Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Promy z Hiszpanii do Maroko i Algierii

U progu Czarnego Lądu – promy z Hiszpanii do Maroko i Algierii

Półwysep Iberyjski i Afryka to dwa sąsiadujące ze sobą lądy, które dzieli między sobą niewielki dystans. Nic więc dziwnego, że Hiszpania staje się często punktem wypadowym do podróży na północne krańce Czarnego Lądu. Jednym z najwygodniejszych środków transportu z Hiszpanii do Maroko i Algierii jest przeprawa promem, która – choć czasochłonna, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Zwłaszcza, gdy w podróży poruszamy się własnymi czterema kółkami i nie chcemy się z nimi rozstawać podczas odkrywania nowych miejsc w północnej Afryce.

Gdzie najbliżej?

Naturalnie najlepszym regionem, od którego można rozpocząć wyprawę do Maroko i Algierii jest południowa Hiszpania – Andaluzja. To tutaj znajdują się idealne miejsca wypadowe do północnych rubieży Afryki. Od wielu lat mieszkańcy Andaluzji wiedzą doskonale, że położenie miast leżących na krańcach obu kontynentów sprzyja wzajemnym kontaktom, dlatego od połowy XX wieku w tych rejonach nasilał się ruch promowy. W ciągu zaledwie 30 lat transport osób rozwinął się tu tak szybko, że zdominował nawet połączenia lotnicze, oferując stosunkowo tańsze rozwiązania dla turystów. Oprócz możliwości przewiezienia promem np. auta, przewaga promów leży także w ich możliwościach i braku konieczności budowania specjalnej infrastruktury (w przypadku lotów samolotem będą to lotniska, których nie ma w mniejszych miejscowościach).

Teoretycznie najkrótsza droga z Europy do Afryki wiedzie przez cieśninę Gibraltarską. Jest to najwęższy odcinek między najdalej wysuniętym na południe przylądkiem Hiszpanii a północnym wybrzeżem Marokańskim. Droga ta, choć krótka nie musi wcale oznaczać najbardziej komfortowej. W sezonie letnim promy przepływające tędy SA tak zatłoczone, że kolejki do nich ciągną się kilometrami, a pasażerowie czasem całymi godzinami muszą wyczekiwać na swoją szansę dostania się na sąsiedni kontynent.

Dokąd z Hiszpanii?

Najbliżej od Hiszpanii położonym celem podróży wielu turystów jest Maroko. Odwiedzający ten kraj cenią sobie jego dzikie tereny oraz malowniczo położone miasta i wsie. Dorobek kulturowy arabskiego kraju, w którym przez wiele lat mieszały się wpływy Arabów i Europejczyków to miejsce o wyjątkowym charakterze.
Europejczycy przypływają do brzegów Maroko głównie by podziwiać tutejszą architekturę i spotkać się oko w oko z kulturą orientu. Niezwykłym przeżyciem może być na pewno odwiedzenie lokalnego jarmarku, na którym sprzedawcy oferują przyprawy z dalekich stron, naturalne składniki orientalnej kuchni i wiele innych produktów, pośród których część spotkać można tylko tutaj.

POLACZENIA-PROMOWE

Innym miejscem, do którego zarówno Hiszpanie, jak i mieszkańcy innych krajów chętne pływają promem z Półwyspu Iberyjskiego, jest Algieria. W przeciwieństwie do Maroko, Algieria nie jest tak zielonym krajem. Pozbawiony roślinności krajobraz jest mniej przyjazny człowiekowi, choć nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu milionów Algierczyków. Na szczególną uwagę zasługują tu zwłaszcza miasta położone na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Od lat jednym z głównych elementów ich gospodarki jest współpraca handlowa z Hiszpanią oraz… wymiana turystów. Codziennie z portów w Oranie i Algierze wypływają promy pełne osób chcących zasmakować w iście europejskich rozrywkach, za to z Hiszpanii przybywa tu wielu europejczyków szukających wrażeń z orientu.

Połączenia Hiszpania – Maroko

Najchętniej wybieranym połączeniem między południowym wybrzeżem Hiszpanii a nadmorskimi miastami Maroka, jest trasa Algericas – Tanger. Z położonej na południowym wybrzeżu Andaluzji Algericas codziennie wypływają promy po brzegi wypełnione ludźmi. Podróż z miejsca na miejsce trwa od godziny do 90 minut, w zależności od rodzaju promu. Linię obsługują 2 firmy przewozowe, które nie mają praktycznie żadnej konkurencji na tej trasie. Ponieważ jest to jedno z najbardziej obleganych połączeń w niektórych porach roku warto zastanowić się nad wyborem połączenia między innymi miastami. Choć istnieje możliwość rezerwacji biletu na prom przez Internet, najbezpieczniej będzie zakupić go na miejscu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w trakcie podróży może okazać się, że spóźnimy się na przeprawę, po drugie, jeśli pasażerów jest zbyt dużo, istnieje możliwość, że nie zmieścimy się na prom. Z Algericas można równie dobrze dostać się do miasta Ceuta, a stamtąd przeprawić się drogą lądową na teren Maroko. Tutaj także promy odpływają codziennie, jednak obsługuje je tylko jedna firma.
Innym godnym polecenia połączeniem między Maroko a Hiszpanią jest trasa łącząca Hiszpanię z miastem Melilla W tym przypadku połączenie z marokańskim portem mają dwa miasta – Almeria i Malaga. W obu przypadkach promy wypływają z Hiszpanii przez 6 dni w tygodniu. Połączenie z Almerią jest nieczynne jedyne w soboty, zaś z promy z Malagi nie pływają w niedziele. Z uwagi na większą odległość miast od siebie przeprawa trwa o wiele dłużej. Cały rejs trwa około 9 godzin, ale jest okazją do odpoczynku na pełnym morzu i zasmakowania w daniach serwowanych na pokładzie promu.

Oprócz wspomnianych wcześniej połączeń, promy pływają także między miejscowościami Tarifa i Tanger. Do drugiego miasta można dostać się także bezpośrednio z Gibraltaru.

MAROKO-AFRYKA-MAPA
Maroko w Afryce tak blisko Hiszpanii

Hiszpania – Algieria? Proszę bardzo!

Najłatwiejszym sposobem na dostane się z Hiszpanii do Afryki jest wyprawa do Maroko. Jednak wiele osób chciałoby poznać kulturę Algierii, która pod względem dorobku kulturowego znacznie różni się od Maroka. Ponieważ wybrzeże Algierii jest oddalone od hiszpańskiego, na trasie między dwoma państwami kursuje mniej promów, niż w przypadku połączenia Hiszpania – Maroko. Niemniej jednak warto poświęcić czas i pieniądze, aby właśnie w ten sposób dotrzeć do wybrzeży jednego z dwóch miast Algierii – Oranu bądź Algieru.

Podróż między Alicante a miastami leżącymi na wybrzeżu zajmuje zazwyczaj około 9 godzin. Choć może wydawać się, że to bardzo długo, w czasie podróży można zrelaksować się i zażyć śródziemnomorskiego powietrza.
Promy z Alicante do Oranu – miasta, gdzie urodził się Albert Camus, wypływają raz w tygodniu. Podobnie jest w przypadku rejsów do stolicy Algierii.

Sierpniowy zawrót głowy

Są takie miesiące w ciągu roku, w których warto unikać miejsc takich jak porty lotnicze czy morskie. Jeśli wybierasz się do Maroko w sierpniu, lepiej zastanowić się kilkukrotnie, zanim zdecydujesz się na przeprawę promem. Sierpień jest bowiem miesiącem, w którym Marokańczycy masowo zwalniają się z pracy, biorąc urlopy i wyjeżdżając do swoich domów. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza, że sierpień jest także miesiącem urlopów w Polsce.

Jaki jest skutek masowego wypoczynku Marokańczyków? Wielu z nich nie przychodzi do pracy, a więc także dotyczy to pracowników linii promowych. Powoduje to ogromne kolejki przed przeprawą promową, które potęgowane są zwiększającą się w sierpniu ilością osób, które właśnie próbują zwiedzić kawałek świata, korzystając z krótkiego urlopu. W efekcie przez przeprawą tworzą się gigantyczne kolejki, w których przebywanie, zwłaszcza w sierpniu nie należy do najprzyjemniejszych. Lepiej jest więc wybrać opcję podróży mniej obleganymi liniami, np. z Malagi lub Almerii do Melilli. Co prawda podróż ta nie należy do ekspresowych, ale jeśli naprawdę zależy Ci na bliskim spotkaniu z kulturą arabską w jej najczystszej postaci, warto poczekać.

ALGIERIA
Mapa Algierii

Choć doświadczenie każe dokonać zakupu biletów dopiero w kasie na miejscu, warto sprawdzić przez Internet konkretne daty i godziny, w których promy wypływają z portu. W sieci wiele jest stron prezentujących oferty wielu przewoźników jednocześnie, dlatego można łatwo i szybko odnaleźć dogodne połączenie, od razu sprawdzając cenę biletu, który nas interesuje.

Mimo że podróż promem jest dłuższa niż przelot samolotem, warto zastanowić się, czy nie lepiej jest wyruszyć do Afryki promem, bez pośpiechu chłonąc atmosferę granicy dwóch światów – europejskiego i arabskiego.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij