Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Katalonia

Katalonia w Hiszpanii. Najlepiej znany region Hiszpanii, polskim wczasowiczom odwiedzającym tłumnie wybrzeże Costa Brava, które właśnie należy do hiszpańskiej Katalonii. Catalonia po hiszpańsku, Catalunia w języku katalońskim. W naszym przewodniku po Hiszpanii, prezentujemy jeden z najważniejszych regionów w Hiszpanii i najbardziej dynamiczny ekonomicznie, oraz najbardziej atrakcyjny turystycznie region w Hiszpanii.

Najlepsze plaże na Costa Brava znajdują się właśnie w pięknej Katalonii. Stolica Katalonii, majestatyczna i ukochana przez wszystkich, Barcelona, to światowa destynacja turystyczna i jedno z kilku miast na świecie, najchętniej odwiedzanych przez turystów, właściwie z każdego kontynentu.

Katalonia to region Hiszpanii południowo-wschodniej. Od wschodu Katalonia graniczy z Francją, górami Pirenejami, oddzielającymi Hiszpanię od Francji, oraz Andorrą i regionem autonomicznym  Aragonii. Od wschodu oblana jest wodami Morza Śródziemnego, od południa graniczy ze Wspólnotą Walencjańską (Comunidad Valenciana) ze stolicą w Walencji.

W różnych językach, Katalonia wymawiana i pisana inaczej, Catalunya po katalońsku, Catalonia w języku hiszpańskim, składa się z czterech oddzielnych prowincji: Barcelona, Girona, Lleida, i Tarragona. Katalonia leży w północno-wschodniej części Hiszpanii, graniczy z Francją. Katalonia posiada 500 km wybrzeża Morza Śródziemnego i przepiękne plaże dzikiego Costa Brava.

KATALONIA-BARCELONA-KOSCIOL-SAGRADA-FAMILIA

Katalonia .... to nie Hiszpania .....?

To autonomiczny region Hiszpanii z bardzo silnymi wpływami separatystycznymi i dążeniami niepodległościowymi, oraz planami oderwania się od Hiszpanii i utworzenia niepodległego państwa. Na nowo przybyłych do tej części Hiszpanii, Katalonia sprawia wrażenie odrębnego kraju. Szczególnie dla osób, które znają inne regiony Hiszpanii. Fascynujące różnice geograficzne, na północy góry Pireneje osiągają 3.000m nad poziom morza, kierując się do złotych plaży wybrzeża Costa Brava z pięknymi lasami sosnowymi i wspaniałymi plażami Hiszpanii.

Wystarczy przekroczyć granicę tego regionu Hiszpanii, by poczuć różnicę iż znajdujemy się w Katalonii. Poza wielkimi miastami na ulicach słychać język kataloński, nie kastylijski, czyli język hiszpański. Władzę w Katalonii sprawuje regionalny rząd, a większość mieszkańców z dumą podkreśla katalońską przynależność narodową. Inaczej wyglądają nawet policjanci w Katalonii, a ceny w Katalonii są trochę wyższe niż w innych regionach Hiszpanii, uwzględniając Barcelonę, gdzie wszystko jest droższe.

Przez wieki Katalonia walczyła o swoją niepodległość i autonomię od Hiszpanii z różnym skutkiem. Dziś w parlamencie hiszpańskim jest silne lobby prokatalońskie i co chwila w hiszpańskiej telewizji i prasie, słyszy się głosy o większej autonomii dla Katalonii.
Katalonia, jako pierwsza w Hiszpanii, zakazała walki byków i wprowadziła rygorystyczne przepisy zakazujące corridy...

RAMBLA-BARCELONA

Trochę historii regionu

W czasach starożytnych Grecy i Rzymianie handlowali w tym regionie Morza śródziemnego. W średniowieczu handel przybrzeżny stał się tak intensywny, iż zaczął z powodzeniem rywalizować z Wenecją i Genuą w basenie Morza Śródziemnego. Katalońska sztuka i literatura również kwitła w okresie średniowiecza.

 Noclegi w Katalonii

Noclegi Katalonia
Ceny i rezerwacja noclegów
Noclegi Barcelona
Ceny i rezerwacja noclegów
Noclegi Costa Brava
Ceny i rezerwacja noclegów

Katalonia po raz pierwszy się zbuntowała w proteście przeciwko unifikacji z Aragonią w 1461 roku. Powstanie zostało zduszone. Późniejsza unia i połączenie Kastylii z Aragonią, miało wpływ na odizolowanie Katalonii. Drogi handlowe zostały przeniesione w inne miejsca, dochody z handlu bardzo spadły, dodatkowo niedostatki żywności dla mieszkańców, epidemia i zarazy przyczyniły się do upadku królestwa.

Jednakże cały czas królestwo Katalonii, walczyło o swoje prawa i niepodległość. Zaciekłość do uzyskania niepodległości i ciąg do niepodległości wybuchło ponownie podczas wojny trzydziestoletniej w latach 1618-1648. Katalonia poparła Karola, przeciwko Filipowi V w wojnie o hiszpańska sukcesję.

W XIX i XX wieku ponownie na powierzchnię wypłynęły sentymenty niepodległościowe. W 1931 roku Katalonia utworzyła oddzielny rząd. Dwa lata później rząd upadł i za kolejne dwa lata utworzył się na nowo. Katalonia po raz kolejny była po przegranej stronie, podczas Hiszpańskiej Wojny Cywilnej w 1936-1939, kiedy oddziały generała Franco pokonały Republikanów. Katalonia została surowo ukarana przez Franco, zakazem używania języka katalońskiego. Język kataloński został oficjalnie przywrócony do użytku, dopiero w roku 1978. Teraz język kataloński, wraz z hiszpańskim są dwoma oficjalnymi językami używanymi w Katalonii. W roku 1980 po raz pierwszy został wybrany kataloński parlament.

MAPA KATALONII W HISZPANII
Mapa Katalonii i Costa Brava w Hiszpanii

Fakty o Katalonii
 

  • Powierzchnia Katalonii: 32.000 km2
  • Ludność Katalonii: 7.000.000 (16% populacji Hiszpanii)
  • Stolica Katalonii: Barcelona

Na wschodzie Katalonii, w okolicach miasta Olot, znajdują się tereny powulkaniczne, a na północny-zachód od majestatycznej Barcelony stolicy Katalonii, znajdują się dziwnie ukształtowane góry, wokół legendarnego Montserrat, który też wart jest odwiedzenia podczas wakacji lub wczasów na Costa Brava. Zobacz także w przewodniku po Katalonii i Costa Brava noclegi w Barcelonie.

W części południowo-wschodniej regionu katalońskiego znajduje się sławne ujście rzeki Ebro, czyli Ebro Delta, jedno z najpiękniejszych terenów podmokłych (bagiennych) na całym wybrzeżu Morza Śródziemnego, gdzie napotkamy flamingi, purpurowe czaple i inne ptaki migrujące. Zobacz również w naszym przewodniku po Hiszpanii: fauna i flora w Hiszpanii.

Już od XIX wieku Katalonia, należy do jednego z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Hiszpanii i Europy, kultywując i prezerwując własne tradycje, święta i obyczaje, co nie zawsze podoba się rządowi centralnemu w Madrycie. Wystarczy również skosztować tutejszej kuchni katalońskiej, aby szybko zrozumieć różnicę i jak bardzo Katalonia odbiega od reszty Hiszpanii.

Wybrzeże Costa Brava i inne części Katalonii

Wybrzeża Katalonii oferują kontrast pomiędzy skalistymi klifami i piaszczystymi plażami na Costa Brava i niekończąncymi się białymi plażami na Costa Dorada z miastami tak różnymi jak Sitges i Tarragona, z pięknym starym miastem z rzymskimi pozostałościami, miasto Cadaques z krajobrazami oświetlającymi malarstwo Salvadora Dali. Region kataloński czaruje pięknym i zmiennym krajobrazem, góry sąsiadują z równinami, mokradła z zielonymi lasami. Najłatwiej dotrzeć będzie do stolic prowincji Girony, Tarragony, i LLeidy.

NATIONAL-GEOGRAFIC-COSTA-BRAVA-KATALONIA

Najsłynniejsze nadmorskie kurorty znajdują się na Costa Brava (Dzikie Wybrzeże) dochodzącej do granicy z Francją. Wybrzeże nastawione na masową turystykę zachowało na szczęście wiele malowniczych zakątków i wiosek rybackich, takich jak np. Cadaques (na płn. od Barcelony). Jednak największa atrakcja północnej Katalonii to bez wątpienia Museu Dali, czyli muzeum Salvadora Dali. Mieści się w niewielkim miasteczku Figueres.
Warto także pojechać bardziej na południe na wybrzeże Costa Daurada (Costa Dorada), bardziej spokojnym i z mniejszą ilością turystów przebywających tutaj na wczasach i wakacjach w Hiszpanii. Warto zobaczyć plażę w miejscowości Sitges, oraz zwiedzić historyczną Tarragonę. Kolejnym miastem jest Poblet, małe miasteczko z klasztorem Cystersów.

Dla miłośników historii, niezbędna będzie wizyta w średniowiecznej Gironie i jej okolicach, zobaczenie samotnych wzgórz Montseny, oraz niezwykłego wulkanicznego regionu Garrotxa. Dla narciarza konieczne będzie odwiedzenie Pirenejów, ale ich odkrycie wymaga czasu. Odludne, jeszcze dzikie tereny, doskonale przystosowano do pieszych wędrówek, interesujący jest zwłaszcza Parc Nacional d'Aiguestortes.

Wielbiciele zakupów i zakupoholicy będą chcieli odwiedzić Andorę, schowaną za cichymi La Seu d'Urgell i Puigcerda. Choć księstwo Andory położone jest między Hiszpanią a Francją, nie jest już rajem zakupowym, nadal przyciąga tłumy spragnione przecen i zniżek cenowych.

Informacje i atrakcje Katalonii oraz Costa Brava

Costa Brava
Najbardziej znane i najczęściej odwiedzane hiszpańskie wybrzeże Costa Brava. Dowiedz się więcej o Costa Brava z naszego przewodnika. Informacje turystyczne o największych kurortach na Costa Brava takich jak Blanes, Lloret de Mar, Tossa de Mar i inne miejscowości wypoczynkowe na Costa Brava. Niezbędne informacje przy planowaniu wczasów i wakacji na Costa Brava.

Pogoda na Costa Brava
Aktualna prognoza pogody na Costa Brava. Sprawdź temperatury w takich miastach jak Lloret de Mar, Blanes, Tossa de Mar i innych miejscowościach wczasowych na Costa Brava. Temperatura, wiatr, temperatura morza, wschód i zachód słońca, fazy księżyca, wilgotność i ciśnienie powietrza na Costa Brava w Hiszpanii.

Costa Dorada
Dowiedz się więcej z naszego przewodnika po Hiszpanii i Costa Dorada o wszystkich atrakcjach turystycznych na Złotym Wybrzeżu w tej części Katalonii. Informacje dla planujących wakacje lub wczasy na Costa Dorada w Hiszpanii.

Historia Katalonii
Początki powstania państwa katalońskiego i dzieje obecne. Dowiedz sie więcej o burzliwej historii narodu katalońskiego i ciągłej walki o niepodległość od Madrytu.

Język kataloński
Geneza powstania i charakterystyka języka katalońskiego. Dowiedz się więcej o języku katalońskim ze stron naszego przewodnika po Katalonii. Różnice pomiędzy językiem hiszpańskim a katalońskim. Dlaczego język kataloński jest tak ważny dla Katalończyków. Kultywacja języka katalońskiego w Barcelonie i regionie Katalonii. Dowiedz się dlaczego Katalończycy kochają swój język.

Mapa Katalonii
Interaktywna mapa Google Katalonii i wybrzeża Costa Brava on-line. Sprawdź interesującą Cię lokalizację, atrakcji turystycznych i hiszpańskich kurortów wypoczynkowych na Costa Brava w Katalonii. Turystyczna mapa Katalonii. Skorzystaj przed planowaniem wakacji i wczasów w Hiszpanii i na Costa Brava.

Wynajem samochodów Katalonia (Costa Brava)
Wyszukiwarka najlepszych opcji wynajmu samochodów na Costa Brava i w hiszpańskiej Katalonii. Wszystkie wypożyczalnie aut w jednym miejscu. Porównaj ceny i zarezerwuj on-line. Zarówno gdy potrzebujesz samochodu na wakacje, przylatując na lotnisko w Barcelonie lub Gironie, jak również, wybierając się na wycieczkę objazdową po Costa Brava.

Jak dojechać do Katalonii z Polski

Głównym lotniskiem w regionie Katalonii, jest lotnisko Prat w Barcelonie, które leży oddalone o 10km od centrum Barcelony. Wszystkie tanie linie lotnicze, kursujące po Europie, mają połączenia lotnicze do Barcelony. Więcej o lotnisku w Barcelonie i transporcie z lotniska Prat do centrum Barcelony, dowiesz się z rozdziału przewodnika po Barcelonie, zatytułowanym transport z lotniska w Barcelonie do centrum i lotnisko Barcelona.

Wśród tanich linii lotniczych mających połączenia z lotniskiem w Barcelonie i lotniskiem w Gironie są: Ryanair, największy przewoźnik, EasyJet, Virgin, BMI. Do centrum Barcelony z lotniska El Prat, najlepiej jest dojechać autobusem Aerobus kursującym do Placa de Catalunya w centrum Barcelony, lub kolejką podmiejską do Estacio de Sants.

SALVADOR-DALI-MUZEUM

Innym lotniskiem w Katalonii, jest lotnisko w Girona, oddalone o około 90km od Barcelony. Ostatnim lotniskiem jest lotnisko w Reus w pobliżu Tarragony i Port Aventura (wesołe miasteczko). Najczęstszym przewoźnikiem z największą ilością połączeń do tych miast, jest irlandzki Ryanair i jego tanie linie lotnicze.

Hiszpańskie linie kolejowe RENFE, mają świetne połączenia w regionie, oferując wygodne, punktualne i niezbyt drogie połączenia kolejowe w Katalonii. Kilka lat temu szybka kolej AVE połączyła Barcelonę z Madrytem. Są dostępne połączenia kolejowe pomiędzy trzema największymi miastami prowincji Tarragona, Lleida i Girona, jak również Walencja, leżąca dalej na południu Hiszpanii.

Są także połączenia kolejowe do Saragossy i Kraju Basków na północy kraju. Warto spróbować podróży pociągiem po Hiszpanii, ponieważ pociągi są naprawdę pierwszej klasy i bardzo nowoczesne. Więcej o hiszpańskich kolejach w naszym przewodniku po Hiszpanii w rozdziale hiszpańskie koleje, gdzie dowiesz się wszystkiego o hiszpańskich pociągach, cenach biletów i znajdziesz bezpośrednie linki do hiszpańskich stron internetowych z możliwością rezerwacji biletu kolejowego on-line.

Katalonia główne miasta i atrakcje turystyczne

Oczywiście największą i najważniejszą destynacją turystyczną i magnesem przyciągającym turystów do Katalonii, jest Barcelona. Olbrzymie i przepiękne miasto, na którego zwiedzanie nie wystarczą tylko 3 dni urlopu w Hiszpanii. Oprócz Barcelony, oczywiście są inne, piękne i fascynujące miasta, oraz kurorty nadmorskie i plaże, tej części Hiszpanii, najczęściej odwiedzane podczas wczasów z biura podróży, przez rodaków z Polski.

PLAŻE-KATALONII-COSTA-BRAVA

Trzy, pozostałe miasta, składające się na prowincję Katalonia to Girona, Lleida i Tarragona są również warte zwiedzenia. Girona posiada przepiękna starówkę, średniowieczne centrum miasta, pełne wąskich uliczek, wokół rzeki Riu Onyar. Gironę świetnie jest zwiedzać na piechotę. Girona posiada piękną katedrę z największą w Europie gotycką nawą, warto zwiedzić dzielnicę żydowską i muzeum kina, jedyne tego rodzaju muzeum w całej Hiszpanii. Girona często bywa pomijana przez turystów, koncentrujących się na zwiedzaniu Barcelony, a szkoda, bo to piękne i pełne zabytków miasto w Katalonii.

Miasto Lleida położone na brzegach rzeki Riu Segre, jest mniej imponujące niż Girona, ale również warte odwiedzenia podczas wczasów w tym regionie Hiszpanii. Również do zwiedzenia, piękna katedra w Lleida i Arabska Forteca.
Starorzymskie miasto Tarragona jest konieczne do odwiedzenia i odkrycia jeżeli interesuje Cię historia starożytna. Stara część Tarragony pełna jest rzymskich ruin, wraz z 200 metrowym rzymskim akweduktem i amfiteatrem rzymskim, przy rzece. A jeżeli dzieci będą miały już dość historii, warto wybrać się do największego wesołego miasteczka w Hiszpanii - Port Aventura.

Ważnym aspektem podczas zwiedzania Katonii jest twórczość i życie Salvadora Dali. Warto odwiedzić tzw. Trójkąt Salvadora Dali w północno wschodniej Katalonii. Trzeba zacząć od miejscowości Castell de Pubol, przekształconego według artysty, dalej trzeba zwiedzić wioskę rybacką Cadaques, gdzie Salvador Dali spędził młode lata swego życia i na końcu ekscentryczne i wielowymiarowe Muzeum Dali w Figueres.

Dla pozostających w Barcelonie, warto zaplanować sobie jednodniową wycieczkę do Montserrat, poszarpane górskie szczyty i przepiękna katedra z Matką Boską, zwaną La Moreneta (Czarna Madonna), destynacją dla wielu pielgrzymek w Europie. Na górę można dostać się kolejką linową. Z szczytu góry, wspaniałe widoki na Pireneje, a w słoneczny i bezchmurny dzień, można nawet dostrzec zarysy Majorki.

Na południe od Barcelony leży bardzo znany kurort nadmorski Sitges, jest to najbardziej ekstrawaganckie, gejowskie miasto w Hiszpanii. Świetna atmosfera w mieście. Nie jest to tylko miasto dle gejów, ale miejsce do wypoczynku i fantastycznych plaż i atmosfery w klubach i dyskotekach, nie tylko gejowskich.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij