Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Museo de Arte Visigotico

Museo de Arte Visigotico to jeden z największych reliktów, jakie pozostawiła po sobie kultura Wizygotów na półwyspie Iberyjskim. Placówka powstała w dawnej wizygockiej wsi Arisgotas, która wchodzi w skład prowincji Toledo. To jedno z najważniejszych wykopalisk archeologicznych z tego okresu w całej Hiszpanii.

Arigostas to starożytna wizygocka osada, która powstała u podnóża góry Montes de Toledo. Arigostas oprócz ogromnej spuścizny kulturalnej i historycznej może się także pochwalić wspaniałymi krajobrazami – osada jest otoczona przez wzgórza, które zostały gęsto usiane winnicami i gajami oliwnymi. W pobliżu wioski znajdują się także wiele pięknych łąk. Dopełnieniem urokliwego krajobrazu Arigostas są gęste lasy, w których dominują majestatyczne dęby śródziemnomorskie. Osada jest pełna bogatych i zróżnicowanych pozostałości po kulturze wizygockiej. Wiele z nich zostało zebranych w Museo de Arte Visigotico.

Znajdują się tam wysokiej jakości, cenne artystycznie płaskorzeźby, czy modlitwy oznaczone datami z czasów VII wieku. Większość eksponatów muzealnych pochodzi z prowadzonych w okolicy wykopalisk oraz sąsiedniej miejscowości Casalgordo, w której również odkryto liczne ślady po kulturze Wizygotów. Wszystkie znajdujące się w muzeum eksponaty zostały wystawiono w kilku salach.

W Museo de Arte Visigotico działa również przytulny i ciepły pokój do montażu, w którym to można poznać wiele faktów na temat ludu zamieszkującego niegdyś Półwysep Iberyjski. Dopełnieniem ekspozycji są prezentacje multimedialne, przygotowywane przez pracowników placówki.

Pokazują wirtualne animacje najważniejszych zabytków w okolicy, a także mapę najważniejszych stanowisk archeologicznych, rozmieszczonych w okolicy Visigotico. Cennym reliktem zachowanym po kulturze Wizygotów jest także niewielki kościółek, De la Asuncion. Ta świątynia jest znakomitym przykładem architektury ludowej. Kościół został wzniesiony z murowanego kamienia i cegieł.

Wejście do niego zostało wyrzeźbione w kamiennym murze i jest skierowane w południową stronę. Znajduje się pod gankiem, wspieranych przez dwie wolnostojące kolumny. Tuż obok ganku powstała niewielka okrągła wieża, składająca się z trzech segmentów. W tym miejscu znajduje się także dzwonnica. Cała elewacja Świątyni pokryta jest stworzonymi przez Wizygotów płaskorzeźbami. We wnętrzu kościoła znajduje się kilka ciekawych zabytków.

ARISGOTAS

U podnóża nawy głównej możemy podziwiać drewniany chór, usytuowany na drewnianych wspornikach. Pod nim ustawiona została stara chrzcielnica, pochodząca jeszcze z czasów wizygockich. Przy drzwiach głównych świątyni znajduje się zabytkowa kropielnica. Uwagę turystów odwiedzających świątynie zwracają także kaplica i ołtarz, oddzielone od reszty konstrukcji charakterystycznym łukiem. Kaplica nosi nazwę Virgen de La Candelaria, i można w niej podziwiać polichromowane obrazy z czasów wizygockich, na których przedstawiono motywy roślinne i zwierzęce.

Spacerując po pięknych krajobrazach Arigostas możemy natknąć się na niewielką polankę, przez którą przepływa strumień i topole oraz drzewa migdałowe. Jeśli zasięgu wzroku mamy niecodzienne kamienne konstrukcje, to znak że znaleźliśmy się w Balmaseda Muncharaz – miejscu wykopalisk z 1970 roku.

Badania archeologiczne wykazały że to miejsce było dawną osadą wizygocką. Pozostałości archeologiczne wskazują na to, że około VII wieku osiedlali się tam ludzie. Do dzisiaj można oglądać ruiny kamiennych budynków, które zostały wzniesione w tym czasie. W pobliżu resztek domostw został zlokalizowany niewielki cmentarz, w którym wyróżnia się przede wszystkim wykopany z marmuru sarkofag.

Z miejsca, w którym były prowadzone wykopaliska rozciąga się także wspaniały widok na łańcuchy górskie, znajdujące się w prowincji Toledo.
W Arigostas powstały też trasy spacerowe, które mają na celu rekreację i bezpośredni kontakt z pięknym naturalnym środowiskiem, otaczającym dawną osadę Wizygotów. Odcinki można pokonać samochodem, ale większą atrakcją będzie spacer lub przejażdżka rowerowe wśród malowniczych krajobrazów, znajdujących się w tym Hiszpanii. Poszczególne odcinki charakteryzują się różną długością i stopniem trudności. Obecnie działają cztery odcinki spacerowe:

1 - Trasa z Orgaz do Arisgotaz – punkt wyjścia tej wycieczki znajduje się na końcu drogi 7003 w Orgaz. Po lewej stronie tego odcinka znajduje się ścieżka prowadząca do Arisgotaz, gdzie znajduje się pierwszy znak szlaku. Trasa spacerowa wiedzie przez teren rekreacyjny EL Pradillo. Droga jest łatwa i przyjemna, a udający się nią turyści mogą podziwiać krajobraz gęsto przyozdobiony winnicami, drzewami migdałowymi i sadami. Spacerowicze mogą też podziwiać piękne wzgórza, rozciągające się w pobliżu. Ten odcinek liczy 5,7 kilometrów, a na jego końcu znajduje się Asrigostas.
2 – Drugi odcinek trasy wiedzie nas przez urokliwe uliczki Arigsostas. W czasie spaceru warto zajrzeć do zabytkowych budowli, wymienionych wcześniej. Po wyjściu
z miasta należy udać się na drogę wiodącą do Tejar, a następnie skręcić w prawo i rozpocząć spacer w kierunku Chinarral. Trasa wiedzie obok wzgórza, przy którym powstały wizygockie kamienie milowe.
3 – Kolejny etap spaceru prowadzi z miejsca, przy którym powstały kamienie milowe do niewielkiej i malowniczej miejscowości Casalgordo. Ten odcinek trasy jest gęsto porośnięty topolami i przechodzi w pobliżu górskich obszarów. Po pokonaniu stromego i nierównego terenu, oczom turysty ukaże się dolina otoczona starymi dębami.

Następna część szlaku wiedzie przez pola uprawne, które ciągną się przez około 2 kilometry, aż do miasteczka San Pedro de La Mata. Warto zrobić sobie krótką przerwę w tej niewielkiej miejscowości i poświęcić chwilę czasu na zwiedzenie miejscowego kościoła, wybudowanego na planie prostokąta.

Dalsza część trasy prowadzi obok Wieży Tolanca, największego budynku obronnego w tym rejonie, który góruje nad całą okolicą. W końcu turysta dociera do Casalgordo, gdzie może odpocząć przy fontannie i podziwiać klimatyczny kościółek tego miasteczka.

4- Ostatni etap wycieczki polega na powrocie do Arisgostaz. Trasa z Casalgordo do tej miejscowości prowadzi przez teren zwany „Las Vegas Arisgostaz”. Teren ten pokryty jest dużą ilością topoli i sadów, w których można znaleźć wszelkie gatunki owoców i warzyw.

MAPA-ARISGOTAS

W okresie letnio - jesiennym są one spożywane przez mieszkańców okolicznych gospodarstw. Pod koniec wycieczki ponownie ujrzy się Arisgostaz. Chętni mogą jeszcze przejść około 6 kilometrów dzielących to miasto od Orgaz.

W pobliżu Museo de Arte Visigotico powstało kilka klimatycznych restauracji. Jedną z nich jest Restaurante El Retiro De Sonsceca. Lokal specjalizuje się w serwowaniu tradycyjnych dla tego regionu dań, które jednak zostały przyrządzone w innowacyjny i nowoczesny sposób. Innymi popularnymi knajpami są: Restaurante Casa Apello, Restaurante Jalisco, czy Restaurante El Rincon de La Almazara.

Muzeum jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00 - 20:00 oraz w soboty i niedziele od 10:0 do 14:00. Wstęp na terytorium placówki jest bezpłatny.
Santo Domingo el Antiguo to klasztor który swoimi początkami sięga VI wieku, a jego gruntowna renowacja nastąpiła w XI wieku, po zdobyciu Toledo przez króla Leonu Alfonsa VI. Obecnie budynek spełnia także rolę muzeum.

W jego zbiorach znajduje się wiele prac i pamiątek po słynnym i owianym tajemnicą artyście, El Greco. Kilka dokumentów znajdujących się w klasztornym przybytku wskazuje, że jego budowa miała miejsce
w czasach życia Biskupa Toledo Ildelfonsa ( żył w w latach 607- 667). W 1085 roku król Alfons VI podbija Toledo i rozpoczyna rozbudowę Klasztoru. Wkrótce zostały tam przeniesione zakonnice, które wcześniej pracowały w Opactwie Świętego Piotra i Pawła w Cluny.

W 1159 roku zakonnice przyjęły regułę cysterską. W XVI wieku Santo Domingo el Antiguo przeżyło diametralną przebudowę – zniszczono wtedy stary mauretański kościół. Santo Domingo el Antiguo wyróżnia się przede wszystkim prostotą wykonania – ma on podłużny kształ, a jego centralnym punktem jest prezbiterium. Ściany świątyni są belkowane łączą się z jońskimi pilastrami, podtrzymującymi belkowanie. Santo Domingo el Antiguo posiada kopułę, której zwieńczenie ma kształt latarni.

Cały klasztor został wybudowany wokół dwóch dziedzińców. Większy z nich został całkowicie przerobiony. W budynkach otaczających dziedziniec powstał refrektarz oraz pokoje przeznaczone do pracy i modlitwy. Budynek klasztoru jest w całości wykonany z cegły. Na jego parterze znajdują się ośmioboczne filary, wspierające łuki. Obok dziedzińca powstał także kapitularz i chór. Pierwsza z tych konstrukcji dalej zachowuje wiele swoich oryginalnych cech, charakterystycznych dla epoki późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności.

Największy wpływ na wewnętrzny wystrój świątynii miał słynny artysta El Greco. Jest on autorem wielu obrazów, ołtarza głównego a także dwóch ołtarzy bocznej. Podpis El Greco widnieje na kontrakcie, który artysta zawarł z Diego de Castilla i jego synem Ludwikiem
8 sierpnia 1577. To tylko jeden z wielu dokumentów, jakie są zgromadzone w kolekcji Santo Domingo el Antiguo. W zbiorach muzeum znajduje się także duża kolekcja korespondecji i testamentów rodziny de Castilla oraz dokumenty podpisane przez potomków króla Pedra I okrutnego.

Jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów znajdujących się we wnętrzu kościoła jest Ołtarz Santo Domingo el Antiguo, autorstwa El Greco. Prace nad jego wzniesieniem trwały w latach 1577 1579. W skład ołtarza wchodzi dziewięć obrazów, wśród których 7 zostało umieszczonych w głównej części budowli. Pozostałe obrazy zostały przydzielone do ołtarzy bocznych. Do naszych czasów w oryginale przetrwały jedynie 3 dzieła – znajdujące się w centralnym ołtarzu wizerunki Jana Ewangelisty i Świętego Jana Pautisty, natomiast w bocznym ołtarzu zachowało się płótno prezentujące sceny zmartwychwstania.

MUSEO-DE-ARTE-VISIGOTICO

Pozostałe obrazy zostały sprzedane i zastąpione kopiami, W centralnej części Ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Jego kompozycja został stworzona tak, by zaistniał wyraźny podział na dwie strefy – ziemską na której przedstawieni zostali uczniowie Jezusa i niebiańską, w której artysta umieścił postaci świętych i aniołów, oczekujący na przybycia Matki Bożej.

Maryja została uchwycona w momencie unoszenia się do nieba. Wszystkie uwiecznione na obrazu postacie prezentują urozmaiconą gamę gestów. Konstrukcja ołtarzu powstała ze złoconego materiału i jest przyozdobiona rzeźbami o tej samej barwie. Do innych najważniejszych eksponatów znajdujących się w muzeum należy zaliczyć: pierwsze obrazy, które stworzył El Greco po przybyciu do Toledo, grób w którym został pochowany artysta, drewniane i kamienne rzeźby, kolekcje bogatych tkaninich i ceramik.

Prawdziwą gratką dla wszystkich miłośników twórczości El Greco są oryginalne dokumenty i kontrakty, na których widnieje podpis artysty
Muzeum jest otwarte dla turystów w od poniedziałku do soboty w godzinach od 11:00 do 13 :00. i od 16:00 do 19:00. Placówke można odwiedzać także w niedziele od 16:00 do 19:00. Wstęp do klasztoru kosztuje 2 euro.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij