Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Valladolid

Miasto Valladolid to przede wszystkim miasto studentów i w każdym zakątku miasta czuje się atmosferę studenckiego ośrodka i akademickiej bohemy. Tutaj znajdują się jedne z najlepszych, hiszpańskich uniwersytetów i uczelni państwowych. Valladolid leży w centrum Mesety Iberyjskiej i liczy około 420.000 mieszkańców. Miasto jest znakomicie połączone z Madrytem, a także z innymi miastami Hiszpanii. Mieszkańcy Valladolid nazywają swoje miasto Pucela.

Miasto jest stolicą regionu Kastylia i Leon od 1987 roku. Miasto posiada wiele ciekawych zabytków, muzeów i kościołów, które przyciągają rzesze turystów z Hiszpanii i z zagranicy. W tym rozdziale przewodnika po Hiszpanii dowiesz się o hotelach w Valladolid, o wypożyczalniach samochodów w Valladolid, oraz o najważniejszych atrakcjach turystycznych w Valladolid. Znajdziesz tutaj informacje o aktualnej pogodzie w Valladolid i znajdziesz mapę Google miasta Valladolid.

Valladolid  ... prawie jak w Krakowie

Miasto posiada mnóstwo uczelni i uniwersytetów. Na ulicach dominują studenci i młodzi ludzie. Atmosfera w Valladolid jest trochę podobna do naszego Krakowa ...
Oczywiście miasto nie jest destynacją turystyczną numer jeden w Hiszpanii, ale warto zwiedzić ten ośrodek, jeżeli planujesz zwiedzanie Kastylii i Leon i chcesz poznać te zakątki Hiszpanii. Warto porównać poszczególne regiony Hiszpanii północnej i środkowej z np. południowym wybrzeżem Hiszpanii, wypchanym turystami i ośrodkami wczasowymi. Tutaj doświadczysz zdecydowanie innej Hiszpanii.

Według niektórych legend nazwa miasta Valladolid pochodzi od imienia pewnego Maura, Olida i słowa "dolina", czyli valle. Inne źródła twierdzą iż ten toponim zrodził się z tego, że rosło tu kiedyś dużo gajów oliwnych, w języku hiszpańskim to olivares. Istnieje jeszcze trzecia wersja, według której Valladolid to łacińskie słowo Vallisoleti, oznaczające "dolinę wód". Ostania wersja jest najbardziej prawdopodobna, a to ze względu na położenie geograficzne miasta, pomiędzy dwoma, hiszpańskimi rzekami Pisuergą, oraz ramionami rzeki Esgueva.
Wiele najsłynniejszych postaci hiszpańskiego Złotego Wieku, w tym Izabela, Ferdynand, Krzysztof Kolumb i Cervantes, mieszkało w Valladolid w pewnym okresie swojego życia. Miasto także przez wiele lat, rywalizowało z Madrytem, aby stać się stolicą Hiszpanii.

W roku 1469 właśnie w Valladolid wzięli ślub Izabela Katolicka, oraz Ferdynand Aragoński. To najsławniejsza, hiszpańska para królewska, nie tylko rządziła bardzo dobrze Hiszpanią, ale również darzyła się głębokim uczuciem. Z Valladolid również silnie był związany ich wnuk: cesarz Karol V, oraz odkrywca Ameryki, Krzysztof Kolumb, który spędził tutaj schyłek swojego życia.
Do Valladolid warto jest przyjechać podczas obchodów Wielkanocy. Wtedy to, ulice miasta zamieniają się w miejsce do fiesty i pochodów, oraz procesji kościelnych.

VALLADOLID
Valladolid w Hiszpanii
  VALLADOLID
Plaza Mayor w Valladolid


Informacje praktyczne Valladolid

Pogoda Valladolid
Na tej stronie przewodnika po Valladolid, znajdziesz informacje o aktualnej pogodzie w mieście, oraz znajdziesz dokładne informacje o porywach i kierunku wiatru w Valladolid, ciśnieniu powietrza, oraz wilgotności powietrza w mieście. Jednym słowem, wszystkie informacje o pogodzie w Valladolid. Sprawdź też pogodę długoterminową w Valladolid w prowincji Kastylia i Leon.

Mapa Valladolid
Gdzie na mapie Hiszpanii znajdę miasto Valladolid? Nie wiesz jak dojechać do Valladolid z Polski lub z Madrytu? Tutaj znajdziesz mapę Goggle, na której z łatwością znajdziesz wszystkie drogi dojazdowe do miasta, oraz autostrady przecinające Valladolid. Również dokładny rozkład ulic w mieście, pomocny przy zwiedzaniu tego ważnego ośrodka akademickiego w Hiszpanii.

Wypożyczalnia samochodów w Valladolid
W tym rozdziale przewodnika po Valladolid, znajduje się wyszukiwarka firm zajmujących się rezerwacjami aut w Hiszpanii, oraz w każdym zakątku świata. Przejrzyj dokładnie oferty, wpisz datę przyjazdu do Hiszpanii i okres na jaki chcesz wynająć samochód i zarezerwuj auto przez internet, za pomocą płatności kartą kredytową.

Hotele w Valladolid
Szukasz noclegu w mieście? Tutaj znajduje się lista hoteli w Valladolid, wyselekcjonowanych według cen i standardu noclegu. Porównaj ceny za zakwaterowanie w Valladolid i zarezerwuj pokój w hotelu z wyprzedzeniem. Porównaj wszystkie hotele w mieście i wybierz odpowiadający Twoim potrzebom hotel, hostel lub pensjonat.

Zwiedzanie Valladolid i atrakcje turystyczne

Po przyjeździe do miasta prawdopodobnie "wylądujesz" gdzieś wokół Campo Grande, dużego trójkątnego parku, na południowy zachód od centrum, na którym niegdyś sam Napoleon dokonywał przeglądu swoich wojsk. Jeżeli nie dojedziesz do Valladolid samochodem, to dworzec kolejowy znajduje się  przy Paseo de Campo Grande, natomiast dworzec autobusowy, nieco dalej, około 10 minut na piechotę w kierunku zachodnim, przy Calle Puente Lodgante no.2.

Valladolid posiada również niewielkie lotnisko, obsługujące głównie loty krajowe tanich linii lotniczych i kilka lotów międzynarodowych. Na lotnisko w Valladolid można dojechać autobusem z centrum Valladolid. Informacja turystyczna znajduje się również w centrum miasta, przy Calle Santiago no.19.
Zwiedzanie Valladolid najlepiej rozpocząć od głównego placu w mieście, czyli Plaza Mayor, który powstał za czasów panowania Filipa II. Był to pierwszy, prostokątny plac w Hiszpanii. Tutaj również znajduje się budynek o nazwie Casa Concistorial czyli Ratusz Miejski, oraz pomnik dedykowany hrabiemu Ansurez. Z tego placu odchodzi również wiele ulic prowadzących do innych zabytków w Valladolid.

Sporo zabytków w Valaldolid ucierpiało podczas wojny, ale zachowało sie kilka zabytków późnogotyckiej architektury. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od XVII wiecznej katedry Nuestra Senora de la Asuncion, do której wstęp jest bezpłatny. Autorem projektu tej niezwykle pięknej katedry był Juan de Herrera, twórca klasztoru El Escorial w pobliżu Madrytu. Górną część wnętrza świątyni zaprojektował Alberto Churriguera, co miłośnicy architektury szybko odkryją po nagromadzeniu elementów dekoracyjnych w katedrze.

Ołtarz główny w świątyni pochodzi z XVI wieku i jest dedykowany Najświętszej Marii Pannie, autorem tego pięknego dzieła jest Juan de Juni. Po lewej stronie od ołtarza znajduje się wejście do Museo Catedralico y Diocesano. Tutaj zwiedzić można dawne pomieszczenia nieistniejącej już kolegiaty cystersów z XIII wieku i kaplice grobowe. Znajduje się tu także znacząca kolekcja sztuki sakralnej. Po wyjściu, po drugiej stronie placu, dostrzeżesz barokowy budynek uniwersytetu w Valladolid z alegorycznymi figurami poszczególnych dziedzin sztuki i nauki.

Sercem miasta jest plac Plaza Mayor. Plac jest zamknięty dla ruchu kołowego. Ten bardzo przestronny, otoczony arkadami plac, zwraca uwagę jednolitym, jaskrawoczerwonym kolorem budynków otaczających plac. Plac przez wieki przeszedł wiele modernizacji I przebudów, jednak do dziś pozostaje jednym z największych placów miejskich w Hiszpanii i był przykładem do budowy podobnych placów w amerykańskich koloniach hiszpańskich: w Argentynie, Kolumbii, Meksyku, Urugwaju, Boliwii, Peru, Wenezueli i wieli innych krajów Ameryki Łacińskiej.

Plac w Valladolid to wyśmienite miejsce na obserwowanie przechodniów i mieszkańców miasta, a także doskonałe miejsce na obiad w mieście, gdyż otaczające plac uliczki, wypełnione są dobrymi restauracjami i barami, oferującymi posiłki nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim, dla mieszkańców Valladolid.

FOTO-VALLADOLID-ESPANA

Posuwając się na zachód dojdziemy do Museo de San Joaquin y Santa Ana. W tym muzeum znajdują się aż trzy obrazy Goi. Znajdują się tu także ciekawe eksponaty religijne i rzeźby sakralne.
W północnej części miasta warto zwiedzić Plaza San Pablo, na tym placu wybudowano ładny kościół San Pablo. Tę budowlę zdobi platereskowa fasada pochodząca z XVI wieku, którą obecnie z placu słabo widać.

Tuż obok stoi XV wieczny pałac Palacio de Pimentel z bardzo interesującym, narożnym oknem. Dokładnie w tym budynku w roku 1527 przyszedł na świat król Filip II. Przy Plaza San Pablo znajduje się również XVII wieczny budynek, Palacio Real czyli Pałac Królewski, który obecnie należy do wojska hiszpańskiego.

Na północ od Plaza Mayor wznosi się Monasterio de San Benito, gdzie stworzono muzeum Museo Patio Herreraiano, poświęcone współczesnej sztuce hiszpańskiej i iberoamerykańskiej, powstałej po roku 1918. Pomieszczenia wystawowe, zlokalizowane wokół renesansowego dziedzińca, wyłożonego połyskliwym, szarozłotym kamieniem, po połowie przeznaczono na stałe ekspozycje muzeum, jak również wystawy czasowe. W muzeum można obejrzeć między innymi prace vanguardistas z początku XX wieku, takich jak Rafael Berrados lub Joaquin Torres Garcia.

To liderzy hiszpańskiej fali kubizmu i surrealizmu w malarstwie i sztuce. Muzeum posiada też w swoich zbiorach awangardowe rzeźby i płótna Julia Gonzaleza, Joana Miro, oraz Angela Ferranta, a także dzieła współczesnych, hiszpańskich artystów, wśród nich Julian Munoz, Antonio Tapies i Edwardo Chillida. Wrażenie jakie wywiera na turyście ekspozycja, potęguje finezyjne, nowoczesne wnętrze. Dla miłośników literatury hiszpańskojęzycznej warto zajrzeć do muzealnej księgarni.
Kilkaset metrów na północ znajduje się Museo de Valladolid, czyli jak łatwo się domyśleć, muzeum Miasta Valladolid na ulicy Calle San Ignacio, gdzie znajdują się zbiory archeologiczne, oraz galeria sztuki.

Jak dojechać do Valladolid

Jeżeli nie podróżujesz samochodem przez Hiszpanię, miasto ma świetne połączenia kolejowe, oraz drogowe z resztą Hiszpanii. Także wiele lokalnych autobusów i połączenia autobusowe z wszystkimi, większymi miastami Hiszpanii. Valladolid posiada także własne lotnisko z lotami krajowymi, oraz kilkoma lotami międzynarodowymi, które obsługują tanie linie lotnicze. Lotnisko w Valladolid leży oddalone o 10km od centrum miasta i można się tam dostać komunikacją miejską.

Z Valladolid dostaniesz się bezpośrednio do Londyn Stansted, do Paryża, do Brukseli Charleroi, do Mediolanu, do Lizbony, do Duseldorfu, do Barcelony, do Malagi, do Alicante, na Majorkę, Minorke i Ibizę, oraz na Wyspy Kanaryjskie. Poszukaj połączeń tanich, europejskich linii lotniczych.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij