Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Castillo de Coca

Zamek Castillo de Coca  w regionie Kastylia i Leon w Hiszpanii. Jeśli spędzacie wczasy w Hiszpanii, na pewno delektujecie się chwilami na plaży, nic w tym dziwnego, gdyż temperatury w okresie letnim sięgają tutaj 30 stopni Celsjusza. Jeśli próżno Was szukać na plaży, być może korzystacie z hotelowego all inclusive i delektujecie się każdą wolną chwilą nad hotelowym basenem, na dyskotece lub przy barze? Jest też duża szansa, że wczasy w Hiszpanii będą kojarzyć się Wam nie tylko z cieplutkim lenistwem i wygrzewaniem na słońcu, ale również ze zwiedzaniem i poznawaniem bogatej historii, kultury i sztuki tego kraju.

Hiszpania to kraj, którego historia sprzyja zwiedzaniu. Liczne zamki i budowle, które potrafią opowiedzieć niejedną historię to bardzo często punkty na liście zwiedzania niejednego turysty, który upodobał sobie zwiedzanie Półwyspu Iberyjskiego.

Adres Castillo de Coca
Ronda del Castillo, s/n
40480 Coca, Segovia, Hiszpania
Telefon: +34 617 57 35 54

Zamek w Coca

Jednym z bardzo ciekawych miejsc do zwiedzania jest zamek Castillo de Coca. Jeśli jesteście już w Hiszpanii, być może macie już wykupioną wycieczkę fakultatywną do Zamku Castillo de Coca, a być może pojedziecie tam indywidualnie, bo nic nie stoi na przeszkodzie. Dzisiaj w wielu miejscach można zapytać o taką wycieczkę, a jeśli nie uda się upolować niczego zorganizowanego, możecie przecież wynająć samochód i pojechać na własną rękę, a naprawdę warto.

Zamek Castillo de Coca w Kastylii i León to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych hiszpańskich zamków. Ten wyjątkowy zamek został wybudowany pod koniec średniowiecza w 1473 roku.
Dwadzieścia lat wcześniej, w 1453 roku don Alonso de Fonseca, arcybiskup Sevilli uzyskał pozwolenie od Jana II Kastylisjkiego na zbudowanie tego zamku. Coca razem z zamkiem było zarządzane przez ród Fonesca. Po śmierci Alonso de Fonesca zamek odziedziczył jego siostrzeniec, który ukończył zamek w 1493 roku czyli czterdzieści lat po uzyskaniu pozwolenia na jego budowę. Zamek stał się wówczas miejscem wielkich uroczystości, w których uczestniczyły wybitne osobistości. Wśród nich byli francuski kardynał Jean Jouffroi a także książę Berry brat Ludwika XI z Francji.

ZAMEK-COCA-FOTOGRAFIA

W 1512 roku w zamku pracowała grupa murarzy, którzy prawdopodobnie byli autorami większości ozdób, które podziwiamy do dziś. W 1521 roku zamek został zaatakowany w odwecie za spalenie Medina del Campo.
W 1645 roku zamek przeszedł z rąk rodu Fonesca w ręce rodu Casa de Alba, dynastii Alba, jednego z najstarszych rodów szlacheckich w Hiszpanii. W 1928 roku Dirrection General de Bellas Artes, czyli Generalna Dyrekcja Sztuk Pięknych, ustanowiła, że zamek jest narodowym zabytkiem i jest „Tesoro Artistico Espanol”, co w wolnym tłumaczeniu można przetłumaczyć „skarbem narodowym”. W 1954 roku zarządzanie zamkiem przejęło Ministerstwo Rolnictwa.

Obowiązkowy punkt Ruta de Castillos

Zamek ten jest obowiązkowym punktem na trasie „Ruta de Castillos”, czyli na „trasie zamków”, a dokładniej „Trasa zamków, twierdz i strażnic Wspólnoty Madrytu”. Jest to jeden z najciekawszych obiektów architektury militarnej, co ciekawsze wzniesiony w okolicy, w której jest największe zagęszczenie militarnych budowli. Ruta de Castillos to szlak turystyczny prowadzący po różnych zabytkowych zamkach, twierdzach, strażnicach i innych obiektach militarnych, z których większość była wzniesiona w średniowieczu. Zamki położone są blisko siebie, co daje idealne warunki do zwiedzania, tworząc bardzo malowniczą trasę dla turysty.

Sama trasa została zaprojektowana przez Consorcio Turistico de Madrid. Innymi obiektami na Ruta de Castillos to między innymi Boadilla del Monte, Villaviciosa de Odón – zamek z XV wieku, El Berrueco, Santorcaz czy Fuentiduena de Tajo.

Zamek Castillo de Coca zlokalizowany jest w Kastylii i León na przedmieściach miejscowości Coca. Jest to około 50 kilometrów od miasta Segovia, stolicy prowincji i około 140 kilometrów od samego Madrytu. Jeśli jesteście w okolicy, nie zastanawiajcie się ani przez chwilę, tylko jedźcie do Castillo de Coca. Okolicznymi zamkami są także Zamek La Mota, około 28 kilometrów od Coca, oraz Zamek w Simancas około 47 kilometrów od Coca. Koniecznie odwiedź rozdział naszego przewodnika najpiękniejsze zamki i pałace w Hiszpanii

Wyjątkowy Castillo de Coca

Zamek Castillo de Coca to wyjątkowy zamek pod wieloma względami. Po pierwsze jego lokalizacja jest dość nietypowa, nie został on wybudowany na wzgórzu, jak większość zamków, czy twierdzy. Zamek znajduje się z zakolu rzeki Voltoya i otacza go szeroka i głęboka fosa, co miało stanowić odpowiednią zaporę obronną, aby zbilansować brak strategicznego położenia na wzgórzu.

Poza tym w oczy rzuca się również zewnętrzny wygląd tej średniowiecznej twierdzy. Mimo, że była zbudowana kilka wieków po odbiciu okolicznych terenów z rąk Maurów, to budowla ma cechy charakterystyczne dla architektury arabskiej. Tutaj sztuka mudejar miesza się z akcentami gotyckimi. Sam styl mudejar jest dość charakterystycznym stylem w architekturze hiszpańskiej, rozwinął się on z połączenia elementów islamskich i chrześcijańskich. Nazwa stylu pochodzi od Maurów mieszkających na ziemiach zarządzanych przez chrześcijan, liczni rzemieślnicy, którzy przyczynili się do powstania tego stylu architektonicznego nazywani byli Mudejarami. Styl pojawił się w Hiszpanii około XII wieku i przetrwał do XVII wieku.

FOTO-COCA-ESPANA

Mieszanka tych stylów architektonicznych wynika zapewne z tego, że projektantem zamku Castillo de Coca był Ali Caro, twórca mający korzenie arabskie.
Bardzo charakterystycznym elementem zamku są jego mury. Mają one piękną geometrię i wbrew ówczesnym trendom są wykonane z cegły, które nie były zbyt często używane przez projektantów chrześcijańskich w średniowieczu. Trzeba przyznać, że ten budulec powoduje, że zamek rzuca się w oczy już z daleka, cegła lśni lekkim odcieniem czerwieni. Wieże znajdujące się na czterech rogach fortyfikacji są bogato zdobione, zaś wieże mają dość złożone kształty. Dostęp do zamku przez fosę umożliwiał most zwodzony, który wpuszczał podróżujących za pierwszy mur, ale zatrzymywani byli oni jeszcze przed drugim murem, ponieważ zamek był strzeżony przez dwa rzędy murów obronnych.

Jeśli zawitacie do środka fortecy na pewno wnętrza zaskoczą Was bogactwem dekoracji, oraz uporządkowanie, co wygląda dość dziwnie na tle oschłego wyglądu z zewnątrz. Wewnątrz też dominuje styl mudejar, wykorzystane zostaly się łuki typowe dla architektury mauretańskiej i widoczne jest ornamentalne wykorzystanie dekoracji.
Jeśli chcecie, prawdopodobnie będziecie mogli wejść na jedną z wież, wspinając się na samą górę krętymi, wąskimi schodami. Jeśli przejdziecie przez spiralne schody, będziecie mogli podziwiać wspaniałe widoki na miasteczko Coca.

Legenda związana z zamkiem

Z zamkiem Castillo de Coca wiążą się różne legendy. Jak głosi jedna z nich zamek prawdopodobnie był świadkiem płomiennego romansu Markiza de Cenete z panną Marią wywodzącą się z słynnego rodu Fonesca, zarządzającego zamkiem przez całe pokolenia. Markiz de Cenete był synem kardynała Mendozy. Podczas jednej z próby dotarcia do wybranki swojego serca, podobno odniósł poważne rany, gdy z jednej z wież zrzucono na niego gorące węgle. Wuj Marii de Fonesca, Antonio de Fonesca rozszerzył wówczas elementy obronne zamku, aby Markiz Cenete nie zdobył swojej wybranki siłą i podstępem.

Zamek Castillo de Coca oraz miasto Coca dziś

Zamek w Coca jest bezcennym przykładem architektonicznego styli mudejar i obecnie jest całkiem odrestaurowany i udostępniono go zwiedzającym. We wnętrzach Castillo de Coca urządzono muzeum. Koszt zwiedzania zamku i muzeum z przewodnikiem powinien zamknąć się w 2,70 Euro za osobę dorosłą przy indywidualnych wejściach lub 2 Euro dla emerytów oraz dzieci od 7 do 14 roku życia oraz dla uczestników wycieczki zorganizowanej. Dzieci poniżej 7 roku życia zwiedzają zamek za darmo. Zamek można zwiedzać od poniedziałku do piątku od godziny 10:30 do 13:00 oraz od 16:30 do 18:00, a w soboty, niedziele i święta możecie zwiedzić Castillo de Coca w godzinach 11:00 – 13:00 oraz 16:00 – 18:00. Są jednak dni, w których zamek jest zamknięty, nie odwiedzicie Castillo de Coca w pierwszy wtorek miesiąca, 25 grudnia, a także przez cały miesiąc styczeń.

W Castillo de Coca zwiedzicie kaplicę, która znajduje się na dolnym piętrze Torre de Homenaje, zobaczycie tutaj romańskie i gotyckie rzeźby Matki Boskiej z dzieciątkiem, a dodatkowo szesnaście tematów religijnych, takich jak ukrzyżowanie czy zwiastowanie. Położenie oryginalnej kaplicy w Castillo de Coca do tej pory nie zostało odnalezione. Możecie zwierzyć również salę Sala de Armas, gdzie możecie podziwiać przepiękne dekoracje ścian i sufitu. Innym miejscem jest Sala Museo, gdzie będziecie podziwiać dwa łuki w stylu mudejar, oraz kilka filarów marmurowych, z czego jeden jest z herbem rodu Fonesca. Galeria Torre, gdzie możecie podziwiać zbroje i broń wykorzystywaną od XV do XVII wieku, a także zdjęcia, które pokazują zamek przed i po renowacji z 1956 i 1958 roku.

Jeśli będziecie już w Coca, oprócz pięknego, majestatycznego zamku z XV wieku możecie zobaczyć inne zabytki, takie jak Verracos Vacceos – rzeźby zwierząt znalezione przez archeologów, Puente Grande – most z łukami półkolistymi, zbudowany z bloków wapiennych, Puente Chico – most nad rzeką Voltoya odrestaurowany w 1640 i 1852 roku, a także Cloaca Romana – rzymskie kanały. Innymi zabytkami wartymi obejrzenia są Edificio Romano – atrium, Hospital Ntra Sra Merced – zabytkowy budynek szpitala.

Znajdziecie tutaj również kościół Iglesia Sta. Maria – kościół z XV wieku, poza tym zwiedzicie zapewne Torre de San Nicolas – smukłą wieżą, będącą pozostałością po najstarszym z kościołów udokumentowanych w archiwach Coca, zobaczycie Cruz de Setien – krzyż postawiony ku pamięci Antonio Setien. W Coca czekają również Ermita Santa Rosalia – pustelnia z 1728 roku, Puerta de La Villa – most, brama do miasta z XII wieku, a na koniec Murallas Medievales – potężny mur z bramą obronny wjazdową.

Jeśli obejrzycie już Coca wraz z jego zabytkami, a w szczególności zamek Castillo de Coca, będziecie mogli odznaczyć na liście koniecznych do zwiedzenia obiektów w Hiszpanii. Zamek Castillo de Coca przyciąga swoją wyjątkowością, ale jednocześnie ma w sobie coś agresywnego, co podkreśla militarny cel powstania tej budowli. Jeśli nie widzieliście jeszcze budynków w stylu mudejar, ten zamek musi być numerem jeden, jeśli jednak znacie już ten styl, na pewno nie trzeba Was namawiać do zwiedzania Castillo de Coca.

Zainteresuje Cię także:
rzymski akwedukt w Segovia | miasto Valladolid | region Kastylia i Leon w Hiszpanii | najpiękniejsze zamki w Hiszpanii |

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij