Waluta:

Wyszukaj na stronie

Menu

Zarezerwuj nocleg:

Miejscowość:
Przyjazd:
Wyjazd:
Ilość osób:

Wynajmij samochód w Hiszpanii
Wynajmij hotel w Hiszpanii

Oferty sprzedaży:

Praktycznie nowa willa w otoczeniu pól golfowych Las Colinas Golf
499.000 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
149.500 €
Dwupoziomowy apartament w Playa Flamenca
COSTA BLANCA PŁD. / Playa Flamenca
Dom na dużej parceli z panoramicznym widokiem na morze w Pinar de Campoverde
370.000 €

 

FACEBOOK HISZPANIA  TWITTER  BLOGER  YOUTUBE

 

 

 

Reklama

FORUM-NIERUCHOMOSCI

AIRPORTINFO24.COM

Burgos

Burgos to piękne, hiszpańskie miasto położone w prowincji Kastylia i Leon. Burgos jest stolicą prowincji o tej samej nazwie - Burgos. Miasto leży w dolinie rzeki Arlanzon, która swoje źródła ma w masywie gór Sierra de La Demanda, leżących w południowo wschodniej części prowincji Burgos.

Burgos to stare miasto, warte przynajmniej jednego lub dwóch dni zwiedzania, podczas podróży do tego zakątka Hiszpanii. Tutaj znajdziesz informacje o zwiedzaniu Burgos, poznasz atrakcje turystyczne w Burgos, zarezerwujesz hotel w Burgos, sprawdzisz aktualną pogodę w Burgos i znajdziesz mapę Burgos w Hiszpanii. Miasto warto odwiedzić nawet latem, aczkolwiek wysokie temperatury mogą doskwierać turystom z Europy Wschodniej. Burgos nie jest jednak tak "gorącym" miastem jak Madryt w lecie. Miasto Burgos zostało ufundowane w 884 roku przez Diego Rodriguea Parcelosa, w czasie panowania króla Alfonso III. W dniu dzisiejszym miasto jest ważnym ośrodkiem kulturalnym w kraju, ciągle się rozwija i stanowi ważny ośrodek kulturalny i akademicki w prowincji Kastylia i Leon.

Burgos liczy około 180.000 mieszkańców z czego kolejne 20.000 tysięcy mieszka w dzielnicach przylegających do miasta. W Burgos został uchwalony w roku 1512 akt, mówiący o poszanowaniu kultur i rdzennych szczepów indiańskich w obydwu amerykach, po czasach odkryć i podbijaniu nowych kolonii w Ameryce przez Hiszpanów.
Burgos to jedno z najważniejszych miast na trasie Camino de Santiago (Droga Świętego Jakuba), który to pielgrzymi szlak, przechodzi przez centrum Burgos, równolegle do rzeki Arlanzon.

Miasto jest niezwykle bogate w zabytki, galerie i kościoły które koniecznie należy zwiedzić, jeżeli interesuje Cię hiszpańska kultura i architektura. Do najważniejszych zabytków historycznych w Burgos zaliczamy katedrę w Burgos, klasztor Las Huelgas Reales, oraz klasztor Cartuja de Miraflores. Dwa lata temu w roku 2010, otwarto w Burgos muzeum Human Evolution, muzeum ewolucji ludzkiego gatunku. W tej chwili to muzeum, znalazło się w pierwszej dziesiątce najczęściej odwiedzanych muzeów w Hiszpanii.

Zwiedzanie Burgos

Najważniejsze zabytki w mieście. Burgos jest niezwykle bogate w kościoły i klasztory z resztą jak sporo innych miast w tym regionie Hiszpanii. Trzy, najważniejsze zabytki, które koniecznie trzeba zwiedzić to katedra w Burgos z kaplicą Condestables de Castilla, klasztor Las Huelgas i klasztor Miraflores. Inne, mniej znane kościoły w mieście, warte również uwagi zwiedzającego turysty to koścoły San Sebastian, San Gil (Sancti Aegidii) kościół San Pedro, San Cosme i kościół San Damian. Kolejne kościoły na naszej liście zabytków sakralnych w Burgos to kościół Santiago (Sancti Jacobi), kościół San Lorenzo, San Lesmes (Adelelmi).

Warto też pofatygować się i zwiedzić klasztor Jezuitów Convento de la Merced, zajmowany w tej chwili przez braci Jezuitów, Hospital del Rey.
Pośród innych, istotnych zabytków w Burgos, należy wymienić mury obronne wokół miasta i sławną bramę wjazdową Santa Maria, wzniesioną na cześć pierwszego wjazdu do miasta, króla Carlosa V. Warto też pamiętać o łuku Fernan Gonzales.

FOTO-KATEDRA-BURGOS-HISZPANIA-PRZEWODNIK
Wspaniała katedra w Burgos

Burgos informacje dla turystów

Pogoda i klimat w Burgos
Sprawdź pogodę. Ile teraz jest stopni w Burgos. Planujesz wycieczkę do Hiszpanii poza sezonem letnim? Warto sprawdzić pogodę panującą aktualnie w tym mieście. Może się okazać iż niezbędna będzie kurtka przeciwdeszczowa i parasol. Północne regiony Hiszpanii znane są z kapryśnej pogody i nawet latem może nas zaskoczyć ulewa w Burgos.

Mapa Burgos
Hiszpańskie miasto Burgos. Gdzie leży na mapie Hiszpanii? Jak dojechać do Burgos z Polski? Ile jest kilometrów z Madrytu do Burgos? To wszystko znajdziesz na tej stronie, poświęconej mapie geograficznej i położeniu tego zabytkowego miasta w Kastylii i Leon w Hiszpanii.

Wypożyczalnie samochodów w Burgos
Zarezerwuj auto w Burgos. Wypożyczalnie samochodów na lotnisku w Burgos i wypożyczalnie aut w centrum miasta. Rezerwacje samochodów przez internet. Zarezerwuj swój transport w tej części Hiszpanii, jeżeli planujesz zwiedzanie Kastylii i Leon.

Hotele Burgos
Zakwaterowanie i noclegi w Burgos. Informacje dla osób poszukujących noclegów w Burgos. Jeżeli musisz tu przenocować, to wybór miejsc na nocleg jest ogromny. Od tanich hosteli i pensjonatów, po kilka luksusowych, pięciogwiazdkowych hoteli, oferujących zakwaterowanie na najwyższym poziomie.

Geografia i klimat

Burgos leży na wysokości 856 metrów nad poziomem morza. Panujący tu klimat, to klimat kontynentalny śródziemnomorski. Zimy w Burgos nie należą do najprzyjemniejszych w Hiszpanii. Odwiedzając miasto zimą, zabierz ciepłą kurtkę i szalik. W związku z dość wysokim położeniem, zimy w Burgos są mroźne, często temperatury spadają poniżej zera, dość często zdarzają się opady śniegu.

Burgos i okolice są zdecydowanie suchsze, a to za sprawą oddalenia od morza. Średnie roczne opady w Burgos to 555 mm, średnia roczna wilgotność powietrza w Burgos to 72%. Lata natomiast są upalne i suche, średnie, letnie temperatury oscylują wokół 26 stopni Celcjusza. Najniższą temperaturą zanotowaną w Burgos było -21°C, najwyższą zaś 42°C.

Komunikacja i dojazd

Burgos posiada własne lotnisko, oddalone o około 5km od centrum miasta. Nie jest to zbyt uczęszczane lotnisko z małą ilością lotów do innych krajów, posiada jednak codzienne loty do Barcelony, a latem są loty na Palma de Mallorca i na lotnisko Orly w Paryżu.

Kilkanaście lat temu wybudowano dworzec kolejowy, o charakterze międzynarodowym, skąd można złapać pociąg do Paryża lub do Lizbony, nie wspominając o połączeniach kolejowych do Madrytu, do Santander lub do Walencji i Barcelony na południu kraju. Są też połączenia do Bilbao i do Salamanka. W roku 2015 planowane jest otwarcie nowego połączenia AVE (super szybkich pociągów) do Madrytu w zaledwie 85 minut lub do Bilbao w 1h i 10 minut.

W centrum miasta znajduje się międzynarodowy dworzec autobusowy, położony zaledwie kilkaset metrów od katedry w Burgos. Stąd dostaniesz się praktycznie do każdego zakątka Hiszpanii i Portugalii również.
Dla miłośników dwóch kółek i ekologii, Burgos posiada własną sieć wypożyczalni rowerów miejskich, zwanych tutaj Bicibur. System został zaprojektowany przez miejscową firmę i w tej chwili posiada około 20 punktów dystrybucji w całym Burgos.

ŁUK-BURGOS
Arco de Santa Maria w Burgos

Zabytki i turystyka w Burgos

Najlepszym okresem na zwiedzanie Burgos jest okres tuż po Bożym Ciele, podczas trwania El Curpillos. Również pod koniec czerwca trwa w mieście dwutygodniowa fiesta San Pedro. Wtedy odbywają się w Burgos uliczne parady, corridy, występy uliczne zwane gigantillos. Zabawy trwają nieraz przez całą noc.

Przez ponad 500 lat Burgos pozostawało stolicą Starej Kastylii. Potęgę miasta do dziś przypominają potężne mury miejskie i solidne domy z ciemnego kamienia, oraz zamek. W wieku XI miasto gościło w swych murach Cyda, a dwieście lat później Ferdynanda III, zwanego El Santo, zdobywcę Kordowy, Murcji i Sewilli. Właśnie Ferdynand III rozpoczął budowę słynnej katedry w Burgos. Katedra w Burgos to najwspanialsza katedra w całej Hiszpanii i jedna z najładniejszych katedr w całej Europie.

Współcześni Hiszpanie, troszkę inaczej postrzegają Burgos i miasto budzi raczej militarne skojarzenia i budzi duchy współczesnej historii Hiszpanii. Od czasów wojny domowej w Hiszpanii, gdy Franco obrał sobie Burgos za tymczasową stolicę, przez długie lata w mieście stacjonował garnizon wojskowy. Dodatkowo ekonomiczny i gospodarczy rozwój Burgos, również zawdzięcza generałowi Franco. Wymyślił on plan rozwoju przemysłu, strategii, polegającej na przewożeniu bogactw z Katalonii i z Kraju Basków, do Kastylii. Wśród niektórych Hiszpanów takie przekonanie, o słuszności takiego postępowania, panuje do dziś...

Do większości zabytków w Burgos można dotrzeć na piechotę, a życie turystyczne koncentruje się wokół katedry w centrum miasta. Katedra jest widoczna praktycznie z każdego miejsca w mieście, więc orientacja dla turysty, jest ułatwiona. Przepływająca przez miasto rzeka Arlanzon, dzieli miasto na dwie części, wyznaczając granicę dzielnic zabytkowych. Największym mostem dla pieszych, jest most Puente de Santa Maria, najbliżej katedry, naprzeciwko bramy o tej samej nazwie.

Natomiast dworzec autobusowy w Burgos mieści się po nowej stronie rzeki przy Calle Miranda numer 4. Dworzec kolejowy znajduje się w Burgos u wylotu alei Avenida Conde de Guadalhorre. W mieście znajduje się kilka informacji turystycznych, centralne biuro informacji turystycznej w Burgos mieści się przy Plaza Rey Fernando, dokładnie naprzeciwko katedry. Druga informacja mieści sie przy Paseo del Espolon.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od przejścia przez Puente de Santa Maria, wtedy cała nasza uwaga skupi się na białej bryle Arco de Santa Maria. Pierwotnie ta brama była częścią murów miejskich, a jej fasadę zdobiły wieże i pinakle. W latach 1534 do 1536 umieszczono na niej rzeźby, mające za zadanie złagodzić gniew Karola I, po tym jak Burgos przyłączyło się do buntu możnych przeciwko nowemu królowi, przybyłemu z Niderlandów.

Pomnik władcy stoi obok innych, najznamienitszych mieszkańców Burgos, do których należą, takie znane postacie historyczne Hiszpanii, jak: Diego Porcelon, założyciel miasta w końcu IX wieku, Lain Calvo i Nuno Rasura, dawni sędziowie, Fernan Gonzales, twórca hrabstwa Kastylii w 932 roku, oraz El Cid Campeador, którego w ściganiu Maurów, prześcignął jedynie święty Jakub Matamoros.

Cyd urodził się jako Rodrigo Diaz w okolicach Burgos w wiosce Vivar, a największe swoje zwycięstwa z Arabami, odniósł w okolicach Walencji. Ale dziwnym zbiegiem okoliczności imię Cyd wywodzi się z arabskiego, sidi znaczy pan, a Campeador znaczy po hiszpańsku bojownik.
Najładniejszy pomnik Cyda góruje nad Puente de San Pablo. Postać z rozwianą peleryną, falującą brodą i uniesionym mieczem, gotowym do walki.
Mostem San Pablo najłatwiej też dostać się do starej części Burgos. Monument Cyda to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Burgos, pomnik stoi u wylotu Paseo de Espolon, bardzo eleganckiej, zadrzewionej promenady, będącej centrum życia nocnego Burgos.

CALLES-BURGOS-ESPANA
Ulice Burgos zimową porą ...

Katedra w Burgos
Najbardziej emblematyczny budynek w mieście. Zabytek numer jeden w mieście Burgos. Niezwykłe osiągnięcie architektury baroku w Hiszpanii. Olbrzymi kościół od którego warto rozpocząć zwiedzanie Burgos. Budowla zarówno w środku jak i na zewnątrz, odznacza się masą osobliwych zdobień.

Kościół San Nicolas i San Esteban
Tuż przy katedrze. Niepozorny z zewnątrz, ale w środku kościół kryje ołtarz wykonany przez Francisca de Colonia, równie bogato zdobiony co inne zabytki sakralne w mieście. Znajdź więcej informacji o tym drugim, co do ważności, zabytkiem historycznym w Burgos.

Klasztor de las Huelgas
Monasterio de las Huelgas. Nic nie zdoła przyćmić piękna tego klasztoru. To obecnie klasztor Cystersek w Burgos, budowla szczyci sie bogactwem ornamentów w stylu mudejar. Aby tam dotrzeć, czeka nas 20 minutowy spacer z centrum miasta. Klasztor założono w 1187 roku.

Klasztor Cartuja de Miraflores
Drugi, najważniejszy klasztor w Burgos. Budynek przede wszystkim słynie z trzech arcydzieł Gila de Siloe. Budynki klasztoru do dziś służą zakonnikom i większa ich część jest zamknięta dla zwiedzających. Dowiedz się więcej o zwiedzaniu, godzinach otwarcia i innych turystycznych ciekawostkach o tym klasztorze w Burgos.

Zapraszamy na pozostałe serwisy IBERMAXX

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ico zamknij