Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

San Andres del Rabanedo

San Andrés del Rabanedo to gmina i miasto w Hiszpanii, w prowincji León, wspólnocie autonomicznej Kastylia i Leon. Z liczbą 31745 mieszkańców (2015), jest trzecim co do wielkości miastem w prowincji León, a czwartym w Kastylii, nie licząc stolic regionów. Gmina obejmuje miasteczka San Andrés del Rabanedo, Trobajo del Camino, Barrio Pinilla Villabalter i Ferral del Bernesga.

Geografia miasta i regionu oraz lokalizacja

Gmina San Andrés del Rabanedo jest geograficznie położona w dolinie Bernesga region Tierra de León, pozostając pod wpływami geograficznymi i gospodarczymi pobliskiego Leon.
Powierzchnia całego terytorium gminy obejmuje 6500 ha, podzielonych na takie główne sektory: doliny, wrzosowiska i góry. Duża część (2200 ha) jest zajęte przez hrabstwo Gazola i hiszpańską bazę wojskową z terenem dla ćwiczeń i manewrów militarnych. Sektor zalewowy leży na wysokości 840 m npm, złozony z czwartorzędowych żwirów i piasków, na glebach kwarcytu i iłów. Znajdują się dzielnice Pinilla, Paradise-Cantinas i La Sal.

Wznoszący się na wysokości do 1100 metrów obszar lomazos i costerones porastają wrzosowiska, dąb, sosna. Południe gminy stanowią nieużytki rolne. Najwyższe wzgórza to: usytuowane na 837 metrach Trobajo del Camino, 854 metrów San Andrés del Rabanedo 850 w Villabalter, 915 metrów Ferral del Bernesga, 930 metrów w dzielnicy Santa Colomba.

SAN-ANDRES-DEL-RABANEDO

Minimalna wysokość znajduje się w dzielnicy La Sal, 825 metrów i maksimum na wysokości 1100 metrów w wiosce La Matona, na północny zachód od miejscowości. Na warunki atmosferyczne składa się temperatura roczna w zakresie od co najmniej 3 ° C, a maksymalnie 19 ° C. Roczne opady deszczu dochodzą do 600 litrów na metr kwadratowy.

Flora i fauna

Roślinność to przede wszystkim drzewa, rosnące w miejscach o stosunkowo niskiej temperaturze : melojo, dęby na torfowiskach. Poza tym dominuje tymianek, czystka, wrzos i głóg. Na lasy przybrzeżne składają się topole, wierzby, wiązy (lokalnie znany jako negrillos) i popiół aglutynacyjny.

Klimat

Na klimat prowincji Leon wpływa górzysty teren, płaskowyż i bliskość oceanu. Dominującym jest więc klimat kontynentalny z domieszką śródziemnomorskiego i zauważalnymi wpływami atlantyckiego. Występują tam duże amplitudy termiczne – wahania średniej rocznej to 12 – 20 stopni. W Leon trafimy na zimne i długie zimy, krótkie pory przejściowe oraz gorące lata. W skali całego roku bywają też znaczne opady deszczu.

Historia

Ślady pochodzenie jednej ze wsi należących do gminy, Trobajo, zawiera się w średniowiecznych dokumentach. Pojawia się ona tam pod nazwami: Trebalio, Trepalio, Troballo i wreszcie Trobajo. Pochodzenie nazwy wyjaśnia Justiniano Rodríguez w swoim studium o „żydowskiej dzielnicy miasta Leon”. Według niego w późnych latach dziesiątego wieku pojawił się ziemianin żydowski imieniem Jacob Trepalio i jego posiadłość - „Villa Trebalio”. Od niego też nazwa.

Zachował się opis San Andres del Rabanedo, sporządzony przez proboszcza Juana Antonio Possego, który 6 marca1807 przejął tamtejszą parafię. Można w nim przeczytać, że San Andres to swego rodzaju perełka tamtejszego biskupstwa. Teren był wówczas słabo zagospodarowany, a w centrum gminy znajdowały się liczne i obfite w owoce sady oraz lasy topoli, uprawa warzyw oraz pastwiska. Mieszkańcy noszą stroje „parames”, a ich gwara jest bardzo podobna do języka mieszkańców Leon.

Dane demograficzne

Gmina San Andrés przeżywa w ostatnich latach gwałtowny wzrost populacji. W 1986 roku zamieszkiwało tam 15 881 osób, a obecnie zarejestrowanych w gminie jest prawie 30 557 ludzi.

Gospodarka

Znaczenie rolnictwa, jako dziedziny lokalnej gospodarki w ostatnich dziesięcioleciach spadło. Większość lokalnej ludności zatrudniona jest w handlu oraz budownictwie. To drugie w związku z rozwojem budownictwa mieszkalnego i infrastruktury miejskiej.

Miejscowość San Andrés del Rabanedo powoli traci swój wiejski charakter. Również Trobajo del Camino zmieniła swój dawny wygląd i charakter z wiejskiego na małe centrum handlu, przemysłu i usług oraz centrum kapitału pracowniczego. Znajdziemy tam firmy z branż telekomunikacji: Telefonica Grup , Movistar TV i liczne call center. W ostatnich latach tempa nabrały inwestycje mieszkaniowe w dzielnicy La Atalaya. Trobajo liczy sobie obecnie 21 323 mieszkańców.

SAN-ANDRES-DEL-RABANEDO

Miejscowość La Sal jest z kolei ważnym węzłem kolejowym. Zajmuje bardzo rozległy i słabo zabudowany teren, z wielkimi możliwościami rozwoju.
Paradise-Cantinas posiada w dużej mierze charakter mieszkalnym i handlowy, będąc również obszarem przemysłowym, ale nadal zachowuje swój obszar przemysłowy. To dzielnica, gdzie znajdziemy najwyższe budynki w San Andres.

Dzielnica miasta Villabalter jest mieszaną zabudowy obudowa rolniczej z nowoczesnymi budynkami mieszkalnymi. Obecnie liczy sobie 1.588 mieszkańców.
Ferral del Bernesga pozostaje dzielnicą rolniczą, choć i tam zaczyna wkraczać nowoczesność. Ferral ma 589 mieszkańców.W Santa Colomba jeszcze parę lat temu znajdowała się baza wojskowa Conde de Gazola. Dziś jest wyludniona.

Transport

Autostrady

San Andrés del Rabanedo jest częścią struktury transportu miejskiego Leon. Jest ono przyłączone do sieci komunikacji miejskiej swojej metropolii i silnie z nią zespolone.

Kolej

Przez San Andrés przebiega 6 linii kolejowych, będących głównie spuścizną dawnego przemysłu górniczego w prowincji. Miasto posiada dwie stacje kolejowe Stacja León, zarządzana przez ADIF i utrzymująca linie z Vigo, La Coruña, Madrytu, Gijon, Barcelony, Alicante. Druga to stacjia Matallana, znajduje się w centrum miasta (Avenida Padre Island).

Transport lotniczy

W Andres del Rabanedo znajduje się lotnisko Leon Airport. Funkcjonuje od 1999 roku. Jego część leży też na trenie gminy Valverde de la Virgen. Według statystyk ten port lotniczy w 2012 roku obsłużył 50 835 pasażerów. Obsługuje loty do Madrytu, Barcelony, Walencji, Teneryfi i Paryżu.

Samoloty do tych miast latają stamtąd przez cały rok, dodając w sezonie letnim linie do Palma de Mallorca, Malagi, Costa del Sol, Ibizy, Minorki i Gran Canaria. Obecnie lotnisko posiada dwa terminale pasażerskie. Pierwszy terminal został zbudowany w 1999 roku, drugi został oddany do użytku w 2010 roku. Ten drugi terminal ma powierzchnię 5000 metrów kwadratowych. Nowy pas startowy może pomieścić samolot ponad stu pasażerów.

Święta

Różnorodność kulturowa różnych regionach prowincji Leon sprzyja uroczystościom charakteryzującym się różnorodnością form. Głównie to ceremonialne obrzędy, tańce i stroje, ale ze wspólnym tłem historycznym i kulturowym. Często obok chrześcijańskich pojawiają się w nich akcenty i zwyczaje pogańskie. Nawet kapliczki bywają zbudowane na świętych miejscach pochodzenia pogańskiego. Ponadto, ze względu na rolniczy charakter prowincji, w obrzędach zauważalne są elementy agrarne, które oznaczono kalendarz festiwalowy, wyposażono w nie ich różne uroczystości chrześcijańskie.

Zdecydowana większość świąt ludowych koncentruje się wokół obrzędów Wielkiego Tygodnia. Znanym elementem obrzędowym jest tak zwany „Bukiet Leonesse”. To element dekoracyjny, używanym podczas Świąt Bożego Narodzenia w różnych miejscach prowincji, który został ofiarowany Najświętszej Marii Pannie podczas Mszy Świętej Gallo. Jego początki wydają się sięgać do epoki przedchrześcijańskiej, w której miał wotywny charakter, będąc zatem symbolem pogańskim przyswojonym przez Kościół od średniowiecza.

SAN0ANDRES0DEL-RABANEDO

Z gałęzi naturalnej ewoluowała do drewnianej konstrukcji, używana była w domach, podobnie jak coinka. Wraz z wyludnieniem wsi w XX wieku tradycja była bliska zaginięcia, wspierana przez naciski innych tradycji, takich jak choinka, ale w ostatnich latach jest widoczne jej odrodzenie, zwłaszcza w stolicy prowincji.

Bukiet składa się z drewnianej podstawy o wielokątnej strukturze, w której umieszcza się dwanaście świeczek, z których zawiesza się różne elementy, takie jak haftowane wstążki, łuki, nici z wełny, koronki, pączki czy owoce. Typy bukietów różnią się, ale generalnie można mówić o czterech, trójkątny (charakterystyczny dla Ribery i Palamo, okrągły (obfity w Omaña), owalny lub w formie ogona pawiego.

Inną znaną tradycja regionu jest filandon. Filandon był tradycją polegającą na spotkaniu po obiedzie, w którym opowiadano głośno podczas pracy ręcznej, zwykle w tkając. To spotkanie odbywało się zwykle w domu, a uczestnicy siedzieli na ławach lub ławkach. Oprócz prowincji Leon, jest to również tradycja w niektórych obszarach Galicji i Asturii.

W ostatnich dziesięcioleciach ta tradycja powróciła, głównie w Leonze, dzięki pracy narratorów, opowiadanek lub muzyków, na przykład głównym tematem filmu „Filandon” z 1984 roku, w którym kilka pisarze opowiadają różne historie, wraz z pisarzem Juanem Pedro Aparicio , odpowiedzialnym za popularność literacką i renesans filandonu. W 2010 roku filandon został uznany za dobro kultury, i włączony na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Sport

Głównymi klubami gminy są:
Futsal: The Doors Deyma F.S. Jest to jeden z najważniejszych zespołów sportowych w mieście, występujący w II lidze krajowej.
Piłka nożna: CD Huracán Z Trobajo del Camino wraz z C.D.F San Andrés, dostarczają wielkich emocji podczas meczów derbowych.
Piłka ręczna: Jedyny zespół piłki ręcznej w gminie to Trobajo del Camino. Powstał w 2015 roku, więc stosunkowo niedawno.
Koszykówka: tą dyscyplinę reprezentuje C. B. San Andrés del Rabanedo który gra w krajowej lidze EBA.

Gastronomia

Prowincja zawiera w sobie silne kontrasty geograficzne. Od górzystych rejonów północnych pasma górskiego Kantabrii po obszary równinne. Znajduje to odzwierciedlenie w okolicznej kuchni i jej zwyczajach. O tej gastronomii pisał w XIX wieku znany francuski literat, Aleksander Dumas, autor słynnej powieści „Trzech muszkieterów”. I tak na przykład wśród serów dominują te z mleka koziego, choć krowie również cieszą się popularnością. Produkcji wytwórczej podlegają tutaj głównie sery armady.

Mięso? Przede wszystkim wieprzowina, z której robi się kiełbasę cebulową nazwie leon morcilla oraz szynkę villamanin. Znaną potrawą z wołowiny jest callos leones. W prowincji znajduje się kilka rzek, dostarczających dla celów gastronomicznych pstrągi i łososie. Te pierwsze bywają marynowane, prażone oraz używane do zup. W lokalnych restauracjach można zjeść też kojarzone z Francją żabie udka. Wśród warzyw dominują rośliny strączkowe i kapusta. Najbardziej znane regionalne wina, to te z okolic Bierzo i Tierra de Leon.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij