Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Astorga

Astorga to miasto i gmina znajdujące się w północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Jest ona częścią prowincji Leon oraz wspólnoty autonomicznej Castilla y Leon. Astorga położona jest w obszarze przejściowym między równiną Leonas Paramo i gór Leon. Miasto to znajduje się na ważnym węźle komunikacyjnym, o czym świadczy fakt, że przez ten obszar przechodzą dwie ważne antyczne drogi – Camino de Santiago i Via de la Plata. O Astorga często mówi się, że jest to brama wjazdowa do położonej nieopodal Galicji.

Geografia i klimat miasta

Astorga położona jest w północnej części dorzecza rzeki Duero. Wody przepływające przez ten teren charakteryzują się nieregularnością rozlewu, co prowadzi do częstych susz w okresie letnim i powodzi w sezonie jesienno- wiosennym.

Astorga znajduje się w strefie wpływy śródziemnomorskiego klimatu kontynentalnego. W regionie tym występują stosunkowo mroźne zimy, którym towarzyszą częste przymrozki. Z kolei lata są tam gorące i pogodne , co sprzyja rozwojowi turystyki miasta. Średnia roczna temperatura w tym regionie osiąga wartość około 15 stopni C. Na obszarze Astorgi występują też nierównomierne opady deszczu – niemal nie występują w okresie letnim, natomiast ich nasilenie przypada na miesiące jesienne i wiosenne.

ASTORGA-PALACIO-EPISCOPAL-HISZPANIA

Sprzyjający warunki klimatyczne panujące w Astordze sprawiają, że obszar ten jest porośnięty bujną roślinnością. Duże połacie ziemi zajmują lasy dębowe, leżące na zachód od Astorgi. Na terenie gminy dominują jednak lasy iglaste, w których rośnie duża licza sosen. W mieście można zobaczyć także topole, wierzby i olchy.
Tereny gminy zamieszkuje również wiele gatunków zwierząt.

Miasto znajduje się w strefie przejściowej między klimatem śródziemnomorskim i syberio-europejskim, co ma wpływ na dużą różnorodność występującej tam fauny. W rzekach oblewających Astorgę żyje duża populacja wydr. Wśród innych gatunków ssaków można wyróżnić łasice, dziki, sarny, a także wilki. Na terenach zamieszkałych przez człowieka występują duże skupiska bocianów białych. Astorge zamieszkuje także liczne płazy i gady, takie jak ropuchy szare, traszka marmurkowa.

W Astordze znajduje się wiele parków i skwerów, w których można delektować się możliwością relaksu na świeżym powietrzu. Jednym z najsłynniejszych parków jest Ogród Synagogi, który wcześniej był znany pod nazwą San Francisko. Jest to najstarszy park miejski, otwarty już w 1835 roku. Został on zbudowany w miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej, co tłumaczy jego nazwę.. Na początku 1840 roku zakończono budowę nad jednym z najstarszych ogrodów romantycznych w Hiszpanii. Znajdują się w nim piękne żywopłoty, przestronne chodniki i ogród różany.

Dużą popularnością w mieście cieszy się także Manyuelo Park. Znajduje się on w połowie drogi między miastem a wyrastającą w pobliżu górki Sierro. Miejsce to było już wcześniej wykorzywane przez ludność Astorgi, gdyż płynęły tam niewielkie źródełka, które były wykorzystywane przez ludność cywilną do prania. W 1993 roku powstał liczący 7000 m2 park miejski. Znajduje się w nim piękny deptak z drzewami a także liczne place zabaw dla dzieci i inne tereny rekreacyjne.

Historia w pigułce

Wykopaliska archeologiczne prowadzone na terytorium Astorgi wykazały, że pierwsze stałe osady zostały tam założone w czasie epoki metalu. W 14 roku naszej ery powstało rzymskie miasta Asturica Augusta. Wielu naukowców usiłowało dowieźć, że ten ośrodek miał znacznie starsze korzenie, jednak nie odkryto żadnych dowodów jednoznacznie potwierdzających tę tezę. Miasto zostało prawdopodobnie założone przez stacjonujący w tej okolicy legion X i było stolicą rejonu El Convento Asturicense.

Podczas panowania Rzymskiego miasto przeżywało rozkwit kulturalny i gospodarczy. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele pozostałości ze starożytnej Asturica Augusta. Najlepszym tego przykładem są ruiny fortyfikacji, które otaczały miasto. Można je oglądać w najstarszej części Astorgi. Najstarsze fragmenty zostały zbudowane przez stacjonujący w tej części Półwyspu Iberyjskiego Legion X. W obrębie Astorgi znajdują się także szczątki rzymskiego forów i basenów termalnych.

Po upadku imperium rzymskiego miasto znalazło się pod panowaniem Wizygotów. W 714 roku plemię to zostało wyparte z Astorgi przez napierające wojska muzułmańskie. W połowie VIII wieku władca hiszpański Alfons I Katolicki wygnał wyznawców Allaha z tego terenu. Znaczny rozwój kulturalny i gospodarczy miasta nastąpił w XVI wieku.

W 1545 roku Augustin de Paz skonstruował pierwszą w tej części Półwyspu Iberyjskiego prasy drukarskiej. Początkowo drukowane były wyłącznie modlitewniki i księgi kościelne. Rozwój miasta został gwałtownie zahamowany w XIX wieku przed naszą erą. Epidemie, które nawiedziły Astorgę oraz wybuch wojny z Francją sprawił, że ludność cywilna poniosła ogromne straty materialne. Astorga była jednym z pierwszych miast, które sprzeciwiły się francuskiemu panowaniu na Półwyspie Iberyjskim.

Gospodarka

Gospodarka Astorgi oparta jest na sektorze usług. Każdego roku duże zyski przynosi branża turystyczna. Każdego roku władze miasta dokładają wszelkich starań, aby utrzymać jej historyczne dziedzictwo.
Wielu mieszkańców miasta znalazło zatrudnienie w budownictwie. Dobrze rozwija się tam także handel, Charakterystyczną cechą miasta jest niski poziom produkcji przemysłowej, opartej przede wszystkim na produkcji włókienniczej i przemysłowej. Ważną rolę dla gospodarki regionu spełnia także rolnictwo, które rozwija się w wioskach otaczających Astorgę.

ASTORGA-PLAZA-MAYOR

Na początku XXI w gospodarka Astorgi przeżywała stopniowy rozwój. Sytuację tę diametralnie zmienił wybuch światowego kryzysu w 2008, który trwał przez siedem lat. Jego konsekwencje dla społeczności miasta były ogromne. Jeszcze w 2007 roku jako bezrobotnych zarejestrowanych było 725 osób. Jednak 7 lat później ich liczba wzrosła już 1216. Te statystyki najlepiej pokazują, z jakimi gospodarczymi musi zmagać się ludność Astorgi.
Astorga wyróżnia się dobrze rozwiniętą siecią komunikacyjną.

Przez miasto przebiega autostrada A-6, łącząca Madryt z La Coruna. W mieście znajduje się także wiele dróg regionalnych, które umożliwiają połączenie z najważniejszymi ośrodkami tej części Półwyspu Iberyjskiego. W Astordze działa też nowoczesna linia autobusów miejskich. Działa tam także wielu lokalnych przewoźników, którzy kursują między Astorgą a ośrodkami takimi jak Leon, Ponfferada, La Coruna, Valladolid, Madryt, Gijon i Barcelona.
Od 1866 roku w mieście znajduje się także stacja kolejowa.

Atrakcje i zabytki w Astorga

Astotga jest miastem o niepowtarzalnym dziedzictwie historycznym. Turysta, który zwiedza to miejsce może niemal na każdym kroku cieszyć swoje oczy widokiem wspaniałych zabytków. Na pewno można do nich zaliczyć :

Katedra Astorga – Świątynia pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, która jest siedzibą diecezji Astorga. Pierwotny kościół został wybudowany w 1069 roku i poświęcony przez biskupa Pedro Nuneza. Na przestrzeni wieków katedra podlegała wielu przebudowom, jednak największy na niej wpływ wywarła ta rozpoczęta w 1471 roku i trwająca aż do XVIII wieku.

Dlatego też budowla tworzy swoistą mieszankę gotyku, renesansu i baroku. Budowla została mocno uszkodzona na skutek trzęsienia ziemi, które w 1755 roku nawiedziło Lizbonę.
Kościół powstał na planie prostokąta , posiada trzy absydy i trzy nawy boczne. We wnętrzu świątyni mieście się drewniany chór z przełomu XVI/XVII wieku. Znajduje się tam także 7 kapliczek. Wśród nich największą uwagę zwraca wybudowana XII wieku Kaplica Matki Bożej Mości z obrazem dziewicy.

Ratusz miejski - Budowa tego budynku rozpoczęła się w 1683 roku, a zakończyła się w 1703 roku. W ciągu kilkudziesięciu następnych lat trwały jeszcze prace nad stworzeniem balkonów, dodanie szczytów wież bocznych. Trzypiętrowa fasada budynku posiada półkolistą oś symetrii. Budynek ozdabiają liczne rzeźby, przedstawiające wizerunki gargulców. We wnętrzu ratusza znajduje się kilka tablic pamiątkowych, upamiętniających największych bohaterów Astorgi.

W mieście znajduje się także kilka muzeów, w których znajdują się liczne dzieła sztuki, pochodzące z tego miasta. Jednym z najciekawszych jest muzeum czekolady, w którym z pewnością odnajdzie się każdy miłośnik słodyczy. Placówka została założona z prywatnej inicjatywy i przybliża industrialny rozwój miasta w XIX wieku, kiedy to Astorga była słynna z produkowanej tam czekolady.

Muzeum posiada unikatową kolekcję maszyn, wykorzystywanych w procesie produkcji czekolady, a także kamienie litograficzne i talerzy grawerowanych. Dla społeczności regionu ważną rolę ogrywa także biblioteka miejska. Została ona założona w 1931 roku. w XIX wiecznym budynku, w którym dawniej mieściło się hospicjum. Obecnie znajduje się tam także archiwum miejskie, które można odwiedzić by dowiedzieć się więcej o historii miasta. Najstarszy znajdujący się tam dokument pochodzi z `1253 roku.

Mieszkańcy miasta na przestrzeni wieków wytworzyli także bardzo ciekawą i rozbudowaną tradycję ludową. W Astorgdze odbywa się wiele unikatowych festynów i uroczystości. W połowie stycznia parafianie Peurto del Rey obchodzą wspomnienie Świętego Antoniego. Odbywa się wtedy wielka procesja, a kulminacyjnym momentem uroczystości jest błogosławieństwo zwierząt domowych i gospodarskich. Charakterystyczną cechą Astargi są huczne obchody karnawału.

Odwiedzając Astorgę warto też zakosztować lokalnych przysmaków. Kuchnia regionu opiera się na występowaniu wielu rodzajow wędlin. Jednym z najciekawszych zwyczajów żywieniowych jest maragato gotowane. Ten posiłek cechuje się inną kolejnością serwowania dań, niż ta, z którą mamy doczynienia w większości miejsc na świecie.

ASTORGA-ESPANA

Na początku posiłku serwuje się mięso, w dalszej kolejności zjada się cięcerzyce czy ziemniaki, a dopiero potem podaje się zupe. Zakończeniem posiłku są zazwyczaj desery z kremem. Pochodzenie tego zwyczajnu nie jest do końca zdanie, jednak pewne przesłanki każą przypuszczać, że jest ona związane z pasterską tradycją. Ludzie zatrudniający się przy wypasie zwierząt, woleli w pierwszej kolejności spożywać mięso, aby nie zdążyło się zmrozić.

Popularnami daniami w regionie Astorgi są: zupa czosnkowa, grasica w sosie i collards dorsza. Dużą sławę na Półwyspie Iberyjskim cieszy się także wyroby cukiernicze z tego regionu. Sztandarowymi wypiekami Astorgi są mantecadas, słodkie ciasta wytworzone z jaj, mąki, jaj i cukru. Pierwsza zapisana wzmianka o tych słodyczach pochodzi z roku 1805 roku, a do obrotu handlowego weszły w 1850 roku. Prawdopodobnie twórczynią przepisu była mniszka z klasztoru Sancti Spirytus, która zrzekła się ślubów zakonnych i wyszła za mąż. W Astorge dużą popularnością cieszy się również ciasto francuskie, zamoczone w syropie.

Astorga jest miejscem niezwykłym. Monumentalne zabytki, piękne budowle i bogate muzea tworzą barwną opowieść o długiej i burzliwej historii tego miasta. Region ten jest jednym z największych centrów turystycznych tej części Półwyspu Iberyjskiego. Ten sielankowy obraz burzy zapaść gospodarcza, w jakiej obecnie znajduje się Astorga. Mimo wszystko jest to piękne miasto o niepowtarzalnym klimacie, które na pewno zachwyci wszystkich miłośników historii.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij