0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Jeśli jesteście na południu Hiszpanii, być może zainteresuje Was również to co znajduje się po drugiej stronie Morza Śródziemnego, czyli piękne i niezwykle, orientalne Maroko? Być może myślicie sobie po co będąc w malowniczej Hiszpanii odwiedzać inny kraj? A odwiedziliście już Hiszpańskie miasto Tarifa? Jeśli tak, to zapewne zobaczyliście już namiastkę orientalnych wpływów z drugiego brzegu. W mieście znajdują się bowiem piękne i egzotyczne ogrody Miramar zlokalizowane obok ratusza, to właśnie stąd rozpościera się imponujący i bajkowy wręcz widok na Maroko. Być może sam ten widok przekona Was do odwiedzenia Maroka, a jeśli tak, to nie ma nic lepszego, niż iść za ciosem i poszukać promu, który popłynie z Tarifa do Maroka, lub promu pływającego z innego hiszpańskiego miasta do tego jakże pięknego kraju.
Maroko położone jest w północo – zachodniej części Afryki nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Najbardziej popularnymi regionami turystycznymi północnej części Afryki są wybrzeża Morza Śródziemnego oraz Oceanu Atlantyckiego, w tym Maroko. Oprócz niezliczonych kurortów turystycznych z kąpieliskami i kompleksami hotelowymi, znajdziecie tu również miasta o wysokich walorach turystycznych, takie jak Rabat, Casablanca, Tanger, Marrakesz, Agadir i wiele innych. Jeśli zapytacie kogoś kto był w Maroko, co by Wam polecał, prawdopodobnie usłyszycie, że poza urokliwymi miastami poleca kuchnię marokańską, bowiem jest ona jedną z najciekawszych wśród kuchni arabskich. Jednym z takich dań jest tagine – tadżin.
Jest to aromatyczna baranina, wołowina lub drób, z dodatkiem cebuli i innych warzyw, z różnymi dodatkami w postaci ziół i przypraw. Inną tradycyjną potrawą jest kuskus z mięsem i warzywami, często przesmażonymi. Na deser natomiast możecie rozsmakować się w niezwykłych ciastkach z migdałami lub sezamem, zwanych ghoriba. Podczas ramadanu, który w największym uproszczeniu można określić jako święty muzułmański miesiąc, podczas którego wierni poszczą od świtu do zmierzchu, spożywana jest harira, czyli zupa ze świeżej kolendry, jagnięciny, soczewicy i fasoli – warto postarać się jej spróbować. Wszystko to możecie popić mieszanką zielonej herbaty z miętą i cukrem, u nas znana jako Tuareg lub herbata Marokańska.
W Maroko przeważa klimat podzwrotnikowy, szczególnie zauważalny na wybrzeżach morskich. W głębi kraju klimat jest trochę bardziej suchy. Średnia, najniższa temperatura zanotowana tutaj jest w styczniu i wynosi około 10 stopni Celsjusza, najwyższa zaś temperatura notowana jest w lipcu i oscyluje między 34 a 44 stopnie Celsjusza. Jest to miejsce, w którym zawsze jest ciepło, więc nawet jeśli jakimś cudem w Hiszpanii pogoda spłata Wam figla i nie będzie pasować, to w Maroko zawsze możecie liczyć na ciepło.
Z Hiszpanii już blisko do Afryki i Maroko ...
Jeśli jesteście w południowej Hiszpanii i zamierzacie zwiedzić przy okazji Maroko, nie będzie z tym żadnego problemu ponieważ aż pięciu dużych operatorów promowych dba o zapewnienie regularnego połączenia promowego z Maroko. Wiele z nich wypływa również z Włoch, czy Francji, ale znajdą się też operatorzy, którzy wypływają przede wszystkim z Hiszpanii. Operatorami zajmującymi się promami pływającymi z Hiszpanii do Maroka są Grandi Navi Veloci, Grimaldi, Acciona, Balearia, FRS i Inter Shipping.
Większość promów płynie do Tanger, pięknego miasta nad Cieśniną Gibraltarską. Jest to historyczne miasto, które powstało w trakcie rozwoju osady, którą skolonizowali Fenicjanie. Z biegiem czasu miasto przejęło Imperium Rzymskie, później kolejno Wandale, Bizancjum, Wizygoci, a około 707 roku terytorium to znalazło się pod panowaniem arabskim. Arabowie stworzyli sobie tu bazę, z której dokonywali najazdów na Półwysep Iberyjski. W 1471 roku Tanger zdobyty został przez Portugalczyków, a następnie w 1661 roku został oddany w ręce Brytyjczyków. Brytyjczycy jednak szybko stwierdzili, że obrona miasta przed najazdami arabskimi nie ma sensu i oddali miasto w ręce Arabów, pod których panowaniem znajdowało się ono do początku XX wieku. Na przełomie wieków XIX i XX było to miasto portowe, będące w pożądaniu wielu europejskich mocarstw. Wówczas utworzono z Tanger miasto z podzielonymi strefami wpływów. W 1956 roku strefa międzynarodowa została zlikwidowana i miasto zostało włączone do niepodległego Królestwa Maroka.
Możecie też przypłynąć do Ceuta, hiszpańskiej eksklawy na terytorium Maroka. Miasto i twierdza położone są na afrykańskim cyplu tworzącym Cieśninę Gibraltarską. Można powiedzieć, że znajduje się prawie naprzeciw Gibraltaru. W Ceuta przed wiekami stykało się wiele kultur i bujnie rozwijał się tutaj handel. W V wieku przed naszą erą była tutaj osada zwana przez Kartagińczyków Abyla. Z biegiem czasu przechodziła ona z rąk do rąk poczynając od Imperium Rzymskiego, przez Wandali, Wizygotów, oraz Bizancjium, aby pod koniec VII wieku nad miastem przejęli kontrolę Arabowie. W 1580 roku Hiszpanie odzyskali miasto, jednak już w 1640 roku przejęła je Portugalia. Dopiero traktat lizboński oddał Ceuta ponownie w ręce Hiszpanii. Mimo to, że miasto jest hiszpańskie w herbie miasta nadal widnieje portugalskie godło. W 1956 roku Hiszpania uznała niepodległość Maroka, pozostawiając jednak miasto Ceuta jako integralną część swojego terytorium przynależnego do regionu Andaluzji.
Inną hiszpańską eksklawą Maroka jest Melilla, którą również założyli Fenicjanie. Wtedy miasto istniało pod nazwą Rusaddir. W późniejszych czasach ta fenicka kolonia należała początkowo do Kartaginy, a następnie do Imperium Rzymskiego. Od VII wieku do 1497 roku Melilla znajdowała się pod panowaniem arabskim, kiedy to koniec końców przeszła w ręce Hiszpanów. Jednak miasto pozostało obiektem wielokrotnych zatargów hiszpańsko – marokańskich. Od 1995 roku Melilla cieszy się statusem autonomicznym.
Prom z Taryfy do Tangieru w Maroko
Jeśli przeprawicie się na drugi brzeg wybierzcie się także do Nador, miasta na północnym wybrzeżu Maroka, które leży zaledwie kilka kilometrów od hiszpańskiej eksklawy Melilli.
Wybierając trasy przeprawy promowej weźcie pod uwagę czas jej trwania. Najszybciej do Maroka przeprawicie z miasta Tarifa do miasta Tanger. Ten rejs trwa tylko 35 minut. Dwukrotnie dłuższy jest rejs z Algeciras do Tangeru i trwa około 75 minut. Zdecydowanie dłużej trwa przeprawa z Malagi do miasta Melilla i trwa około 9 godzin. Ale chyba nic nie pobije długości rejsu z Barcelony do Tangeru, który trwa aż 36 godzin. Długo ale zdecydowanie warto, bo to dodatkowo bardzo przyjemna morska wycieczka.
Jeśli już wybieracie się w podróż promem, pamiętajcie że na cenę biletu wpływa dużo czynników. Po pierwsze liczy się czas rezerwacji, im wcześniej zarezerwujecie, tym większa szansa, że cena będzie mniejsza. Abstrahując od tego, pozostanie Wam ustalenie jak dużą grupą osób zamierzacie podróżować. Jeśli założymy, że będzie to jedna osoba, to kwota za osobę będzie wyższa niż za tę samą jedną osobę, ale podróżującą w ramach czteroosobowej rodziny. Promy mają też to do siebie, że możecie na nich płynąć zarazem bez swojego samochodu, jak wraz z samochodem, którym podróżujecie po Hiszpanii i zamierzacie podróżować po Maroku. Rzecz jasna, opłata za przepłynięcie promem z Hiszpanii do Maroka i oczywiście z powrotem, z samochodem będzie dużo droższa, niż „na piechotę”. Jeśli podróżujecie kamperem lub motocyklem, cena będzie odpowiednio wyższa, lub niższa. Jeśli postanowicie kupić bilety będąc już na miejscu w Hiszpanii, możecie to zrobić w danym mieście, w kasie w porcie, lub w innych miejscach, gdzie operatorzy promów mają swoje kasy biletowe, lub łatwiej – w internecie – gdzie nie istnieje większy problem ze zrozumieniem formularzy rezerwacji, gdyż są one też w języku polskim.
Wraz z operatorem Grandi Navi Veloci możecie wypłynąć z Barcelony do Tanger Med, zapłacicie za to 468 Euro, jeśli podróżujecie czteroosobową rodziną, dwoje dorosłych i dwoje dzieci, bez samochodu lub 709 Euro, jeśli z samochodem. Możecie też wypłynąć z Sete do Nador, za 600 Euro za czteroosobową rodzinę, bez samochodu lub 986 Euro za tą samą rodzinę z samochodem, z tego samego portu możecie też wypłynąć do Tanger Med. Za tę przeprawę ta sama, czteroosobowa rodzina, bez samochodu zapłaci 564 Euro lub 923 Euro jeśli wybierze się na wycieczkę z samochodem osobowym. Ten sam operator zaprasza na prom płynący z Genoa do Tanger Med, tu czteroosobowa rodzina bez auta, zapłaci 528 Euro lub z samochodem 1075 Euro.
Z Barcelony możecie również wypłynąć z operatorem Grimaldi do Tanger Med, ta sama czteroosobowa rodzina, bez auta zapłaci 488 Euro lub 692 Euro, jeśli podróżuje ze swoim autem. Z tym samym operatorem można też płynąć z Livorno do Tanger Med, za 704 Euro czteroosobowa rodzina bez samochodu, lub 1136 Euro z samochodem.
Jednym z większych operatorów promowych jest Acciona. Można z nim wypłynąć z Malagi do Melilli, za 245 Euro, jeśli liczymy czteroosobową rodzinę, bez samochodu, lub 425 Euro z samochodem. Inną trasą tego operatora jest rejs z Almerii do Nador, cztery osoby bez samochodu poniosą koszt 290 Euro lub podróżują 506 Euro jeśli autem.
Innym dużym operatorem jest Balearia, z którym z miasteczka Algecricas do Tanger Med, możecie w cztery osoby, bez auta wypłynąć za 170 Euro lub 379 Euro jeśli z samochodem. Z tego samego miasta możecie wypłynąć do Ceuta, płacąc 222 Euro za czteroosobową rodzinę bez samochodu lub 402 Euro jeśli z samochodem.
Zwiedzanie Maroko można rozpocząć od targu w Tangierze
Operator FRS wypływa z Algecricas do Tanger Med, dla tej samej rodziny, dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci, bez samochodu to koszt 280 Euro bez auta lub 398 Euro jeśli z samochodem. Z tego samego miasta możecie wypłynąć również do miasta Ceuta, bilet to koszt 228 Euro za czteroosobową rodzinę „pieszo” lub 522 Euro jeśli rodzina postanowi podróżować z samochodem osobowym. FRS wypływa także z Tarifa do Tanger Ville, zapłacicie za tę wyprawę 198 Euro za czteroosobową rodzinę podróżującą bez czterech kółek lub 367 za taką rodzinę, podróżującą samochodem osobowym
Tą samą trasę możecie przebyć z operatorem Inter Shipping, ta sama rodzina zapłaci wówczas 199 Euro za rejs bez samochodu lub 433 Euro jeśli podróżuje z samochodem.
Jak widzicie, podróż promem z Hiszpanii do Maroko, może się odbyć w każdej chwili, gdyż operatorów obsługujących takie rejsy jest dużo, natomiast porty z których wypływają promy, rozłożone w zasadzie na całym południowym wybrzeżu Hiszpanii, co na pewno może wpłynąć na Waszą decyzję o podróży do tego bajecznego kraju.
Zainteresuje Cię również:
promy do Hiszpanii | promy z Hiszpanii do Maroko i Algierii | podróż do Maroko | Algeciras - brama do Afryki z Europy |
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.