiszpanii.

Caceres
Właściwie miasto leży w prowincji Estremadura. Urokliwe hiszpańskie miasto i spacer po historycznym centrum miasta dostarczy niezapomnianych wrażeń dla podróżnika po tej części Hiszpanii. Niezbędne informacje dla podróżnika wybierającego się do Caceres w Estremadura, w Hiszpanii. Hotele, zakwaterowanie, najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne w mieście Caceres.

Trujillo
Miasto Trujillo to rodzinna miejscowość Pizarra, hiszpańskiego konkwistadora. Przepiękne, historyczne miasto warte zwiedzenia i zatrzymania się na dłużej, podczas wędrówki przez Hiszpanię i zwiedzanie Kastylii La Manchy. Sprawdź gdzie spać w Trujillo. Gdzie najlepiej zarezerwować miejsca noclegowe w Trujillo i jak najlepiej dojechać do Trujillo.

Jamon hiszpańska szynka
Symbol Hiszpanii i hiszpańskiej kuchni. Suszona szynka z tego regionu Hiszpanii znana jest na całym świecie. Dowiedz się więcej o hiszpańskim jamonie. Jamon to odmiana szynki parmeńskiej, znanej również we Włoszech. Dowiedz się wszystkiego o hiszpańskim jamonie z rozdziału naszego przewodnika po Hiszpanii, poświęconego kuchni hiszpańskiej i przepisom kuchni hiszpańskiej.

Ser Manchego
Najsławniejszy hiszpański ser. Pochodzi z tego właśnie regionu Hiszpanii - Kastylia La Mancha. Dowiedz się więcej o queso manchego z naszego przewodnika po regionie. Wszystko o tym najsławniejszym hiszpańskim serze...

La Ciudad Encantada
Formacje wapienne w pobliżu miejscowości Cuenca. Dowiedz się więcej o La Ciudad Encantada w Hiszpanii. Informacje dla zwiedzających. Zakwaterowanie, dojazd, atrakcje turystyczne. Niezwykłe formacje skalne w Hiszpanii. Sprawdź przed planowaniem wycieczki do tego zakątka Hiszpanii.

Klasztor w Guadelupe
Zwiedzanie przepięknego klasztoru. Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Kastylii La Mancha i Hiszpanii. Zapraszamy do lektury i korzystania z wyczerpujących informacji o klasztorze w Guadelupe. Informacje praktyczne podczas zwiedzania tej części Kastylii La Mancha.

Kastylia La Mancha jest hiszpańską prowincja z największą ilością zamków, klasztorów, kościołów i katedr. Poniżej lista najważniejszych tego typu budowli w tym regionie autonomicznym Hiszpanii. Miejsca warte zwiedzenia podczas pobytu w Kastylii La Mancha:
Katedra w Toledo, katedra w Ciudad Real, Katedra w Albacete, Katedra w Cuenca, Katedra w Siguenza.
Zamki w Kastylii La Mancha: Toledo, Zafra, Ucles, Torija, Socovos, Siguenza, Pioz, Orgaz, Montiel, Maqueda, Jadraque, Guadamur, Garcimunoz, Consuegra, Chinchilla, Calatrava la Nueva, Calatrava la Vieja, Barcience, Atienza, Argamasilla de Alba, Almansa, Alarcon, Alcazaba de Zorita, Alcazar Molina de Aragon, Alcazar de Toledo

Geografia Kastylia La Mancha

Kastylia la Mancha leży w środku Półwyspu Iberyjskiego, okupuje większą część tzw. Submeseta Sur, olbrzymią równinę, część Meseta Central. Część północna Kastylii La manchy jest oddzielona od części południowej tzw. Sistema Central, pasmem górskim Sierra Morena i Montes de Toledo na południu.
Kastylia La Mancha to trzeci, największy region autonomiczny w Hiszpanii. Całkowita powierzchnia regionu wynosi 79.463 km2, jest to 15,7% całkowitej powierzchni Hiszpanii. Region dzieli się na 5 prowincji, nazwane według nazw stolic każdej z prowincji. Prowincje Kastylia La Mancha to:

Toledo
Jedno z najpiękniejszych miast w całej Hiszpanii. Średniowieczne centrum Hiszpanii. Dowiedz się więcej o atrakcjach turystycznych w Toledo i co zwiedzić w mieście, podczas wycieczki do Toledo w Hiszpanii. Hotele w Toledo, miejsca noclegowe w Toledo i wszystkie atrakcje turystyczne i muzea w Toledo.

Albacete
Dowiedz się więcej co zwiedzić w Albacete w Kastylia La Mancha. Miasto sławne z produkcji nożów w Hiszpanii. Zakwaterowanie w Albacete. Hotele i wypożyczalnie samochodów w Albacete. Atrakcje turystyczne i zwiedzanie Albacete w Hiszpanii.

Ciudad Real
Informacje turystyczne o miejscowości Ciudad Real. Ważne miasto hiszpańskie na mapie gospodarczej kraju. Zakwaterowanie i noclegi w Ciudad real. Jak najlepiej dojechać do Ciudad real w Hiszpanii. Hotele i kwatery prywatne w mieście. Praktyczny przewodnik po zabytkach Ciudad Real w Hiszpanii.

Cuenca
Dowiedz się więcej o tym historycznym mieście Hiszpanii. Hotele i restauracje w Cuenca. Co zwiedzić w Cuenca podczas pobytu w tym ładnym mieście w Kastylii La Manchy. informacje dla podróżnych i zwiedzających. Praktyczny przewodnik po mieście.

Guadalajara
Przewodnik turystyczny po Guadalajara w Hiszpanii. Kliknij po więcej informacji o tym hiszpańskim mieście. Hotele Guadalajara, zakwaterowanie i noclegi w Guadalajara w Hiszpanii. Wypożyczalnie samochodów i jak najlepiej dojechać do Guadalajara w Hiszpanii.

Kastylia La Mancha składa się z 919 gmin, to aż 11,3% wszystkich gmin w Hiszpanii. 496 mają mniej niż 500 mieszkańców, 231 ma pomiędzy 500 a 2.000 mieszkańców, 157 z nich posiada pomiędzy 2.000 a 10.000 mieszkańców, a tylko 35 gmin mają więcej niż 10.000 mieszkańców. Miejscowości na północy są mniejsze i jest ich więcej, a na południu miasta są większe i jest ich mniej. Są to pozostałości historyczne z czasów hiszpańskiej Reconquisty.

DON-KICHOT-I-SANCHO-PANSA
Don Kichote i Sancho Pansa z Kastylii La Mancha
  SER-HISZPANSKI-MANCHEGO
Hiszpański ser Queso Manchego z Kastylii La Mancha


Miasta w Kastylia La Mancha i ilość mieszkańców
 

 • Albacete, Albacete, 166.909
 • Talavera de la Reina, Toledo, 87.763
 • Guadalajara, Guadalajara, 81.221
 • Toledo, Toledo, 80.810
 • Ciudad Real, Ciudad Real, 72.208
 • Cuenca, Cuenca, 54.600
 • Puertollano, Ciudad Real, 51.305
 • Tomelloso, Ciudad Real, 37.532
 • Hellín, Albacete, 31.054
 • Azuqueca de Henares, Guadalajara, 30.794
 • Alcázar de San Juan, Ciudad Real 30.408
 • Valdepeñas, Ciudad Real, 30.255
 • Villarrobledo, Albacete 26.311
 • Almansa, Albacete, 25.591
 • Illescas, Toledo, 19.167
 • Manzanares, Ciudad Real, 19.027
 • Daimiel, Ciudad Real, 18.389
 • La Solana, Ciudad Real, 16.392
 • La Roda, Albacete, 16.034
 • Tarancón, Cuenca, 14.962
 • Campo de Criptana, Ciudad Real, 14.870
 • Seseña, Toledo, 13.843
 • Miguelturra, Ciudad Real, 13.582
 • Socuéllamos, Ciudad Real, 13.357
 • Torrijos, Toledo, 12.674


Klimat Kastylia La Mancha

Kastylia La Mancha ma klimat kontynentalny śródziemnomorski. Klimat kontynentalny śródziemnomorski jest bardzo podobny do klimatu śródziemnomorskiego, jednakże z tą tylko różnicą, iż temperatury są bardziej różne pomiędzy okresem zimowym, a letnim. Brak wpływu morskiego powietrza, powoduje bardziej ekstremalne temperatury, tzn. bardziej gorące lata i chłodniejsze zimy. Temperatury w dzień oscylują w granicach 18,5 stopni Celcjusza. Lata w Kastylia La Mancha są bardzo suche, długie i bardzo upalne, deszcz prawie nie występuje, temperatury są zwykle powyżej 30 stopni Celcjusza. Panuje spiekota. Nie jest rzadkością, iż temperatury latem w Kastylii La Mancha, przekraczają 35 stopni Celcjusza i więcej. Natomiast zimą, temperatury spadają poniżej zera, powodując przymrozki i pochmurne noce, czasami pada śnieg.

Ta część Hiszpanii zwana jest przez Hiszpanów Espana Seca, czyli Sucha Hiszpania. Opady tutaj są rzadkie, w centrum regionu nie przekraczają 400mm rocznie. W regionach wyżej położonych i górskich np. w Sierra de Gredos i Serrania de Cuenca, opady przekraczają 1.000mm na rok. Większa część Kastylii La Mancha ma mniej niż 600mm opadów rocznie. Najsuchsza część regionu to okolice Albacete i miasta Hellin, gdzie opady są poniżej 300mm rocznie.

Transport Kastylia la Mancha

Autostrady i drogi w regionie. Kastylia La Mancha posiada największą ilość autopistas (autostrad) w Hiszpanii. W sumie ponad 2.800 km. Te najbardziej uczęszczane drogi, to autostrady prowadzące do/z Madrytu i otaczające Madryt pierścieniem, obwodnice stolicy Hiszpanii. Istnieją także ważne autostrady narodowe i międzynarodowe przecinające Kastylię La Manchę. Nowy rząd hiszpański, założył ambitny plan, iż wszystkie miasta z ilością mieszkańców powyżej 10.000, zostaną połączone z siecią autostrad w całym kraju. Najważniejsze autostrady w regionie Kastylia La Mancha to Autovia de lon Vinedos długa na 127km, łącząca Toledo z Tomelloso, Autovia de la Sagra długa na 85km, łączy autostradę A5 z autostradą A4.

Kolejna autostrada to Autovia del Iv Centenario, 142km z Ciudad Real do Albacete, przez Valdepenas, dalej Autovia del Jucar 130km autostrady z Albacete do Cuenca. Ostatnia Autovia de la Alcarria, autostrada łącząca autostradę A4 z autostradą A2. Wiecej informacji o podróży po Hiszpanii samochodem uzyskasz w przewodniku po Hiszpanii w rozdziale samochód w Hiszpanii, gdzie dowiesz się wszystkiego o podróży przez Hiszpanię, samochodem osobowym.

Transport kolejowy w Kastylia La Mancha. RENFE to hiszpańskie linie kolejowe, należące do państwa. Wiele linii kolejowych przecina Kastylię La Manchę, głównie łącząc Madryt z resztą Hiszpanii. Region posiada również połączenia super szybkiej kolei hiszpańskiej AVE. Poniżej najważniejsze połączenia kolejowe w regionie Kastylia La Mancha. Więcej o kolei w Hiszpanii i pociągach w Hiszpanii, dowiesz się z naszego przewodnika po Hiszpanii w zakładce koleje w Hiszpanii. Zdobądż więcej informacji o hiszpańskich kolejach z naszego przewodnika po Hiszpanii.

Pociągi Largo Recorrido
Alicante - Albacete - Alcázar de San Juan - Ciudad Real
Madrid - Ciudad Real - Jaén
Madrid - Ciudad Real - Badajoz
Madrid - Cuenca - Valencia
Madrid - Guadalajara - Soria
Madrid - Guadalajara - Arcos de Jalón
Madrid - Talavera de la Reina - Badajoz

Pociągi AVE
Madrid - Ciudad Real - Puertollano - Córdoba - Sewilla
Madrid - Toledo
Madrid - Guadalajara - Saragossa - Barcelona
Madrid - Cuenca - Albacete - Valencia
Madrid - Toledo (La Sagra) - Talavera de la Reina - Navalmoral de la Mata - Plasencia - Fuentidueñas - Cáceres - Mérida - Badajoz - Lizbona

Pociągi lokalne
Dwie linie kolei lokalnych biegną od Madrytu, poprzez Kastylię La Manchę tzw. Cercanias Madrid. Linia C-2 zatrzymuje się w Azuqueca de Henares w prowincji Guadalajara i w samej Gualalajara również. Linia C-3 do Aranjuez,  zatrzymująca się w Sesena.

Lotniska w Castilla La Mancha. Najważniejsze lotniska w regionie to lotnisko w Albacete, położone 4km od centrum miasta, łatwo osiągalne poprzez autostradę CM 3203. Jest to lotnisko cywilne od 1 lipca 2003 roku. Wcześniej było to lotnisko militarne bazy lotniczej hiszpańskich sił powietrznych w Los Llanos. Lotnisko w Ciudad Real, leży pomiędzy Cidad Real a Puertollano i jest to największe prywatne lotnisko w Hiszpanii. Leży przy drodze A43, autostradzie łączącej Estremadurę ze Wspólnotą Walencjańską (Comunidad Valenciana). Więcej o lotniskach w Hiszpanii w rozdziale lotniska Hiszpania w naszym przewodniku po kraju Cervantesa.

DON-KICHOTE-SANCHO-PANSA-HISZPANIA
Sancho Pansa i Don Kichot z La Manchy
  TOLEDO-HISZPANIA
Piękne Toledo w Kastylia La Mancha


Ekonomia Kastylia La Mancha

Główną gałęzią ekonomii w tej części Hiszpanii jest rolnictwo i hodowla zwierząt. W Kastylia La Mancha rozwija się także przetwórstwo płodów rolnych. W ostatnich 10 latach turystyka zajęła ważne miejsce w ekonomii regionu, wraz ze wzrostem agroturystyki, tzw. casas rurales, oferujących zakwaterowanie i miejsca wypoczynku w typowo hiszpańskich hacjendach i gospodarstwach rolnych. Część tego typu miejsc noclegowych to wysokiej klasy zakwaterowanie w Hiszpanii i Kastylii La Mancha. W ostatnich latach także powstała Ruta de Don Quijote, droga jaką przebył Don Kichot w książce Cervantesa. Wzdłuż  niej hotele i apartamenty, oraz casas rulales jako forma spędzenia nocy na tej trasie turystycznej.

52% ziemi uprawnej w Kastylli la Mancha uważa się za suchą. Zboża uprawiane tutaj to pszenica, jęczmień, winogrona, oliwki. Kastylia La Mancha posiada jedną z największych w Europie ilości winnic, prawie 700.000 hektarów. Największe plantacje znajdują się na zachodzie i południowym zachodzie regionu. 54% produkcji winogron w Hiszpanii pochodzi właśnie z Kastylii La Manchy. Dowiedz się więcej o winach z Hiszpanii z naszego przewodnika po Hiszpanii.

 Noclegi w Kastylia la Mancha

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny noclegów i zarezerwuj spanie w Kastylia la Mancha

Historia Kastylia la Mancha

Kastylia La Mancha to miejsce wielu historycznych bitew na terenie Hiszpanii, toczonych głównie przez chrześcijańskich krzyżowców i muzełmanów w okresie od X do XIII wieku. Był to również region Hiszpanii, gdzie korony Kastylii i Aragonii zostały zjednoczone w roku 1492 pod panowaniem królowej Izabeli i Ferdynanda. Kastylia La Mancha jest następczynią Nowej Kastylii (Castillia la Nueva), której ślady historii prowadzą do muzełmańskiej Taify Toledo, jednaj z Taify królestwa Al Andalus.

Alfondo VI odbił ten region od Muzełmanów, zdobywając Toledo w 1085 roku. Rekonkwista zdobyła Cuencę w 1177 roku. Inne południowe prowincje regionu, Campo de Calatrava, Valle de Alcudia i Alfoz de Alcaraz (Campo de Montiel i Sierra de Alcaraz) były wcielane do państwa, podczas panowania Alfonsa VIII, który królował w latach 1158/14. Jego zdobycze zostały uwięńczone bitwą pod Las Naves de Tolosa w 1212. To zwycięstwo zapewniło kastylijską dominację w regionie i przyśpieszyło upadek dynastii Almohadów. Od czasów rekonkwisty, Kastylia La Mancha była tylko częścią Królestwa Kastylii. Cztery wieki później w roku 1605, dzieło literackie Cervantesa "Don Kichot" dał światu prawdziwy obraz z hiszpańskiej La Manchy.

W 1785 roku po organizacji terytorialnej regionu, przez reformatora Florida Blanca, podzielono region na prowincje Cuenca, Guadalajara, Madryt, La Mancha, Toledo. Kiedy Albacete, Chinchilla, Almansa, Hellín i Yeste stały się częścią Regionu Murcji w Hiszpanii. W 1833 roku Javier de Burgos zmodyfikował granice prowincji, większość prowincji La Mancha została przeniesiona do prowincji Ciudad Real, mniejsze części wcielono do prowincji Cuenca, Toledo i nowo utworzonej prowincji Albacete. Miasto Albacete, z kolei, również zostało włączone do części terytoriów dawnej prowincji Cuenca i Murcji. Albacete było częścią administracyjną Murcji do 1978 r. do momentu utworzenia autonomicznych regionów Hiszpanii. Niemniej jednak, w czasie pierwszej Republiki Hiszpańskiej, Albacete było jednym z sygnatariuszy Pacto Federal Castellano (w roku 1869) a w 1924 roku, delegacja głosowała za utworzeniem "Comunidad Manchega", które uznały La Mancha (w tym Albacete) jako region autonomiczny.

Prawdziwa autonomia Wspólnoty Kastylii La Mancha pochodzi z 15 listopada 1978, kiedy hiszpański rząd określił statusy i autonomie poszczególnych regionów hiszpańskich. Mówiąc dokładniej, każdy z tych regionów, był początkowo tzw. preautonomíą, aż do ustanowienia statutu autonomii. Statut Autonomii Kastylii La Mancha został zatwierdzony 10 sierpnia 1982, a wszedł w życie 17 sierpnia 1982 roku.
Więcej informacji o historii tego regionu i historii Hiszpanii, uzyskasz z rozdzaiłu naszego przewodnika po Hiszpanii zatytułownego historia Hiszpanii, gdzie znajdziesz wyczerpujące informacje o historii kaźdego regionu i miasta w Hiszpanii. Zapraszamy do lektury.

Bungalowy Bahía Calma Costa Calma
Bungalowy Bahía Calma Costa Calma
Fuerteventura / Costa Calma
Pensjonat Finca Klara Benitachell
Pensjonat Finca Klara Benitachell
Costa Blanca płn. / Benitachell
Hotel Maya Alicante
Hotel Maya Alicante
Costa Blanca płd. / Alicante
Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij