0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Miejscowość Ávili, a właściwie Ávili de los Caballeros, jest stolicą prowincji Ávili, która znajduje się w regionie Kastylia i Leon, w Górach Kastylijskich (Sierra de Gredos). Ávili położona jest na wysokości 1120 m n.p.m., w malowniczym terenie górskim. Miasto liczy sobie ponad 50 tysięcy mieszkańców i znane jest z uprawy buraków cukrowych, winorośli oraz tytoniu. Stare Miasto Ávili zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co stanowi samo w sobie zachętę do wizyty w tym unikalnym miasteczku.
Ávila to miejscowość dla osób szukających historycznych, tajemniczych miejsc i pozostałości po dawnych czasach. Niezwykłe górskie krajobrazy i średniowieczne zabytki przyciągają turystów jak magnes. Będąc raz w Ávili i czując jej magię, chce się tu wrócić po raz kolejny.
Tym, którzy chcą przeżyć niezapomnianą przygodę wśród malowniczych terenów górskich, polecana jest podróż pociągiem do Ávili. Dworzec kolejowy znajduje się w doskonałej lokalizacji, w centrum miasta i jest otwarty całą dobę. Oferowanych jest tu wiele połączeń, również tych w stronę Lizbony czy Madrytu, od którego Ávili oddalona jest około 100 km.
Tereny obecnego miasta Ávili zamieszkiwał celtycki lud Celtyberów, który zamieszkiwał te tereny około VIII wieku przed naszą erą. W starożytności tereny te zasiedlili Rzymianie, którzy wprowadzili tu swój system dróg i mostów. Po czasach rzymskich, władzę nad miastem przejęli Wizygoci – plemiona germańskie.
Pozostałości po tym okresie zachowały się pomiędzy kościołami San Pedro i Santa Maria de la Antigua, gdzie odkryto grobowce Wizygotów. W VIII wieku Ávili trafiła pod panowanie Maurów. W czasie rekonkwisty, w 1085 roku Ávili została zdobyta przez Alfonsa VI. Z tamtych czasów miasto zyskało całkiem nową architekturę. Zostały zbudowane m.in. Las Murallas – obronne mury miasta z 88 wieżami oraz 9 bramami.
Przepiękna katedra w Avila
Ávili z daleka prezentuje się jak miasto ze średniowiecznych legend i opowieści. Otoczona jest wielkimi i wysokimi murami obronnymi Las Murallas, które dzisiaj pełnią tylko i wyłącznie funkcję reprezentacyjną. Zostały one wybudowane w XI wieku, które zachowały się do dziś. Ich wysokość osiąga 3,6 m i prawie 3 m długości. Spacer po murach jest jak podróż do czasów średniowiecza - wyczuwa się tu klimat tamtych czasów.
Warto również zwiedzić gotycką katedrę San Salvador wybudowaną w XV wieku. To jedna z pierwszych budowli gotyckich w regionie Kastylii. Zachwyca ona połączeniem różnych stylów architektury. Katedra jest budowlą niekompletną – brak wieży nad głównym portalem. Katedra przyciąga turystów swoim barwnym wnętrzem i zachwycającym renesansowym chórem. W Katedrze warto zobaczyć grobowiec biskupa El Tostado oraz ołtarz.
Jednym z najbardziej kultowych zabytków sakralnych w Ávili jest bazylika Basilica San Vincente. Została ona postawiona między XI a XII wiekiem, ku czci św. Wincentego z Saragossy, który zginął tu śmiercią męczeńską wraz z dwójką rodzeństwa. W bazylice największą atrakcją jest grobowiec trójki męczenników, nad którym widnieje baldachim w orientalnym stylu. Grobowiec jest imponujący i robi ogromne wrażenie na zwiedzających.
Wygląda jak z baśni! Katedra jest jedną z najstarszych w całym kraju i jest prawdziwą perełką romańskiego stylu. Z miejscem tym wiąże się pewna legenda. Kiedyś grobowiec trójki rodzeństwa chciał sprofanować pewien człowiek pochodzenia żydowskiego. Czyn ten został udaremniony, gdyż zaatakował go wąż. Napastnik pod wpływem tego wydarzenia nawrócił się i wybudował w ramach pokuty inną świątynię.
Słynne mury obronne w Avila
Kościół powstał w XII wieku, a wybudowano go na planie krzyża łacińskiego. Warto go odwiedzić, by podziwiać niezwykłe wejścia do kościoła oraz romańskie prezbiterium.
W Ávili znajduje się również klasztor dominikanów Monasterio de Santo Tomás z 1482 roku. Klasztor założył Hernán Núñez de Arnalte , który był skarbnikiem królów Kastylii. Tutaj para królewska Izabela I Kastylijska i Ferdynand pochowali swojego syna Don Juana. Oprócz grobowca królewskiego syna, można tu zwiedzać Muzeum Sztuki Orientalnej.
Jednym z bardziej efektownych zabytków Ávili jest Los Cuatro Postes, który składa się z czterech kolumn doryckich. Na każdej z nich widoczny jest herb miasta oraz krzyż. Jest o relikwiarz ku czci św. Teresy.
W Ávili można podziwiać nie tylko zabytki sakralne. Warto wybrać się na spacer po starym mieście. W wąskich uliczkach znajduje się wiele restauracji i kawiarnie, gdzie można odpocząć i podziwiać widoki na miasto, a także na górskich krajobraz.
To doskonała okazja, by poznać te pełne legend miasteczko, jego zwyczaje i codzienność. Na starówce można też podziwiać ruiny zamku wybudowanego jeszcze przez Maurów. W mieście znajduje się też wiele ciekawych placów miejskich oraz pałaców. Najbardziej imponującym z nich jest Los Davila. Na jego obszar składa się kila domów z okresu XIII wieku.
Z miastem Ávila bardzo mocno związana jest postać świętej Teresy (Teresa Sanchez de Cepeda y Ahumada ), która zaznaczyła swoją obecność w historii kościoła katolickiego. Żyła ona w latach 1515-1582. Była zakonnicą (zakon karmelicki), teologiem i pisarką, a jej dzieła zapisały się w historii hiszpańskiej literatury.
Jedne z ważniejszych dzieł św. Teresy to „Księga życia”, „Droga doskonałości”, „Księga fundacji” oraz „Twierdza wewnętrzna”. Teresa Sanchez została kanonizowana w roku 1622 przez papieża Grzegorza XV. Teresa Sanchez była pierwszą kobietą ogłoszoną przez kościół katolicki doktorem Kościoła w 1970 roku.
Święta Teresa z Avila
Jest to postać kultowa dla miasta. Teresa kochała taniec i muzykę, a także literaturę popularną. Miała też poczucie humoru, za które była lubiana, ale które przysparzało jej też kłopotów. Była piękną młodą dziewczyną, a ojciec widząc zainteresowanie córki u płci przeciwnej wysłał ją na wychowanie do sióstr augustianek. Przeżyła przemianę duchową podczas ciężkiej choroby, gdy przebywała w internacie szkoły klasztornej.
Postanowiła wtedy oddać się służbie Bogu. Jednak nawet gdy została zakonnicą rozpierała ją energia i pragnienie dokonania zmian. Wprowadzała reformy i walczyła o swoje przekonania w obrębie klasztoru, aż po prawie trzydziestu latach założyła własny – klasztor Karmelitanek Bosych pod wezwaniem św. Józefa. To jednak nie był koniec jej działań. Teresa włączyła się aktywnie w życie społeczne i rozwijała swój zakon, powołując do życia kolejne klasztory – 17 klasztorów sióstr zakonnych i 15 klasztorów męskich. Zorganizowała także misję karmelitów bosych w Kongo.
W Ávili na każdym kroku można zauważyć odwołania do św. Teresy. W klasztorze Convento de Santa Teresa można zakupić wiele pamiątek związanych z jej osobą, w przyklasztornej kaplicy można podziwiać obraz z jej podobizną.
W miasteczku można też skosztować przysmaku, który był uwielbiany przez świętą Teresę – yemas. Smakołyk składa się głównie z żółtek jaj, cukru i soku z cytryny – przypomina on kogel-mogel, jednak jest bardziej utwardzony. Jest też wiele relikwii z nią związanych, które nieco zaskakują turystów (np. podeszwa buta świętej Teresy).
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.