Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Portoryko

Portoryko - kraj gdzie mówi się po hiszpańsku ...

Portoryko (hiszp. Puerto Rico – "bogaty port") jest niewielkim państwem stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi o statusie wspólnoty (US Commonwealth), które leży w Ameryce Środkowej, w archipelagu Wielkich Antyli.

Podstawowe informacje

Kraj ten zajmuje w całości wyspę Puerto Rico oraz kilka mniejszych wysp: Vieques, Culebra, Mona, Desecheo i Caja de Muertos. Wyspa główna Portoryko ma kształt prostokąta o wymiarach 170 km długości i 60 km szerokości. Zamieszkuje ją 3,9 miliona mieszkańców, i stanowi centrum kulturalne i biznesowe kraju.
Wyspa została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku.

Flaga Portoryko jest wzorowana na flagach amerykańskiej i kubańskiej. Gwiazda symbolizuje kraj, kolory natomiast republikańskie wartości. Niektórzy mieszkańcy interpretują wymiar flagi jako sprzeciw wobec amerykańskiej dominacji nad ich krajem. Zaprojektowana została 22 grudnia 1895 roku, oficjalnie zatwierdzona 24 lipca 1952 roku.

MAPA-KARAIBÓW

Geografia

Kraj leży pomiędzy Oceanem Atlantyckim na północy, a Morzem Karaibskim na południu. Ten niewielki kraj cechuje się górzystym krajobrazem i tropikalnym klimatem.
Praktycznie całą powierzchnie zajmują góry i wzgórza (Cordilliera Central, najwyższe wzniesienie Punta, 1638 m n.p.m.) w dolinach i na terenach morskich-nizinnych rozwinęło się rolnictwo. Część południowa kraju jednak jest zbyt sucha i dla podtrzymania warunków rolniczych i wymaga częstego sztucznego nawadniania.

Portoryko porośnięte było kiedyś lasami równikowymi, obecnie jednak zostały one praktycznie całkowicie wycięte z wyjątkiem objętych ochroną miejsc. Klimat Portoryko uważany jest za równikowy wilgotny pod silnym wpływem północno wschodniego pasatu. Średnie roczne sumy opadów wahają się tu od 940 mm na południowym wybrzeżu do 1800 mm na północy kraju. W obszarach górskich opady mogą dojść nawet do 4300 mm, co w porach letnich (czerwiec-grudzień) może przerodzić się w silne huragany i cyklony.

Mieszkańcy

Portoryko zamieszkana jest głównie przez potomków Europejczyków i przywiezionych w przeszłości na wyspę niewolników z Afryki oraz rodowitych Indian zamieszkujących niegdyś tą wyspę i jej okolice. Ze względu na charakter państwa obserwuję się tutaj dużą emigrację na kontynentalną część USA. Ważny faktem dotyczący Portoryko, jest to iż obowiązują tu dwa języki; hiszpański i angielski, dzięki czemu porozumiewanie się z jej mieszkańcami jest łatwe.

Turystyka

Portoryko, pomimo swojego uzależnienia od USA, zachowało samodzielność i odrębność. Głównym miejscem turystyki jak i celem wakacyjnych podróży w Portoryko jest jego stolica San Juan. Najważniejszym atutem Portoryko są malownicze plaże oraz czyste i ciepłe przez cały rok wody. Dzięki temu możliwe jest uprawianie sportów wodnych (surfing, snorkling, nurkowanie i inne.), restauracje, liczne bary oraz malownicze miasteczka pozwalające na cudowne spacery. Dzięki tak szerokim walorom turystycznym oraz przyjaznemu nastawieniu mieszkańców wyspa jest popularnym miejscem na spędzenie wakacji oraz urlopów.

Stolica Portoryko

San Juan - stolica Portoryko i metropolia, jest głównym celem podróżniczym licznych turystów. To karaibskie miasto wraz z jego portem stanowi mieszanka nowoczesności oraz stylem kolonialnym. Zwiedzanie miasta należy rozpocząć od starej części miasta, która usytuowana jest na wzgórzu spoglądającym na Atlantyk.
Miasto zostało założone w 1510 roku i stanowi kolebkę architektoniczną czterech wieków oraz wyjątkowość kulturową. Miasto najlepiej jest zwiedzać pieszo, ponieważ możliwe wtedy będzie zobaczenie całego jego piękna. Będzie można podziwiać, małe brukowane uliczki wraz z kolorowymi kolonialnymi domami, liczne restauracje, butiki, kafejki i sklepiki.

Najsłynniejszym deptakiem miasta jest Paseo del la Princesa oraz nadbrzeżna promenada Paseo de la Muralla. Miasto posiada 3 fortece, największa z nich to spoglądająca na zatokę San Juan El Morro oraz nieco mniejsze San Cristobal i San Jeronimo wraz z jej militarnym muzeum.

MISS-PUERTO-RICO

Innymi atrakcjami San Juan są, La Fortaleza (będąca siedzibą gubernatora), Katedra San Juan, Casa Balnca(dom będący podarunkiem od króla Charlesa), ulicę Calle del Cristo oraz przyległy Park De Las Palomaswraz z znajdującą się tam kapliczką, Muzeum Pablo Casals, Museo de las Americas (gdzie znajdują się cenne pamiątki z regionu), Casa de los Contrafuertes (najstarszy dom na wyspie), dominikański konwent, wielopoziomowa Plaza Quincentennial wraz z parkiem "wyglądającym na ocean" oraz znajdujące się nieco na przedmieściach Muzeum Antropologii, Uniwersytet Portoryko, ogrody botaniczne oraz słynną fabrykę rumu Bacardi w Catano.

W San Juan znajdują się jedne z najlepszych plaż na całej wyspie takie jak Ocean Park, w dystrykcie Isla Verde i w pobliskiej Carolina. Stolica kraju to także miejsce licznych festiwali i festynów takich jak, festiwal ludowy LeLoLai, muzyki klasycznej i tradycyjnej Casals Festival i Puerto Rico Heineken Jazz Festival, czy też lokalne święto,Dzień San Juan Bautisty jak i festiwal sztuki Inter-American Festival of Art, afro-amerykański Bomba y Plena Festival oraz Bacardi Arts Festival.

„Perły południa” i najciekawsze rejony Portoryko

Ponce jest miejscem gdzie najlepiej zachowały się pamiątki z okresu kolonialnego. Dzięki temu określane jest także jako "Perły Południa". Odwiedzając Ponce trzeba odwiedzić jego piękny ryneczek Plaza de las Delicias z cudownymi fontannami i znajdującą się tam katedrą oraz bardzo stary lecz nadal działający budynek straży pożarnej zwanym "Parque de Bombas".

Inne atrakcje miasta to: urząd miasta i najstarszy budynek w mieście - Casa Alcaldía, Muzeum Muzyki Portorykańskiej i Muzeum Sztuki, deptak La Guancha Paseo Tablado, centrum pamiątkowe Indian - Tibes Indian Ceremonial Center oraz plantację kawy Hacienda Buena Vista. Niezapomniane widoki, które zostaną w pamięci na zawsze można zobaczyć udając się na górę El Vigia czy też wieżę La Cruz del Vigia, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na Ponce oraz łączące się góry z Morzem Karaibskim

Isle Verde jest dystryktem w prowincji Carolina. Miejsce to od zawsze jest celem wypoczynku w Portoryko. Miejsce to jest popularne ze względu na liczne hotele, restauracje, bary jak i dobre warunki do uprawiania sportów wodnych oraz ciche i spokojne plaże. Oprócz pięknych plaż jak i pubów i dyskotek Isle Verde zachwyca także wyśmienitymi lokalnym restauracjami jak i przyjaźnie nastawioną lokalną społecznością.

Arecibo zostałe zamieszkane już w 1566 i stało się trzecią hiszpańską osadą. Nazywane jest także jako Villa del Capitan Correa co oznacza pamiątkę po toczącej się tu kiedyś bitwie z Brytyjczykami. Główną atrakcją Arecibo jest archeologiczne miejsce zwane Cueva del Indio, wraz z jej wybrzeżami Oceanu Atlantyckiego oraz morską "Jaskinią Indian" - The Cave of the Indian, gdzie na ścianach znajdują się prehistoryczne malowidła.

Innymi atrakcami Arecibo są: piękna latarnia morska i park historyczny, rezerwat Cambalache (znajdują się tutaj cenne liście eukaliptusa), jezioro Dos Bocas oraz piękne plaże sprzyjające opalaniu i morskim kąpielą takie jak, Las Tunas, Los Negritos, Morillo wraz z plazą i promenadą atlantycką. Miasto zasłynęło dzięki położonej w pobliżu amerykańskiej stacji stacji badawczej kosmosu i obserwatorium. W jej wnętrzu znajduję jeden z najbardziej zaawansowanych technologiczne i najbardziej dokładny teleskop na świecie.

Carolina określana także jako La Tierra de Gigantes - "Ląd Gigantów", zyskała swoją nazwę dzięki mieszkającemu tu dawniej jednego z najwyższych ludzi na świecie Don Felipe Brriela. Wartymi zobaczenia zobaczenia atrakcjami turystycznymi w mieście są; tor wyścigowy Caribbean Raceway, kręgielnia Carolina Bowling Center oraz plaże Carolina i Pińones. Carolina była kiedyś centrum produkcji cukru w kraju, a przepływające przez jej tereny rzeki Grande de Loíza, i Canovanillasn odgrywały ważną rolę w handlu dla Portoryko.

CZOŁG-NA-PLAŻY-PUERTORICO

Wyspa Vieques należy do jednej z tak zwanych "Dziewiczych Wysp Hiszpańskich" Najbardziej znanym i popularnym regionem turystycznym wyspy jest wioska Esperanzas. Brak rzek spływających z wyspy sprawia, że otaczające ją wody oceaniczne jak i plaże są nieskazitelnie czyste, co zachęca wielu turystów do spędzenia tu swoich wakacji. Piękne plaże Zatoki Słońca stanowią także idealne miejsca do nurkowania, gdzie podziwiać można piękne rafy koralowe. Warto zobaczyć tutaj także Latarnię Morską Punta Mulasoraz fort - El Fortin Conde de Mirasol.

Aguadilla jest miastem położonym w północnej części wyspy słynącym głównie z idealnych warunków do surfowania. Bardzo często odbywają się tutaj zawody surfowania o skali światowej na takich plażach jak; Crash Boat, Crash Point, Gas Chambers, Surfer's, Wilderness i Wishing Well.

Aguadilla dysponuje również wieloma atrakcjami turystycznymi w tym; budynek Urządu Miasta Aguadilla, dom na drzewie Banyan, fontanna Campanitas de Cristal, Katedra San Carlos Barromeo, pomnikKrzysztofa Kolumba, miejsce obserwacji na miasto i zatokę El Merendero, pomnik rybaka, latarnię Punta Borinquen, rynek i pomnik Rafaela Hernandeza, Tribunal Supremo - czyli budynek sądu oraz fontanaYouth i Park Juan Ponce de Leona.

Największe atrakcje Portoryko

El Yunkue - las tropikalny, pełen bogatej roślinności. Znaleźć tutaj można 2 wodospady, 50 różnych paproci, 20 gatunków orchidei oraz wiele ptaków i żab.

Twierdza El Morro i San Cristóbal - znajdują się w starej części stolicy. To XVI - wieczne fortyfikacje, które zapierają dech w piersiach.

Katedra w San Juan - pochodząca z XVI w. kryje w swoim wnętrzu szczątki Juan Ponce de León.
Casa Blanca - dom pierwszego gubernatora Juan Ponce de León sięga czasów panowania Hiszpanów.

La Fortaleza - teraz rezydują tutaj obecni gubernatorzy. Budowla wzniesiona w XVI w. dawniej służyła obronie wyspy. Zwana jest także El Palacio de Santa Catalina.

PUERTO-RICO

Dom–muzeum Pablo Casalsa - pochodzący z Katalonii wirtuoz wiolonczeli żył prawie 100 lat. Można tutaj podziwiać bibliotekę i płytotekę artysty oraz jego pianino, wiolonczelę jak i przedmioty codziennego użytku.

Zamek Serrralles w Ponce - to obowiązkowe miejsce dla amatorów rumu. Właśnie tam znajduje się fabryka podstawowego trunku piratów.

Park Bosque de Guajataca - jeden z wielu na wyspie. Zachwyci swą tropikalną florą i fauną każdego miłośnika przyrody.

La Parguera - tutaj podziwiać można magię przyrody, a konkretnie zjawisko biluminescencji. La Parguera to zatoka, której wody fosforyzują nocą. Wynika to z tego, że miejsce zamieszkiwane jest przez różne organizmy żywe, które wytwarzają światło.

Plaża Isla Verde - położona nad Oceanem Atlantyckim i otoczona luksusowymi hotelami. W pobliżu znajduje się stare San Juan, bary, restauracje.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij