Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Miranda de Ebro

Miranda de Ebro koło Burgos

Na granicy z prowincjami Alava i La Rioja w Hiszpanii, w prowincji Burgos znajduje się miasteczko o wdzięcznej nazwie Mirinda de Ebro. Miasto Mirinda de Ebro zajmuje powierzchnię 101 km². Leży nad jedną z większych rzek w Hiszpanii – Rio Elbro, która ma swoje źródła w Górach Kantabryjskich, uchodzi zaś do Morza Śródziemnego.

Jej najważniejszymi dopływami są: Argon, Gallego, Segre, Vilira, Noguera, Cina, Isabena, Esera, Matarrana, Tiron i Oja. Rzeka Ebro liczy 925 km długości, a jest zlewnia zajmuje 83000 km2. Właśnie w Mirinda de Ebro znajduje się elektrownia jądrowa o nazwie Santa Maria de Garona. Reaktor tego zakładu energetycznego ma moc 466 MW.

Ludność

Mirinda de Ebro liczy około 38 tysięcy mieszkańców, a średnia gęstość zaludnienia to 379 osób na kilometr kwadratowy.

Klimat

Miasto Mirinda de Ebro posiada klimat umiarkowany, ciepły, morski, a średnia temperatura wynosi 12,4 stopni Celsjusza. Opady średnie wahają się w granicach 728mm.

MIRANDA-DE-EBRO-HISZPANIA

Komunikacja Miranda de Ebro

Miasto to ważny węzeł komunikacyjny, najlepiej rozbudowana jest tu sieć kolejowa, oprócz tego dość mocno rozwinięty jest również transport lotniczy. Sama Hiszpania jest krajem mającym najdłuższą sieć szybkich kolei w Europie. Jest też krajem wysoko zmotoryzowanym.

Przemysł

Mirinda de Ebro jest ośrodkiem przemysłowym ważnym dla gałęzi transportu. To tutaj produkuje się wagony Talgo oraz szybkie pociągi, mogące osiągnąć ok. 300 km/h. Odbiorcą wagonów jest RENFE czyli Krajowa Sieć Kolei Hiszpańskich. Pociągi te kursują do wielu krajów europejskich, jak na przykład do Portugalii, Francji czy Włoch.

Koleje hiszpańskie zaliczane są do kolei dużych prędkości, dzięki temu gwarantują przewiezienie dużej ilości pasażerów szybciej niż w przypadku komunikacji samochodowej. Powoduje to, że również Mirinda de Ebro pozbawione jest drogowych zatorów. W planach zakłada się budowę tunelu, który przebiegałby pod Cieśniną Gibraltarską, łączącą Morze Śródziemne z Morzem Atlantyckim, a oddzielającą Afrykę od Europy.

Ciekawostki

Miłośników wędkarstwa z pewnością zainteresuje fakt, że największe okazy suma w Europie można złowić w wodach rzeki Ebro. Pasjonaci historii powinni wiedzieć, że niemieckie okręty podwodne, które w czasie II Wojny Światowej wpłynęły do cieśniny nie mogły jej opuścić, bo silne prądy wodne zmuszały je do wynurzenia. Osoby zafascynowane ciekawostkami geograficznymi z pewnością zainteresuje to, że w Cieśninie Gibraltarskiej znajduje się miejsce o nazwie Próg Gibraltarski. Jest to poprzeczna skała, która bywa powodem występowania fal zewnętrznych.

Turyści odwiedzający miasto powinni wiedzieć, że odbywają się tutaj spotkania folklorystyczne: ,,Miranda City” z udziałem międzynarodowych zespołów pieśni i tańca. Turysta przyjeżdżający do Hiszpanii musi także wiedzieć, że auto może prowadzić mając ukończone 18 lat. Jeśli natomiast chce skorzystać z wypożyczalni samochodów musi mieć ukończone 21 lat. Jadąc autem nie wolno trzymać w ręku telefonu komórkowego. Dozwolona jest rozmowa przez zestaw słuchawkowy lub zestaw głośnomówiący.

Zabytki Miranda de Ebro

W Mirandzie możemy zobaczyć: zamek Aeros, mający bardzo ciekawą historię. Przyczyną jego powstania była chęć przejęcia kontroli nad handlem solą. Twierdza powstała w XV wieku i aż do XVIII wieku stanowiła własność Księcia Hijar. Dziś podziwiamy tylko niektóre odcinki jego ścian, wieży i podpór. Oprócz zamku w Miranda de Ebro zachował się osiemnastowieczny Ratusz oraz Dom Łańcuchów z XVI wieku. Bramy ratusza są wykończone łukami, okna są podwójne, ale jednocześnie naśladują styl renesansowy włoskiego pałacu, balkony są poprowadzone wzdłuż całej elewacji.

Turysta w Mirandzie może zwiedzić także dom zbudowany przez Urbina w XVI wieku, mający nieregularne rozmieszczenie otworów okiennych i drzwiowych. Wrażenie robi także Teatr Apollo Siglo, zaprojektowany w 1920 roku przez Fermin Alamo Riojano, który był inspirowany hiszpańskim renesansem. W tym budynku sztukateria posiada niecodzienny różowy odcień.

MIRANDA-DE-EBRO-BURGOS-HISZPANIA

W Miarandzie spotkamy również stację kolejową Siglo, będącą pierwszą stacją kolejową w Hiszpanii. Zwiedzić można także dom Casa de Don Lope z XVIII wieku, w którym obecnie mieści się Muzeum Miejskie.
Najstarszą budowlą w Mirandzie jest świątynia Świętego Mikołaja. W mieście znajduje się również kościół Ducha Świętego, kościół Santa Maria w stylu renesansowym i późnogotyckim, zbudowany z wapieni, kościół Najświętszego Serca, a także klasztor Matki Augustinów, mający obecnie zastosowanie administracyjne.

Gastronomia Miranda de Ebro

Kuchnia Miranda de Ebro koło Burgos łączy kuchnię hiszpańską z kuchnią baskijską. Podaje się tu głównie lokalne produkty: delgadillę, czyli lokalny przysmak jakim jest kaszanka; pomidory; desery The Gosua robione z karmelu, śmietany i śmietanki. Popularnymi napojami są na przykład: zurracapote, czyli połączenie wina, cytryny i cynamonu.

Turystyka Miranda de Ebro

Wartym obejrzenia miejscem w Mirandzie jest Ogród Botaniczny, zajmujący powierzchnię 1324m2. Został utworzony przy klasztorze „Sługi Jezusa” w strefie rekreacyjnej.
Piękną panoramę miasta Miranda de Ebro można obejrzeć i podziwiać ze szczytu w La Picota. Warto zobaczyć też Stare Miasto i Most Karola III. W mieście funkcjonuje 7 hoteli, każdy z nich cieszy się dobrą i nieposzlakowaną opinią.

Warto wiedzieć, że w Miranda de Ebro w 1937 roku powstał obóz koncentracyjny, był on zarządzany przez Gestapo i SS, wśród więzionych tam osób był profesor Antoni Ignacy Tadeusz Kempiński psychiatra, lekarz, humanista, naukowiec, który napisał ponad 140 prac, uczestniczył w programie leczenia więźniów obozu w Oświęcimiu. Obóz działał do roku 1947, pod dyktaturą generała Franco.

Ludzie w Hiszpanii

Na powitanie Hiszpanie nie podają sobie ręki tylko od razu się całują w policzki, niezależnie od płci. Niesłowność i niepunktualność są u Hiszpanów na porządku dziennym. Należy o tym pamiętać, bo tu traktowane jest to jako norma, a nie jako lekceważenie czy też brak dotrzymywania określonych terminów. Inny też jest stosunek Hiszpanów do kobiet.

Mężczyźni głośno komentują urodę pań, oczywiście pozytywnie. Komplementy te należy doceniać. To, co może nas denerwować ze względu na inny kanon zachowań to śmiecenie w barze, ponieważ ilość śmieci na podłodze stanowi wyznacznik popularności baru. Pracownicy barów nie przejmują się nieporządkiem, najważniejszą sprawą jest zadowolenie klienta z jedzenia, które ma mu smakować i ma wyjść z restauracji zadowolony.

Hiszpanie słyną ze swojej bezpośredniości, stąd bez naszego przyzwolenia osoby obsługujące nas w sklepie, czy w pubie zaczną się zwracać do nas używając słów: piękna, skarbie, słoneczko, córciu… Tubylcy są niezwykle towarzyscy, lubią przebywać w dużym gronie, ale są też hałaśliwi. W czasie dwugodzinnej sjesty wspólnie jedzą obiad w mieście. Większość sklepów i zakładów pracy oraz cała branża usług ma przerwę w godzinach między 14:00 a 17:00. Sprawdź rozdział hiszpańska siesta

Ważnym elementem tradycji hiszpańskiej jest corrida. Dla jednych to tradycja, której należy się trzymać i przekazywać z pokolenia na pokolenie, dla innych okrucieństwo wobec zwierząt. Niektórzy ludzie w Hiszpanii chcą, aby była zakazana. Po całym dniu pracy Hiszpanie wracają do domów w godzinach od 18:00 do 21:00.
Zabawy zawsze rozpoczynają się dość późno, praktycznie około godziny 22:00, natomiast tańce, dyskoteki ożywają dopiero około godz.1:00. Ludność Hiszpanii potrafi i chce żyć chwilą, cieszyć się z drobnostek, robić to, na co ma się ochotę, nie patrzeć czy ,,coś wypada czy nie wypada zrobić”.

Hiszpanie są rozchwiani emocjonalnie, a atmosfera zabawy, klaskania, śpiewania szybko się udziela innym bez względu na wiek czy płeć. Ogromna jest tu różnorodność językowa, chociaż w całym kraju obowiązuje język kastylijski, zwany hiszpańskim, to tak naprawdę mamy do czynienia z trzema językami urzędowymi jakimi są: galicyjski, kataloński, baskijski, walencjański

Dlatego należy przygotować się na problemy z komunikacją. By móc się porozumieć koniecznie trzeba korzystać ze słownika czy rozmówek. Dla obcokrajowców Hiszpanie są mili i serdeczni, poproszeni o wskazanie drogi nie odpuszczą i zrobią wszystko, aby pomóc turyście.

Posiadają wiele świąt, praktycznie w każdym miesiącu przynajmniej na jeden dzień przypada jakieś święto. Większość z tych świąt obchodzona jest hucznie. W tym czasie zamknięte są sklepy, banki oraz urzędy. Każda prowincja ma swój wolny od pracy dzień, nierzadko też wolne dni maja poszczególne miasta. Do największych zaliczamy tu święta Wielkiego Tygodnia.

FIESTA-MIRANDA-DE-EBRO

Również ostatki są tu pretekstem do zabawy, organizowane są procesje i tak zwany ,,pogrzeb sardynki”. Przebierańcy odprawiając modły niosą dużą makietę sardynki, aby na końcu wysadzić ją w powietrze. Dniami wolnymi od pracy w Hiszpanii są: 1 maja, Wielkanoc, 15 sierpnia, 12 października, 6 grudnia, 8 grudnia, 25 grudnia.

Parady, pokazy akrobatów i tancerzy organizowane są w czasie Święta Trzech Króli.
Niewielką wagę przywiązują Hiszpanie do obchodów Bożego Narodzenia, nie jest to święto tradycyjnie spędzane z rodziną. Podobieństwo polega na wieczerzy wigilijnej, potem wszyscy wychodzą na zabawę, do klubów, na ulicę. Życie w Hiszpanii płynie leniwie, powoli, bez pośpiechu. Obowiązki, które trzeba wykonać danego dnia łatwo są przekładane na późniejsze terminy.

Z jednej strony zaoszczędza to stresu i nerwów, z drugiej należy wszystko załatwiać jak najwcześniej i jak najszybciej, bo banki i inne instytucje nie tylko finansowe działają powoli. Przyjeżdżając do jakiegokolwiek miasta w Hiszpanii należy zawsze uzbroić się w cierpliwość, gdyż osoba zajmująca się nami ma podzielność uwagi, skutkiem tego wykonuje parę czynności w tym samym czasie.

Hiszpanie kochają nocny styl życia, to wtedy śpiewają, imprezują i bawią się przy dźwiękach salsy i flamenco, zabawa trwa do białego rana, jedzą wspólne śniadanie o godzinie 8:00, a po nim najczęściej, zamiast do łóżka, idą do pracy. Plażowanie ma tu też swój rytuał i kulturę, zawsze w towarzystwie lub z rodziną spędza się czas na plaży. Opalanie w Hiszpanii to nie leżenie plackiem, ale gry, zabawy, plotkowanie, wygłupy, śmiech, rozmowa. Obowiązkowa jest kąpiel w morzu i jeszcze raz zabawy, aktywność fizyczna np.: piłka plażowa.

Hiszpanie preferując taki styl życia, korzystają z niezliczonej ilości kafejek, pubów, restauracji itp., w których przesiadują, rozmawiają sącząc piwo, sok, mrożoną herbatę, kawę, oglądając razem mecz, żarliwie dyskutując i uzewnętrzniając swoje emocje.

Uwagę należy zwrócić na menu, bo dieta jest zróżnicowana w zależności od regionu. Południe w zestawie ma lekkie produkty takie jak: ryż, owoce morza. Natomiast na północy dominują dania ciężkie, zawiesiste, których podstawą jest mięso, rośliny strączkowe. Królują więc gulasze i sosy. Generalnie w Hiszpanii je się dużo i smacznie.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij