Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Galicja

Galicja w Hiszpanii. Informacje o regionie i atrakcje turystyczne w Galicji. Przewodnik po Galicji w Hiszpanii. Piękny, północno-zachodni region Hiszpanii. Bardzo mało znany polskiemu turyście, a szkoda, bo region Galicja ma do zaoferowania tak wiele....

Hiszpańska Galicja zajmuje najbardziej wysunięty północno zachodni region Hiszpanii. Galicja dzieli się na cztery prowincje: Orense, Pontevedra, Lugo i La Coruna. W czasach starożytnych, region Galicji był nazywany przez Rzymian Finis Terrae, którzy wierzyli, iż jest to kraniec ziemi.

Galicja była najbardziej znana w czasach średniowiecza, głównie za sprawą drogi pielgrzymów Świętego Jakuba, prowadząca do Santiago de Compostela. W języku hiszpańskim to Camino de Santiago. Najpiękniejsza, najdłuższa i najbardziej znana pielgrzymka na świecie, którą również odbył nasz polski papież, Jan Paweł II.

Galicja rządzi się swoimi prawami, posiada swój język i własne tradycje. Mieszkańcy mówiący w języku hiszpańskim na terenie Galicji, wymawiają słowa z charakterystycznym akcentem portugalskim. Spora część mieszkańców Galicji zna portugalski i używa tego języka w mowie potocznej.
Galicja posiada aż trzy międzynarodowe lotniska w Santiago de Compostela, lotnisko w Vigo i lotnisko w La Coruna. Najczęstsze, tanie połączenia lotnicze do Galicji, oferuje w tej chwili Ryanair z większości miast w Europie. Alternatywą może być połączenie do Madrytu lub Barcelony i przesiadka do Santiago de Compostela, Vigo lub La Corunia.

Kolejną opcją transportu do Galicji jest dojazd samochodem lub promem do miasta Santander w Kantabrii. Hiszpańskie pociągi RENFE, docierają do każdego zakątka Galicji i również do północnej Portugalii.
W Galicji istnieje przepiękna trasa turystyczno-widokowa prowadząca z Vigo do La Corunii. Galicja posiada również świetną infrastrukturę autostrad i połączeń drogowych, prowadzących na cały Półwysep Iberyjski, do Madrytu, Barcelony i Portugalii.

Santiago de Compostela atrakcja numer 1 w Galicji

Najważniejszą destynacją turystyczną w Galicji jest oczywiście Santiago de Compostela, przepiękne, nastrojowe miejsce, gdzie kończy się najsławniejsza droga pielgrzymkowa na świecie, Camino de Santiago (Droga Świetego Jakuba). Papież Jan Paweł II, również pokonał część tej pielgrzymki. Oryginalna Droga Świętego Jakuba biegnie z Francji, przez całą północną Hiszpanię, do Santiago de Compostela, aczkolwiek istnieje kilka wersji pokonania Camino de Santiago, istnieją różne trasy, które omówimy w dalszej części naszego przewodnika po Galicji w Hiszpanii.

Co roku dziesiątki tysięcy pielgrzymów z każdego zakątka świata, także z USA i Kanady, docierają do grobu Świętego Jakuba w Santiago de Compostela. Trasę Camino de Santiago pokonują na piechotę, na rowerze, część samochodami i innymi środkami transportu. Ludzie z każdego zakątka świata, każdej narodowości, o każdym kolorze skóry, mają marzenie, aby przejść Drogę Świętego Jakuba i doświadczyć tej pięknej wyprawy i przygody duchowej...
Miasto Santiago de Compostela, cel wszystkich pielgrzymek, posiada piękną barokową katedrę i piękną, zabytkową cześć miasta.

SANTIAGO-DE-COMPOSTELA-HISZPANIA
Katedra w Santiago de Compostela
  OWOCE-MORZA-HISZPANIA
Owoce morza z Galicji w Hiszpanii


Zwiedzanie Galicji

Galicja pełna jest pięknych plaż, wybrzeże jest poszarpane, część skalista z rozpryskującymi się falami Oceanu Atlantyckiego. Galicja znana jest ze swoich owoców morza, jak mówią doświadczeni Hiszpanie, najlepszych w Hiszpanii. Kraj jest zielony, lasy i piękna roślinność urzekają turystów odwiedzający Galicję po raz pierwszy. Czasami nazywa się Galicję i jej wybrzeża, Costa de Mariscos, nazwa która szczególnie nam się podoba.

WYNAJEM-SAMOCHODOW

W naszym przewodniku po Galicji, znajdziesz informacje dotyczące noclegów w Galicji, możliwości wypożyczenia samochodu w Galicji, dowiesz się jak najlepiej zarezerwować hotel w Galicji. Będziemy pisać o języku galicyjskim w Hiszpanii, poznasz miasta w Galicji, plaże w Galicji, pola golfowe, opowiemy o zabytkach i muzeach w Galicji. Jednym słowem wszystko czego potrzebujesz przy planowaniu wakacji w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii.
Przewodnik po Galicji został podzielony na sekcje w zgodzie na podział prowincjonalny na jaki dzieli się Galicja, tj: Santiago de Compostela, La Coruna, Lugo, Pontevedra i Ourense, a dalej Ferrol, Tui i miasto Vigo, przy granicy z Portugalią.

Duża część przewodnika po Galicji jest poświęcona Drodze Świętego Jakuba, czyli Camino de Santiago. Galicja to jeden z najpiękniejszych regionów Hiszpanii. Niestety, zdecydowana część turystów odwiedzających Hiszpanię nie dociera do tego malowniczego regionu. Hiszpania w tym miejscu, w północno zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego wygląda zupełnie inaczej. Jest zielono i mokro. Ludzie są zupełnie inni, architektura i kultura tego regionu Hiszpanii, różni się diametralnie od południa Hiszpanii.

W tym regionie Hiszpanii, znajduje się sporo międzynarodowych szkół języka hiszpańskiego, ze studentami z USA i Kanady, także studenci z Europy, zapisują się tutaj do szkół hiszpańskiego.
Jeżeli planujesz wakacje lub urlop w Hiszpanii, weź pod uwagę hiszpańską Galicję. Z pewnością doświadczysz czegoś zupełnie innego niż południowe plaże Hiszpanii i ciągłe słońce.

Duża część Galicji, to historyczne miasta i wioski z przepięknymi kościołami, katedrami i średniowieczną starówką i architekturą. Miasta, które konieczne trzeba zwiedzić podczas wakacji w tej części Hiszpanii to Porto do Son, Pobra de Caraminal, Padron, Tui, Rianxo, Ribeira, Muros i Noia. Powyższe miasteczka w Galicji, to mniejsze miejscowości, ale jakże urokliwe i "hiszpańskie".

GALICJA-MAPA-HISZPANIA
Mapa Galicji w Hiszpanii

W przewodniku po Galicji, znajdziesz wyczerpujące informacje o galicyjskiej architekturze, kuchni galicyjskiej, specyficznej kulturze narodu, oraz o najlepszych plażach w Galicji. Z naszych informacji wynika, iż nie ma w polskim internecie tak kompletnych i pełnych informacji na temat Galicji w Hiszpanii. Z naszego przewodnika dowiesz się wszystkiego o Galicji i co najważniejsze pomoże Ci to w zorganizowaniu podróży do Galicji, zarezerwowania hotelu w Galicji, wypożyczenia samochodu, włącznie z zarezerwowaniem taniego lotu do Galicji w Hiszpanii. Większa cześć przewodnika po Galicji jest poświęcona zwiedzaniu zabytków i atrakcji turystycznych, jednak również będzie Ci łatwo zarezerwować najlepszy i najtańszy hotel wprost z naszej strony internetowej. Łatwo jest porównać ceny hoteli w Galicji i dokonać rezerwacji hotelu lub apartamentu w Galicji, on-line.

Jak wygląda Galicja w Hiszpanii?

Hiszpanie często opisują Galicję jako zielona Hiszpania, często słyszy się określenie Costa de Mariscos co oznacza "wybrzeże owoców morza", bo ten region Hiszpanii, oferuje najlepsze i najbogatsze owoce morza. Może niektórzy z Was, pamiętają tragedie ¨Prestige¨ supertankowca z ropą naftową na pokładzie, który rozbił się u wybrzeży Galicji. Galicja była wtedy na skraju bankructwa, plaże i całe wybrzeże pokryte bylo mazutem i ropą naftową. Ptactwo i życie w morzu umierało. Rybacy tracili cały dorobek życia, a hotele i nadmorskie pensjonaty w Galicji, bankrutowały.

Hiszpański naród odpowiedział i się zjednoczył. Ponad 100.000 ochotników z Galicji i innych części Hiszpanii zgłosiło się do oczyszczania plaż i wybrzeża. Tysiące ochotników pracowało dzień i noc za darmo. Nadludzkim wysiłkiem oczyszczono plaże i Galicja znów jest piękna i czysta. Ludzie Galicji w takich wypadkach potrafią się solidarnie zebrać i pomóc sobie i innym.
Obecny premier Hiszpanii, Mariano Rajoy pochodzi z Galicji. Mariano Rajoy wygrał wybory w listopadzie 2011 i przewodzi Hiszpanii, wraz ze swoją partią PP Partido Popular. Nie wiemy, czy obecny kryzys w Hiszpanii uda się szybko pokonać, ale znając uporczywość Gallegos czyli mieszkańców Galicji, może się to uda obecnemu szefowi rządu hiszpańskiego.

Ziemie uprawne w tej części Hiszpanii są bardzo żyzne, region bogaty jest w przepiękne plaże, czasami bezludne i spektakularne widoki na góry. Galicja pełna jest historycznych i bogatych w zabytki miast, jak Santiago de Compostela. Jako ciekawostkę przytaczamy informację iż istnieją aż trzy Galicję w Europie. Pisownia i wymowa jest zupełnie identyczna.
Istnieje Galicja w Polsce, Galicja w Turcji i hiszpańska Galicja. Galicja, która nas interesuje, to część Hiszpanii, graniczącej z Portugalią od południa, od północy i zachodu oblewa Galicję, Ocean Atlantycki. Od wschodu Galicja graniczy z Asturią, tuż obok Kantabrii, kolejnym pięknym regionem Hiszpanii północnej.

Fakty statystyczne o Galicji

Ilość mieszkańców Galicji szacowana jest na około 3 miliony mieszkańców. Największym miastem w Galicji jest Vigo, położone tuż przy granicy z Portugalią z populacją 300.000 mieszkańców. Najbardziej odwiedzanym i najlepiej znanym miastem w Galicji, jest Santiago de Compostela. Końcowa destynacja każdej pielgrzymki przemierzającej Drogę Świętego Jakuba (Camino de Santiago).

Galicja dzieli się na 4 prowincje; La Coruna, Pontevedra, Ourense i Lugo. 90% mieszkańców żyje w odległości mniejszej niż 50km od wybrzeża. Galicja to autonomiczny region w Hiszpanii z własnym parlamentem, własnym językiem i określonymi prawami. Galicja posiada swój własny język, zwany Gallego.
Latem temperatury na wybrzeżu Galicji mogą osiągnąć 30 do 35 stopni Celsjusza, aczkolwiek nie zdarza się to często. Klimat w Galicji jest wilgotny, co wiąże się z wpływem Oceanu Atlantyckiego. Natomiast zimą zdarzają się intensywne opady śniegu i niskie temperatury, jednakże rzadko temperatury w Galicji, spadają poniżej 0 stopni Celsjusza.

Jak dojechać do Galicji

Hiszpańska Galicja posiada trzy międzynarodowe lotniska; lotnisko w Santiago de Compostela, lotnisko w La Coruña i lotnisko w Vigo, tuż przy granicy z Portugalią. Nie ma zbyt wielu tanich połączeń lotniczych do tych destynacji w Hiszpanii, także warto jest zarezerwować lot z przesiadką z Madrytu, Barcelony lub Lizbony w Portugalii do Santiago de Compostela.

Do Galicji można też dotrzeć promem, jeżeli zarezerwujesz połączenie promowe do Santander w Kantabrii. Także pociągi i połączenia kolejowe w Hiszpanii i hiszpańskie koleje RENFE mają świetne połączenia z Madrytem, Barceloną i innymi większymi miastami Hiszpanii kontynentalnej. Polecamy przejazd pociągiem z Vigo do La Coruña, wspaniałe widoki na otaczającą naturę i krajobrazy nie do opisania...
Hiszpańskie autostrady i drogi szybkiego ruchu w kraju, docierają nawet do najmniejszych wiosek w Galicji, w ciągu kilku minut "złapiemy" autostradę. Hiszpańskie autostrady są wyśmienite, co zawsze podkreślamy w naszym przewodniku po Hiszpanii. Autostradą szybko dojedziesz do Madrytu lub Barcelony.

PIELGRZYMKA-SANTIAGO
Jeszcze tylko 518km do końca tej pielgrzymki
  DROGA-ŚWIĘTEGO-JAKUBA
Droga Świętego Jakuba


Galicja główne atrakcje turystyczne

Miasto, Santiago de Compostela, to bez cienia wątpliwości, atrakcja numer 1 w Galicji. Jedno z najpiękniejszych miast w Hiszpanii, naszym zdaniem, z najlepszą atmosferą i klimatem. W zgodzie z legendą, to miejsce pochówku Świętego Wojciecha. Santiago de Compostela to miejsce docelowe wszystkich pielgrzymek Camino de Santiago, sławnego szlaku pielgrzymkowego Drogi Świetego Jakuba, najdłuższej trasy pielgrzymkowej na świecie, znanej już w czasach średniowiecza.

Zwiedzając Santiago de Compostela zobaczysz i poznasz ludzi z całego świata, turystów i pielgrzymów z plecakami, utrudzonych podróżą i pielgrzymką do tego świętego miejsca. Pielgrzymi noszą na szyi charakterystyczną muszlę, symbol pielgrzymki Camino de Santiago. Na pielgrzymów czeka ponad 700km trasy do przejścia, zaczynającej się w Północnej Francji i biegnącej przez całą Północną Hiszpanię. Po drodze znajdują się oberże, hostele, hoteliki i miejsca noclegowe w klasztorach, opactwach, kościołach i kościółkach. Dla niektórych młodych ludzi jest to przygoda życia, dla starszych, duchowe wyzwanie i zmierzenie się ze swoimi słabościami w czasie kilkunastotygodniowej pielgrzymki.

Santiago de Compostela, oprócz przepięknej barokowej katedry, charakteryzuje się fantastycznym starym miastem, ze średniowiecznymi uliczkami, wybrukowanymi zaułkami, czarująca architekturą i niesamowitą atmosferą. Tutaj spotkasz ludzi z każdego zakątka świata.
Santiago de Compostela to także miejsce, gdzie znajduje się jeden z najbardziej luksusowych, hiszpańskich Paradorów, to Hotel de los Reyes Catolicos, także warto spędzić trochę czasu na placu Praza de Obradorio. Latem w Santiago de Compostela praktycznie codziennie odbywają się koncerty muzyczne, przedstawienia teatrów ulicznych, wszelkiego rodzaju artystyczne wydarzenia, większość z nich na placach, skwerach i ulicach Santiago de Compostela.

Kolejne ważne miasto w Galicji to La Coruña, dom hiszpańskiej marki odzieżowej ZARA. Tutaj zaczęła swoją światową ekspansję ZARA, która w tej chwili ma swoje sklepy w każdym zakątku świata, od Tokio i Hong-Kongu, poprzez New York i Los Angeles, na Moskwie i Stambule, kończąc. Spektakularny sukces ZARA rozpoczął się właśnie w La Coruña w hiszpańskiej Galicji.
La Coruña znana jest także jako miasto szkła, ze względu na szklane balkony w mieście. La Coruña ma piękne plaże, wśród nich plaża Riazor, oraz Torre de Hercules, latarnię morską, z której rozpościerają się fantastyczne widoki na miasto i morze. Miasto posiada piękne średniowieczne mury, których część zachowała się do dziś. La Coruña słynie z dobrych restauracji i świetnych tapas barów. Miasto warte odwiedzenia na swojej drodze zwiedzania północnej Hiszpanii.

Vigo to hiszpańskie miasto tuż przy granicy z Portugalią. Kosmopolityczne miasto i ważny hiszpański port nad Oceanem Atlantyckim. Wspaniałe widoki na miasto, podczas przejazdu przez most prowadzący do miasta, jeżeli podróżujesz z północnej Hiszpanii. Piękne, zadbane ulice i aleje w mieście. Świetne sklepy i dobre życie nocne zafascynują każdego podróżnika po tej urokliwej części Hiszpanii.

Pontevedra w Galicji to kolejne miasto, warte odwiedzenia podczas wędrówki i zwiedzania Hiszpanii. To średniowieczne miasto i stolica najmniejszej prowincji w Galicji. Miasto pełne zabytków, warto odwiedzić tzw. Zona Monumental w Pontevedra. Więcej o mieście i jego wszystkich atrakcjach, zwiedzaniu i zakwaterowaniu w pozostałych rozdziałach naszego przewodnika po Galicji.

Ale z pewnością turyści odwiedzający Galicją zechcą większą część czasu spędzić na północnych wybrzeżach Oceanu Atlantyckiego, warto "poeksplorować" Rias Bajas, Rias Altas i północne wybrzeże. Galicja pełna jest majestatycznych plaż, skalnych klifów i dzikiego wybrzeża, szarpanego północnymi wiatrami. Na drodze spotkasz małe miasteczka jak np. Sanxenxo, małe wioski jak np. O Barqueiro.
Najbardziej wysunięty na północ przylądek Hiszpanii Cabo Finisterre, a także Cabo Ortegal.
To w Galicji właśnie, spróbujesz najlepszych ostryg, małży i innych hiszpańskich owoców morza i przysmaków pochodzących z morza.

 Noclegi w Galicji

Hotele i apartamenty
Sprawdź ceny i zarezerwuj nocleg w hiszpańskiej Galicji

Festiwale i lokalne fiesty w Galicji

Wiele festiwali w Galicji ma w sobie elementy starej celtyckiej, a nawet pogańskiej religii z elementami tradycji katolickiej. Galicja jest uważana także za jeden z najbardziej przesądnych regionów w Hiszpanii. Wiele legend o czarownicach i rzemiośle nadprzyrodzonym pochodzi właśnie z Galicji. Mieszkańcy Galicji to najbardziej przesądni Hiszpanie.
Charakterystyczne dla galicyjskiego regionu są fiesty zwane Curros, trwające cały dzień festiwale, gdzie na wpół dzikie konie są doprowadzane do miasta czy wsi i ku radości mieszkańców, próbuje się na nich jeździć tak długo, jak to możliwe.

Inne festiwale w Galicji, na które szczególnie zwrócić uwagę to, na przykład Festiwal Camariñas odbywający się w okresie wielkanocnym. Dalej festiwal "Golenia Bestii" w Viveiro, odbywający się w lipcu. Festiwal palenia alkoholu w Cervo, w sierpniu, a ostatni, to święto wina Ribeiro, w Ribadavia, odbywający się pod koniec kwietnia.
Wielu tym festiwalom, towarzyszy muzyka galicyjska, która posiada wyraźne elementy muzyki celtyckiej i nuty muzyki irlandzkiej. Usłyszymy dudy galicyjskie, zwana gaita. Jeżeli lubisz celtycką muzykę, warto posłuchać galicyjskiego muzyka Carlosa Nuñez. Jeżeli poszukujesz informacji o fiestach i świętach w innym regionie Hiszpanii, odwiedź rozdział w przewodniku fiesty w Hiszpanii, gdzie znajdziesz więcej informacji o świętach odbywających się w Hiszpanii.

Kuchnia galicyjska

Galicja, od lat posiada zasłużoną reputację jako miejsce w Hiszpanii, gdzie jada się najlepsze owoce morza w kraju i są to głównie mięczaki i skorupiaki, wyławiane na galicyjskim wybrzeżu Hiszpanii. Jeśli kiedykolwiek masz zamiar spróbować ośmiornicy, to Galicja powinna być idealnym miejscem do tego, sławne Pulpo a la Gallega jest najlepsze na świecie.

Inną miejscową specjalnością jest empanada Gallega, rodzaj pastry, zazwyczaj z tuńczykiem i pomidorami. Kolejne danie Pimientos de Padrón, te małe zielone papryczki, które smakują tak słodko iż można zwariować. To tylko kilka potraw z kuchni galicyjskiej, najlepiej samemu wybrać się do Galicji w podróż kulinarną i odkryć smaki kuchni galicyjskiej w małych, przytulnych restauracyjkach, winiarniach i tawernach z owocami morza.
Wina galicyjskie. Osoby z zamiłowaniem do suchych, ostrych białych win, po prostu zakochają się w białym Ribeiro. Warto także zwrócić uwagę na wina, które posiadają Rias Bajas na etykiecie, w kraju, słynącym z win z mocną czerwienią, te wina stanowią orzeźwiającą alternatywą dla smakosza hiszpańskich win. Więcej o winach w Hiszpanii w rozdziale przewodnika po Hiszpanii, zatytułowanym wina Hiszpanii, poświęconego winom w tym kraju. Zapraszamy do lektury.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij