0034 966 444 615 | |
wynajem@ibermaxx.pl | |
12080525 ibermaxx |
Covarrubias to miasto i gmina położone w północnej części Półwyspu Iberyjskiego. Covarrubias wchodzi w skład prowincji Burgos i wspólnoty niezależnej Kastylii I Leon.
Covarrubias zajmuje powierzchnie wynoszącą 41,07 kilometrów kwadratowych. Obszar ten zamieszkuje zaledwie 640 osób, co przekłada się na bardzo niski poziom gęstości zaludnienia, który przyjmuje wartość zaledwie 15, 7 osób na kilometrów kwadratowych.
Warto prześledzić, jak wygląda odległość między Covarrubias a największymi i najważniejszymi miastami w Hiszpanii
Barcelona – 479 km
Madryt – 183 km
Bilbao - 142 km
Walencja – 391 km
Sewilla – 562 km
Murcja – 497 km
Alicante – 487 km
Las Palmas de Gran Canaria – 1889 km
Sarragosa – 224 km
Palma de Malorca – 589 km
Malaga – 599 km
W pobliżu Covarrubias powstały też niewielkie i klimatyczne miejscowości. Do tej kategorii można z pewnością zaliczyć :
Retuerta 3,4 km, Mambrillas de Lara 6,2 km, Quintanilla del Coco 8,9, Santibáñez del Val, 10 km,
Puentedura 5,5 km, Hortigüela 7, 9 km, Cascajares de la Sierra 10 km, Campolara 10,2 km, Mecerreyes 6 km,
Cuevas de San Clemente 8, 8 km, Contreras 10 km, Jurisdicción de Lara 10, 3 km
Miastami partnerskimi Covarrubias są francuskie Penne-d'Agenais i norweski Tønsberg
Rejon Covarrubias znajduje się w strefie wpływu klimatu kontynentalnego. Na obszarze tym występują słonące, parne lata oraz łagodne zimy, z rzadkimi opadami śniegu.
Pierwsze ślady obecności ludzkiej na terenie Covarrubias pochodzą z czasów prehistorycznym. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można też stwierdzić, że w czasach panowania Rzymskiego na Półwyspie Iberyjskim powstały tam niewielkie formy życia zbiorowego. Zorganizowana osada została założona dopiero w czasach średniowiecznych. Została ona założona przez wizygockiego króla Chinaswinta w połowie siódmego wieku naszej ery.
W VIII wieku plemię Wizygotów zostało wyparte z tego obszaru przez wojska Muzułmańskie, które opanowały niemal cały obszar Półwyspu Iberyjskiego. Jednak już w IX wieku rejon dzisiejszego Covarrubias ponownie znalazł się pod kontrolą katolickich władców. Rozkwit miasta w tym okresie jest związany z postacią Garcii Fernandeza. Ten hrabia Kastylii upodobał sobie rejon Covarrubias i często w nim odpoczywał.
Wkrótce miasto stało się stolicą rozległego terenu niezależnego, zwolnionego z obowiązku opłacania podatków. Niebawem rozpoczął się dynamiczny rozwój gospodarczy. W szczytowym okresie miasto sprawowało kontrolę nad 70 willami, kilkoma kościołami, klasztorami dwudziestoma niewielkimi wioskami, studniami, kopalniami soli itd. W XI wieku rozpoczął się kryzys miasta, który trwał przez około półtora wieku.
Hiszpańscy historycy często podkreślają znaczenie Covarrubias dla historii tej części Półwyspu Iberyjskiego. Miasteczko określa się mianem „kolebki Kastylii”.
Dominującym sektorem gospodarki Covarrubias jest turystyka. Każdego roku miasto odwiedza tysiące turystów, którzy podziwiają znajdujące się tam zabytki. Ważną role dla rozwoju Covarrubias odgrywa także rolnictwo. W tym rejonie panują znakomite warunki do uprawy wiśni, drzew orzechowych oraz winorośli. W pobliżu miasta można odszukać kilka gatunków dużych ptaków, takich jak ścierwnik i sęp połowy.
Turyści odwiedzający Covarrubias mogą podziwiać wiele imponujących, średniowiecznych zabytków. Wielka historia znajduje się w każdym, nawet najbardziej niepozornym zakamarku miasta. Do najciekawszych zabytków znajdujących się na terytorium Covarrubias można zaliczyć :
Torreón de Fernán González – To wieża obronna zbudowana w X wieku przed naszą erą. Jest ona częścią dawnego systemu obronnego, otaczającego Covarrubias. Ta prostokątna budowla ma rozmiary 10 metrów na 14 metrów. Znajdują się w niej otwory strzelnice dla łuczników i stanowiska, z których wylewano gorący olej na szarżującego wroga. Na szczyt wieży można dojść za pomocą ruchomych schodów.
Budowla ma łącznie cztery pietra, które można dziś zwiedzać w całej okazałości. Z Torreón de Fernán González wiąże się także ciekawa legenda. Według ludowych podań, bogaty szlachcic z Kastylii miał w niej zamknąć Infantkę Donę Ukraca. Miała to być kara, za romans szlachcianki z katolickim duchownym. W dniu dzisiejszym wieża Torreón de Fernán González jest własnością prywatną.
Colegiata de San Cosme y San Damián de Covarrubias – to jeden z najpiękniejszych kościołów znajdujących się w mieście. Świątynia powstała w stylu późnogotyckim. Jej budowa rozpoczęła się w 1474 roku, na miejscu dawnego kościoła romańskiego. Budynek został wzniesiony na planie krzyża łacińskiego. Posiada on dwie nawy boczne. W Colegiata de San Cosme y San Damián znajdują się groby członków najwybitniejszych rodów w historii Cobarrubias. Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów w kościele są zabytkowe organy z początku XVII wieku. Wzrok turystów przyciąga także pięknie wykonany, pozłacany ołtarz.
Jego budowa miała miejsce między rokiem 1751 a 1573. Został on poświęcony świętym Kosmie i Damianowi, męczennikom z początku IV wieku naszej ery, którzy urodzili się na terytorium Dzisiejszej Syrii. Ołtarz zdobią rzeźby autorstwa Luisa Manuela Cortesa i Valle Franciska Echevarii. Wizerunki przedstawiają Kosmę i Damiana, których otaczają świeci Piotr i Paweł. W górnej części ołtarza znajdują się płaskorzeźbę przedstawiającą scenę Wniebowzięcia Maryi, a po jej dwóch stronach wizerunki dwóch Diakonów- pierwszego męczennika Szczepana i Wawrzyńca z Rzymu.
W W Colegiata de San Cosme y San Damián mieści się także muzeum, w którym można podziwiać zabytki sztuki sakralnej. Jest ono podzielone na 4 sale, w których znajdują się piękne obrazy pochodzące z różnych epok, relikwiarze, szaty liturgiczne i dokumenty opowiadające o historii kościoła.
Kościół Parafialny Świętego Tomasza to kolejna świątynia, na którą warto zwrócić uwagę odwiedzając Covarrubias. Został on wzniesiony w XII wieku, lecz obecnie możemy oglądać tylko kilka elementów oryginalnego budynku. Dzisiejszy wygląd Kościoła zawdzięczamy pracą, które zostały przy nim wykonane w XV wieku. We wnętrzu budynku znajduje się wiele wspaniałych zabytków.
Największą sławą cieszą się :, witraż przedstawiający sceny z narodzenia, i oryginalna chrzcielnica zbudowana w czasach romańskich. Prawdziwą ozdobą kościoła są piękne schody, ozdobione w stylu plateresque, bazującym na dorobku ornamentyki muzułmańskiej. Większość znajdujących się w świątyni ołtarzy zostało wzniesione w barokowych stylu. Główny ołtarz świątyni został wzniesiony w XVIII wieku i cechuje się klasycystycznym wystrojem.
Puerta del Archivo del Adelantamiento de Castilla. Oficina de Turismo – Ten imponujący zabytek został wzniesiony w renesansowych stylu na początku XV wieku z rozkazu króla Filipa II. Kamienny budynek swoim kształtem przypomina graniastosłup z prostokątną postawą.
Budynek pełnił bardzo ważną rolę dla społeczności miasta. Aż do XVII wieku znajdowały się w nim wszystkie najważniejsze dokumenty, dotyczące tego rejonu. W przeszłości budynek był wykorzystywany jako ratusz, a obecnie mieści się w nim Biuro Informacji Turystycznej oraz biblioteka publiczna.
W Covarrubias odbywają się także ciekawe wydarzenia kulturalne. Każdego jesieni w mieście organizowany jest «Pretexto Covarrubias» – kongres naukowy poświęcony rozwojowi języka kastylśkiego i ogólnej komunikacji w języku hiszpańskim. Z jego okazji do miasta przyjeżdżają wybitni hiszpańscy badacze języka, naukowcy oraz pisarze.
Miasto słynie ze swoich średniowiecznych zabytków. W połowie lipca w Covarrubias odbywa się Encuentro medieval y Fiesta de la cereza – spotkanie średniowieczne i festiwal wiśni. W czasie tego wydarzenia całe miasto przeistacza się w mediewistyczny ośrodek. Rynek miasta opanowują wtedy rzemieślnicy, którzy przyjeżdżają do Covarrubias z całego Półwyspu Iberyjskiego.
Średniowieczne stroje, zwyczaje i zabawy opanowują w tym czasie miasto. Kulminacyjnym momentem Encuentro medieval y Fiesta de la cereza jest odbywający się w ostatni weekend targ średniowieczny. Każdego roku gromadzi on około 15 000 widzów ( niemal dwudziestokrotnie więcej, niż liczy populacja miasta)
Odwiedzając Covarrubias warto także spróbować przysmaków miejscowej kuchni. Gastronomia Kastylii i Leonu stworzyła oryginalną i niepowtarzalną kulturę spożywania posiłków. Najbardziej popularnymi daniami w tym regionie są pieczone prosiaki oraz jagnięta. Kastylijscy kucharze słyną z umiejętności perfekcyjnego przygotowania mięsa jagnięcego, a także potraw z królików, zajęcy przepiórki czy świni. Bardzo dużą popularnością cieszą się także słodycze pochodzące z tego regionu. Często powstawały one na bazie przepisów powstałych w klasztorach.
Z Kastylii pochodzi także cieszący się dużą popularnością na całym Półwyspie Iberyjskim ser owczy queso machego, pozyskiwanego z mleka owiec rzędu manchega. Ten gatunek sera jest nieodłącznym składnikiem wielu kastilijskich potraw. Jedną z nich jest bezwątpienia Migas. Danie to przyrządzane jest z okruszków chleba, kiełbasy chorizo, czosnku i wspomnianego już wcześnie sera oueso machego. W niektórych rejonach Kastylii Migas jest dodatkowo urozmaicany smażonych jajkiem, lub innymi dodatkami. Warto też zauważyć, że z rejonie Kastylii- Leon uzyskuje się aż 1/3 upraw warzywnych Półwyspu Iberyjskiego. Czyni to z tego regionu jedno z centrów gastronomii Hiszpanii.
Gastronomia w Kastylii- Leon to coś znacznie więcej niż sztuka przygotowywania smacznych posiłków – gotowanie jest tam darzone niemalże kultem, a przygotowanie potraw jest barwnym i rozbudowanym elementem kultury regionu. W tej wspólnocie autonomicznej odbywają się liczne festiwale kulinarne, które przyciągają najlepszych kucharzy Półwyspu Iberyjskiego. Dni dziczyzny, jagnięciny, wieprzowiny czy grzybów są cyklicznie powtarzającymi się wydarzeniami, które na stałe wpisały się do kalendarza. W Kastylii- Leon mają też miejsce uboje rytualne, których tradycja sięga kilkuset lat wstecz. Status symbolu osiągnęły już trwające kilkadziesiąt lat obchody Międzynarodowego Tygodnia Pstrąga. Wszystkie te wydarzenia wskazują, jak wielką rolę odgrywa gastronomia dla wszystkich mieszkańców Kastylii- Leon.
Piękne zabytki, ciekawa i barwna tradycja ludowa oraz wyszukana gastronomia sprawiają, że każdego roku do Covarrubias tłumnie ściągają turyści. Aby zagwarantować im możliwość wygodnego wypoczynku, w mieście powstała dobrze rozwinięta sieć hoteli. Jednym z najczęściej odwiedzanych pensjonatów w mieście jest Hotel Rey Chindasvinto. Znajdują się w nim wygodne i przestronne pokoje, wyposażone w klimatyzacje, minibar i telewizję satelitarną. Na terenie hotelu znajduje się kawiarnia z pięknym tarasem, z którego można podziwiać okolicę Covarrubias. Działa tam także restauracja, serwująca tradycyjne dania kuchni kastylijskiej. W Hotel Rey Chindasvinto działa otwarta 42 godziny na dobę recepcja, skąd można czerpać informacje o atrakcjach turystycznych miasta. W pobliżu pensjonatu znajduje się darmowy parking.
Covarrubias to jedno z turystycznych centrum wspólnoty Kastylii i Leon. Miasto to może pochwalić się wspaniałymi zabytkami, które od wielu lat zachwycają wszystkich miłośników historii. Podziwiając imponujące średniowieczne budynku Covarrubias nie trudno odgadnąć, dlaczego nosi ono miano „ kolebki Kastylii”. To niewielkie miasteczko ma niepowtarzalny klimat, którego na pewno warto zasmakować.
Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.